MyOwnConference vs GoToMeeting — co wybrać?

Strona początkowa GTM

Zoom? Skype, MyOwnConference, a może GoToMeeting? To tylko kilka przykładowych platform do komunikacji online. Kolejne komunikatory wyrastają w świecie online jak grzyby po deszczu. Jednak, które są warte uwagi? Na co powinien się zdecydować początkujący organizator webinarów? Dzisiaj pod lupę trafiają platformy MyOwnConference oraz GoToMeeting. Porównamy ich działania, biorąc pod uwagę 10 kryteriów. Sprawdź razem z nami, co oferują swoim użytkownikom.

Bezpłatne korzystanie

Na początku zobaczmy, jak wygląda możliwość bezpłatnego korzystania z platform. MyOwnConference oferuje darmowe konto z ograniczonymi usługami. Wybierając tę opcję, możesz zorganizować szkolenie dla 20 osób i nagrać materiał o długości maksymalnie 20 minut w formacie SD lub HD. Możesz zaprosić do współpracy 3 prezenterów. Są to jedyne ograniczenia w użytkowaniu Platformy, więc wszystko wygląda obiecująco. Cenną informacją jest także to, że darmowe konto możesz mieć tak długo jak potrzebujesz, nie ma bowiem limitu czasowego. Gotowe rozwiązanie na zorganizowanie małego spotkania. Takiej możliwości nie daje jednak GoToMeeting.

Chcesz się dowiedzieć Jak zorganizować webinar na wczoraj lub rozpocząć transmisję w 30 sekund?

Okres próbny

Tutaj jest odwrotnie w porównaniu do pierwszego kryterium. GoToMeeting udostępnia możliwości darmowego przetestowania dowolnego planu taryfowego na okres 14 dni. Miłym ukłonem ze strony firmy jest to, że nie wymaga podawania numeru karty bankowej. Zatem nie ma obawy, że jeśli zapomnimy zrezygnować z usługi, to z rachunku automatycznie zostaną nam pobrane pieniądze. Wystarczy wpisać swoje imię, nazwisko, e-mail i ustawić hasło — proste i przyjemne. MyOwnConference nie udostępnia takiej możliwości.

Cena

Obie platformy uzależniają cenę między innymi od wielkości pokoju webinarowego oraz okresu obowiązywania usługi. Im większe spotkanie chcemy zorganizować, tym więcej zapłacimy. Natomiast jeśli zdecydujemy się na abonament roczny, wtedy koszt miesięczny usługi jest niższy niż jeśli odnawialibyśmy go co 30 dni. Warto dodać, że MyOwnConference jako jedna z nielicznych platform do komunikacji oferuje także plany jednodniowe.

W przypadku MyOwnConference cena miesięczna za pokój webinarowy dla 150 osób to 225 zł. Kupując pakiet roczny, miesięczny koszt to 180 zł. W GoToMeeting analogicznie pierwsza opcja kosztuje 57 zł, natomiast cena w zobowiązaniu rocznym 49 zł. Ciekawą opcją jest także gigantyczny pokój webinarowy, który pomieści 10 tysięcy uczestników — trzeba przyznać, że to dość spore wyróżnienie jeśli chodzi o MyOwnConference.Jesteś ciekawy skąd jest ta różnica w kosztach? Otóż w przypadku GoToMeeting w tej cenie mamy możliwość udostępnienia funkcji prezentera tylko jednemu uczestnikowi. To spore utrudnienie w prowadzeniu szkolenia. Natomiast decydując się na pakiet MyOwnConference nie ma limitów jeśli chodzi o liczbę prezenterów.

Platforma do webinarów MyOwnConference

Wsparcie techniczne

Dobre wsparcie techniczne uratowało już niejeden webinar. Zatem czy warto inwestować więcej pieniędzy za korzystanie z platformy, w której jest dobry support? Odpowiedź jest krótka i dla niektórych banalna — oczywiście! Jak to wygląda w przypadku omawianych platform? Myślę, że właśnie ten punkt będzie wyjaśnieniem, dlaczego MyOwnConference jest droższe niż GoToMeeting. Zacznę od tego, że obie platformy mają wsparcie techniczne. Ale support w przypadku GoToMeeting to właściwie chatbot, który pomoże Ci tylko wtedy, kiedy masz jakiś “popularny problem”. Jeśli potrzebujesz szybkiego rozwiązania kwestii technicznej, niestety nie masz co liczyć na GTM.

Miłym zaskoczeniem jest natomiast działanie wsparcia w MyOwnConference. Niezależnie od tego, jaki plan taryfowy wybierzesz, obsługa Platformy zawsze poda Ci pomocną dłoń. Jeśli potrzebujesz szybkiego rozwiązania problemu, możesz zadzwonić na infolinię. Nie umiesz mówić po angielsku? Żaden problem, ponieważ możesz rozmawiać po polsku. Dostępna jest także komunikacja mailowa albo czat. Do wyboru, do koloru.

Dołączanie do szkolenia

Zarówno GoToMeeting jak i MyOwnConference oferują dołączenie do szkolenia z linku otrzymanego w zaproszeniu. W przypadku pierwszej platformy można wejść do pokoju szkoleniowego, uprzednio pobierając program na komputer, aplikację na telefon lub dołączając bezpośrednio z przeglądarki. Jeśli chodzi o MyOwnConference, jedynie ostatnia opcja jest możliwa. Ale czy należy to rozpatrywać w kontekście negatywnym? Otóż nie — brak konieczności pobierania zbędnego oprogramowania jest bardzo praktycznym elementem zarówno dla organizatora jak i uczestników. Warto dodać, że oba komunikatory umożliwiają prowadzenie i oglądanie webinarów z urządzenia mobilnego. Zatem możemy łączyć się z dowolnego miejsca.

Dołączanie do szkolenia

Mailing do uczestników

Trzeba przyznać, że ta funkcja jest bardzo dobrze rozwinięta w przypadku usług MyOwnConference. Można zaplanować wysyłkę wiadomości do użytkowników zarówno przed jak i po webinarze. Wystarczy stworzyć wiadomość, wybrać z listy uczestników, do których ma trafić mail, wpisać tekst i zaplanować wysyłkę. Dostępny jest także landing page do zapisywania się na webinar. GoToMeeting nie dysponuje możliwością automatycznego wysyłania powiadomień do uczestników. Jeśli chcesz wysłać zaproszenie na szkolenie, musisz na początku skopiować je z aplikacji albo konta GTM i wysyłać każdemu uczestnikowi osobno.

Nie masz pomysłu na mailing? Tutaj możesz znaleźć inspirację.

Udostępnianie ekranu

Profesjonalny webinar powinien być bogaty pod względem merytorycznym. Jednak jak pokazać wiedzę, w taki sposób, żeby została na długo zapamiętana przez słuchaczy? Najlepiej za pomocą przykładów oraz ciekawych infografik zawartych w prezentacji. Można zatem stwierdzić, że funkcja udostępniania ekranu jest koniecznością na szkoleniu online.

Obie platformy mają dostępną tę możliwość. Jeśli chodzi o GoToMeeting udostępnić ekran może organizator albo każdy z użytkowników, któremu zostanie nadana funkcja prezentera. Potem można wybrać, czy chcemy pokazać odbiorcom jedynie wybraną kartę, czy mogą widzieć wszystko, co pokazuje prezenter. W przypadku MyOwnConference możemy także wybrać jaki rodzaj materiałów chcemy pokazać, czy jest to wideo lub plik audio, dokument albo zwykły pokaz ekranu. Możesz także wybrać, który ekran chcesz pokazać, jeśli masz ich kilka.

Udostępnianie ekranu

Nagrywanie ekranu

W tej nieco innej rzeczywistości wzrosło zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju kursy — a w szczególności nagrania. Zatem wybór platformy bez tej funkcji jest strzałem w kolano. Obie platformy mają funkcję nagrywania ekranu z możliwością wyboru obszaru, który będzie nagrywany. Pliki zapisane są w chmurze. Różnicą jest jedynie okres przechowywania materiałów. W przypadku GTM jest to rok, natomiast jeśli chodzi o MyOwnConference to pół roku. Warto dodać, że nie ma limitu na pojemność przechowywanych plików.

Język

Jeśli chodzi o wybór języka, bardziej przystępna okazała się platforma MyOwnConference. Użytkownicy mogą wybrać 1 z 15 możliwości, czyli m.in.: polski, ukraiński, rosyjski, angielski, francuski. GoToMeeting oferuje 8 wersji językowych m.in.: angielski, chiński, francuski, niemiecki lub koreański. Niestety w przypadku drugiej platformy minusem jest brak wersji polskojęzycznej.

Wybór języka

Funkcje dodatkowe

Nie da się ukryć, że wszelkie komunikatory do prowadzenia wideoszkoleń posiadają zbliżone funkcje, Warto nieco bliżej się im przyjrzeć. MyOwnConference posiada więcej „extra” możliwości do prowadzenia wideoszkoleń niż jego konkurent.

Przede wszystkim w MyOwnConference możesz sprawdzić, czy internet oraz sprzęt służący do oglądania lub prowadzenia szkoleń jest wystarczająco dobry. Użytkownicy mogą zrobić test, w którym zostanie sprawdzone łącze internetowe, mikrofon oraz kamera.

Test sprzętu

Drugim świetnym rozwiązaniem jest możliwość przeprowadzenia ankiety podczas szkoleń. Ale to nie wszystko, można także dokonać analizy odpowiedzi, które zostały udzielone przez ankietowanych. Wybierając tę Platformę, otrzymujesz także dostęp do statystyk.

Potrzebujesz prostego sposobu na integrację komunikatora do szkoleń online z własnym rozwiązaniem programowym? MyOwnConference daje możliwość pobrania klucza API. Dzięki temu możesz stworzyć webinar za pośrednictwem swojej strony internetowej. Będziesz miał kontrolę nad wszystkimi ustawieniami.

Więcej o API w MyOwnConfernece przeczytasz we wpisie: Pełna kontrola nad webinarem. Interfejs API MyOwnConference: jak wdrażać i korzystać.

Kolejnym bardzo przydatnym elementem, jest możliwość zatrzymania webinaru. Przede wszystkim jest to pomocne kiedy prezenter potrzebuje zrobić przerwę. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której słuchacze nie będą wiedzieli, co się dzieje, kiedy prowadzący będzie potrzebował napić się kawy. Wystarczy wybrać czas przerwy i gotowe!

Pauza

GoToMeeting czy MyOwnConference?

Z kolei GoToMeeting posiada bardzo przydatną funkcję transkrypcji nagrań. Co to oznacza? Każde nagranie będzie automatycznie zapisywane. To bardzo przydatna funkcja, szczególnie jeśli w grę wchodzi późniejsza sprzedaż materiału.

Jeśli prezenter ma trudności z obsługą platformy GoToMeeting, organizator może poprosić go o zgodę na przekazanie kontroli nad myszką i klawiaturą. Wtedy organizator może w imieniu prowadzącego wykonać problematyczną czynność. Dzięki temu uczestnicy nie są zmuszeni na długie oczekiwanie.

GoToMeeting udostępnia możliwość czatowania podczas webinaru z konkretnym uczestnikiem. Wystarczy z listy wybrać odpowiednią osobę, wpisać wiadomość i wysłać. Pozostali użytkownicy nie zobaczą konwersacji prywatnej. Świetna możliwość wymiany doświadczeń i kontaktów, albo zgłoszenia uwag bezpośrednio do organizatora.

Podsumowanie. MyOwnConference — nowoczesna alternatywa GoToMeeting

Podsumowując jeśli potrzebujesz “all inclusive” do organizacji webinarów wybierz MyOwnConference. Profesjonalna obsługa techniczna, narzędzia do prowadzenia spotkania oraz możliwość wysyłki mailingowej do uczestników pozwolą Ci spać spokojniej przed wydarzeniem. Z kolei GoToMeeting świetnie sprawdzi się np. w przypadku organizacji darmowych wydarzeń. Adekwatny (w stosunku do możliwości platformy) koszt miesięcznego pakietu i podstawowe narzędzia sprawią, że Twój webinar przebiegnie bez komplikacji.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!