Jak ulepszyć webinar? Kilka niezbędnych wskazówek

Jak ulepszyć webinar

Popularność webinarów znacznie wzrosła, odkąd duża część z nas przeniosła swoje życie zawodowe, naukowe, a nawet prywatne w tryb online. Aby pozostawać w kontakcie ze swoimi konsumentami, coraz więcej firm prowadzi webinaria na żywo. Webinary to doskonała metoda dzielenia się wiedzą, a jednocześnie bycia obecnym w konkretnym środowisku. Organizowanie webinarów ma wiele korzyści: jest to dobra reklama dla Twojej firmy, forma budowania pozycji i reputacji, przekonania klientów do Twoich usług. Z tego powodu tak ważne jest, aby webinar reprezentował sobą wysoką jakość i wyglądał profesjonalnie. W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, jak ulepszyć webinar.

Jak więc ulepszyć swój webinar?

Kluczowe pojęcie webinaru

Webinar to seminarium online prowadzone za pomocą oprogramowania do wideokonferencji. Webinary organizujemy z różnych powodów: promocji jakiegoś produktu, konferencji, spotkań firmowych, czy w celach przeprowadzenia wywiadu, ale nie tylko! Ta forma daje nam niezliczone możliwości.

Firmy często organizują webinaria, aby edukować swoich odbiorców i klientów na określone tematy. Większość webinariów dostarcza wnikliwej wiedzy na wcześniej zapowiedziany temat.

Webinaria świetnie sprawdzają się jako tani i skuteczny sposób na rozmowę i interakcję z dużą grupą ludzi.

Zorganizowanie webinaru nie jest trudne, ale na początku możemy się poczuć trochę zagubieni. Bez obaw. Poniżej podajemy Ci kilka wskazówek, jak ulepszyć webinar i co sprawić, aby jego uczestnicy mieli po nim świetne wrażenia, i mieli ochotę na powtórkę.

Poznaj swoich odbiorców

Pierwszym krokiem do przeprowadzenia udanego webinaru jest poznanie swoich odbiorców. Gdy określisz grupę docelową, wszystkie inne kroki stają się łatwe.

Skąd wziąć takie informacje? Możesz na przykład zadać proste pytanie ankietowe lub zapytać o to bezpośrednio podczas rejestracji na webinar. Znajomość Twojego odbiorcy sprawi, że będziesz wiedzieć, do kogo się zwracasz., Dzięki temu szybko opracujesz strategię treści i zdecydujesz, co uwzględnić w swoich prezentacjach.

Wybierz szeroko dostępną platformę

Dzisiaj, gdy cały świat coraz częściej przechodzi w tryb online, powstaje coraz więcej webinariów i platform do rozmów wideo. Prowadząc webinarium dla szerokiego grona odbiorców, upewnij się, że wybierasz szeroko dostępną platformę, która zapewni Ci dobry support.

Sprawdź wiodące platformy i wybierz tę, która ma największy zasięg. Pamiętaj, że nie wszyscy będą korzystać z Twojego webinaru na stronie internetowej. Wybierz platformę do webinarów, która jest dostępna w różnych systemach operacyjnych. Pamiętaj również, że coraz więcej osób woli korzystać z urządzeń mobilnych, takich jak telefony i tablety, ponieważ pozwalają one na dołączenie do webinaru praktycznie z każdego miejsca. Upewnij się, że Twój webinar będzie możliwy do uruchomienia w systemach Android i iOS.

Czytaj dalej: Darmowy plan na webinary i zajęcia online od MyOwnConference.

Zapoznaj swoich odbiorców z platformą

Na rynku dostępne jest mnóstwo różnych platform do wideokonferencji. Z pewnością większość uczestników zna co najmniej jedną z nich i z takiej korzysta. To oznacza, że przyzwyczaił się już do jej interfejsu i może być mniej chętny do poznawania nowej, może nawet poczuć się trochę zagubiony. Musisz postarać się, aby rozwiać te ewentualne wątpliwości i pokazać, że z łatwością zrozumie także tę nową dla niego platformę.

Aby ulepszyć webinar i poprawić wrażenia dla jego odbiorców, koniecznie zapoznaj odbiorców z platformą, z której korzystasz. Najpierw zacznij od przedstawienia podstawowych, początkowych kroków po platformie, na której prowadzisz webinarium.

Wyjaśnij uczestnikom podstawowe funkcje, takie jak czatowanie, sterowanie wideo, sterowanie audio. Dzięki temu odbiorcy lepiej zrozumieją platformę, co sprawi, że będą mogli całkowicie wykorzystać czas webinarów. Dzięki temu ich wrażenia z webinaru będą lepsze i poczują, że świetnie wykorzystali ten czas.

Skorzystaj z pytań ankietowych

Kolejną kwestią jest wykorzystanie pytań ankietowych. To doskonała metoda zachęcania do udziału w webinarach. W ten sposób dowiesz się, jak ulepszyć Twój webinar: dostaniesz feedback, który może się okazać dla Ciebie bardzo pomocny. Dołącz wystarczającą liczbę pytań ankietowych, aby utrzymać aktywność i zainteresowanie odbiorców webinarem. Ponadto pytania ankietowe mogą pomóc w lepszym zrozumieniu odbiorców.

Upewnij się, że podczas spotkania online zawrzesz co najmniej 2-3 pytania ankietowe związane z prezentacją i tematem. Co więcej, zapytania, o które prosisz, powinny być krótkie i na temat. Postaraj się, aby Twoje zapytania były jak najprostsze, aby szersza publiczność mogła je zrozumieć. Na koniec możesz także poprosić o opinię o webinarze i wskazówki, co można byłoby zmienić czy ulepszyć. Będzie to dla Ciebie świetne źródło informacji i wskazówek.

Staraj się, aby pytania ankietowe były krótkie i na temat, ponieważ mają one na celu promowanie interaktywności i udziału w webinarze. Pytania ankietowe nie powinny zająć uczestnikom dużo czasu. Może się okazać tak, że poświęcisz im dużo czasu, a okażą się nieprzydatne.

Trzymaj się treści

Niezależnie od tego, czy jest to webinar informacyjny, czy ogólne spotkanie online z publicznością, zawsze trzymaj się treści. Dzięki temu łatwiej wejdziesz w interakcję z odbiorcami.

Utwórz zarys treści przed zorganizowaniem webinaru, abyś mógł pozostać na dobrej drodze przez cały webinar. Nie umieszczaj losowo informacji na slajdach z webinaru. Zawsze mów zwięźle i na temat.

Podczas webinaru staraj się trzymać swojego zarysu treści. Angażuj się w interakcje z gośćmi, ale pilnuj się, aby nie odejść od tematu. Wysłychuj sugestii od słuchaczy i odrzuć niektóre pomysły, jeśli wydają się zbaczać z kursu.

Trzymanie się tematu pomoże Ci ulepszyć Twój webinar. Sprawisz, że będzie bardziej angażujący i pouczający dla swoich odbiorców, ponieważ będziesz dobrze przygotowany.

Włącz kamerę

Jak ulepszyć webinar - włącz kamerę

Na pierwszy rzut oka włączenie aparatu może nie wydawać się dobrym pomysłem, ale w rzeczywistości naprawdę warto to zrobić. Kiedy włączasz kamerę i zapraszasz innych do przyłączenia się, tworzysz przyjazną atmosferę.

Podczas gdy większość gospodarzy webinarów lubi być formalna i trzymać się kurczowo

sztywnej etykiety, włączenie kamery może pomóc polepszyć ogólne wrażenia. W ten sposób stworzysz nieformalną atmosferę, a także skuteczniej dostarczysz treści, ponieważ uczestnicy będą chętniej Cię słuchać. Co więcej, pokazanie się zbuduje zaufanie wśród słuchaczy.

Miej świetnego mówcę

To, jak będzie wyglądał webinar, jest bezpośrednio związane z prowadzącym go prelegentem. Głównym zadaniem webinaru jest przemawianie, a jeśli posiadasz świetnego mówcę, Twój webinar zostanie bardzo doceniony. To podstawa.

Doświadczony mówca to gwarant sukcesu dla Twojego webinaru. Poprawi on znacznie poprawić jakość webinarów dzięki swojemu doświadczeniu i lekkości w prowadzeniu takich spotkań.

Pozwól ekspertowi w danej dziedzinie poprowadzić Twoje webinaria; dzięki temu Twoi odbiorcy zawsze otrzymują wysokiej jakości treści.

Zawsze ćwicz z wyprzedzeniem

Za każdym razem, gdy chcesz przeprowadzić webinar, pamiętaj o wcześniejszym przećwiczeniu przemawiania przed małą grupą osób. Prowadzenie webinaru przed dużą publicznością może być trudne i stresujące. Przećwiczenie wszystkiego wcześniej sprawi, że będziesz się mniej stresować, pozostawisz sobie mniej niewiadomych.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z tematem lub prezentacją, będziesz wiedzieć o tym wcześniej, co pozwoli Ci zmodyfikować plan lub prezentację, aby uniknąć problemów. Ćwiczenie zapewni również lepszą płynność wypowiedzi. Możesz ulepszyć swój webinar, ćwicząc przed jego przeprowadzeniem.

Prowadząc webinar, bezpośrednio reprezentujesz swoją firmę. Upewnij się więc, że przeprowadzisz webinarium doskonałe – to będzie Twoja wizytówka. Pamiętaj, że trening czyni mistrza. W końcu dojdziesz do perfekcji.

Wypróbuj platformę do wideokonferencji MyOwnConference. Znajdziesz tutaj mnóstwo możliwości, które świetnie sprawdzą się podczas webinaru.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!