Wyniki eksperymentu i narzędzia dla nauczyciela

nauka online

Często pojawiają się wątpliwości dotyczące efektywności i prestiżu tej nauki w porównaniu do edukacji tradycyjnej. Mimo tego różne formy edukacji online zaczynają być coraz bardziej popularne z każdym rokiem. Są ku temu powody. Nauka online jest nie tylko nie gorsza od nauki tradycyjnej, a nawet skuteczniejsza od niej. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Oregonu w USA.

Wcześniej już pisaliśmy o wadach i zaletach e-learningu. Najważniejsze wnioski można zobaczyć tu. Właśnie dlatego to badanie jest tak dla nas ciekawe. No więc, o co chodzi?

Eksperyment o skuteczności nauki online

Trzy lata trwał eksperyment, którego wyniki opublikował dziennik International Journal of Science Education. Naukowcy udowodnili, że interaktywne narzędzia do edukacji mogą znacznie wpłynąć na zdolności uczniów, co skutkuje lepiej przyswajaną wiedzą.

W eksperymencie wzięli udział uczniowie z 13 szkół z dwóch stanów USA. Jego autorzy opracowali cztery interaktywne szkolenia online. Na pierwszym etapie badacze sprawdzili umiejętności i wiedzę każdego z 2300 uczniów. Następnie przeprowadzili już sam test na komputerach i tabletach.

Wyniki badania – efekt szkoleń online

potwierdzenie skuteczności nauki online

Wyniki testów pokazały coś ciekawego. Po ukończeniu szkoleń uczniowie mają o 18% lepsze oceny z matematyki po tym, jak otrzymali dostęp do narzędzi online. Wyniki z języka angielskiego były lepsze o 15%. W tym samym czasie ci, którzy korzystali z tradycyjnych narzędzi (podręczników papierowych), poprawili swoje oceny tylko o 5%.

Jak samodzielnie stworzyć i sprzedać kurs online? Płatne udostępnienie nagrań webinarów

Te ważne dane wskazują na to, że nauka online jest szczególnie efektywna w dziedzinie matematyki, fizyki i programowania. Oprócz tego z jej pomocą można skutecznie nauczyć się języków obcych, biologii, astronomii, ekonomii oraz innych przedmiotów.

Nowoczesne technologie proponują korzystanie z atrakcyjnych i motywujących platform do nauki online. Dla eksperymentu zajęcia odbywały się w taki sposób, by uczniowie byli absolutnie wciągnięci i po prostu pragnęli dowiedzieć się więcej. Taki efekt udało się osiągnąć dzięki interaktywności: oglądanie filmów, wykorzystanie gier, wirtualne eksperymenty, testy online, komunikacja z kolegami z klasy w czasie rzeczywistym.

Zobacz, jakie znaleźliśmy przydatne programy dla nauczycieli i miłośników edukacji na odległość.

Według naukowców ten eksperyment udowadnia, że powinniśmy korzystać z nowoczesnych technologii do edukacji i skuteczności nauki. Szczególnie gdy mówimy o naukach ścisłych lub innych przedmiotach, które są trudne dla ucznia. Oprócz tego, że nauka online jest efektywna, jej wdrożenie w codziennym programie edukacyjnym szkoły, uniwersytetu lub innej uczelni jest dość tanie.

Zdobycie wykształcenia online proponowane jest przez wiele uniwersytetów znanych na całym świecie. Londyńska Szkoła Biznesu i Finansów, Uniwersytet Stanforda, francuska Politechnika École Polytechnique już dawno korzystają z tej formy nauczania.

Jak tworzyć ciekawe lekcje online?

Nauczycielowi trudno jest za każdym razem stworzyć ciekawe lekcje online, które przyciągną uwagę wszystkich uczniów. Wyzwanie komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli trzeba stworzyć lekcje promujące naukę z wykorzystaniem interaktywności.

Nearpod – kreacja, interakcja i ocena z wykorzystaniem urządzeń mobilnych

Nearpod jest świetnym narzędziem, dzięki któremu takie problemy zostaną rozwiązane.
Po pierwsze, Nearpod zapewnia szereg gotowych i w pełni interaktywnych lekcji zaprojektowanych przez najlepszych ekspertów. Przeznaczony jest dla wszystkich etapów nauczania i przedmiotów szkolnych. Platforma umożliwia nauczycielom importowanie lekcji z dowolnego rodzaju pliku. Następnie można rozpocząć dodawanie do niego elementów interaktywnych, łączy internetowych lub klipów wideo.
Nauczyciele mogą następnie synchronizować swoje lekcje z ulubionymi narzędziami wykorzystywanymi przez uczniów, tworząc indywidualne zadania i śledząc postępy.
Co wyróżnia Nearpod od innych platform? Bezapelacyjnie są to innowacyjne pomysły na dalsze rozszerzanie interaktywnych lekcji. Użytkownicy Nearpod mają łączność Nearpod 3D i Nearpod VR.

MyOwnConference – idealne lekcje dla szkół

Z MyOwnConference szybko zorganizujesz zajęcie online. Program można szybko opanować, ponieważ jest intuicyjny i wszystko tu jest po polsku.

Niewątpliwym atutem platformy jest nieograniczone korzystanie z konta darmowego. I jeśli prowadzisz szkolenia w grupach do 20 osób, to można pozostać przy koncie darmowym bez limitu. Konto płatne pozwala na organizację spotkań dla większej liczby słuchaczy i speakerów.

W tym programie znajdziesz nie tylko salę do zajęć online, ale też inne narzędzia: białą tablicę, testy, statystki, narzędzia do komunikowania i udostępniania ekranu.

Wśród bogatej oferty interaktywnych aplikacji do adnotacji wyróżniającą się jest ThingLink. Może być używana nie tylko do edycji i dodawania adnotacji do obrazów i filmów w czasie rzeczywistym, ale także obsługuje filmy w technologii 360 stopni i treści VR / AR.

Korzystając z ThingLink, z pewnością będziesz mile zaskoczony różnorodnością, ponieważ to ponad 70 rodzajów treści, takich jak linki, filmy, mapy, obrazy, media społecznościowe i inne. Intuicyjny interfejs pozwala użytkownikom tworzyć interaktywne treści w zaledwie trzech krokach i używać wbudowanego łącza do udostępniania. Łatwo prześlesz ważne treści swoim uczniom, niezależnie od tego gdzie akurat się znajdują. Wybór urządzenia, na którym będzie wyświetlany udostępniony materiał, jest bez znaczenia, bo ThingLink integruje się nawet z Facebookiem!

Padlet to najłatwiejszy sposób na zorganizowanie współpracy

Padlet jest jak biała kartka na ekranie. Zacznij od pustej strony, a następnie umieść na niej cokolwiek. Prześlij film, nagraj rozmowę, dodaj tekst lub prześlij dokumenty i zobacz, jak Twoja strona się zapełnia. Zapraszaj tyle osób, ile chcesz i oglądaj aktualizacje strony w czasie rzeczywistym.

Zastanów się również czy Twoi uczniowie potrzebują dodatkowych usług w celu wykonania zadań praktycznych. Warto to wziąć pod uwagę, ponieważ teorię zawsze lepiej utrwalić ćwicząc ją w praktyce.

Polecamy przeczytać też o tym, z jakich narzędzi korzystają edukatorzy do nauki online, by prowadzić master class, treningi online, szkolenia, e-learning korporacyjny.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!