Site icon Blog

Platforma do webinarów, która spełni Twoje oczekiwania

Platforma do webinarów, która spełni Twoje oczekiwania

Niezawodna platforma do webinarów — to chyba najważniejsza rzecz, o którą koniecznie musisz zadbać, jeśli postanowiłeś zająć się organizacją szkoleń lub, ogólnie rzecz biorąc, spotkań w internecie. W tym artykule omówimy 9 najpopularniejszych platform do webinarów w Polsce, z których będziesz mógł wybrać tę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Platforma do webinarów — podstawowe możliwości

Ogólnie mówiąc, każda platforma do webinarów posiada co najmniej jeden element, który odróżnia ją od konkurencji. W jednej są lepsze narzędzia do promocji webinarów, kolejna natomiast zaskakuje możliwością przyjęcia nieograniczonej liczby uczestników. Są jednak podstawowe funkcje, które posiada niemal każdy profesjonalny serwis webinarowy. Do takich możliwości zaliczamy:

Koniecznie przeczytaj: Jak zorganizować pojedyncze wydarzenie online lub jednorazowy webinar nie przepłacając?

Kryteria wyboru platform do webinarów

Przede wszystkim, oceniając platformy do webinarów, braliśmy pod uwagę takie aspekty:

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z webinarami, to przyda Ci się artykuł o tym, jak przygotować pierwszy webinar.

1. Platforma MyOwnConference

Rozpocznij swoją przygodę z webinarami. Zapraszamy do obejrzenia tutorialu o tym, jak założyć konto na platformie do webinarów MyOwnConference, aby przetestować wszystko.

2. AnyMeeting

Przydatne programy dla nauczycieli i miłośników edukacji na odległość

3. ClickMeeting

Polecamy inne nasze artykuły: Promocja wydarzenia na Facebooku krok po kroku

4. GoToMeeting

5. Zoom

Konferencje przy użyciu Skype for Business vs MyOwnConference

6. Webinarjam

7. ON24

8. Livestorm

9. Adobe Connect

Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej platformy?

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że jednym z głównych czynników decydujących o wyborze tej, a nie innej platformy jest cena. Ale czy tylko o to chodzi? Mamy nadzieję, że nie. Niżej wyszczególniliśmy kilka przypadków, w których także inne funkcje programu do webinarów mogą mieć znaczenie, w zależności od celów, do których będzie wykorzystywany.

Platforma do webinarów i wideokonferencji firmowych

W tym przypadku w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na pojemność pokoju spotkań. Wszystko zależy od tego, ile osób pracuje w firmie. Jeśli jest to niewielka korporacja, licząca kilkunastu pracowników, być może wystarczy darmowa wersja z mniejszą pojemnością pokoi webinarowych. Warto wziąć pod uwagę, w jaki sposób można udostępniać ekran oraz czy są dodatkowe narzędzia do rysowania po ekranie. Na przykład, wybierając platformę do webinarów firmowych można nie skupiać się w dużym stopniu na funkcjach związanych z nagrywaniem, oraz wysyłaniem maili przypominających.

Platforma na spotkania biznesowe

Tak naprawdę, przy wyborze platformy do tego celu, najlepiej kierować się ceną i prostym działaniem. Zazwyczaj spotkania biznesowe odbywają się w kilka osób. Zatem nie potrzeba pokoju mieszczącego kilkaset. Warto także zwrócić uwagę na dobrą obsługę techniczną. Trzecim najważniejszym czynnikiem jest prosta możliwość prezentowania pokazu slajdów, albo innych dokumentów przedstawiających dane. Poza tym nie warto zaprzątać sobie głowy funkcjami związanymi z nagrywaniem spotkania, wysyłką mailingową, dodatkowymi narzędziami jak ankiety itp.

Platforma na szkolenia

Zdecydowanie najbardziej istotnym elementem jest poziom obsługi technicznej. Prowadząc szkolenie, za które odbiorca zapłacił pieniądze, nie można dopuścić do długich przerw technicznych — zostawmy takie sprawy profesjonalistom. Zwróć uwagę, czy można nagrywać spotkanie i w jakiej jakości, ponieważ może to być przydatne, jeśli będziesz chciał je sprzedawać. Zobacz, jak odbywa się wysyłka mailingowa z zaproszeniami, czy w ogóle jest taka możliwość oraz ile języków obsługuje platforma.

Platforma do webinarów promocyjnych i sprzedażowych

Nie bierz pod uwagę darmowych platform, jeśli zakładasz, że na spotkaniu może się pojawić wiele osób. Zazwyczaj darmowe wersje programów do webinarów mają dość spore ograniczenia, a wybierając platformę dla webinarów sprzedażowych lub promocyjnych, wszystko musi być na tip-top. Rzadko organizując takie spotkanie, można wyliczyć, ile osób zechce wziąć w nim udział. Warto zwrócić uwagę na możliwość szybkiego powiększenie pokoju webinarowego. Sprawdź odpowiednio wcześniej, czy obsługa techniczna faktycznie reaguje najszybciej jak to możliwe. Zobacz czy platforma oferuje możliwość nadania funkcji prezentera więcej niż jednej osobie jednocześnie. Upewnij się, czy dodatkowe funkcje np. nagrywanie ekranu, robienie testów, wysyłka mailingowa są zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Przykład: MyOwnConference

Podsumowanie: jaka jest najlepsza platforma do webinarów

Żeby wybrać najepszy serwis do webinarów, musisz na początku zdecydować, czego oczekujesz, jakie potrzeby ma on zaspokajać. Jeśli np. organizujesz webinary z małą liczbą uczestników, to śmiało możesz skorzystać z darmowych planów MyOwnConference, Zoom Meeting czy Livestorm. Maksymalną zaś liczbę uczestników mają ClickMeeting (5000) oraz MyOwnConference. Jeśli język angielski sprawia Ci trudność, to zastanów się nad platformami z językiem polskim (MyOwnConference, ClickMeeting). Rzecz jasna, każdy klient ma inne wymagania. Dla jednego użytkownika element niezbędny w profesjonalnym prowadzeniu webinarium, będzie dla kolejnego zupełnie nieużyteczny. Zastanów się nad najistotniejszymi funkcjami wykorzystywanymi w szkoleniach i dopasuj do swoich oczekiwań odpowiednią platformę. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Przeczytaj inny nasz artykuł o tym, jak wybrać program do webinarów.

Exit mobile version