Jak pokonać strach przed wystąpieniem lub Mów jak mistrz

strach przed wystąpieniem

Strach przed wystąpieniem. Chyba każdy zna to uczucie, które towarzyszy większości osób w ostatniej minucie przed wyjściem do widowni. Serce zaczyna bić coraz szybciej, oddech jest przyspieszony, pocą się dłonie, a w głowie słyszymy tylko negatywne myśli. Skutkiem tego, zapominamy co chcieliśmy powiedzieć w swoim wystąpieniu.

Jak możemy pokonać ten lęk, a nawet cieszyć się wystąpieniem, jednocześnie fascynując nim słuchaczy? Zebraliśmy rady doświadczonych speakerów i teraz otrzymujesz listę skutecznych sposobów, które pomogą pokonać niepokój i stres przed wystąpieniem publicznym.

Uwierz, że trema przed wystąpieniem jest normalnym zjawiskiem i zdarza się każdemu. Jednak ma to swoje plusy! Często możemy usłyszeć , że jeśli aktor nie jest zdenerwowany przed występem, to występ zakończy się porażką. Nie musisz walczyć ze zdenerwowaniem i lękiem, musisz je przyjąć i pozwolić sobie pewne pomyłki.

Praktyka czyli najlepszy sposób na pokonanie strachu przed wystąpieniem

Najpierw powinieneś zrozumieć, że najskuteczniejszym sposobem na rozwój jakiejkolwiek umiejętności jest praktyka. To podstawowa zasada. Oczywiście nie musisz ćwiczyć tylko w trakcie wystąpienia przed publicznością. Oprócz lustra i znajomych istnieją specjalne aplikacje mobilne, które pomagają pozbyć się tremy przed przemówieniem.

Rytuał

Zrób kilka ćwiczeń. Istnieje mnóstwo sposobów na pokonanie strachu, ale wybierz ten, który ci najbardziej odpowiada. Jedna osoba długo spaceruje przed wypowiedzią (każda aktywność fizyczna podwyższa poziom noradrenaliny i jednocześnie obniża znacznie poziom stresu), druga nie może wejść na scenę bez maskotki. Posłuchaj ulubionej muzyki przed początkiem wystąpienia.

Polecamy też oddychanie. Głębokie spokojne oddychanie przeponą tak jak w jodze (podczas wdechu brzuch się rozciąga) świetnie uspokaja i pomaga się skupić. Dobrym przykładem na wizualizację jest skorzystanie z piłki do tenisa — podczas wdechu piłka podnosi się od brzucha do piersi, w czasie wydechu wraca na miejsce.

Relax

Wyluzuj. Słuchacze zawsze czują, gdy speaker jest spięty. Uwierz , że potrafisz dostać od nich niewiarygodnie dużo pozytywnej energii, widząc, jak ludzie kiwają, uśmiechają się, robią notatki lub żartują. To najpiękniejsza nagroda. Żywa widownia to najcenniejsze, co może mieć orator.

Przygotowywanie

Często obawy dotyczą wystąpienia na webinarze. Oczywiście o wiele kwestii technicznych należy wcześniej zadbać. Warto pamiętać o sprawdzeniu sprzętu i programu: dźwięk, wideo, pozycja kamery i przepustowość łącza.

Wcześniej przygotuj plan wystąpienia. Najlepiej, gdy napiszesz jak najwięcej szczegółów i przeczytasz swoje przemówienie 3-4 razy przed początkiem webinaru. Poczujesz się pewniej. Po jakimś czasie zauważysz, że w przyszłości nie będzie Ci to potrzebne. Przekonasz się do swoich umiejętnościach i będziesz ich pewien.

Przed początkiem webinaru wyłącz wszystkie urządzenia mobilne, wyloguj się z komunikatorów, wycisz inne możliwe dźwięki. Jeśli na webinarze planujesz dzielić się odnośnikami, przygotuj je wcześniej i zapisz w specjalnym dokumencie, wtedy na pewno ich nie zgubisz i szybko odnajdziesz w odpowiednim momencie.

Milcz, zanim zaczniesz mówić

Ponieważ strach przed wydajnością jest normalną reakcją ciała, trudno będzie się go pozbyć.

Sportowcy, aktorzy, muzycy – wszyscy martwią się zarówno przed wyjściem do publiczności, jak i przed startem transmisji.

Zaczynając webinar lub wideo konferencję, upewnij się czy jest Ci wygodnie, w jaki sposób oddychasz, uśmiechnij się do kamery. Kilka sekund ciszy na samym początku pozwoli Ci łatwiej zacząć spotkanie.

Wybierz swój rytm

Rytm jest ustalany przez przerwy.

Jeśli speaker podczas wideokonferencji mówi szybko, czyli bez krótkich przerw pomiędzy zdaniami, wtedy nie może poznać reakcji odbiorców. Nie ma czasu na to, aby upewnić się, że uczestnicy spotkania są jeszcze rzeczywiście obecni.

Wskazówka: rozpocznij mowę od trzech lub czterech bardzo krótkich zdań i zatrzymaj się między nimi, aby złapać oddech.

Humor

Zawsze możesz wykorzystać humor. To miła forma stworzenia przyjaznej atmosfery z odbiorcami. Będziesz odczuwał , że nie stoisz przed groźną widownią, ale rozmawiasz z osobami pozytywnie nastawionymi do informacji przekazywanych przez Ciebie.

Komunikacja

Jeśli masz w pokoju webinarowym czat, zawsze możesz z niego skorzystać. Można rozpocząć ankietę, dowiedzieć się, skąd są Twoi słuchacze, kim są z zawodu. W taki sposób Twoi goście będą bardziej przyjaźnie nastawieni, a Ty poznasz osoby, które przyszły na Twój webinar. Dobrze , jeśli zwrócisz się do kogoś osobiście. W trakcie webinaru pochwal wybranego uczestnika za dowcipny komentarz lub odpowiedź.

Komunikacja z uczestnikami podczas webinaru

Poćwicz głos. Kilka minut specjalnych ćwiczeń, a Twój głos zabrzmi głośniej i pewniej. Dzięki temu , nie będziesz miał powodów do stresu. Jednak, jeśli mimo wszystko pewność nie chce wracać — udaj, że jesteś pewny siebie. Dystans w tym przypadku będzie działał na Twoją korzyść, bo pozwoli ukryć niektóre objawy stresu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!