Jak polepszyć jakość szkolenia online?

lepsza jakość szkolenia

Organizacja standardowych szkoleń nie jest niczym trudnym. Właściwie wystarczy mieć podstawową wiedzę na temat webinarów i przeczytać kilka krótszych poradników. Ale słowem kluczowym jest w tym przypadku określenie – efektywne szkolenie. Poniżej dowiesz się, jak polepszyć jakość szkolenia wykorzystując 8 wskazówek, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Zacznijmy od kwestii technicznych. Nie oszukujmy się, nawet najlepsze merytorycznie szkolenie będzie klapą, jeśli prowadzący nie zadba o dobry mikrofon i szybki internet.

1. Dźwięk to podstawa

Prelegent może mieć marnej jakości kamerę, może nie być urodzonym mówcą, ale musi mieć dobrej jakości dźwięk. To podstawa, bez której nie stworzysz dobrej marki.

Pamiętaj, że najczęściej wbudowana kamera i mikrofon będą średniej jakości. Zainwestuj w zewnętrzny zestaw do prowadzenia spotkań.

Spróbuj wygłuszyć pomieszczenie. Profesjonalne maty wygłuszające to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli zawodowo zajmujesz się organizacją szkoleń i masz do tego specjalną salę – warto zainwestować w takie usprawnienie. Natomiast jeśli prowadzisz webinar w warunkach domowych, wybierz małe pomieszczenie, najlepiej z dywanem albo wykładziną. Wtedy efekt echa będzie niesłyszalny.

Wyłącz inne dźwięki z komputera. Nie pozwól, aby uczestnicy słyszeli powiadomienia z messengera. To samo dotyczy się miejsca, z którego prowadzisz spotkanie. Poinformuj współlokatorów, że potrzebujesz ciszy przez najbliższy czas. Najlepiej powieś kartkę na drzwiach, żeby innym to nie umknęło.

2. Dobra jakość wideo

Podobnie jak w przypadku mikrofonu, tak samo z kamerą. Najlepiej wybrać sprzęt zewnętrzny! Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na rozdzielczość. Im wyższa jest rozdzielczość, tym lepszą jakość wideo uzyskamy. Oczywiście możemy zdecydować się na kamery z parametrami 1920 x 1080, albo nawet 4096 x 2160. Jednak trzeba przyznać, że najczęściej przydają się one vlogerom. Do prowadzenia szkoleń możesz wybrać nieco mniejszą rozdzielczość.

Drugim bardzo ważnym kryterium jest częstotliwość odświeżania obrazu – minimum 30 klatek na sekundę. Dobrze, jeśli kamera ma także wbudowany mikrofon, wtedy zyskujesz 2w1.

Więcej o tym, jak wybrać kamerę do prowadzenia szkolenia przeczytasz we wpisie: Jak wybrać kamerę do webinaru lub streamowania?

Nie zapomnij, żeby zadbać o swoje otoczenie. Nie prowadź szkolenia „pod światło”, bo w tym przypadku nawet najlepszej jakości kamera nie zagwarantuje, że będziesz dobrze widoczny. Wybierz pokój, do którego wpadnie jak najwięcej naturalnego światła.

W kadrze nie powinno pojawić się za dużo rzeczy. Nie możesz odwracać uwagi uczestników od szkolenia. Najlepiej, żeby za Tobą znajdował się jakiś obraz, kwiat, albo coś tematycznie związanego z webinarem. Bardzo fajnie sprawdza się niewielkich rozmiarów regał z książkami. Jednak wcześniej uprzątnij z niego wszystkie zbędne rzeczy, żeby nie sprawiał wrażenia „zagraconego”.

Ubierz się formalnie. Oczywiście nikt nie mówi o zakładaniu garnituru albo w przypadku kobiet eleganckiego kostiumu. Świetnie sprawdzają się jasne koszule (błękit, beż, jasny szary) na tle białego tła.

3. Odpowiednia platforma gwarancją polepszenia jakości szkolenia

Wybór odpowiedniej platformy do prowadzenia szkoleń, to jedno z największych wyzwań organizatora. Każda z nich oferuje inne dodatki, zatem skąd wiedzieć, czego tak naprawdę potrzeba zarówno prezenterowi, jak i uczestnikom? Nie bój się testować. Porównaj kilka opcji i wybierz najlepszą. Na co zwracać uwagę?

 1. Wielkość pokoju. Im więcej uczestników może pomieścić, tym lepiej.
 2. Liczba prezenterów. Często szkolenie musi być prowadzone przez więcej niż jednego prelegenta. Znajdź platformę, która będzie oferowała możliwość nadania funkcji prezentera więcej niż jednej osobie.
 3. Pomoc techniczna. Niezwykle ważna kwestia! Zanim wybierzesz odpowiednią platformę, sprawdź, jak szybko możesz skontaktować się z supportem. Podczas szkolenia nie będziesz miał 3 godzin na czekanie na odpowiedź od pomocy technicznej.
 4. Dodatkowe narzędzia. Sprawdź, czy platforma ma możliwość nagrywania spotkań; Czy są dostępne narzędzia do malowania na ekranie; Czy można robić ankietę.

4. Szybki internet

Mając internet o minimalnej prędkości, nie możesz liczyć, że szkolenie pójdzie bez problemów. Przed wydarzeniem sprawdź za pośrednictwem www.speedtest.pl, jaka jest prędkość łącza. Prowadząc spotkanie z włączonym wideo postaraj się, żeby upload był powyżej 5 Mb/s, natomiast ping, czyli wartość opóźnienia nie większa niż 40. Taki test wykonaj najlepiej co najmniej kilka dni wcześniej, ale w godzinach szkolenia.

Możesz wybrać także platformę, która oferuje przeprowadzenie testu łącza w ramach swoich funkcji. MyOwnConference przygotowała dla swoich klientów właśnie takie udogodnienie. Możesz wtedy sprawdzić, czy prędkość Twojego Internetu jest wystarczająca oraz, czy kamera i mikrofon działają dobrze.

Jak przyspieszyć prędkość Internetu?

Przede wszystkim zamknij wszystkie okna przeglądarki, których nie planujesz używać. Odłącz od sieci urządzenia, z których nie będziesz korzystać podczas spotkania. Postaraj się podłączyć internet „po kablu”. Wtedy łącze będzie stabilniejsze. Wyłącz także inne komunikatory typu Skype, Viber itp., które działają w tle.

Więcej o tym, jak zwiększyć prędkość internetu przeczytasz we wpisie: 10 sposobów jak zwiększyć prędkość internetu.

Internet do dobrej jakości szkoleń
Image source: googleusercontent.com

5. Rzetelne treści

W dobie Internetu każdy może znaleźć w kilkanaście sekund informacje, których akurat potrzebuje w danym momencie. Jednak czy są to treści wartościowe? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale jednego możemy być pewni – jest mnóstwo pseudoekspertów, którzy bazują jedynie na tym co im się wydaje. Sprzedając swoje webinary, oferuj przede wszystkim fachową i rzetelną wiedzę. Jak to zrobić?

 • Podawaj dużo przykładów. Właśnie takie informacje najdłużej zostają w pamięci odbiorcy.
 • Zrób prezentację z konkretami. Umieść w niej tylko najważniejsze informacje, najlepiej w formie haseł. Dłuższy tekst jest męczący dla odbiorcy i przede wszystkim „kusi” prezentera do jego odczytania – czego lepiej unikać. Stosuj zaznaczenia, kolory, zdjęcia i infografiki.
 • Podawaj źródła. Jest to podstawa, o której wielu prezenterów zapomina.

6. Narzędzia do angażowania uczestników podczas efektywnego szkolenia

Najefektywniejszym sposobem na zdobywanie wiedzy jest wykorzystywanie narzędzi multimedialnych podczas webinarów. Uczestnik, który musi słuchać monotonnego wykładu, nie będzie usatysfakcjonowany. Zaangażuj ich do aktywnego brania udziału w spotkaniu. Jakie platformy można wykorzystać?

 • Quizlet. Narzędzie, dzięki któremu uczestnicy mogą wypełniać testy wcześniej przygotowane przez prowadzącego.
 • Mentimeter. Świetny sposób na zebranie wszelkich pomysłów podczas burzy mózgów.
 • Kahoot!. Kolejna aplikacja do tworzenia testów, ciekawym dodatkiem jest możliwość dodawania zdjęć.
 • note.ly. Tablica, w której każdy uczestnik może „nakleić” swoją wirtualną karteczkę z odpowiedzią
 • AnswerGarden. Kolejna propozycja do przeprowadzenia burzy mózgów. Nie wymaga tworzenia konta.
note.ly
Image source: googleusercontent.com

7. Jak polepszyć jakość szkolenia przez gamifikację?

Gamifikacja to wprowadzenie mechanizmów, typowych w grach do pobudzenia kreatywności odbiorcy. Głównym założeniem jest osiągnięcie motywacji i zaangażowania uczestników. Bardzo ważnym elementem jest rywalizacja, która powinna wywołać w uczestnikach jeszcze większą chęć do osiągnięcia założonego wcześniej celu. Oczywiście warunkiem jest określenie etapu, który uznany będzie za „wygraną” i odpowiednie nagrodzenie zwycięzcy. Jakie elementy gamifikacji można wprowadzić do szkoleń?

 • Punkty zdobyte za wykonanie zadania
 • Rankingi, które podsumują cały proces
 • Narracja

8. Fachowa moderacja

Jeśli Twój biznes rozwija się w zakresie prowadzenia wideoszkoleń z różnej tematyki warto zainwestować w stanowisko moderatora. To osoba, która zadba o to, żeby każdy uczestnik Twojego szkolenia uzyskał pomoc w kwestiach technicznych. Najczęściej odpowiada za sprawdzenie listy obecności, wysyłkę materiałów i odpowiadanie na wszelkie pytania klientów. Nie da się ukryć, że to nieocenione wsparcie prezentera jak i organizatora.

Przeczytaj później: Moderator na webinarze. Kto to jest i dlaczego go potrzebujesz?

Otrzymałeś najważniejsze porady jak przeprowadzić efektywne szkolenie. Podsumowując, musisz pamiętać o dobrym sprzęcie, szybkim internecie, ale także o angażowaniu uczestników i rzetelnych materiałach. Jak widzisz nie tylko kwestie techniczne, ale także merytoryczne wpływają na dobrą jakość szkolenia. Jeśli stopniowo będziesz wprowadzał te wskazówki, już niedługo będziesz mógł się cieszyć z najwyższego poziomu webinarów.

Przetestuj funkcje platformy do szkoleń online MyOwnConference za darmo już dzisiaj.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!