10 narzędzi pomocnych w promowaniu siebie jako eksperta

Narzędzia webinaru

Jesteś ekspertem w swoim fachu: śledzisz trendy, monitorujesz działania konkurencji… i nie rozumiesz, dlaczego inni zarabiają kilkakrotnie więcej od Ciebie.

Dlaczego media publikują ich artykuły? Dlaczego inni polecają lub wspominają o nich na Facebooku czy innych mediach społecznościowych? Być może odpowiedź jest bardzo prosta: nikt jeszcze o Tobie nie słyszał.

Polecenia, respekt i rozpoznawalność są podstawą sukcesu. To te elementy pozwolą Ci wyjść przed szereg, wyróżnić się wśród innych, a przede wszystkim zyskać zaufanie potencjalnych i obecnych klientów. Wszystko dlatego, że będą uważać Cię za eksperta.

Pozycjonowanie siebie jako eksperta

Co mamy na myśli, mówiąc „ekspert”? Jest to osoba, która jest świetnie zaznajomiona w danej dziedzinie, co potwierdza również szacunek jej kolegów. Uznajemy, że ekspert po prostu wie, co robi, ponieważ nie bez powodu zyskał opinię eksperta.

Pozycjonowanie siebie jako eksperta jest szczególnie istotne w bardzo kompetytywnych zawodach, takich jak lekarz, architekt, psycholog, prawnik, stylista, copywriter czy trener fitnessu.

Status eksperta jest możliwy wtedy, gdy połączymy dwa czynniki: profesjonalizm i rozpoznawalność.

Rozpoznawalność wymaga rozgłosu, publiczności i dowodów tego, że takim ekspertem jesteś. Musisz dokładnie określić swoją niszę, powiedz o tym swoim odbiorcom tak, aby było to całkowicie zrozumiałe i jasne.

Co powinieneś zrobić, by odnieść sukces?

 • Określ swoją niszę! Nie zajmuj się kilkoma dziedzinami naraz, będzie to mniej wiarygodne.
 • Zdecyduj się na konkretną specjalizację.
 • Odkryj, kto jest twoim targetem. Do kogo kierujesz swoje treści? Dopasuj się do tego.
 • Pomyśl, jak udowodnić, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Może jest to wieloletnie doświadczenie? Jakieś nagrody, certyfikaty? Twoje prace, zaakceptowane i opublikowane przez innych ekspertów?

Znamy ponad 100 narzędzi, które umożliwiają promowanie siebie jako eksperta, dzisiaj przyjrzymy się dziesięciu, których możesz użyć sam, bez pomocy managerów PR.

Konferencja i webinar do promowania siebie jako eksperta

Konferencje i webinary stwarzają doskonałą okazję autopromocji. Budujesz swoją rozpoznawalność, nie tylko wśród kolegów, ale i szerszej publiczności. Im większe i ważniejsze wydarzenie, tym lepiej.

Rozejrzyj się za kluczowymi wydarzeniami w Twojej dziedzinie. Możesz początkowo pojawić się tam jako gość i dążyć do tego, aby zostać moderatorem, jury czy prelegentem.

To proste — jeśli jesteś doskonałym mówcą, jasno i interesująco przedstawiasz informacje, to zostaniesz zapamiętany. Możesz liczyć na to, że ktoś potem Cię poleci. Tutaj znajdziesz kilka wskazówek, jak wykorzystać webinary do budowania marki osobistej.

Przygotowanie

Nie musisz przygotowywać webinaru samemu. Istnieje wiele firm i przedsiębiorstw, które potrzebują prelegentów. Możesz być zaproszony jako ekspert. To sytuacja, w której są dwaj wygrani. Ty zyskujesz doświadczenie, a firma będzie miała swojego eksperta. Poznasz także swoją grupę docelową. Zapamiętaj ją dobrze — będziesz ją później mógł odszukać na mediach społecznościowych.

Przygotowanie się to zawsze dobry pomysł — możesz na przykład stworzyć swój własny podcast lub film na YouTube.

Prowadzenie webinaru

Pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby Twój webinar był dla odbiorcy interesujący. Zdecydowanie nie powinien przypominać wykładu na uczelni. Kluczowa jest aktywizacja! Spróbuj „rozruszać” uczestników webinaru; zadawaj im pytania, staraj się rozśmieszyć, zbuduj z nimi więź tak, aby byli aktywni podczas Twojego webinaru.

Nie masz pomysłu na temat webinaru? Sprawdź tutaj.

Design

Nie lekceważ siły designu. Przemyśl dokładnie, jakiej kolorystyki będziesz używać dla swojej firmy i korzystaj z niej w Twoich social mediach i podczas prowadzenia webinaru. Używaj także banerów i logo, tak aby uczestnicy dotarli do Twojej strony i mieli szansę poznać Cię lepiej.

Promowanie twojej firmy i storytelling

Storytelling to potężne narzędzie. Pomoże Ci stworzyć Twoją własną markę i zaprezentować swój pomysł. Jeśli opowiesz historię w fascynujący sposób, to bez wątpienia uczestnicy poczują się zaciekawieni i zainspirowani. Pamiętaj, że najważniejsza jest praktyka. Nie chodzi tylko o opowiedzenie historii — chodzi o nadanie jej sensu.

Osobista strona internetowa i blog

Ta metoda promocji jest wyłącznie pod Twoją kontrolą. Takie strony pomagają zebrać wszystkie informacje o sobie w jednym miejscu, pokazać owoce swojej pracy, to, czym się zajmujesz i zaprezentować siebie w jak najlepszym świetle.

Każda strona ma unikatową strukturę: może wyglądać jak karta biznesowa, portfolio z najlepszymi przykładami Twoich prac lub blog, na którym będzie można znaleźć przydatne materiały lub cenną wiedzę dotyczącą Twojej specjalizacji.

Blog na stronie pomoże Ci w promowaniu siebie, jeśli będziesz w stanie opublikować jeden jakościowy post miesięcznie. Jeśli brakuje Ci czasu, zatrudnij kogoś, kto będzie pisał w Twoim imieniu.

Media społecznościowe

Jest to jedna z najtańszych opcji promocji. Media społecznościowe pozwalają Ci stworzyć taki obraz siebie, żeby był dopasowany do grupy docelowej i wizerunku, jaki chcesz sobie wypracować.

Pracujesz w zawodzie, gdzie zdjęcia są kluczowe? Potrzebujesz konta na instagramie. Jak się promować? Przeczytaj tutaj.

Jesteś biznesmem? Potrzebujesz konta na Facebooku.

Masz mały biznes oferujący tańsze usługi? Załóż konto na Facebooku i najbardziej popularnej w Twoim kraju sieci społecznościowej.

To tylko sugestie — każda platforma ma swoje plusy i minusy. Wybierz taką, która najbardziej będzie do Ciebie pasować i spełniać Twoje potrzeby.

Jak najbardziej zyskać z kont na mediach społecznościowych?

 • Zrewiduj swoje konta, aby odkryć, w czym możesz je udoskonalić.
 • Zbuduj strategię promocji (jak, do kogo i co chcesz komunikować). Zrób to sam lub współpracuj z ekspertem.
 • Stwórz plan contentu, który zamierzasz publikować. Stwórz segmenty, które będą publikowane regularnie.
 • Pisz około 2-5 postów tygodniowo.
 • Odpowiadaj na komentarze i wiadomości prywatne.
 • Zbuduj swoją publiczność z przyjaciół i subskrybentów.
 • Komunikuj się z liderami myśli.

Wskazówka: Nie publikuj tych samych treści na każdej platformie. Odbiorcy Twoich kont na Facebooku i Instagramie nie są tymi samymi osobami, a więc treści muszą być dopasowane do nich, ponieważ każda grupa reaguje inaczej.

Musisz zauważyć, że użytkownicy YouTube’a, Facebooka, bloga personalnego i newslettera mogą się bardzo od siebie różnić. Co to oznacza? Że nie należy tworzyć kont tylko dla samych liczb — aby ten proces miał sens, posty muszą być dopasowane do grupy docelowej.

Zalecamy przeczytać o najlepszych przykładach reklamowania webinaru.

Posty w mediach i na stronach internetowych

Posty są klasycznym i optymalnym sposobem promowania siebie do szerszej grupy odbiorców.

Publikacje sprzyjają reputacji i rozpoznawalności. Przede wszystkim pracuj nad tym, aby publikować w przodujących mediach oraz portalach biznesowych. Oczywiście, każdy chce zostać opublikowany w Forbesie, ale tak naprawdę nie każdy tego potrzebuje.

Jesteś nowy? Przygotuj kilka artykułów dla mniej znanych mediów, mając ciągle w pamięci swój cel i priorytet.

Wybieraj tematy specjalistyczne, związane z Twoją specjalizacją. To oznacza, że nie powinieneś zgadzać się na uczestnictwo w programie o wpływie palenia papierosów na zdrowie, jeśli się tym nie zajmujesz. Być może podwyższy Ci to samoocenę, natomiast na pewno nie wzrośnie Twoja reputacja eksperta.

Nie czekaj na propozycje mediów. Napisz do nich jako pierwszy. Wybierz istotny temat, na który możesz się wypowiedzieć — nie publikuj samej teorii. Jako ekspert powinieneś mieć swoje opinie i nie tworzyć treści, które mógłby stworzyć każdy. Znajdź platformę, na której będziesz mógł odpowiadać na pytania i dzielić się swoją opinią.

Marketing Emailowy

Pomimo tego, że marketing emailowy powoli staje się trochę mniej popularny, to nadal ma duże znaczenie. Wynika to głównie z tego, jak wiele maili każdego dnia otrzymujemy — przez to nie czytamy ich już tak dokładnie jak wcześniej.

Istnieją platformy, które pozwolą Ci zorganizować wysyłkę emailową, na przykład MailChimp czy GetResponse. Pamiętaj jednak, że każdy powinien otrzymywać newslettera tylko, gdy się na niego zapisze. Nikt nie lub spamu, efekt będzie odwrotny od zamierzonego.

Jak nie trafić do SPAMU? 6 pomocnych wskazówek

Co zrobić, aby nasz newsletter był interesujący?

 • Tłumacz trudne rzeczy prostymi słowami, unikaj specjalistycznego żargonu.
 • Niech Twoje teksty będą wesołe i zwięzłe.
 • Dostarczaj przydatnych informacji, odpowiadaj na istotne pytania i dziel się ciekawymi artykułami, wskazówkami czy narzędziami.
marketing emailowy

Najlepiej pisać teksty w pierwszej osobie. Postaraj się również dopasować do swoich odbiorców i pomyśl, jaki sposób komunikacji przemówiłby do nich najbardziej. Dzięki temu chętniej będą otwierać maile od Ciebie.

Kampanie mailingowe są świetnym wyjściem i doskonałym sposobem, aby pokazać odbiorcom, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Przekazujesz informacje, dopasowane do grupy docelowej, na bieżąco, dodatkowo zaufanym już klientom, mającym do Ciebie zaufanie.

Komunikacja z „liderami myśli”

Zbadaj swoich odbiorców i przyłącz się do „liderów myśli”; wejdź z nimi w interakcję w mediach społecznościowych, komentuj, spotykaj się podczas konferencji i rób zdjęcia, które potem wstawisz na swoje profile.

To z pewnością zrobi wrażenie na Twojej grupie docelowej: jeśli rozmawiają z Tobą eksperci, to na pewno masz wiele do powiedzenia i warto Cię obserwować.

Wyobraź sobie, że jesteś wagonem przyłączającym się do lokomotywy — czyli renomowanej, znanej firmy z doskonałą reputacją. Gdy pójdziesz w jej ślady, zdobędziesz część wpływów tej firmy — będziesz z nią kojarzony. W innym przypadku wejdziesz w błędne koło robienia sobie zdjęć, które będą wyglądały jak fanowskie.

Twoja własna książka

Książka jest bardzo skutecznym sposobem autopromocji. Oczywiście taka, którą wyda znane i cenione wydawnictwo. Jest to fizyczny, namacalny dowód Twojego doświadczenia i wiedzy. Artykuły pojawiają się i znikają, a książka to osiągnięcie na całe życie.

Ludzie w dalszym ciągu traktują autorów książek jako ekspertów. Mają duże zaufanie do tego, co zostało już wydrukowane. Tak będzie i w Twoim przypadku… do momentu, aż nie zaczną jej czytać (to tylko żart!).

Jakie są korzyści opublikowania książki?

 • Wzmocnienie statusu eksperta.
 • Przypływ nowych klientów.
 • Rozwój osobisty.
 • Dostęp do nowych uczestników.

Czy wiesz, czy mógłbyś się podzielić w swojej książce? Jeśli tak, zacznij myśleć o tytule.

Jeśli masz dobry pomysł, którym przekonasz wydawnictwo, za kilka miesięcy Twoja książka będzie już na półkach.

Możesz oczywiście wydać książkę na własny koszt, ale wiąże się to z pewnym ryzykiem. Przede wszystkim self-publishing nie wzbudza autorytetu ani zaufania, przez co nie podniesie Twojej rangi jako eksperta.

Zdecydowanie lepszym wyjściem będzie opublikowanie broszury w formacie pdf lub długi artykuł na różnych platformach, szczególnie tych należących do „liderów myśli”.

Pamiętaj o najważniejszym — podaj namiary do siebie: na stronę internetową, bloga, profile na portalach społecznościowych.

Projekty specjalne

Jest to osobny produkt, który tworzysz, aby zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki: to treningi, serie webinarów, podcasty, dłuższy tekst ze wskazówkami czy przydatnymi informacjami.

Jeśli chcesz, aby Twoje przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, zaproś „liderów myśli”. Możesz na przykład stworzyć społeczność w ramach Twojej specjalizacji. W ten sposób połączyć specjalistów z dziedziny, dzięki czemu będziecie mogli wspólnie organizować wydarzenia, wymieniać się doświadczeniami i w znaczący sposób udoskonalać to, czym się zajmujecie.

Oceny i nagrody

Są to namacalne dowody Twoich sukcesów i wysiłków, które doprowadziły do ich osiągnięcia.

Jury takich konkursów zazwyczaj składają się z cenionych ekspertów, a więc ich ocena jest wzmocniona autorytetem. Co to oznacza dla Ciebie? Wygrane w konkursach to ogromny krok w przód w Twojej karierze i kolejny krok, aby widziano Cię jako eksperta.

Zrób więc listę konkursów, w których możesz wziąć udział. Zgłaszaj się na nie.

Pamiętaj, że nie musisz koniecznie wygrywać. Nawet samo uczestnictwo jest ważne. Pokazuje Twoje chęci rozwoju i ambicje. Możesz potem użyć tych informacji, podając swoje uczestnictwo w CV czy biografii.

Oczywiście, jeśli wygrasz, to będzie to ogromny sukces — z pewnością media branżowe się tym zainteresują i napiszą o Tobie. Możesz także napisać o tym na swoich profilach czy stronach.

Opinie i rekomendacje

To nieodłączone oznaki Twojego autorytetu. Gdy otrzymujesz pozytywne opinie od ludzi, których nie znasz lub nawet nigdy nie poznałeś, to jest to nie tylko miłe, ale pokazuje Ci również, że jesteś na dobrej drodze.

To, co piszą Twoi znajomi z branży, będzie oczywiście o wiele bardziej krytyczne — ważne jest jednak to, aby uznali Ci za „jednego ze swoich”. To ogromny sukces!

opinie do promowania siebie
Źródło obrazu: linkedin.com/in/neilkpatel/

Nigdy nie lekceważ ich opinii, ponieważ to właśnie znajomość ze społecznością ugruntowuje Twój status jako eksperta.

Co jeszcze jest istotne w skutecznej promocji?

Nie da się zdobyć statusu eksperta przez noc: będziesz potrzebować dużo czasu, pieniędzy i wysiłków promocyjnych zarówno Twoich, jak i managera PR.

Często postuj na mediach społecznościowych. Pracuj nad swoimi zdolnościami mówcy, bierz udział w branżowych eventach. Pisz dla różnych mediów i portali internetowych. Publikuj i pracuj nad projektami specjalnymi, które mają szansę zmienić całą branżę.

Wytrwałe próby stania się najlepszym w swojej branży to jak próbować zostać „królem wzgórza”.

Na początku, zostajesz ekspertem w swojej branży. Potem skupiasz się na próbach uzyskania rozpoznawalności w swojej niszy. Stopniowo, coraz więcej osób Cię odkrywa.

Gdy dotrzesz na szczyt i uzyskasz swój status, Twoje opinie staną się ważne i istotne. Ważne jest to, aby nie spocząć w tym momencie na laurach.

Gdy już wespniesz się na wzgórze, musisz włożyć duży wysiłek, aby tam pozostać. Musisz udowodnić, że naprawdę zasłużyłeś na to, gdzie się znalazłeś.

Wszystkie funkcje za darmo? Sprawdź ofertę od MyOwnConference.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!