Jak znaleźć temat kursu online i zacząć przygotowywania?

jak stworzyć kurs online

Andrzej jest profesjonalnym blogerem. Zawodowo zajmuje się prowadzeniem blogów dla różnych firm. Ponadto organizuje kursy online i seminaria internetowe, na których doradza innym freelancerom jak połączyć pasję, jaką jest kreowanie treści na blogi z zarabianiem pieniędzy. Dzisiaj podpowie nam, jak znaleźć temat i przygotować kurs online.

Wybór najlepszego tematu do przeprowadzania kursu online

O tym jak będzie wyglądał mój projekt oraz w którym kierunku ustalę swoje działania, pomógł mi kurs Jeff Walker „Product Launch Formula”. To świetny poradnik, który podpowiada jak zacząć promować produkty. Teraz kiedy nabrałem już doświadczenia, z pewnością mogę powiedzieć, że wybór tematu jest podstawą i jednocześnie najważniejszym etapem w przygotowaniu kursu online.

Gdzie szukałem inspiracji?

Na początku zastanów się nad swoją działalnością. W czym czujesz się pewnie? Co mógłbyś robić? Co mogłoby zainteresować Twoich odbiorców?

Zawsze uważnie czytam komentarze czytelników na moim blogu i notuję najczęściej zadawane pytania. To jedna z najlepszych form poznawania swoich odbiorców. To głównie dla nich masz tworzyć kurs, więc weź pod uwagę ich zdanie. Jeśli Twoi czytelnicy, zobaczą, że faktycznie odpowiadasz na ich pytania podczas kursów, z chęcią będą brali udział w takich rozmowach. Nie musisz wtedy martwić się o pomysły, bo oni sami Ci je podadzą “na tacy”.

E-maile od klientów – podobnie jak w poprzednim przypadku, warto inspirować się wszelkimi podpowiedziami od czytelników. Notuj nawet te rzeczy, które pozornie wydają Ci się mało ciekawe. Wykorzystuj także potencjał Facebooka, ponieważ posty na grupach o określonej tematyce będą podpowiedzią, jaki kierunek obrać. Wybieraj takie o konkretnej tematyce, ponieważ uzyskasz tam najwięcej konkretnych opinii. Przykładowo, jeśli chcesz uczyć sztuki blogowania, znajdź grupy, w których gromadzą się blogerzy i obserwuj najczęściej pojawiające się problemy.

Polecamy wpis: Jak samodzielnie stworzyć i sprzedać kurs online? Płatne udostępnienie nagrań webinarów

Najprawdopodobniej okaże się, że najczęstszym pytaniem będzie coś w rodzaju praktyczne porad dla początkujących: jak mogę zacząć blogować? Jak zarabiać na blogach przy małych inwestycjach i żyć z hobby?

Studź emocje. Nawet jeśli na początku jesteś zachwycony nowym pomysłem, pomyśl, czy będzie interesujący dla uczestników. Odłóż na moment ten pomysł, poproś znajomych oraz Twoją potencjalną grupę docelową, żeby podzielili się opinią na temat takiego kursu. Ważne jest, żeby przed rozpoczęciem kreowania kursu spojrzeć na statystyki zapytań w Google Ads. Weź pod uwagę słowa kluczowe od Google. Wybór słów pomaga również ocenić trafność tematu i konkurencyjność. Zostało poszukiwanie nowych pomysłów – to wszystko.

Planner słów kluczowych
Google Ads

Takie narzędzia działają świetnie, jeśli masz przed oczami portret swojego potencjalnego uczestnika. Zanim zaczniesz, stwórz sylwetkę klienta, do którego będziesz kierował swoją ofertę. Pomoże Ci w tym osobista komunikacja, ankiety, udostępnianie profili w sieciach społecznościowych.

Dla kogo tworzymy kurs online?

Dowiedz się, dlaczego uczestnicy biorą udział w kursach i webinarach. Czego oczekują od organizatora? Jakie informacje chcą zdobyć? Podajemy Ci przykładowe odpowiedzi, które możesz wpisać do ankiety, albo w dyskusji na grupie tematycznej:

 • chcę zdobyć nową wiedzę lub umiejętności w swojej dziedzinie;
 • aby być na bieżąco z nowościami i trendami w branży;
 • pragnę uzyskać świeże pomysły związane z pracą;
 • chcę się zrelaksować, ale raczej nie kupię płatnych kursów (to nie jest Twoja grupa docelowa).

Jeśli wybrałeś format webinaru, staraj się nie używać tego określenia w tytule i zaproszeniach – używaj synonimów. W końcu nigdzie nie jest napisane, że powinieneś nazywać swój kurs online – webinarem.

Nie zrozumcie mnie źle: uwielbiam webinary – uważam, że świetnie sprawdzają się zarówno dla organizatorów, jak i dla klientów.

Wypróbuj jednak alternatywne określenia: „Kurs specjalny”, „Kurs mistrzowski”, „Przewodnik” lub „Szkolenie”, aby zainteresować użytkowników, którzy nie wiedzą, że tematyka seminariów internetowych nie ogranicza się tylko do marketingu.

tworzenie szkolenia online

Jaki jest najlepszy sposób formułowania tematu kursu online?

Inspiruję się, aby jasno zdefiniować temat i pytania, które przedstawię w ramach kursu. Najlepsze opcje przedstawiam wam poniżej:

 1. Czytam na ten temat: inne blogi, książki, strony, biuletyny, oglądam kanały na YouTube.
 2. Biorę udział w innych kursach i wydarzeniach: webinaria, konferencje, kursy mistrzowskie. To fajny sposób, aby od strony uczestnika zobaczyć, co najbardziej interesuje innych klientów. Czasami warto zmienić role.
 3. Piszę sytuacje z mojego doświadczenia, przykłady udanych i nieudanych eksperymentów. Pamiętaj, że “realne” przykłady są najbardziej interesujące. Ludzie lubią czytać i słuchać o takich sytuacjach.
 4. Szukam okazji do dyskusji z kolegami na warsztatach.

Temat znaleziony! A co następuje po ustaleniu najlepszego tematu na kurs online lub seminarium internetowe?

Dzielimy kurs na dwie części.

W pierwszej części kursu mówię o głównych aspektach blogowania i wszystkich kwestiach podstawowych. Od czego powinniśmy zacząć? Jak stworzyć stronę internetową i o czym pisać, aby przyciągnąć czytelników? Jak wypromować blog?

Podczas drugiej części kursu skupiam się na przedstawieniu szczegółowego opis budowy biznesu opartego na prowadzeniu bloga. Opowiedziałem o poszczególnych etapach, które czekają każdego potencjalnego blogera, który chce zarobić na takiej formie pracy. Wyszczególniłem, co się dzieje po pierwszym miesiącu i jakie kroki trzeba podjąć w kolejnych.

Kiedy wstępnie zaprojektowałeś taki podział, przejdź do następnego kroku:

Na tym etapie opracowujemy plan działań i wyznaczamy główne cele. Najlepszym rozwiązaniem jest spisanie listy zadań dla każdego celu, aby niczego nie przegapić. Taka metoda na pewno ułatwi Ci pracę oraz sprawi, że nie zapomnisz o tych “mniej istotnych szczegółach”. Następnie ustal daty dla każdego zadania. Poświęć na ten etap trochę więcej czasu. Przemyśl wszystko, żebyś nie musiał się niepotrzebnie stresować, kiedy pojawią się nieoczekiwane problemy. Weź pod uwagę “rezerwę czasu”, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy może się przydać. Uważam, że konieczne jest wpisanie tych zadań do kalendarza i przestrzeganie ustalonego planu.

Inna historia: Od tablicy szkolnej do e-learning. Jak nauczyciel może zarabiać w Internecie?

Przykład listy zadań do przeprowadzania kursu online

Cel: przygotowanie kursu online „Blog, który zarabia”

Zadania:

 • sporządzenie planu kursu (przed 10.02)
 • nagrywanie wideo (do 1.03)
 • montowanie i przetwarzanie (do 23.03)
 • komponowanie zadania (do 1.04)
 • przygotowanie bonusów (do 15.04)

Podzadania do każdego elementu:

Zrób plan kursu, który będzie zawierał:

 • nazwę modułu
 • tytuł wykładu dla każdego modułu
 • przykłady zadań różnego rodzaju
 • dodatkowe tematy lekcji

Nagraj wideo:

 • przygotowanie slajdów do prezentacji (Canva)
 • przygotowanie całej prezentacji i sprawdzenie poprawności wyświetlania
 • zaplanowanie czasu na nagrywanie

i tak dalej.

slajd do zajęć online

Niżej przedstawiam najważniejsze wskazówki dotyczące przygotowania prezentacji:

Każdy slajd to jeden pomysł! Nawet jeśli naprawdę chcesz powiedzieć więcej, musisz dostosować się do tej zasady.

Unikaj wypunktowanych list. Każdy element powinien być na oddzielnym slajdzie

Wybierz obraz tylko najwyższej jakości. Wygląda pięknie i profesjonalnie.

Używaj rozmiaru czcionki 36, a użytkownicy małych ekranów będą Ci wdzięczni.

Przyznam, że najtrudniejszym etapem będzie wybór tematu i napisanie planu. Jednak zadbaj o to, żeby był to najważniejszy element. Jeśli chcesz, żeby wszystko nienagannie działało, musisz spróbować zmusić się do pracy.

Nadaj kursowi status obowiązkowy!

Wiem, że zorganizowanie takiego kursu online może być bardzo trudne. Nie ukrywajmy, jeśli zdecydujesz się podjąć trudne zadanie i nie stoi nad Tobą “szef z kijem”, będzie Ci ciężko określić konkretne terminy. Kiedy rozpoczynam projekt długoterminowy, ustalam wszystko tak, jakbym pracował z całym zespołem.

Wykorzystaj Trello, aby przygotować kurs online

Oprócz notatnika tworzę projekt w Trello – jest to platforma do tworzenia i zarządzania projektami. Pomaga w organizacji zadań w pracy i rozwiązywaniu codziennych problemów. Prostota działania sprawia, że nie musisz poświęcać zbyt wiele czasu, na “naukę” tego serwisu.

Odpowiednia motywacja

Ponieważ o sukcesie projektu będę mógł mówić za długi czas, to raz na jakiś czas potrzebna jest odpowiednia motywacja. Wyznacz sobie nagrodę za każdy ukończony etap szkolenia na czas. Dzięki temu będzie Ci się przyjemniej pracowało.

Nie komplikuj zadania, jeśli chcesz stworzyć kurs online

Jeśli naprawdę chcesz rozpocząć kurs, unikaj przesadzonego perfekcjonizmu. Wszyscy jesteśmy ludźmi i wiemy, że ciężko jest dopiąć wszystko na ostatni guzik, tak, żeby nie wyskoczyły nieoczekiwane problemy. Powiedzmy sobie szczerze – lepiej zrobić wszystko na 4+, ale w krótszym czasie, niż kierować się chorobliwą perfekcją i poświęcić na to trzy razy więcej czasu. Kierujmy się zasadą, że trzeba “kuć żelazo, póki gorące”. Zastanów się, czy warto poświęcić kilka miesięcy na tworzenie platformy e-learningowej. Osobiście, nie zdecydowałabym się na taki krok. Szansa na zgubienie potencjalnych klientów i przegapienie odpowiedniego momentu na wdrożenie szkolenia jest zbyt wysoka.

Jeśli masz mało czasu lub zależy Ci na szybkim udostępnieniu materiału, wybierz dobrą platformę do webinarów i zaplanuj od razu jedno wydarzenie lub więcej. Taki wybór formatu kursu pozwoli zaoszczędzić dodatkowy miesiąc lub dwa przygotowań, ponieważ nie musisz tworzyć wideo i tracić czasu na radzenie sobie ze wszystkimi problemami technicznymi platform e-learningowych.

Jeśli również masz ciekawe doświadczenia związane z prowadzeniem webinarów, wyślij nam swoją historię na adres articles@myownconference.com.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!