Recenzja książki „Zapomniana sztuka znakomitego przemówienia” Richarda Dowisa

Recenzja książki

Sukces wystąpienia publicznego zależy od wielu czynników: logiki i barwności wypowiedzi, prawidłowej postawy oraz mimiki twarzy, kontaktu wzrokowego z widownią i nawet od wyglądu prelegenta. W książce Richarda Dowisa „Zapomniana sztuka znakomitego przemawiania” pisarz opowiada o wszystkich aspektach wystąpienia publicznego, zaczynając od przygotowywania, a kończąc wystąpieniem przed publicznością i udzieleniem odpowiedzi na ich pytania.

Ta książka pomoże Ci w przygotowywaniu barwnego i ciekawego wystąpienia, którego nikt nie zapomni. Nauczysz się pokonać strach przed wejściem na scenę i efektywnie współpracować z publiką.

Rzetelne przygotowanie

Do wystąpienia musimy się przygotować. Nawet wybitni oratorzy rzadko przemawiali spontanicznie. Najpierw autor zaleca przygotować się psychicznie: myśleć o przemówieniu do widowni nie jak o końcu świata, a jak o możliwości zrobienia czegoś korzystnego dla siebie czy dla firmy. Jeśli przed wystąpieniem czujesz strach, to wcale nie jest to powód do paniki: rzetelne przygotowanie pomoże Ci pokonać niepokój i doda Ci pewności.

Następny krok to określenie celu wystąpienia. Autor wyznacza 6 głównych celów: 1. Zabawa. 2. Poinformowanie. 3. Inspiracja. 4. Motywowanie. 5. Obrona swojego punktu widzenia. 6. Przekonanie. Często orator ma na myśli kilka celów jednocześnie.

Po sformułowaniu konkretnego celu napisz plan speechu. Richard Dowis radzi, żeby napisać tezy do wszystkich punktów swojego wystąpienia. Potem zaznacz trzy-pięć najważniejszych punktów, a pozostałe usuń lub odnieś do drugorzędnych. Dalej powinieneś w odpowiedniej kolejności ułożyć tezy podstawowe i wspomagające.

Wybieramy słowa

Wystąpienie publiczne to charakterystyczny rodzaj przemówienia. Ono ma swoje specjalne wymagania i niuanse. Dlatego najwięcej uwagi w tej książce poświęca się werbalnej części wystąpienia.

  1. Autor zachęca, żeby mówić zrozumiałymi słowami, zrezygnować z trudnych terminów i konstrukcji. Korzystaj ze słów, których zazwyczaj używasz.
  2. Dodaj do wystąpienia elementy dialogu: zaimki osobowe, pytania retoryczne. Niech Twoja przemowa wygląda jak dialog, a nie wykład.
  3. Korzystaj z metafor, porównań i innych technik i środków stylistycznych. To sprawi, że Twoje przemówienie będzie bardziej interesujące, rytmiczne, a słuchacze zapamiętają je na długo.
  4. Nie bój się żartować. Dzięki dobremu humorowi można zyskać sympatię audytorium i wywołać pozytywne emocje. Żarty pomogą odprężyć się prezenterowi i słuchaczom.
  5. Mów inteligentnie. „Niech państwo wyobrażą sobie, że lektor, którego słuchacie, myli się, używając słów „założyć” i „ubrać”. To nie przeszkadza w rozumieniu tematu wypowiedzi, ale proszę zrozumieć, że mówca popełnia błąd leksykalny. To znaczy, że najprawdopodobniej, myli się też w faktach”.

Podtrzymujemy kontakt

Każdy, kto chociaż trochę interesował się sztuką wystąpienia publicznego, na pewno wie, jak ważne jest utrzymywanie kontaktu ze słuchaczami. W książce „Zapomniana sztuka znakomitego przemawiania” te mniej zrozumiałe słowa stają bardziej klarowne: „ta metoda polega na tym, żeby na kilka sekund utrzymywać uwagę jednej osoby, a dalej przechodzić do następnej”.

W podtrzymywaniu kontaktu ze słuchaczami pomagają mimika i gesty. Autor porównuje gesty podczas przemówienia z interpunkcją na piśmie: jeśli poprawnie z tego korzystasz, to wypowiedź będzie bardziej klarowna, ale zbyt duża ilość gestów odwróci uwagę słuchaczy.

Rób pauzy. To jeszcze jeden sposób na przyciągnięcie uwagi. Richard Dowis radzi wpisać słowo „pauza” do notatek, aby nie zapomnieć o tym istotnym elemencie. Podczas pauz warto oddychać i wyrównać tempo przemówienia.

Uczymy się od najlepszych

Autor uważa, że czytanie i słuchanie przemówień oratorów to jeden z najważniejszych sposobów na rozpoczęcie nauki ich pisania i wystąpienia. Dlatego na zakończenie każdego rozdziału podaje on przykład wystąpień wybitnych oratorów: Churchilla, Roosevelta, Kennedy, Reagana, Thatcher.

Na sam koniec książki Dowis dołącza „Kartę kontroli” – listę, którą można przeglądać przed wystąpieniem, aby nie zapomnieć o czymś ważnym.

Książkę czyta się szybko i lekko. Wygłaszane mowy oratorów inspirują do tworzenia własnego niezapomnianego wystąpienia. Konkretne rekomendacje i praktyczne techniki podane w książce pomogą w realizacji tego pomysłu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!