Seria webinarów VS wydarzenie pojedyncze

Seria webinarów

Zorganizowałeś już jeden, albo dwa webinary, ale nie udało Ci się osiągnąć postawionych celów? Doświadczenie wielu naszych klientów pokazuje, że seria webinarów może być bardziej efektywna, niż pojedyncze wydarzenia.

Seria webinarów — to kilka webinarów o jednej tematyce i z jedną grupą docelową, które tworzą cykl wydarzeń. W praktyce wygląda to tak: tworzymy webinar, a następnie rozdzielamy go na kilka części. Na każdym spotkaniu mówimy tylko o jednym aspekcie naszego obszernego tematu. Wynikiem jest temat, dokładnie zbadany pod każdym kątem.

Korzyści dla uczestników są oczywiste: otrzymują więcej wszechstronnej informacji. Oprócz tego uczestnik rejestruje się tylko jeden raz na całą serię webinarów, a następnie automatycznie dostaje przypominania o kolejnym spotkaniu.

Ale czy tak naprawdę każdy organizator musi poświęcić czas i wysiłek na tworzenie od razu całej serii webinarów? Znaleźliśmy kilka argumentów za i przeciw.

Rozważamy argumenty “za”

Stała i lojalna publiczność

Webinary — to wygodne narzędzie, dzięki niemu możemy dzielić się wiedzą i praktycznymi pomysłami z szeroką publicznością.

Jeśli regularnie prowadzisz seminaria internetowe o określonym temacie, możesz zebrać stałych uczestników. Dzięki licznym seriom webinarów potrafisz zgromadzić wokół siebie i swojej firmy grupę ludzi, którzy zostaną Twoimi subskrybentami, będą regularnie odwiedzać Twoje wydarzenia, czytać newsletter. Właśnie tacy uczestnicy w późniejszym etapie mogą stać się stałymi klientami.

Status eksperta

Dzięki edukowaniu klientów i przedstawianiu im ważnej i najświeższej informacji zwiększasz swoją wartość i budujesz reputację eksperta.

Eksperci cieszą się zaufaniem widowni. Jeśli zasłużyłeś na taką reputację, wtedy Twoje zdanie na dowolny temat będzie ważne. Dodatkowo, więcej osób zechce skorzystać z Twoich usług. Więc nie bądź skąpy — dziel się użytecznymi informacjami, których wykorzystanie pomoże osiągnąć dobre wynik lub rozwiązać problem.

Wzrost sprzedaży

Wielokrotne eksperymenty marketingowe wskazują, że użytkownik chętniej zrobi zamówienie, jeśli już kilkukrotnie kontaktował się z firmą. Po pierwszym webinarze nie warto czekać na natychmiastowe wyniki. Natomiast seria webinarów pomoże przynieść pożądane efekty: zamówienie i zakup. Zawsze powinieneś być “obok” swoich potencjalnych klientów. Masz ciekawe podpowiedzi, cieszysz się popularnością i zaufaniem innych, więc to najlepsza opcja dla osób, które długo się zastanawiają się przed złożeniem zamówienia. Im więc prowadzisz webinarów, tym lepsze są wyniki. Ta zasada faktycznie działa.

Oszczędność

Prowadzenie serii webinarów ma swoje korzyści nie tylko ze względu na to, że można zyskać więcej uczestników i klientów. Najczęściej cena platformy do webinarów nie zależy od liczby spotkań, które prowadzisz. To znaczy, że możesz prowadzić webinary codziennie bez dodatkowych wydatków.

Rozważamy argumenty “przeciw”

Więcej czasu i sił na zorganizowanie

Zorganizowanie serii webinarów wymaga więcej czasu niż przygotowywanie tylko jednego wydarzenia. Przecież do każdego spotkania musimy stworzyć inną prezentację, napisać plan, zebrać informacje, zaprosić prezenterów i ciągle promować webinary. Nie zawsze możemy poświęcić temu tak dużo czasu, dlatego lepiej zadbać o pomoc — deleguj część obowiązków współpracownikom lub znajdź freelancerów.

Spadek aktywności uczestników

Może zdarzyć się, że po pierwszym webinarze zainteresowanie uczestników trochę się zmniejszy, i na drugie lub trzecie spotkanie przyjdzie mniej osób. Aby uniknąć takiej sytuacji, staraj się przez cały czas przypominać o webinarach, promować je. Już wiesz, że treść jest najważniejsza, ale zaplanuj wszystko tak, by najciekawsze informacje powiedzieć na ostatnich webinarach.

Zdanie naszych klientów

“Co jest lepsze: seria webinarów lub jeden webinar? Jest to zależne od tematu i celów organizatora. Osobiście nie znoszę serii spotkań, gdzie każdy webinar zaczyna się od powtórzenia poprzednich informacji i długich monologów, które zajmują pół webinaru. Jeśli temat jest ścisły, nie warto rozbijać go na kilka webinarów. Lepiej zebrać najpotężniejszą informację, zaprosić cieszącego się autorytetem speakera, zadbać o prezentację, ulotki i, oczywiście, promocję w sieciach społecznościowych. Może później wyjdzie z tego jeszcze kilka webinarów, dowiesz się o tym od swoich uczestników. Dla tych, którzy pragną na tym więcej zarobić, jest cudowna wiadomość — zwykle dobre webinary można prowadzić kilkukrotnie i sprzedawać dostęp do nagrań.” — Olga P.

“Każdy, kto naprawdę chce prowadzić webinary i zarabiać na tym, powinien celować w przygotowywanie serii wydarzeń. Nawet początkujący w tym biznesie, szczególnie początkujący. No zobacz, nikt cię nie zna, nie wie, co potrafisz, jakie masz doświadczenie,. Ale zaplanowałeś cykl webinarów, więc masz coś do powiedzenia, a Twoje intencje są poważne. Prawdę mówiąc, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że pierwsza seria webinarów będzie katastrofą, ale będziesz już miał coś, czego nie mają inni prezenterzy — doświadczenie w zorganizowaniu serii webinarów i mnóstwo pomysłów, jak to zrobić profesjonalne kolejnym razem. Aby nie zepsuć swoich planów na przyszłość, opowiadaj tylko o tym, co kochasz i w czym jesteś naprawdę dobry. Uwierz, osoba, która często uczestniczy w webinarach, od razu zobaczy, czy chcesz nauczyć uczestników, czy po prostu przyszedłeś, by zebrać więcej pieniędzy. Jeszcze jedno, nie udostępniaj natychmiast nagrania z pierwszej serii, przekonaj się, iż jesteś zadowolony z prezentacji. Może warto zmontować film, by zawierał tylko najlepsze.” — Katarzyna R.

Mamy nadzieję, że teraz możesz zdecydować, co jest lepsze dla Ciebie: seria webinarów czy pojedyncze wydarzenia. Nie ma znaczenia, jaką wybierzesz opcję, z platformą MyOwnConference organizacja i prowadzenie webinaru będzie tak samo łatwe i przyjemne.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!