Cena webinaru – podstawowe elementy

cena webinaru

Wybierając platformę do webinarów, szukamy dobrego serwisu z rozbudowaną ofertą i atrakcyjną ceną. Owszem, w internecie znajdziemy setki platform, jednak skąd możemy wiedzieć, że akurat ta opcja będzie dla nas najlepsza?

W tym przypadku warto skorzystać z darmowych wersji lub okresów próbnych, o ile takie są dostępne. Możemy również wziąć pod uwagę bezpłatne opcje. Najważniejsze to nie kupować kota w worku – wybierz taką opcję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Dzisiaj skupimy się na tym, która z tych opcji będzie dla Ciebie najlepsza: płatna czy bezpłatna? Zastanowimy się również, co składa się na cenę webinaru. Warto rozważyć wszystkie opcje, zanim podejmiesz decyzje.

Pamiętaj, że będziesz często korzystać z platformy i powinna Ci ułatwić życie – nie utrudnić.

Z czego się składa cena webinaru?

Najpierw wybierz platformę – płatną czy bezpłatną

Gdy masz do wyboru multum darmowych platform webinarowych, nasuwa Ci się z pewnością pytanie – czy jest sens w rozpatrywaniu płatnych opcji? Początkowo może Ci się wydawać, że nie. Ale weź pod uwagę, że bardzo często bezpłatne platformy do webinarów mają szereg ograniczeń. Co najważniejsze, nie radzą sobie z obciążeniem serwera i zacinają się. Musisz też przygotować się na to, że taki serwis może przestać działać w niewłaściwym momencie, np. w trakcie webinaru. Dodatkowo, z pewnością nie będziesz mieć zbyt szerokich możliwości personalizacji, takiej jak zmiana kolorów, dodawanie własnych grafik, udostępnianie ekranu, prezentacji, przesyłanie plików. Ilość uczestników, jak i moderatorów, będzie ograniczona – to bez wątpienia najgorszy problem.

Dlaczego to wszystko jest tak potrzebne? Już tłumaczymy

Webinar jest Twoją wizytówką. Przyznasz, że nie będzie to zbyt dobrze świadczyć o Tobie, jeśli okaże się, że masz problemy techniczne. Uczestnicy będą się irytować zacinającym się spotkaniem, problemami z dołączeniem. Dla Ciebie to także dodatkowy czynnik stresujący – niewątpliwie samo prowadzenie webinaru powoduje niemałą tremę. W dodatku wyobraź sobie dodatkowy problem z oprogramowaniem. Darmowe platformy mają także zazwyczaj ograniczoną ilość uczestników i moderatorów. To oznacza, że nawet jeśli chętnych na Twój webinar będzie sto czy dwieście, nie będzie możliwe zrealizowanie takiego spotkania. Bezpłatne opcje prawdopodobnie nie dadzą Ci takiej możliwości, ani też płynności czy bezpieczeństwa, które jest tak ważne w wideokonferencjach – zarówno dla organizatora, jak i uczestnika.

Dodatkowo, z pewnością wiesz, jak ważny jest branding i personalizacja. Świetną opcją jest pokazanie uczestnikom Twojej marki. To wygląda profesjonalnie, a uczestnicy z pewnością zapamiętają Twoje logo, skojarzą kolory, których stale używasz. W ten sposób budujesz swoją rozpoznawalność, która jest istotna w dobie ciągle rozrastającego się rynku webinarowego. Tutaj musisz zadbać o wszystko w najmniejszym szczególe.

Na sukces webinaru składa się również jego interaktywność i różnorodność. Samo mówienie lub – co gorsza – czytanie prezentacji, nie będzie interesujące ani angażujące. Podczas spotkania warto korzystać z różnych funkcji, jak na przykład ankiety, udostępnianie ekranu, odtwarzanie krótkich filmów, zadawanie prac domowych w formie krótkich testów. Niestety, darmowe platformy nie dadzą Ci tylu możliwości.

Dodatkowe korzyści płatnych serwisów do webinarów

Teraz chyba już rozumiesz, że darmowa platforma może nie być wcale tak korzystna, jak się mogło wydawać. Być może na początku nie ponosisz żadnych kosztów, ale też nie podnosisz swoich szans na wyższy zarobek w przyszłości, ponieważ nie troszczysz się o zapewnienie sobie najwyższej jakości już od samego początku. Wybierając płatne opcje, możesz czuć się o wiele spokojniejszy. Administracja takich serwisów dba o jakość i natychmiast usuwa występujące błędy. Nawet jeśli pojawi się poważniejszy problem i nie będzie się dało opanować sytuacji natychmiast, użytkownik otrzyma gwarantowany zwrot lub rekompensatę. Płatne platformy są także nieustannie aktualizowane i ulepszane. Dodawane są nowe narzędzia, elementy i funkcje, które ułatwiają pracę i dają zupełnie nowe możliwości.

Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd najpopularniejszych platform do webinarów, ich podstawowe funkcje oraz ceny znajdziesz w artykule: Program do webinarów. Jak go wybrać?

Pamiętaj, że platforma webinarowa powinna być dostosowana do tego, jakie webinary będziesz prowadzić. Zastanów się nad tym, które funkcje będą dla Ciebie najważniejsze – jak często udostępniasz swój ekran, prezentacje, czy robisz dużo ankiet, quizów. Pomyśl, jak bardzo zależy Ci na tym, aby pokój webinarowy wyglądał jak najbardziej “po Twojemu”, ilu uczestników możesz się spodziewać, a ilu prezenterów czy moderatorów zaprosisz? Gdy już to przemyślisz, wybór będzie o wiele łatwiejszy.

Polecamy inne wpisy o webinarach:

Jak przygotować pierwszy webinar. Krótki przewodnik

Jak wybrać kamerę do webinaru lub streamowania?

Co wpływa na ostateczną cenę wydarzenia?

Na cenę webinaru składa się kilka elementów: koszt programu do webinarów, sprzęt do webinaru, koszt promocji wydarzenia. Nawet, jeśli jakaś opcja wydaje Ci się zbyt droga, dokładnie prześledź, co oferuje. Wybierz taką, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania – nie bierz najdroższej opcji, jeśli jej nie potrzebujesz ani najtańszej, jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, że oferuje zbyt mało.

Koszt korzystania z platformy do webinarów zależy od wielu czynników:

  • pojemności sali
  • liczby prowadzących
  • liczby moderatorów
  • dostępnych funkcji
  • pojemności chmury
  • popularności platformy
Cennik MyOwnConference

Najtańszą opcją w MyOwnConference jest plan na 60 uczestników. Dostajesz w nim dostęp do pełnego zestawu funkcji, który pomoże Ci w zorganizowaniu i prowadzeniu webinaru. Najtańszy koszt takiej taryfy to 24 euro, czyli 116 złotych na miesiąc, gdy płacisz za cały rok. Kolejne pułapy cenowe to zmiana wyłącznie w ilości uczestników – na przykład za 300 uczestników zapłacisz 56 euro, czyli 269 złotych miesięcznie. Niezależnie od wykupionej taryfy, zawsze otrzymujesz te same funkcje.

Przy wykupieniu taryfy w MyOwnConference otrzymujesz między innymi: możliwość uczestnictwa 10 prezenterów jednocześnie, nieograniczoną ilość webinarów prowadzonych jednocześnie, a także nieskończoną ilość pokojów webinarowych z własnym, indywidualnym linkiem. Masz również do dyspozycji od 5 do 1000 GB miejsca na pliki, które możesz udostępniać. Nagrywanie webinarów będzie możliwe w Full HD. Oprócz tego mnóstwo innych, przydatnych narzędzi, które pozwolą Ci na personalizację webinaru i dopasowanie go do swoich potrzeb. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie.

Oczywiście, często cena webinaru jest zawyżona ze względu na popularność platformy. W naszym serwisie płacisz tylko za korzystanie z oprogramowania, a nie za markę. Zachęcamy do wypróbowania i sprawdzenia, czy nasza platforma odpowiada na wszystkie Twoje potrzeby.

Zacznij prowadzić webinary z nami!

Spodobał ci się ten post? Podziel się!