Webinar się skończył. 7 pomysłów, co robić dalej

Webinar się skończył. 7 pomysłów, co robić dalej

Już po webinarze. Przeprowadziłeś już swój webinar. Byłeś odpowiednio przygotowany, wziąłeś pod uwagę wszystkie porady i wskazówki, prezentacja była wspaniała, uczestnicy — podekscytowani, osiągnąłeś większość celów. Moje gratulacje! Pewnie teraz myślisz, że w końcu nadszedł czas na odpoczynek? Nie ma mowy!

Jeśli opuściłeś pokój webinarowy, to wcale nie oznacza, że ukończyłeś pracę. Aby webinar był w 100% skuteczny, powinieneś zadbać jeszcze o kilka rzeczy. Wiem, że zmęczenie robi swoje i po wydarzeniu możesz mieć problem z zebraniem myśli, dlatego przygotowałam dla Ciebie listę niezbędnych spraw wraz ze szczegółowym opisem tego, co powinieneś zrobić po webinarze i po co to wszystko.

1. Analiza wystąpienia za pomocą nagrania webinaru

Czego będziesz potrzebować? Nagranie z webinaru, notatnik i długopis (można zastąpić edytorem tekstu), trochę samokrytyki i poczucie humoru, aby mieć dystans do siebie.

Proponuję zacząć właśnie od przeanalizowania wystąpienia, “na świeżo”. Dopóki pamiętasz większość rzeczy, będzie Ci łatwiej zauważyć błędy i trudne momenty spotkania. Zapisz wszystko. Potem obejrzyj nagranie z otwartym umysłem, ale musisz traktować to poważnie. Wyobraź sobie, że jesteś uczestnikiem lub jeszcze lepiej — wybrednym konkurentem i chcesz za wszelką cenę znaleźć 100 najsłabszych rzeczy w swoim webinaru.

Na co powinieneś zwrócić uwagę?

 • na problemy techniczne
 • poziom zaangażowania uczestników
 • w którym momencie uczestnicy zaczęli opuszczać webinar
 • jaki procent słuchaczy został do końca
 • w jaki sposób budujesz wypowiedzi
 • na pytania, na które nie udzielono odpowiedzi
 • ile czasu trwa każdy blok webinaru
 • i koniecznie, co można wyciąć.

Po co to wszystko? – Oczywiście, żeby następne wyszły lepiej. Porozmawiaj o kwestiach technicznych i ich rozwiązaniu ze wsparciem techniczny platformy do webinarów. Jeśli to nie zadziała, warto przyjrzeć się innym opcjom, na szczęście, masz ich do wyboru do koloru.

2. Edycja nagrania webinaru

Czego będziesz potrzebować? – Nagranie, edytor wideo, czas. Wybierz format wideo: może to być pełna wersja webinaru (oczywiście zedytowana) lub cykl kilku krótkich filmów.

Na co powinieneś zwrócić uwagę? – Pauzy, nerwowe gesty takie jak pocieranie nosa, zbędne powtórzenia. Być może spodoba Ci się artykuł Nagrywanie webinaru. Jak o to zadbać?

Po co to wszystko? – Wszystko dla dobra wideomarketingu. Co to jest i w jaki sposób wideomarketing jest związany z webinarami, możesz przeczytać w tym artykule.

3. Napisanie posta po webinarze na bloga

Czego będziesz potrzebować? – Blog, własny lub gościnny, grupa w sieci społecznościowej, slajdy z webinaru. Zapomnij, że nie umiesz pisać — każdy potrafi napisać tekst, wystarczy znaleźć swój styl. Ponieważ właśnie przeprowadziłeś spotkanie, to tekst jest już prawie gotowy. Aby szybciej Ci poszło, możesz włączyć pisanie głosowe w jednym oknie przeglądarki, na przykład w Dokumentach Google, a w innym odtwarzać nagranie z webinaru.

Na co musisz zwrócić uwagę? – Na gramatykę i logiczność. Gramatykę zrobisz za pomocą specjalnych serwisów. Pamiętaj, aby przeczytać to, co napisałeś, na głos, a jeszcze lepiej, jeśli ktoś przeczytał to za Ciebie.

Po co to wszystko? – Aby utrzymać zainteresowanie publiczności i przyciągnąć nowych uczestników.

4. Analiza i korekta po wydarzeniu

Czego będziesz potrzebować? – Wszystkie statystyki, które masz: Google Analytics, statystyki platformy do webinarów i serwisu do mailingu, Twoje notatki, obliczenia przychodów i kosztów. Spójrz na te liczby i porównaj je ze swoimi oczekiwaniami, a także z wynikami poprzednich webinarów.

Na co powinieneś zwrócić uwagę? – Odpowiedz sobie na pytania: z jakiego źródła uzyskałeś najwięcej rejestracji? na którym etapie straciłeś potencjalnych uczestników? jakie e-maile były najbardziej skuteczne? Ważna jest również ocena Twojego webinaru przez uczestników (jeśli prowadziłeś ankiety podczas wydarzenia), liczba recenzji i wzmianek w sieciach społecznościowych, oraz ocena opłacalności webinaru.

Po co to wszystko? – Aby wybrać najlepsze kanały i sposoby promocji oraz dowiedzieć się, jak utrzymać subskrybenta i skuteczniej realizować cele.

5. Mailing. Zwiększamy konwersję nawet po zakończeniu webinaru

Czego będziesz potrzebować? – Szablony listów dla różnych grup użytkowników. Napisz chociaż 3 listy dla każdej z grup:

 1. osoby, które uczestniczyły w webinarze
 2. osoby, które nie przyszły na webinar
 3. osoby, które już są Twoimi klientami

Na co zwrócić uwagę? – Pierwszy list wyślij w ciągu 24 godzin po spotkaniu. Postaraj się zbudować dialog — poproś o zadawanie pytań i dodaj niewielkie ankiety. Umieść przyciski CTA.

Po co to wszystko? – Przykro jest, kiedy od długiego czasu pracujesz nad webinarem, a wskaźniki konwersji nie są satysfakcjonujące. Oczywiście, nie może tak być, że wszyscy uczestnicy zostaną leadami, ale dzięki małym krokom liczba Twoich klientów może się powiększyć. To właśnie dobrze przemyślany mailing może Ci pomóc.

6. Komunikacja w sieciach społecznościowych

Czego będziesz potrzebować? – Konta w różnych sieciach społecznościowych. Przygotuj posty i regularnie publikuj treści. Możesz to zautomatyzować, ustawiając datę posta.

Na co zwrócić uwagę? – Zadbaj o przyciągające wzrok obrazy do każdego wpisu. Zrób tak, by użytkownicy chcieli to skomentować: zadawaj pytania, dodaj odrobinkę prowokacji, pytaj o zdanie, zorganizuj głosowanie i konkursy, zachęcaj uczestników do udostępniania informacji.

Po co to wszystko? – Sieci społecznościowe to świetny sposób na komunikację z Twoimi uczestnikami i subskrybentami. Poproś, by napisali opinie o wydarzeniu. Pozwoli Ci to zrozumieć, co naprawdę lubią słuchacze i o czym chcieliby się dowiedzieć więcej. Ponadto, dzięki polubieniom i udostępnieniom możesz zyskać nowych subskrybentów i uczestników przyszłych webinarów.

blank

7. Planowanie następnego webinaru

Czego będziesz potrzebować? – Pauzy, aby odpocząć i znaleźć oryginalny pomysł na kolejny webinar; zebrania wszystkich pytań i uwag; planu przygotowania, przemyślenia strategii komunikacji e-mailowej oraz planu promowania wydarzenia.

Na co powinieneś zwrócić uwagę? – Zajrzyj do naszego bloga — do kategoriizorganizowanie webinaru, jeśli chcesz znaleźćwiele sprawdzonych porad.

Po co to wszystko? – Aby prowadzić webinary z przyjemnością i jednocześnie osiągnąć postawione przed sobą cele.

Co robić po webinarze? Podsumowanie

Na pewno, już jesteś świadomy, że po wszystkich staraniach, masz jeszcze trochę pracy do zrobienia.

 • Uważnie obejrzyj nagranie webinaru
 • Przygotuj film
 • Przygotuj artykuł
 • Przeanalizuj wszystko i napraw błędy
 • Zorganizuj mailing, aby zwiększyć konwersję
 • Kontynuuj nawiązywanie kontaktów w sieciach społecznościowych po wydarzeniu
 • Przygotuj się do następnego webinaru.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!