Jak wykorzystać video learning i webinary w rozwoju pracowników?

webinary w rozwoju pracowników

Coraz częściej konsumujemy treści w formie video. 45% z nas spędza średnio ponad godzinę dziennie na oglądaniu filmów na YouTube lub na Facebooku. Publikujemy i oglądamy setki Instagram Stories.

Całymi wieczorami oglądamy filmy i seriale na Netflixie. To w życiu prywatnym. Czy nagrania video równie chętnie chłoniemy w pracy? Okazuje się, że… tak! Nasz mózg, czy to w życiu służbowym, czy w domu, film przetwarza 60 000 razy szybciej niż tekst. W takim razie jak wykorzystać video learning i webinary w rozwoju pracowników w Twojej firmie? Oto 6 pomysłów na firmowy video learning, zebranych wspólnie z ekspertami GroMar, producenta platform i szkoleń e-learningowych.

Webinary i wideokonferencje

Webinary to świetny sposób na szybkie i efektywne przekazanie wiedzy w ramach firmowego e-learningu. Kluczem do sukcesu jest m.in. dobry lektor, odpowiednie przygotowanie materiału, ciekawe, angażujące treści. Pamiętaj też o dodatkowe aktywności dla widzów (np. ankiety, czy testy), które wzmogą ich uwagę.

FAQ lub Q&A – pytania i odpowiedzi

Zbiór pytań i odpowiedzi w formie video może okazać się prostym i skutecznym sposobem na wyjaśnienie podstawowych kwestii w Twojej firmie. Z pewnością w procesie onboardingu, gdy zatrudniasz nowego pracownika, zadaje On podobne pytania, na które musisz po raz kolejny i kolejny odpowiadać. Przygotowanie video z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami, czyli FAQ lub Q&A, może znacząco ułatwić Ci organizację pracy Zespołu.

Dema, tutoriale, instrukcje i poradniki

Statystyki pokazują, że polski pracownik o 75% chętniej obejrzy film szkoleniowy niż instrukcję w formie pliku PDF lub e-maila. Z tego powodu warto przygotowywać wszelkie tutoriale i instrukcje w formie video – krótkiego vloga, prostego szkolenia online lub dłuższego webinaru. Jak korzystać z urządzenia x? Jak przebiega procedura y? Każdy taki temat możesz łatwo opracować dzięki rozwiązaniom video learningowym.

Video blogi – vlogi

Vlogi to nowoczesna forma video learningu, idealna dla pokoleń Y i Z. Dynamiczny, często zabawny montaż, krótka forma, dobra energia prowadzącego, czy dobra prezentacja treści to tylko niektóre z zalet tej formuły.

Pigułki wiedzy

Pigułki wiedzy to krótkie filmiki, które w kilka minut dostarczają pracownikom porcję informacji na określony temat zgodnie z metodyką micro learning, dzięki którym skutecznie wykorzystasz czas szkoleniowy w organizacji i zwiększysz efektywność nauczania.

Employee-generated content

Nie zapominaj o potencjale, który drzemie w Twoich pracownikach. To Oni mają najlepszą, praktyczną wiedzę w swojej dziedzinie w ramach konkretnego stanowiska, którą naprawdę chętnie podzielą się z innymi. Webinar, podcast lub videocast, czy white paper stworzony bezpośrednio przez kolegę lub koleżankę z pracy może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Ekosystem edukacyjny w Twojej firmie

Badania wykazały, że video learning jest o 83% skuteczniejszy od klasycznego e-learningu. Jeśli chciałbyś wykorzystać powyższe formy video i webinary w edukacji i rozwoju Twoich pracowników, czy do usprawnienia komunikacji wewnętrznej w firmie, stwórz razem z nami własny wewnętrzny, bezpieczny ekosystem edukacyjny z pomocą MyOwnConference i platformy e-learningowej LearnWay. Chętnie pomożemy zrealizować Twoje biznesowe cele dzięki video learningowi i webinarom.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!