5 niezawodnych sposobów na zwiększenie frekwencji na webinarze

zwiększenie frekwencji na webinarze

Prowadzenie i zorganizowanie udanego webinaru to nie fizyka kwantowa, ale nie jest to też spacer po parku. Dlaczego? Nie chodzi tylko o opanowanie tematu, który zamierzasz przedstawić na webinarze, ale także o to, abyś przyciągnął jak największą liczbę uczestników.

Ciężko ćwiczyłeś, ułożyłeś już sobie w głowie całe przedstawienie, przeczytałeś artykuły i najnowsze aktualności, zorganizowałeś swoją powierzchnię roboczą. Ustawiłeś kamerę w idealnym miejscu, a nawet przećwiczyłeś całe wystąpienie jeszcze przed pierwszym spotkaniem…

Po czym na Twoim webinarze pojawiają się tylko trzy osoby.

Oczywiście, to boli i jest dla Ciebie niezręczne, ale to nie koniec — nie poddawaj się. To po prostu znak, że powinieneś aktywniej promować swój webinar. Jeśli tego nie robisz, uczestników faktycznie będzie niewielu. Kluczem do sukcesu i pierwszym krokiem jest to, abyś potrafił to zrobić.

Dlaczego zwiększenie frekwencji na webinarze jest tak ważne?

Im więcej osób weźmie udział w webinarze, tym większe są Twoje szanse na zbudowanie swojej reputacji jako eksperta. Poza tym, im więcej uczestników, tym większa szansa na owocną i angażującą dyskusję, ciekawe pytania i więcej interakcji.

Pomimo tych wszystkich zalet, które oferują rozbudowane funkcje oprogramowania do webinarów, wielu mówców takich jak Ty wciąż ma trudności z optymalizacją narzędzi i funkcji tak, aby były dopasowane do ilości uczestników. Pamiętaj, że jeśli chodzi o zwiększenie frekwencji na webinarze, ważne jest to, aby nie zapomnieć, że Twoje działania nie powinny zakończyć się na zachęceniu potencjalnych uczestników do wypełnienia formularza rejestracyjnego. Musisz ich także skłonić do tego, aby ostatecznie zalogowali się na wydarzeniu i nie zapomnieli o nim.

Jak tego wszystkiego dokonać? Poniżej przedstawiamy kilka niezawodnych sposobów, które znacznie zwiększą frekwencję na webinarze.

#1. Mądrze wybierz temat

Nikt nie będzie chciał pojawić się na Twoim webinarze, jeśli wybierzesz temat, który jest już dostępny wszędzie i został omówiony wiele razy. Ludzie są ciekawi aktualnych tematów, które konkretnie mówią mówią i analizują najnowsze trendy.

Musisz dowiedzieć się, czego chcieliby się nauczyć Twoi widzowie, co może ich interesować. Jest to zresztą niezbędne, abyś znał wszystkie aktualności, jeśli chcesz zostać ekspertem w swojej dziedzinie.

Najlepszym sposobem na wybór idealnego tematu jest solidne zrozumienie problemów potencjalnych uczestników i najmodniejszych rozwiązań, jakie możesz im zaoferować. Uczestnik pojawi się na Twoim webinarze tylko wtedy, gdy wybrany przez Ciebie temat odpowie na pytanie, na które nadal nie znalazł satysfakcjonującej odpowiedzi. Jeśli będą wiedzieli, że to do Ciebie trafią pod właściwy adres, to z pewnością zwiększy frekwencję na Twoim webinarze.

Unikaj korzystania z webinaru wyłącznie w celu promowania swojej firmy i chwalenia się niesamowitymi korzyściami, jakie oferują Twoje produkty. Nikt nie lubi czuć się nagabywany do kupna czegokolwiek i pierwszą reakcją jest odmowa. Pamiętaj więc, że musisz przede wszystkim zaoferować wartość i jakość poprzez swoje tematy, aby zachęcić więcej uczestników do swojego webinaru. Jeśli uczestnicy poczują, że znasz się na temacie, o którym opowiadasz, nabiorą do Ciebie zaufania, dzięki czemu chętniej kupią Twoje produkty.

#2. Oferuj bonusy i gratisy

Możesz przyciągnąć więcej uczestników, oferując zachęcające bonusy czy gratisy. To świetny sposób, aby dać potencjalnym uczestnikom powód, by nie przegapić webinaru. W końcu kto nie lubi dostawać czegoś za darmo?

Nie muszą być wymyślne i super drogie. Możesz zapewnić uczestników dostęp premium do oprogramowania, bonów upominkowych czy dodatkowych treści (np. szczegółowych raportów, białej księgi, e-książek, filmów instruktażowych itp.). Kluczem jest tutaj taki wybór zachęt, których potrzebują Twoi uczestnicy i które uznają za wartościowe.

Rozdawanie dodatkowych korzyści podczas webinaru to także świetny i bardzo łatwy sposób na dodanie większej wartości prezentacji webinarowej. Pomoże Ci to ocieplić relacje z uczestnikami. Gdy otrzymają coś wartościowego za darmo, będą bardziej skłonni do uczestniczenia w kolejnych spotkaniach lub kupna Twoich produktów. W ten sposób zapewniasz sobie stopniowe zwiększanie frekwencji na każdym kolejnym webinarze — wieści o tym, że warto wziąć udział w Twoim webinarze, z pewnością się rozejdą.

#3. Korzystaj z mediów społecznościowych

zwiększenie frekwencji - media społecznościowe

Na całym świecie jest 3,4 miliarda użytkowników mediów społecznościowych, dzięki czemu są one idealnym miejscem do przyciągania większej liczby uczestników. Jest to idealny sposób do zwiększenia frekwencji na webinarze, ponieważ wiele osób ma szansę dowiedzieć się o Twojej firmie, organizowanych przez Ciebie webinarach. Jeśli Twoje działania marketingowe będą społeczne, jest to gwarancja sukcesu.

Według statystyk reklamy w mediach społecznościowych pomagają firmom zwiększyć wskaźnik rejestracji na webinary nawet o 51%. Ponadto co najmniej 20% uczestników webinarów przekształca się w klientów.

Reklamy w mediach społecznościowych, takie jak reklamy na Facebooku lub reklamy na LinkedIn, oferują opcję targetowania. Ta funkcja znacznie ułatwia zawężenie listy do tych, którzy będą najbardziej zainteresowani Twoim wydarzeniem. Dzięki temu możesz kierować reklamy do właściwych osób we właściwym czasie i miejscu. Można powiedzieć, że oferuje lepsze wyniki w krótkim czasie w porównaniu ze zwykłymi.

#4. Zaproś gości

Zaproszenie ciekawego gościa na Twój webinar to doskonały sposób na zwiększenie frekwencji. Powód tego jest dwojaki. Po pierwsze, Twoi potencjalni uczestnicy będą bardziej podekscytowani uczestnictwem w Twoim webinarze, ponieważ mogą uzyskać wnikliwe informacje od innego eksperta branżowego.

Po drugie, zaproszony gość będzie również promował Twoje wydarzenie wśród swoich odbiorców, ponieważ weźmie w nim udział i będzie mu zależało na ich uczestnictwie. Oznacza to, że możesz zwiększyć swój zasięg, przyciągając bazę odbiorców, co nie byłoby możliwe bez prelegenta gościnnego.

Bardziej profesjonalni mówcy oznaczają również, że będzie więcej perspektyw i punktów widzenia, dzięki czemu spotkanie będzie jeszcze bardziej cenne, prowokujące do myślenia i pouczające. Dlatego różni prelegenci mogą nawet ożywić webinarium i wzbudzić prawdziwe zaangażowanie uczestników.

#5. Wybierz odpowiedni dzień i godzinę

Pewne dni i godziny sprawdzają się lepiej, gdy próbujesz jak najwyższą frekwencję na Twoim webinarze. Musisz pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, jeśli chodzi o najlepszy dzień i godzinę na zorganizowanie webinaru. Wszystko zależy od potencjalnych uczestników i to do nich musisz je dopasować.

Chociaż dostosowanie się do harmonogramu wszystkich jest prawie niemożliwe, badanie pokazuje, że większość ludzi woli uczestniczyć w webinarze we wtorki, środy i czwartki o godzinie 11:00 lub 14:00.

A jeśli chcesz dotrzeć do uczestników na całym świecie, oznacza to, że masz do czynienia z wieloma strefami czasowymi. W takim przypadku możesz wstępnie nagrać swój webinar, a następnie zaplanować jego wielokrotne uruchomienie. Wówczas każdy będzie mógł skorzystać z webinaru, o dogodnej dla siebie godzinie. Możesz dodać sekcje pytań i odpowiedzi na końcu, aby zaangażować uczestników i zwiększyć interaktywność. Dobrym rozwiązaniem jest także propozycja nadsyłania pytań na skrzynkę emailową.

Podsumowanie — jak zwiększyć frekwencję na webinarze

Zwiększenie liczby uczestników to znacznie więcej niż stworzenie plakatu o webinarze i opublikowanie go w swojej relacji na Instagramie. Potrzebujesz bardziej zaawansowanych strategii, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych uczestników i podać im powody, dla których Twój webinar jest wart ich czasu.

Dzięki przedstawionym przez nas wskazówkom mamy nadzieję, że znasz już kilka najlepszych sposobów na zwiększenie frekwencji. Wiesz już, od czego zacząć i jak działać, dlatego pozostaje nam życzyć Ci powodzenia.

Ciekawa przygoda z webinarami – załóż darmowe konto na platformie do wideokonferencji MyOwnConference.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!