Dlaczego webinary są przydatne dla uczniów i studentów?

Dlaczego webinary są przydatne dla uczniów i studentów

Przydatność Internetu w obecnych czasach jest oczywista. W zeszłym roku, kiedy na całym świecie panowała pandemia koronawirusa, Internet i jego możliwości pozwoliły nam na kontynuowanie pracy, nauki i utrzymanie kontaktu z najbliższymi.

Webinar to bez wątpienia jedna z bardzo przydatnych możliwości, jakie daje nam Internet. Korzystają z niej zarówno uczniowie, studenci, jak i inni użytkownicy – tacy, którzy chcą podszkolić się we własnym zakresie lub których firma organizacje takie szkolenie. Webinary zapewniają wygodę studiowania lub uczestniczenia w spotkaniach z domu lub z dowolnego innego miejsca. Dzięki temu nie jesteś ograniczony przez lokalizację – możesz brać udział w spotkaniach, które odbywają się nawet na drugiej półkuli. Jeśli więc szukasz na przykład webinaru na interesujący Cię temat, wachlarz możliwości jest znacznie szerszy. Dlatego też webinary mogą okazać się dla Ciebie niezwykle przydatne.

W tym artykule omówimy niektóre z głównych korzyści wynikających z korzystania z webinarów dla studentów i pokażemy, co sprawia, że ​​jest to niezbędne i bardzo przydatne narzędzie dla studentów w obecnych czasach.

Webinary — co to jest i dlaczego są takie przydatne?

Webinarium to połączenie dwóch terminów: web i seminarium. Te dwa wyrazy właściwie wszystko wyjaśniają. Jest to seminarium, prezentacja lub zajęcia przeprowadzone za pomocą technologii i Internetu.

Wiele osób uważa, że ​​webinary są jak webcasty, ale w rzeczywistości jest między nimi spora różnica. Webcast to przesyłanie informacji za pośrednictwem medium online w jednym kierunku, do odbiorcy, podczas gdy w przypadku webinaru zachodzą interakcje dwukierunkowe, tj. nauczyciele i uczniowie mogą komunikować się wzajemnie podczas sesji na żywo lub udostępniać informacje na platformie online w czasie rzeczywistym.

Przeczytaj także: Co to jest webinar? Podstawowe informacje

Webinary odbywają się na ogół w czasie rzeczywistym. Jednak w niektórych przypadkach webinary są nagrywane w celu późniejszego udostępnienia, tak, aby dla odbiorcy/klienta, było to jak najwygodniejsze. W obu scenariuszach uczestnicy otrzymują z wyprzedzeniem informację o czasie rozpoczęcia i zakończenia sesji.

Organizatorzy mogą zapewnić uczestnikom niezbędne materiały z sesji, takie jak treści multimedialne, linki, itp. Komunikują się z uczestnikami za pomocą VoIP-voice over IP. Webinaria nie wymagają wielu narzędzi, uczestnicy i nauczyciele potrzebują jedynie komputera lub urządzenia mobilnego oraz dobrej łączności z Internetem. Wszystko to czyni webinary bardzo wygodnym i przydatnym sposobem przekazywania informacji.

Uczniowie mogą rozmawiać ze sobą przez mikrofon, jeśli prezenter nada im taki dostęp. Mogą również wchodzić w interakcje za pośrednictwem czatów i udostępniać dokumenty, łącza i inne pliki. Warto także wspomnieć, że wybór webinaru pozwala na ułatwione korzystanie z bogatych zasobów Internetu i różnych aplikacji. Możemy w łatwy sposób pokazać uczniom filmy, zaprosić ich do wypełniania quizów i różnych zabaw interaktywnych. Wymaga to zdecydowanie mniej pracy niż w klasie.

Dlaczego webinary są przydatne?

Oto kilka punktów, które to udowodnią.

1. Webinary są opłacalnym i ekonomicznym wyborem

To dlatego, że nie musimy martwić się o zakwaterowanie i podróż. Nawet jeśli jest to komunikacja miejska, to korzystanie z niej niesie za sobą konkretne koszty. Webinary zdejmują wiele obciążeń finansowych nie tylko ze studentów czy uczniów, ale też ich nauczycieli, organizatorów webinaru.

2. Nagrane webinary można oglądać w dowolnym momencie

Jeśli przegapisz sesję webinaru na żywo, możesz nagrać wideo z webinaru za pomocą oprogramowania internetowego. Możesz znaleźć wiele narzędzi do nagrywania i prowadzenia webinarów, takich jak MyOwnConference. Czasem firmy oferują nagrane przez nich i zmontowane materiały wideo, do których dołączają materiały. Tak przygotowane webinary są bardzo przydatne i wygodne — jeśli na przykład podczas webinaru były problemy techniczne lub dłuższa przerwa, to na nagraniu zostaną one wycięte.

Webinar jest doskonałym narzędziem do nauki dla uczniów. Oprócz dostępnego nagrania wideo istnieje możliwość udostępnienia go znajomym i na przykład umówienie się na wspólną naukę. Z drugiej strony nauczyciele niekoniecznie muszą prowadzić zajęcia na żywo, w czasie rzeczywistym. Zamiast tego mogą nagrać swój wykład i udostępnić inne pliki, które uczniowie mogą następnie oglądać w dogodnym czasie.

3. Webinary można oglądać z dowolnego miejsca

Nauka w dowolnym miejscu

Nie ma żadnych ograniczeń co do lokalizacji, jeśli chodzi o naukę za pośrednictwem webinaru. Bez względu na to, gdzie i w jakiej części świata znajduje się wykładowca lub studenci, przeprowadzenie lekcji będzie możliwe.

Umożliwia to uczniom z różnych lokalizacji łączenie się i jak najlepsze korzystanie z edukacji na poziomie globalnym. Mogą jak najlepiej wykorzystać zasoby i dotrzeć do niektórych renomowanych i doświadczonych nauczycieli, nawet jeśli mieszkają daleko od siebie. Oprócz tego znika problem wielu uczniów i studentów — konieczność zmiany lokalizacji, która niesie za sobą spore koszty. Jeśli zmiana jest długotrwała, młodzi ludzie mogą nie mieć możliwości, aby pozwolić sobie na naukę stacjonarną. Z tego powodu webinary są świetnym, bardzo wygodnym i ekonomicznym wyjściem.

4. Webinary zachęcają do aktywności

Zajęcia w formie webinarów zapewniają studentom komfort zachowania anonimowości. Wszyscy uczestnicy seminarium mogą rozmawiać na wspólnej platformie ze swoim wykładowcą. To sprawia, że ​​jest to przyjazny sposób nauki, szczególnie dla uczniów, którzy często bywają nieśmiali w komunikacji, a już szczególnie w dużej grupie osób. Uczniowie mogą wygodnie wyrażać swoje wątpliwości i zadawać istotne dla siebie pytania na czacie.

5. Szeroki wybór dostępnych webinarów

W przeciwieństwie do tradycyjnych, stacjonarnych metod nauki webinary oferują studentom szeroki wybór kursów. Wszystko to dlatego, że nie ogranicza nas lokalizacja. Szkoły i uczelnie mogą nie mieć w swojej ofercie kursów, jakich potrzebuje uczeń lub student. Również zapisanie się do dwóch szkół lub instytutów naraz jest po prostu niemożliwe. Jeśli student chciałby wziąć udział w kursie w innej lokalizacji, musiałby stracić dużo czasu i pieniędzy na dotarcie do tej lokalizacji, co mogłoby mu utrudnić lub uniemożliwić udział w innych zajęciach.

Webinar umożliwia więc uczniom naukę dodatkowego przedmiotu, który nie jest częścią ich szkolnego lub uczelnianego programu nauczania. Jak wspominaliśmy wcześniej, nie ma żadnej bariery lokalizacji.

6. Oprogramowanie do webinarów ułatwia i usprawnia ich prowadzenie

Webinaria zapewniają łatwość uczenia się i nauczania. Wymagają tylko laptopa i dobrego połączenia z Internetem. To wystarczy na kilka godzin zajęć. Dodatkowo oprogramowanie do webinarów sprawia, że ​​jest on bardziej przyjazny dla użytkownika i dostępny. Ponadto programy te udostępniają wiele ciekawych narzędzi i funkcji, które urozmaicają naukę i “ułatwiają życie” wszystkim korzystającym z takiej usługi.

Dostęp do webinarumożna uzyskać z dowolnego urządzenia, na którym można otworzyć przeglądarkę. Studenci niekoniecznie potrzebują komputera stacjonarnego, mają do niego dostęp na tabletach czy smartfonach.

7. Webinary pozwalają uczestnikom na poznanie nowych ludzi

Dzięki webinarom uczniowie nie tylko zdobywają umiejętności, ale mogą także nawiązywać kontakty z innymi ludźmi. Dzięki temu mogą nawet znaleźć nowe przyjaźnie z osobami, które mają wspólne zainteresowania. Takie znajomości mogą się w przyszłości okazać bardzo przydatne.

Uczestnicy mogą nawiązać kontakt z osobami o podobnych poglądach i wzmocnić się nawzajem w swoich dziedzinach. Ponieważ zajęcia odbywają się online, zapisuje się na nie więcej osób niż na tradycyjne zajęcia. Oznacza to naprawdę szerokie możliwości do poznawania nowych osób.

Czy webinary naprawdę są takie przydatne? Wnioski

Wszystkie te korzyści sprawiają, że webinaria są niezbędnym i bardzo przydatnym narzędziem dla wszystkich studentów i uczniów. To sprawia, że ​​nauka jest wygodna i wydajna. Webinary otworzyły przed studentami wiele nowych możliwości do nauki. Daje ekspertom branżowym i wykwalifikowanym nauczycielom platformę, na której mogą wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu, że lokalizacja nie jest czynnikiem ograniczającym, z webinaru może skorzystać każdy, z każdego miejsca na świecie, co jest bardzo wygodnym wyjściem.Webinary dają możliwość poznawania nowych ludzi. Korzyści jest wiele, dlatego warto z nich korzystać.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!