Co to jest webinar? Podstawowe informacje

Co to jest webinar? Podstawowe informacje

Webinar lub webinarium to prezentacja, lekcja, seminarium, albo trening zorganizowany za pomocą technologii webcast. Można go nazwać analogiem zwykłego seminarium, ale pozwala na prowadzenie spotkań na odległość i przez internet.

Webinar — co to jest?

Według Wikipedii webinar to rodzaj internetowego seminarium, który umożliwia obustronną komunikację między prowadzącym spotkanie a uczestnikami, z wykorzystaniem wirtualnych narzędzi.

Webinaria to sposób na kontakt z klientami lub studentami. Idealnie nadają się do prowadzenia szkoleń i prezentacji internetowych. Charakterystyczną cechą webinarów jest interaktywność, czyli możliwość dyskutowania, wysyłania i odbierania informacji w czasie rzeczywistym.

Podstawowe możliwości webinarów

 • wielostronna konferencja;
 • możliwość ładowania i oglądania prezentacji i wideo;
 • czat tekstowy;
 • wirtualna tablica;
 • ankietowanie i głosowanie;
 • współdzielenie ekranu swojego komputera;
 • nagrywanie transmisji i możliwość wielokrotnego oglądania.

Zalety webinarów

Seminaria online są wygodne zarówno dla prowadzących, jak i dla uczestników. Taka forma wydarzeń online staje się coraz bardziej popularna. Webinary pomagają w prowadzeniu konferencji i spotkań w wygodniejszy i efektywniejszy sposób. Każdy człowiek może prowadzić naradę lub uczestniczyć w webinarze w dowolnym miejscu: przy biurku, w pracy, lub w domu. Nie ma znaczenia czy jesteś w delegacji służbowej, czy na urlopie. Nie musisz się martwić o kwestie organizacyjne takie jak: wynajęcie sali, przerwy na kawę, czy dojazd. Do zaplanowania konferencji, potrzebujesz jedynie kilka kliknięć myszką!

Czego potrzebujesz do webinaru?

prezentacja webinaru

Do prowadzenia webinaru nie musisz instalować dodatkowego oprogramowania i sprzętu. Jeśli chcesz zacząć konferencję online, musisz mieć komputer podłączony do Internetu, kartę dźwiękową, głośniki i mikrofon. Dobra wiadomość: prawie każdy nowoczesny komputer ma wszystkie niezbędne narzędzia. Co najważniejsze, nie musisz posiadać profesjonalnej, technicznej wiedzy. Wystarczy, że potrafisz korzystać z wyszukiwarki i oglądać wideo na YouTube.

W tym wpisie znajdziesz porady dotyczące wyboru sprzętu do prowadzenia webinarów i szkoleń online: Jak wybrać kamerę do webinaru lub streamowania?

W tym artykule podaliśmy instrukcję uczestniczenia w webinarze oraz listę możliwości, które są dostępne dla zaproszonych uczestników.

Czym webinar różni się od wideokonferencji?

Najczęściej, kiedy ktoś mówi, że chce przeprowadzić wideokonferencję, ma na myśli spotkanie, gdzie każda osoba siedzi przed komputerem z włączoną kamerą i mikrofonem. W takim spotkaniu wszyscy widzą i słyszą siebie nawzajem.

Na webinarze najczęściej spotkanie prowadzi 1- 3 speakerów. A pozostałe osoby widzą i słyszą tych prezenterów, ale sami nie uczestniczą w dyskusji. Mogą napisać wiadomość na czacie lub wysłać pytanie do prezentera.

W MyOwnConference uczestnik webinaru może poprosić o głos. Prezenter też może poprosić każdego z uczestników, żeby odpowiedział na pytanie nie tylko pisemnie.

Od czego zacząć przygotowanie?

Zebraliśmy wpisy, które pomogą Ci, jeśli myślisz o prowadzeniu webinarów, ale nie wiesz, od czego zacząć.

 1. Platforma do webinarów — najważniejsza rzecz, o którą musisz zadbać. W tym artykule znajdziesz 10 najpopularniejszych programów do webinarów w Polsce.
 2. Doświadczenie naszych klientów: Jak stworzyć kurs online: sprzęt, koszty, kwestie prawne
 3. Jak przygotować pierwszy webinar. Krótki przewodnik i porady od naszego działu wsparcia.
 4. Tu są jeszcze kilka wskazówek, jak zorganizować pierwszy webinar.

Jeśli chcesz, aby Twoje spotkanie było zorganizowane w pełni profesjonalnie i było efektywne, musisz rzetelnie wybierać pokój webinarowy, w którym będziesz prowadzić swoje szkolenia. Dobry zestaw słuchawkowy z mikrofonem też się przyda. Ale warto pamiętać, że nie jest to najistotniejsza rzecz. Webinar to poważne wydarzenie, a jego sukces zależy od przygotowania i umiejętności oratorskich.

MyOwnConference umożliwia spotkania online z przeglądarki. Do wejścia do pokoju uczestnik i prowadząca spotkanie osoba potrzebują tylko linku, który można skopiować, wysłać na e-mail poprzez nasz system wysyłki, lub w inny sposób. Można wszystko przetestować za darmo po założeniu konta (bez podania informacji płatniczych). Najtańsza opcja na 30 uczestników kosztuje 20 euro miesięcznie w planie rocznym. Przez ten czas liczba webinarów jest nieograniczona.

Podnieś poziom spotkań online dzięki prostej platformie webinarowej MyOwnConference

Do czego można wykorzystać webinar?

Webinary wykorzystywane są właściwie w każdym sektorze publicznym. Ograniczeniem jest tylko Twoja kreatywność. Zastanów się, gdzie ostatnio widziałeś zaproszenie na spotkanie online i czego dotyczyło. Niżej podpowiadamy, do czego można śmiało wykorzystywać webinary.

Sprzedaż

Organizuj spotkania sprzedażowe, na których przedstawisz swój produkt. Zaproś stałych lub potencjalnych klientów, żeby zapoznać ich z nową ofertą. W celu większego zainteresowania spotkaniem możesz zaproponować uczestnikom zniżkę na produkt lub mały gratis.

Edukacja

Webinary edukacyjne zyskały bardzo dużą popularność w trakcie pandemii. Są świetnym rozwiązaniem zarówno jeśli chodzi o cykl szybkich korepetycji dla mniejszych grup, jak i zainteresowanie odbiorców konkretną tematyką.

Promocja

Prowadzisz kanały w mediach społecznościowych i chciałbyś mieć większą grupę odbiorców? Zorganizuj webinar o tym, czym zajmujesz się w przestrzeni social media. Daj swoim obserwatorom dobrą i przydatną wiedzę, a oni odwdzięczą się polubieniami i udostępnianiem.

Darmowe porady

Dziel się przydatnymi praktykami ze swoimi odbiorcami. Stwórz spotkanie o tym, czym się zajmujesz, jakie świadczysz usługi albo o swojej pasji. Być może jesteś w stanie pomóc swoim odbiorcom.

Spotkania biznesowe

Przeprowadź webinar dla swojego kontrahenta i wyjaśnij mu szczegółowo ofertę firmy. Bardzo często rozmowy biznesowe wiążą się z dojazdami po kilkaset kilometrów w jedną stronę oraz kosztami związanymi z noclegiem i wyżywieniem. Tutaj ten problem zostanie rozwiązany jednym kliknięciem.

Jakie funkcje ma bezpłatna wersja MyOwnConference?

Rejestrując się na platformie MyOwnConference, zyskujesz możliwość przeprowadzenia darmowego webinaru. Co otrzymujesz?

 1. Możesz przeprowadzić webinar dla maksymalnie 20 osób i zaprosić 2 prezenterów jednocześnie.
 2. Uzyskujesz dostęp do panelu, w którym możesz wcześniej zaplanować webinar lub całą serię, zaprosić uczestników i prezenterów. Nie musisz wszystkiego zostawiać na ostatnią chwilę.
 3. Zaprojektuj, jak ma wyglądać Twoje spotkanie. Masz możliwość spersonalizowania webinaru. Zmień logo, kolor, dodaj baner i tekst na początku. Zdecyduj, w którym miejscu ma być widoczna kamera.
 4. Możesz nagrywać webinar do 20 minut nieprzerwanego materiału. Zatrzymaj spotkanie, kiedy zdecydujesz, że powinna być przerwa albo trafią się problemy techniczne.
 5. Masz dostęp do wachlarza narzędzi interakcji m.in. ankiet, czyli krótkich pytań z zaznaczeniem odpowiedzi (abc) albo czatu, w którym możesz kierować komunikaty zarówno dla całej grupy, jak i wybranego odbiorcy. Przeprowadź test łącza przed spotkaniem i sprawdź, czy łącze internetowe jest stabilne oraz, czy mikrofon i kamera działają dobrze. Dodaj przyciski CTA, korzystaj z narzędzi do rysowania na ekranie oraz pokazu prezentacji i filmów.
 6. Jeśli uważasz, że jakiś uczestnik nie przestrzega regulaminu uczestniczenia w webinarze, możesz go zablokować. Jest możliwość stworzenia webinaru zamkniętego oraz dodawania wirtualnych uczestników.
 7. Otrzymujesz statystyki z webinaru oraz zapisany czat ze spotkania.
 8. Jeśli na webinarze pojawi się więcej osób, niż planowałeś, możesz w kilka sekund wykupić dodatkowy pakiet miejsc.
 9. Podczas spotkania możesz liczyć na obsługę techniczną, która pomoże rozwiązać problemy techniczne.

Zakończenie

Wciąż nie wiesz, jak samodzielnie zrobić webinar? Wiemy, że na początku wybór tematu, tworzenie landing page’a, reklamy czy prezentacji może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Być może myślisz, że jeszcze nie jesteś gotowy, ale prawda jest taka, że nigdy nie jesteśmy gotowi na 100%. Nie czekaj, aż ktoś przyjdzie i powie: „Słuchaj, jesteś już ekspertem — teraz na pewno możesz prowadzić szkolenia”. Organizacja szkoleń nie jest wcale taka trudna. Dlatego przygotowaliśmy małą instrukcję, dzięki której będziesz mógł samodzielnie zrobić transmisję w 30 sekund i sam dowesz się, co to jest webinarium.

Rozpocznij swoją przygodę z webinarami. Załóż darmowe konto na platformie do webinarów MyOwnConference i przetestuj wszystko. Możesz korzystać ze wszystkich możliwości naszej platformy na stałe i bez limitu.

Co to jest webinar?

Pod tym pojęciem rozumiemy spotkanie internetowe, umożliwiające komunikację pomiędzy prelegentem a uczestnikami. Webinar umożliwia każdej osobie uczestniczyć z dowolnego miejsca na świecie za pomocą komputera lub innego sprzętu.

Co jest potrzebne do organizacji webinaru?

Oczywiście, dobre nastawienie i pozytywny nastrój. Na początek trzeba wybrać odpowiedni temat spotkania. Również będzie potrzebny podstawowy sprzęt — komputer, mikrofon. I najważniejsze — program webinarowy.

Jaka jest najważniejsza cecha webinariów?

Charakterystyczną cechą webinarów jest interaktywność, czyli możliwość dyskutowania, wysyłania i odbierania informacji w czasie rzeczywistym. Dzięki temu spotkanie może być bardzo ciekawe i nietypowe.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!