6 sprawdzonych sposobów na efektywną sprzedaż kursów online w 2022 r.

efektywną sprzedaż kursów online

Obecnie coraz więcej osób myśli, że sprzedaż kursów online to doskonały pomysł na biznes. Na rynku panuje istny boom na tego typu usługi, ale jest to dość świeża sprawa.

Dopiero w połowie 2020 roku nauczanie online zaczęło się rozwijać. Tak się dzieje do tej pory. Branża ma ciągle wzrastać: według szacunków będzie to 14,6%, z 144 mld USD do 374,3 mld USD do 2026 roku!

Udemy ma obecnie w swojej ofercie ponad 150 000 kursów i ponad 70 000 korepetytorów, co oznacza, że 70 000 osób chce sprzedawać kursy online tylko na jednej platformie. Pozwala to wyobrazić sobie, jak bardzo jest to popularne!

Całkiem duża konkurencja, prawda?

To nie powinno jednak sprawić, że się poddasz. Nie rezygnuj! Musisz się przede wszystkim zastanowić, jak efektywnie sprzedawać kursy online – czyli tak, aby wyróżniać się z tłumu, przyciągać potencjalnych odbiorców i zwiększać swoje przychody.

W tym artykule podzielimy się z Tobą najlepszymi sposobami na sprzedaż kursów online, wszystkie są już wypróbowane, sprawdzone i mamy pewność co do ich skuteczności!

Najlepsze sposoby na sprzedaż kursów online w 2022 r.

To, z czym tu przyszliśmy, można określić jako reakcję łańcuchową – będziesz wykonywać kroki w sposób sekwencyjny. Takie podejście sprawia, że marketing Twojego kursu online będzie przejrzysty – nie będzie potrzeby wymyślania świeżych rzeczy na każdym etapie podróży marketingowej.

A dodatkowo świetna wiadomość – nic Cię to nie będzie kosztować. Więc zacznijmy!

Sprzedawaj kursy online z YouTube

Podczas opracowywania strategii YouTube jest idealną platformą na początek! Załóżmy więc, że masz już przygotowany kurs online. Co dalej?

Jeśli Twój kurs online składa się, na przykład, z 24 sekcji, opublikuj 4-5 sekcji na YouTube. Utrzymuj regularne odstępy podczas publikowania filmów. Jeśli Twoje filmy są dobrej jakości i dostarczasz wartość, widzowie będą zainteresowani tym, kiedy opublikujesz kolejny film.

Tutaj musisz koniecznie pamiętać o jednej, bardzo istotnej rzeczy. Za każdym razem, gdy publikujesz film, upewnij się, że dodajesz linki przekierowujące do Twojego kursu online. Utwórz również komentarz zawierający link do Twojego kursu online (i również go przypnij).

Nawet jeśli 10% z 20 000 Twoich widzów zapisze się na Twój kurs online, będzie to dobry dochód i duży sukces!

PS Upewnij się, że dodajesz pliki SRT do swoich filmów podczas ich przesyłania. Pomaga to poprawić jakość Twoich filmów!

Twórz atrakcyjne posty na blogu

W dzisiejszych czasach często spotykamy się z frazą „Treść jest królową”! Cóż, nie moglibyśmy się z tym bardziej zgodzić (i ty też powinieneś).

Dobrze napisany post na blogu, z solidnym researchem, zgodny ze wszystkimi wytycznymi SEO na stronie, może generować duży ruch organiczny!

Pamiętasz plik SRT, którego użyłeś do swojego filmu na YouTube? Używając go jako bazy, możesz stworzyć post na blogu.. Powinien być napisany lekko, zrozumiale, ale jednocześnie przekazywać interesujące fakty, tak, aby potencjalni klienci wiedzieli, że dobrze wydadzą swoje pieniądze. Pamiętaj, aby zamieścić link do swojego kursu online, ważne jednak, aby nie wklejać tego linku wszędzie. Jeśli Twój post na blogu będzie zachęcający, wystarczy jeden link — jeśli będzie zniechęcający, nawet dziesięć linków może nie pomóc, a nawet dodatkowo zniechęcić.

Ponadto, aby Twój blog był bardziej interaktywny i wyglądał nowocześnie, stwórz infografikę jako treść do pobrania (tutaj możesz podać adresu linku do Twojego kursu online). Jeśli użytkownik nie ma czasu na przeczytanie Twojego posta na blogu, zawsze może pobrać infografikę i przejrzeć ją później. Dodatkowo infografiki przekazują dużo wiedzy w kompaktowy sposób: można do nich zajrzeć w każdej chwili i nie ma potrzeby czytania całego artykułu.

PS. Wybór odpowiedniej platformy dla Twojego kursu online jest równie ważny jak jego marketing. Upewnij się, że wybierasz platformę, która zapewnia Ci pełną własność pod względem przychodów, marketingu i zarządzania, a także pozwoli na dopasowanie wszystkiego tak, by odpowiadało potrzebom Twoim oraz Twojego kursu.

Wykorzystaj swoją listę newsletterową

E-mail marketing to zdecydowanie najtańszy sposób na promowanie kursu online. Z ROI na poziomie 4400% możesz sprzedać praktycznie wszystko, tylko za pomocą e-maili.

Utwórz biuletyn, aby wysłać kopię bloga, którą właśnie wymyśliłeś, do subskrybentów poczty e-mail. Upewnij się, że dołączasz również linki do swojego kursu online! Jeśli udało Ci się przyciągnąć uwagę czytelnika, nie musisz się martwić o współczynniki konwersji i przychody.

Oto przykład, w którym Neil Patel wysłał e-mail o swoim nowym bezpłatnym kursie.

e-mail o darmowym kursie

Ponieważ Neil ma ogromną listę marketingową, bezpośrednio zachęcił swoich użytkowników do wypróbowania jego bezpłatnego kursu (oczywiście coś knuje – mówi, że w przyszłym tygodniu podzieli się ostatnimi 3 lekcjami😉). Zdecydowanie warto, abyś pomyślał nad tą metodą sprzedaży kursu online. Bezpośrednie zaproszenia, zrobione w dobrym stylu, profesjonalnie i nienachalnie, mają dużą szansę powodzenia.

PS. Jeśli nie masz obszernej listy e-mail marketingowej, koniecznie ją stwórz. Lektura tego artykułu może pomóc Ci dowiedzieć się, jak rozwijać swoją listę e-mailową.

Wykorzystaj platformy społecznościowe jako medium marketingowe

YouTube, bloga i newslettery masz już za sobą — teraz kolejny krok! Czas na to, abyś zwrócił uwagę na kanały mediów społecznościowych – nigdy nie wiesz, kiedy któryś z Twoich postów wywoła pozytywne spustoszenie!

Na mediach społecznościowych umieszczaj fragmenty tekstów z bloga, a następnie przekierowuj czytelnika do źródła. Możesz także publikować krótkie filmy o swoim kursie online i przekierowywać je na stronę kursu!

Oto jak Julia McCoy, znana strateg treści i przedsiębiorca, to zrobiła:

Ten post zostanie przekieruje Cię do bloga na Expresswriters. Na końcu dostępny jest bezpłatny przewodnik po download. Celem tutaj jest poszerzenie ich listy e-mailowej.

W Twoim przypadku możesz przekierować odbiorców do swojego bloga. Publikując tego typu posty z odnośnikami, zdecydowanie zwiększasz swoją szansę na efektywną sprzedaż kursu online.

Skorzystaj z narzędzi do planowania postów na mediach społecznościowych, takich jak Buffer, aby zautomatyzować posty na popularnych platformach w określonych przez Ciebie godzinach.

Przesyłaj obrazy na stronach takich jak Pinterest

Szybki tryb życia sprawił, że ludzie mają coraz mniej wolnego czasu. Coraz bardziej popularne staje się wyszukiwanie informacji (lub inspiracji) na portalach takich jak Pinterest.

Za każdym razem, gdy tworzysz obrazy i fragmenty dla swojego bloga, prześlij je na witryny wizualne, takie jak Pinterest, Mix, Juxtapost i innych (z linkiem do Twojego bloga). Możesz również przesłać infografikę, którą utworzyłeś do swojego posta na blogu.

W ten sposób osiągasz zwiększoną widoczność Twojego kursu. Kiedy ktoś szuka obrazu odpowiadającego Twojemu kursowi online, w końcu przyciągasz odwiedzających do Twojego posta na blogu, co z kolei prowadzi ich do Twojego kursu online. Brzmi całkiem prosto, prawda?

W ten sposób przedstawiliśmy Ci 5 najlepszych sposobów na sprzedaż kursów online w dzisiejszych czasach!

Webinaria do tworzenia i sprzedaży kursów online

Właśnie gdy pomyśleliśmy, że omówiliśmy najlepsze i najefektywniejsze sposoby, przypomnieliśmy sobie, że brakuje nam klejnotu w koronie – czyli webinarów!

Webinary to również doskonały sposób na sprzedaż kursów online! To, co sprawia, że webinary są świetne, to bezpośredni kontakt z odbiorcami i poinformowanie ich, o czym jest Twój kurs. Możesz nawet śmiało zaprezentować swoim słuchaczom swój kurs online i sprawić, że będą chcieli więcej. Ponieważ to Ty prowadzisz webinary, wzrasta współczynnik zaufania do Ciebie jako sprzedawcy, jak i eksperta. Oto platforma, która umożliwi Ci przeprowadzenie takiego webinaru. Jest prosta, estetyczna, pozwala na wprowadzanie zmian i dopasowanie jej do Twoich potrzeb. Dzięki niej sprzedawanie kursów online stanie się o wiele prostsze.

Omówiliśmy najbardziej popularne i efektywne media marketingowe, które nic Cię nie kosztują – wystarczy odrobina kreatywności i upewnienie się, że postępujesz zgodnie z najlepszymi praktykami na wszystkich platformach.

Przeczytaj również: Tryb wideokonferencji: nowa funkcja od MyOwnConference.

Którą metodę marketingową należy zastosować?

Nie chodzi o to, które. To kwestia tego, jak efektywnie z każdej z nich korzystasz! Wszystkie wyżej wymienione techniki marketingowe są prawidłowe i są najskuteczniejsze, gdy stosujesz się do nich, jak wspomniano.

Nie musisz wymyślać unikalnych rzeczy za każdym razem, gdy zmieniasz platformę. To, co tworzysz na początku, jest dalej rozwijane w różnego rodzaju materiały marketingowe – dobre dla Ciebie i Twojego kursu online.

A oto mały bonus!

Podczas tworzenia i sprzedaży kursów online bardzo ważne jest, abyś wybrał odpowiednią platformę, z którą będziesz mógł kontynuować swoją przygodę ze sprzedażą kursów. Zapisanie się jako korepetytor na platformach takich jak Udemy (które działają w modelu prowizyjnym) ogranicza wzrost powyżej pewnego punktu.

Stworzenie własnej platformy e-learningowej nie tylko pozwala na posiadanie pełnej własności, ale także pomaga rozwijać się we wszystkich aspektach – samodzielny nauczyciel, marketer, co tylko chcesz.

Podekscytowany? Zacznij tworzyć i sprzedawać własny kurs online!

Nie zapomnij założyć darmowe konto na MyOwnConference i skorzystać ze wszystkich funkcji.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!