Jak zrobić webinar w 2022 roku?

jak zrobić webinar

Webinary jeszcze przed pandemią stawały się stopniowo coraz bardziej popularne. Wraz z wybuchem pandemii, ich popularność wzrosła jeszcze bardziej.

Jak zrobić świetny webinar?

Spotkanie online często było jedyną możliwą opcją, szczególnie jeśli uczestnicy znajdowali się w różnych lokalizacjach. Prowadząc lub uczestnicząc w webinarze, nie będziemy się martwić o to, że się zarazimy. Dodatkowo jest to rozwiązanie bardzo wygodne, nie musimy ruszać się z domu, żeby poprowadzić webinar. Możemy dotrzeć do o wiele większej liczby odbiorców — praktycznie z całego świata.

Jeśli nie ma Cię w Internecie, praktycznie nie istniejesz. To ważne, aby Twoje działania były widoczne dla odbiorców, którzy są Twoimi potencjalnymi klientami. Prowadzenie profili jest formą marketingu, od której warto zaczynać. To właśnie Internet jest najlepszym miejscem do działania, ponieważ tylko nieliczni nie korzystają z Internetu na co dzień. Świetnym sposobem zarówno promocji, jak i prowadzenia różnych szkoleń, wykładów, jest właśnie webinar.

Podjąłeś więc decyzję, że chcesz zrobić webinar. Oczywiście chcesz to zrobić jak najlepiej, dlatego musisz się odpowiednio przygotować. W tym artykule powiemy Ci, jak zrobić świetny webinar oraz w jaki sposób powinieneś się do niego przygotować. Wszystko krok po kroku.

5 podstawowych kroków

Przede wszystkim zadbaj o podstawy. Dokładnie przemyśl temat, który poruszysz na webinarze, zastanów się nad tym, jaką nadać mu nazwę. To bardzo ważne — dobry tytuł od razu przyciągnie uwagę i zachęci potencjalnego klienta do sprawdzenia Twojego webinaru. Stwórz estetyczną prezentację, z ilustracjami i bez zbyt dużej ilości tekstu. Rozplanuj dokładnie, o czym będziesz mówić. Pamiętaj, do kogo będziesz się zwracać. Ważne, abyś dostosował treść do grupy docelowej, dlatego zawsze miej na uwadze, czym mógłbyś zainteresować Twojego potencjalnego uczestnika. Jeśli poczuje, że program jest stworzony pod jego potrzeby, chętnie będzie wracać na Twojego webinaru.

Poniżej podajemy więc kolejne kroki, które według nas warto podjąć:

  • wybór platformy, finanse;
  • przygotowanie techniczne;
  • marketing, promocja;
  • próba przed webinarem;
  • odpowiednie ustawienie i prezencja.

Krok 1. Platforma i finanse

To dwie istotne kwestie. Ważne, abyś nie wybierał platformy „na oślep”. Musi być dostosowana do Twoich potrzeb i wymagań. Sprawdź dokładnie cenniki oraz maksymalną ilość uczestników webinaru. Nie chcesz, aby okazało się, że zapisanych na webinar jest więcej niż maksymalna ilość uczestników w Twoim planie na platformie webinarowej. Zapoznaj się z każdą platformą w darmowej formie, zobacz, co w każdej z nich Ci odpowiada, a co nie. Najlepiej stwórz spotkanie na każdej z nich i zobacz, jak wygląda udostępnianie ekranu, kamery, czat, itd. Dlaczego to tak ważne? Jeśli dobrze wybierzesz platformę, a następnie się z nią zapoznasz, z pewnością oszczędzisz sobie dużo stresu. Będziesz czuć się pewnie.

Na przykład platforma MyOwnConference posiada wiele przydatnych funkcji: pozwoli Ci wygodnie zaplanować webinar, stworzyć landing page, stworzyć zaproszenia, które zostaną wysłane do uczestników z poziomu platformy. Jako organizatorowi, MyOwnConference zapewni Ci dużą kontrolę nad przebiegiem spotkania.

Jeśli chcesz zarabiać na webinarach, musisz przygotować się również na koszty. To oznacza, że musisz opłacić nie tylko platformę, ale również reklamy, całe działanie marketingowe, dobry sprzęt (mikrofon, kamera, Internet, komputer) i wynagrodzenie dla pracowników.

Krok 2. Przygotowanie techniczne

Przygotowanie techniczne

Jeśli zamierzasz zrobić webinar profesjonalnie, musisz zainwestować w sprzęt. Uczestnicy muszą Cię dobrze słyszeć, to absolutna podstawa! Mikrofony wbudowane w laptopa mogą być zawodne i z pewnością nie dadzą Ci takiej jakości jak mikrofon lub słuchawki z mikrofonem. Na tym nie warto oszczędzać!

Kolejna rzecz to kamera — dobrej jakości widok z kamery sprawia, że webinar wygląda o wiele bardziej profesjonalnie. Nic nie powinno się zacinać, pikselować. Uczestnicy muszą mieć poczucie, że prowadzący webinar jest do niego przygotowany.

Zadbaj także o szybki Internet — bez niego nie poprowadzisz webinaru.

Krok 3. Marketing i promocja

Jak zrobić webinar, na którym będzie dużo uczestników? Przede wszystkim musisz go wypromować. Nikt się nie zapisze na Twój webinar, jeśli nikt nie będzie o nim wiedział. Twoje działania marketingowe powinny być spójne, więc zaplanuj je wcześniej. Zadbaj o estetyczne, wzbudzające zainteresowanie newslettery, zaproszenia, prowadź także kampanię na Twoich profilach społecznościowych.

Obecność w mediach społecznościowych jest kluczowa — musisz regularnie dodawać posty. W przeciwnym wypadku ciężko będzie o wysokie zasięgi. Rozważ opłacanie reklam, to sprawi, że informacje o Twoich działaniach dotrą do szerszej grupy odbiorców.

Przeczytaj również: 6 sprawdzonych sposobów na efektywną sprzedaż kursów online w 2022r.

Krok 4. Próba przed webinarem

Pamiętaj, trening czyni mistrza. Jeśli Twoim celem jest zrobić świetny webinar, musisz go najpierw przećwiczyć. Są dwa powody: po pierwsze, zobaczysz, co jeszcze jest do poprawki, oswoisz się z materiałem, który chcesz omówić, zobaczysz, ile czasu potrzebujesz. Pamiętaj, aby się nagrać, to znacznie ułatwi Ci sprawę. Zwrócisz uwagę na to, co mogłoby Ci umknąć. Po drugie, kiedy nadejdzie już dzień, w którym będziesz miał przeprowadzić swój webinar, będziesz mniej zestresowany. Dlaczego? Bo zawsze boimy się nieznanego. Po próbie będziesz już przygotowany, łatwiej przewidzisz, co może się wydarzyć.

Próba przed webinarem daje Ci również możliwość pokazania nagrania Twoim bliskim, żeby pomogli Ci ocenić, co mógłbyś zmienić, a co jest Twoją najlepszą stroną. Nie robiąc próby, narażasz się na stres, nie masz również poglądu na to, czy przygotowany przez Ciebie materiał wystarczy na zaplanowany przez Ciebie czas webinaru. A może będzie on zbyt krótki? Masz szansę tego uniknąć. Nie omijaj więc tego kroku!

Przypisywanie ról do webinaru

Krok 5. Odpowiednie ustawienie i prezencja

Warstwa wizualny to kolejny punkt na liście, który musisz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz zrobić webinar. Potraktuj webinar jak spotkanie na żywo. Ubierz się elegancko, jak na oficjalne wystąpienie, wypróbuj najlepsze ustawienie kamery. Ważne, aby źródło światła nie znajdowało się za Tobą, ponieważ Twoja twarz będzie niewidoczna. Najlepiej, aby Twoja twarz była oświetlona od frontu. Będziesz wówczas widoczny, a dodatkowo Twoja twarz będzie wyglądać korzystnie. Pamiętaj, aby tło było albo jednolite, albo zadbaj o porządek. Wybierz najbardziej reprezentatywne miejsce w domu, na przykład regał z książkami. Pamiętaj, aby patrzeć w kamerę, nie w bok. Nie bądź odwrócony profilem, siedź wyprostowany. Będziesz wyglądać pewnie.

Dobre ustawienie, schludny wygląd, wszystko to wpływa na pozytywny odbiór uczestnika. Dzięki takim staraniom pokazujesz uczestnikom, że poważnie traktujesz prowadzony przez Ciebie webinar, wyglądasz na profesjonalistę.

Oto 5 podstawowych kroków, jak zrobić webinar. Jesteś już gotowy?

Mamy nadzieję, że podane przez nas wskazówki pomogą Ci w zrobieniu webinaru. Solidne przygotowanie to klucz do sukcesu, dlatego nie pomijaj żadnego kroku. Pamiętaj, że zawsze lepiej zrobić więcej niż mniej. Dopięcie wszystkiego na ostatni guzik spowoduje, że poczujesz się pewniej i prowadzenie webinaru nie będzie Cię tak bardzo stresować. Życzymy powodzenia!

Rozpocznij swoją przygodę z webinarami. Załóż darmowe konto na platformie do webinarów MyOwnConference i przetestuj wszystko za darmo.

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!