Jak uruchomić technologię WebRTC w przeglądarce

Jeśli zamierzasz prowadzić webinary, wideokonferencje lub inne spotkania online, konieczne jest uruchomienie technologii WebRTC w swojej przeglądarce. Przecież to właśnie z tej technologii korzysta większość platform do webinarów. Dzisiaj dowiesz się, jak można uruchomić WebRTC i jaka może być przyczyna jej wyłączenia w Twojej przeglądarce.

WebRTC — co to za wynalazek i dlaczego jest potrzebny?

WebRTC (Real Time Communication) — technologia przekazywania audio i wideo między urządzeniem mobilnym a przeglądarką. Jeśli WebRTC jest wyłączona w przeglądarce, to nie możesz przekazywać dźwięku i wideo. To oznacza, że nie możesz także prowadzić webinaru czy wideokonferencji.

Zazwyczaj ta technologia jest włączona domyślnie, dlatego nie musisz wykonywać dodatkowych działań, aby dołączyć do webinaru. Ale może się zdarzyć, że administrator nie dał zezwolenia na korzystanie z WebRTC lub masz zainstalowane specjalne wtyczki, blokujące te technologie.

Niżej pokażemy, jak możesz włączyć WebRTC w popularnych przeglądarkach.

Jak włączyć WebRTC?

Google Chrome

Sprawdź, czy w Twoim Google Chrome są zainstalowane wtyczki blokujące WebRTC. Na przykład takie:

  • WebRTC Leak Prevent,
  • WebRTC Control,
  • Easy WebRTC Block,
  • WebRTC Network Limiter oraz inne.

W tym celu otwórz menu i w prawym górnym rogu wybierz opcję Więcej narzędzi, a następnie wejdź do zakładki Rozszerzenia.

Włączyć WebRTC Google

Znajdź na liście wymienione programy. Wyłącz je na czas trwania webinaru lub usuń trwale, jeśli nie zamierzasz z nich korzystać.

Chrome włączyć WebRTC

Opera

W przeglądarce Opera WebRTC może być wyłączony na 2 sposoby: za pomocą wtyczki lub w ustawieniach.

Najpierw znajdź rozszerzenia blokujące WebRTC. W tym celu w menu przeglądarki wyszukaj zakładkę «Widok» i wybierz z listy opcję «Pobierz rozszerzenia».

Opera rozszerzenia

Wyszukaj wszystkie wtyczki ze słowem WebRTC (WebRTC Leak Prevent, WebRTC Control, Easy WebRTC Block, WebRTC Network Limiter). Wyłącz je lub usuń trwale z przeglądarki.

Opera WebRTC

Aby włączyć obsługę WebRTC w ustawieniach przeglądarki, najedź na napis «Opera» w lewym górnym rogu i otwórz «Preferencje».

Opera Preferencje

Teraz napisz w polu wyszukiwania „WebRTC” i zaznacz pierwszy punkt.

Jak włączyć WebRTC Opera

W niektórych przypadkach Opera blokuje technologię WebRTC i aby rozwiązać ten problem, wystarczy sprawdzić powyższe ustawienia WebRTC.

Microsoft Edge

Otwórz listę swoich preferencji.

edge rozszerzenia

Znajdź wśród nich WebRTC Control lub inne rozszerzenia ze słowem WebRTC. Wyłącz je lub usuń.

Rozszerzenia WebRTC

Safari

Najedź myszą na Safari w lewym górnym rogu i wybierz «Preferencje» w menu.

Safari i WebRTC

Wejdź do zakładki «Zaawansowane» i zaznacz ptaszkiem opcję «Pokazuj menu». Następnie wybierz «Programowanie» na pasku menu.

safari Programowanie

Teraz wejdź do menu «Programowanie» i wybierz «Funkcje eksperymentalne».

Funkcje eksperymentalne WebRTC

Mozilla Firefox

W pasku adresu wprowadź tekst „about:config” i naciśnij enter. Zobaczysz komunikat, że zmiany należy wprowadzać ostrożnie. Zatwierdź krok, klikając «Akceptuję ryzyko», a następnie «kontynuuj».

Następnie w pasku adresu wpisz: media.peerconnection.enabled.

Mozilla WebRTC

Naciśnij przełącznik, aby napis «false» zamienił się na «true».

Teraz WebRTC działa poprawnie, a Ty możesz występować na webinarze.

Co mam zrobić, jeśli nie udało się włączyć WebRTC?

Próbowałeś już wszystkiego, ale mimo to nie udało się uruchomić WebRTC? Tak może się zdarzyć. Czasem trudno jest zrozumieć, które rozszerzenie blokuje technologię. A może to administrator sieci zablokował WebRTC?

Dla tych, którzy bezskutecznie próbują uruchomić WebRTC mamy dobrą wiadomość. Nawet bez tego możesz przeprowadzić webinar. W takich przypadkach mamy alternatywną technologię. To specjalne rozszerzenie w pokoju webinarowym, które powinieneś zainstalować. O tym, jak pobrać, zainstalować i uruchomić wtyczkę przeczytasz tu.

Podsumowanie

WebRTC — niezastąpiona technologia, dzięki której możesz przemawiać do wszystkich na webinarze. Z jakiegoś powodu może ona być wyłączona na Twoim urządzeniu. Postępuj zgodnie z powyższymi instrukcjami, aby uruchomić WebRTC. Jeśli mimo to, WebRTC dalej nie działa, skontaktuj się z naszym działem pomocy technicznej.

Your privacy matters. No website cookies.
Session cookies used for logins to accounts
or webinar rooms only.
OK