Jak przygotować dobrą prezentację do webinaru

Jak przygotować dobrą prezentację

Jak twierdzą eksperci, ciekawe i chwytliwe slajdy mogą zwiększyć efektywność wystąpienia publicznego o 30%. Mimo to niektórzy prezenterzy robią prezentację w pośpiechu, albo zbytnio “ozdabiają” slajdy. Efektem takich działań jest nudna, albo rozpraszająca uwagę użytkownika prezentacja. Jak tworzyć slajdy, które nie tylko zwrócą uwagę słuchaczy, ale i pomogą ich przekonać?

Krok 1. Opracować strukturę wystąpienia

Musisz naprawdę solidnie zaplanować sobie strukturę wystąpienia. Lepiej będzie, gdy ustalisz plan przyszłej prezentacji na papierze lub w edytorze tekstowym. W ostateczności zrób schemat tego wykładu w swojej głowie.

Krok 2. Wybierz program do tworzenia slajdów

Jeśli jesteś fanem Microsoft PowerPoint, możesz pominąć ten krok. Jeśli jesteś już znudzony standardowymi szablonami tego programu, to nastał czas, aby znaleźć coś bardziej kreatywnego. Na przykład, dla komputerów Apple możesz pobrać program Keynote.

Nawet jeśli nie chcesz instalować dodatkowych programów, możesz znaleźć rozwiązanie online. Co myślisz o Haiku Deck, Prezi czy Google Presentation? Prezentacje w serwisach online możesz tworzyć i edytować na każdym sprzęcie.

Krok 3. Przygotuj slajdy

Trzymaj się 4 zasad, które pomogą Ci uniknąć rozpowszechnionych błędów oraz sprawić, by Twoja prezentacja była bardziej skuteczna.

Zasada 1. Spójność stylu

Używaj jednej czcionki, koloru i tła dla wszystkich slajdów. Jeśli Twoja firma ma korporacyjny styl, to zachęcamy do jego wykorzystania. Tylko pamiętaj, że dodawanie logo firmy na każdym slajdzie to już zbyt wiele.

Zasada 2. Jedna idea — jeden slajd

Nie warto umieszczać całej informacji w 10 slajdach. W jednym slajdzie ma się zmieścić teza i element potwierdzający. Może to być obrazek, wykres lub tekst.

Zasada 3. Najlepsze pomysły cechuje prostota

Ludzie nie czytają slajdów, lecz tylko skanują je wzrokiem. Gdy na slajdzie jest za dużo tekstu, grafiki, to trudno zapamiętać jego treść. Większość ludzi nie potrafi czytać i słuchać jednocześnie. Upraszczaj slajdy.

Pozbądź się niepotrzebnego. Ogranicz się tylko do jednej lub dwóch czcionek. Wykorzystaj nie więcej niż 3 kolory w prezentacji. Unikaj skomplikowanych efektów i animacji. Rób slajd lakoniczne i intuicyjnie zrozumiałe.

Zasada 4. Połóż nacisk

Podkreślaj najważniejsze informacje na slajdzie. Bez takiego nacisku slajd nie zwróci na siebie uwagi. Zaznacz kluczową myśl za pomocą koloru, podkreślenia, czcionki. Zapamiętaj, że tekst napisany tylko wielkimi literami odwraca uwagę!

Spodobał ci się ten post? Podziel się!