Jak przygotować dobrą prezentację do webinaru

Jak przygotować dobrą prezentację

Czy wiesz, jak ważna jest dobra prezentacja na webinarze? Eksperci zaznaczają, że ciekawe i chwytliwe slajdy mają dużą szansę zwiększyć efektywność Twojego wystąpienia publicznego o 30%.

To sporo, prawda? Mimo to niektórzy prezenterzy robią prezentację w pośpiechu, “byle jak”, nie zwracają uwagi na jej estetykę, przydatność i inne walory. Z drugiej strony, nieraz postępują wręcz przeciwnie – zbytnio “ozdabiają” slajdy, dodają mnóstwo kolorów, zdjęć, tekstu, typów fontów, tworząc w ten sposób trudny w odbiorze chaos. Efektem takich działań jest nudna lub rozpraszająca uwagę użytkownika prezentacja. To, co mówisz, będzie niejako ilustrowane przez slajdy, które będą kolejno pojawiać się na monitorach uczestników webinaru. Muszą więc odzwierciedlać sens i treść tego, co mówisz – w sposób czytelny, estetyczny i uporządkowany. Pamiętaj, że nie ma to być kartka, z której będziesz czytać!

Jak więc tworzyć slajdy, które nie tylko zwrócą uwagę słuchaczy, ale i pomogą ich przekonać, pomogą im lepiej zapamiętać omawiany przez Ciebie temat? W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Krok 1. Opracuj strukturę wystąpienia

Musisz naprawdę solidnie zaplanować sobie strukturę wystąpienia. Co to znaczy? Chodzi o to, abyś wiedział, co po kolei będziesz przedstawiać. Jakie tematy poruszysz, o czym opowiesz. Ustali plan prezentacji na papierze lub w edytorze tekstowym. Mogą to być krótkie punkty. Według nich stworzysz później spójną wypowiedź. Pomoże Ci to nie tylko w stworzeniu prezentacji, ale też w przygotowaniu swojej wypowiedzi.

A przedstawić prezentację możesz za pomocą platformy webinarowej MyOwnConference. Wystarczy kilka klików i każdy uczestnik będzie miał ją przed sobą.

Krok 2. Wybierz program do tworzenia prezentacji

Jeśli jesteś absolutnym fanem Microsoft PowerPoint, możesz pominąć ten krok. Jeśli jednak jesteś już znudzony standardowymi, powtarzalnymi szablonami tego programu, to nastał czas, aby znaleźć coś bardziej kreatywnego. Może Ci się to wydawać banalne, ale nic bardziej mylnego! Patrzenie po raz kolejny na ten sam szablon prosto z PowerPointa, może być męczące. Z pewnością z większą przyjemnością patrzysz na nowe, ciekawe szablony. Poszukaj programów, które umożliwiają tworzenie prezentacji. Jest ich naprawdę sporo. Na przykład, dla komputerów Apple możesz pobrać i wypróbować program Keynote.

Jeśli nie chcesz instalować dodatkowych programów, możesz znaleźć rozwiązanie online. Co myślisz o Haiku Deck, Prezi czy Google Presentation? Canva również ma mnóstwo interesujących szablonów, które możesz modyfikować. Prezentacje w serwisach online możesz tworzyć i edytować na każdym sprzęcie.

Krok 3. Przygotuj slajdy

Podczas tworzenia prezentacji, trzymaj się 4 zasad, które pomogą Ci uniknąć często popełnianych błędów oraz sprawią, że Twoja prezentacja będzie efektywniejsza, ładniejsza i bardziej profesjonalna.

Zasada 1. Spójność stylu

Używaj jednej czcionki, koloru i tła dla wszystkich slajdów. Jeśli Twoja firma ma korporacyjny styl, to zachęcamy do jego wykorzystania. Zrób to subtelnie: dodawanie logo firmy na każdym slajdzie to już zbyt wiele. Możesz kilka razy umieścić je w stosownym miejscu. Dopasuj kolorystykę do barw logo i kolorów, które zazwyczaj używasz, tworząc materiały marketingowe dla Twojej firmy.

Zasada 2. Jeden wątek — jeden slajd

Nie umieszczaj całej informacji w 10 slajdach, dodatkowo w każdym z nich dodając ścianę maleńkiego tekstu. To będzie nieczytelne, odstraszające i nieefektywne. Możesz być pewien, że uczestnikom nie będzie chciało się tak dużo czytać – taki widok ich przytłoczy.

W jednym slajdzie powinna się zmieścić teza i element ją potwierdzający. Może to być obrazek, wykres lub tekst. Dodawaj informacje skrócone, hasła, istotne ilustracje. Korzystaj z różnych znaczników i innych elementów ułatwiających odczytanie i zapamiętanie informacji.

Zasada 3. Najlepsze pomysły cechuje prostota

Ludzie nie czytają slajdów, tylko skanują je wzrokiem. Jak już wspominałam – gdy na slajdzie jest za dużo tekstu, grafik, to uczestnikom trudno będzie zapamiętać jego treść. Większość ludzi nie potrafi czytać i słuchać jednocześnie, a duże ilości tekstu ich odstraszają. Upraszczaj slajdy.

Pozbądź się niepotrzebnego, zostaw “esencję”. Ogranicz się tylko do jednej lub dwóch czcionek. Wykorzystaj nie więcej niż 3 kolory w prezentacji. Unikaj skomplikowanych efektów i animacji. To wywoła zbyt duży chaos, a nawet dyskomfort u uczestników. Skup się na skondensowanej wiedzy, którą chcesz zaznaczyć i podkreślić. Postaraj się to zrobić jak najprościej, bez zbędnych upiększeń. Pamiętaj, że prezentacja powinna być jak dobrze sporządzone notatki, które zawierają słowa-klucze.

Zasada 4. Połóż nacisk

Najważniejsze informacje zawsze podkreślaj. Możesz to zrobić poprzez pogrubienie, oznaczenie, czy inny kolor czcionki. Bez takiego nacisku slajd nie zwróci na siebie uwagi.Musisz pokazać uczestnikom, że prezentujesz coś ważnego, wartego zapamiętania Zapamiętaj, że tekst napisany tylko wielkimi literami odwraca uwagę i nie wygląda zbyt estetycznie.

Oto 4 wskazówki, jak przygotować świetną prezentację. Przygotowując się do webinaru, poświęć jej więcej czasu niż zwykle. Dopracuj ją, korzystając z podanych wyżej pomysłów. Pomyśl, jaką prezentację Ty chciałbyś zobaczyć i czy Ta, stworzona przez Ciebie, usatysfakcjonowałaby Cię. A MyOwnConference pomoże w przedstawieniu prezentacji i realizacji Twoich marzeń dotyczących najlepszego webinaru.

Miłego tworzenia!

Spodobał ci się ten post? Podziel się!