Jak zwiększyć prędkość internetu? 10 efektywnych sposobów

prędkość internetu

Szybki internet jest niezbędny, jeśli planujesz przeprowadzić jakikolwiek webinar, spotkanie online czy szkolenie. W przeciwnym wypadku ryzykujesz nie tylko słabym widokiem z kamery – na przykład zacinającym się czy spikselowanym, ale także zakłóceniom dźwięku, co jest zdecydowanie największym problemem.

Szybki internet jest podstawą sukcesu

Planując webinar pamiętaj, aby zorganizować jak najszybszy internet, który jest podstwą każdego online wydarzenia. Najlepiej, gdybyś doprowadził go do swojego komputera po kablu, wówczas połączenie będzie stabilniejsze. Zadbaj także o to, aby zminimalizować liczebę osób używających Internetu, jeśli jesteś w domu. Zbadaj, gdzie internet odbiera najlepiej i w miarę możliwości tam zorganizuj swoje stanowisko do prowadzenia webinaru.

Wiemy jednak, że nie zawsze istnieje możliwość korzystania z własnego, domowego internetu. Zdarza się, że prowadzimy webinary z innych miejsc, gdzie nie zawsze będziemy mieli możliwość przygotowania jak najszybszego internetu. Polecamy więc, abyś najpierw zrobił test prędkości Twojego internetu.

Zrobiłeś test i okazało się, że prędkość internetu jest niska? Nie martw się – nie wszystko stracone. Zebraliśmy dla Ciebie 10 sposobów na poprawienie tej sytuacji. Dzięki temu zminimalizujesz szansę na to, że podczas webinaru doświadczysz jakichś problemów technicznych.

Nasze 10 sposobów, jak zorganizować najszybszy internet

1. Zamknij wszystkie programy korzystające z połączenia internetowego

Takie programy często działają w tle, a Ty nawet o tym nie wiesz. Może to być na przykład Skype, Teams czy Spotify. Wyłącz wszystkie programy, które nie będą Ci potrzebne. Spowalniają one nie tylko internet, ale też sam komputer.

2. Zamknij wszystkie karty przeglądarki, z których teraz nie zamierzasz korzystać

To kolejny drobiazg, który może wiele zmienić. Duża ilość otwartych kart na urządzeniu potrafi bardzo mocno spowolnić internet, dlatego wyłącz je wszystkie – te, które będą Ci potem potrzebne umieść w zakładkach.

3. Zatrzymaj aktualizację oprogramowania i aplikacji

Wiele programów aktualizuje się automatycznie, jeśli nie przestawisz tej opcji manualnie. Niechciane aktualizacje potrafią się włączyć w najbardziej niedogodnym momencie… Na przykład podczas webinaru lub ważnej rozmowy. Aby uniknąć takiej sytuacji, wejdź do ustawień programu i wyłącz automatyczne uaktualnienie. Zamiast tego włącz aktualizację ręcznie wtedy, kiedy nie będzie to Ci przeszkadzać.

4. Obniż jakość obrazu kamery

Pokazywanie wideo z kamery o maksymalnej jakości, kiedy masz niską prędkość internetu — słaby pomysł. Utrata transmisji, zacinanie obrazu i brak dźwięku są w takim przypadku gwarantowane. Aby nie napotykał Cię taki problem, obniż jakość kamery w ustawieniach pokoju webinarowego, możesz też ustawić tylko swoje zdjęcie. Oczywiście, najlepiej, gdybyś to Ty był widoczny, w jak najlepszej jakości, jednakże jest to jeden z lepszych sposobów na poradzenie sobie z niską prędkością internetu. Zmniejszasz także szansę na to, że Twój głos będzie się przycinać.

Ustawienia kamery

5. Wstrzymaj pobieranie plików z sieci

Sprawdź, czy nie masz włączonego pobierania jakichś plików na komputer. To pożera ogromne ilości internetu i bardzo angażuje Twój komputer, dlatego konieczne zapauzuj wszelkie przesyłanie i pobieranie plików…

6. Ogranicz liczbę połączeń ze swojego adresu IP

Poproś wszystkich, którzy korzystają z Twojego internetu, aby w miarę możliwości na czas webinaru skorzystali z innej sieci lub ograniczyli pobieranie, używanie programów, przeglądanie internetu itd.

7. Odłącz od internetu wszystkie urządzenia, które nie są Ci potrzebne w tym momencie

Jeśli prędkość internetu jest niska, to sprawdź, ile urządzeń może korzystać z jednego łącza: smartfon, tablet, inteligentne urządzenia domowe. Jeśli nie są Ci potrzebne, odłącz je od sieci.

8. Uruchom ponownie router, aby wyeliminować błędy

Często taki prosty, nawet banalny sposób pomaga polepszyć prędkość. Spróbuj zresetować swój router, a na przyszłość zastanowić się nad nowym sprzętem i internecie po kablu.

9. Wybierz taryfę u swojego dostawcy internetu, która zapewnia większą prędkość

Jeśli ciągle masz problemy związane z niską prędkością internetu, pomyśl nad tym, aby zmienić swój plan taryfowy. Tak, zapłacisz więcej, ale będziesz mógł spokojnie prowadzić webinary, oglądać transmisje i filmy, rozmawiać jednocześnie z kilkoma przyjaciółmi na Skypie. Ograniczysz swój stres podczas webinaru, bo Twoich myśli nie będzie zajmować obawa, czy połączenie nie zostanie za chwilę przerwana!

10. Zmień dostawcę internetu

Dostawcy internetu są różni – być może nie miałeś do nich szczęścia. Jeśli ciągle napotykasz problemy, przejrzyj oferty innych dostawców i wybierz tę, która najbardziej będzie Ci odpowiadać.

A jeśli prędkość internetu jest optymalna?

Jeśli test pokazał, że masz optymalną prędkość, to wtedy możesz wygodnie prowadzić webinar lub uczestniczyć w szkoleniu.

Jeśli jednak masz problem z zacinaniem obrazu i dźwięku, opóźnieniem transmisji, do którego dochodzi co 10 sekund, skorzystaj z naszych rad, które podaliśmy wyżej.

Dlaczego prędkość internetu jest taka istotna?

Przy prowadzeniu online spotkania lub webinaru dobry internet jest podstawą Twojego sukcesu. Od prędkości zależy jakość Twojego obrazu i dźwięku, szybkość transmisji i ogólne wrażenie na uczestników.

Jakie są najpoplarniejsze czynniki słabego lącza?

Najczęściej na prędkość łącza wpływają liczba podłączeń z jednego adresu IP lub działające w tle programy. Poproś domowników na czas trwania webinaru nie korzystać z internetu, to znacznie zwiększy go prędkość. Dodatkowo przed rozpoczęciem spotkania zamknij wszystkie dodatkowe programy i kartki w przeglądarce.

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Your privacy matters. No website cookies.
Session cookies used for logins to accounts
or webinar rooms only.
OK