Jak pokonać strach przed przemówieniami publicznymi?

Jak pokonać strach przed przemówieniami publicznymi?

Strach przed wystąpieniem. Chyba każdy zna to uczucie, które towarzyszy większości osób w ostatniej minucie przed wyjściem do widowni. Serce zaczyna bić coraz szybciej, oddech jest przyspieszony, pocą się dłonie, a w głowie słyszymy tylko negatywne myśli.

Strach przed wystąpieniem i sposoby go pokonania

Skutkiem tego nieraz zapominamy co chcieliśmy powiedzieć w swoim wystąpieniu. Czasami mimowolnie zaczynamy myśleć o tym, co może pójść nie tak, tworzymy scenariusze, a to powoduje jeszcze większą tremę. Na początek proponujemy Ci wypróbowanie webinarów, które oferują o wiele większy komfort i mniejszy stres, szczególnie gdy wszystko odbywa się bezproblemowo. Koniecznie wypróbuj MyOwnConference, aby to sprawdzić.

Mimo wszystko, nawet gdy prowadzimy webinary, może nas dopaść trema. Jak możemy pokonać ten strach, a nawet cieszyć się wystąpieniem, jednocześnie fascynując nim słuchaczy? Zebraliśmy rady wielu doświadczonych speakerów, aby dowiedzieć się, jak oni sobie radzą ze strachiem. Na podstawie ich rad przygotowaliśmy skuteczne sposoby go pokonania, które pomogą zmniejszyć niepokój i stres przed wystąpieniem publicznym.

Praktyka to najlepszy sposób na strach przed wystąpieniem

Uwierz, że trema przed wystąpieniem jest normalnym zjawiskiem i zdarza się każdemu. Ma to jednak to swoje plusy! Często możemy usłyszeć , że jeśli aktor nie jest zdenerwowany przed występem, to występ zakończy się porażką. Nie musisz walczyć ze zdenerwowaniem i lękiem, musisz je przyjąć i pozwolić sobie pewne pomyłki. Wbrew pozorom, stres będzie mniejszy, jeśli przyznasz przed sobą, że go odczuwasz i przyjmiesz go jako normalną część występu. Nie oczekuj od siebie perfekcji.

Najpierw powinieneś zrozumieć, że najskuteczniejszym sposobem na rozwój jakiejkolwiek umiejętności jest praktyka. To podstawowa zasada. Oczywiście nie musisz ćwiczyć tylko w trakcie wystąpienia przed publicznością. Oprócz lustra i znajomych istnieją specjalne aplikacje mobilne, które pomagają pozbyć się tremy przed przemówieniem. Praktyka pomoże Ci poczuć się pewniej i zmiejszyć strach przed wystąpieniem. Oczywiście, na początku będzie to trudne, ale na pewno zauważysz, że za każdym razem jest lepiej, a Ty stresujesz się mniej. Pewność siebie to klucz do sukcesu.

Rytuał

Zrób kilka ćwiczeń. Istnieje mnóstwo sposobów, ale wybierz ten, który ci najbardziej odpowiada. Jedna osoba długo spaceruje przed wypowiedzią (każda aktywność fizyczna podwyższa poziom noradrenaliny i jednocześnie obniża znacznie poziom stresu), druga nie może wejść na scenę bez maskotki. Posłuchaj ulubionej muzyki przed początkiem wystąpienia. Pomyśl o tym, co Cię relaksuje, pozytywnie napędza i wprawia w dobry nastrój, a potem wypróbuj ten sposób. Z pewnością w końcu trafisz na coś, co będzie dla Ciebie odpowiednie.

Polecamy też oddychanie. Głębokie spokojne oddychanie przeponą tak jak w jodze (podczas wdechu brzuch się rozciąga) świetnie uspokaja i pomaga się skupić. Dobrym przykładem na wizualizację jest skorzystanie z piłki do tenisa — podczas wdechu piłka podnosi się od brzucha do piersi, w czasie wydechu wraca na miejsce. Możesz także zastosować inne techniki – w sieci znajdziesz obecnie wiele nagrań medytacyjnych, które pomogą Ci w kilka minut odzyskać równowagę i zmiejszyć strach przed wystąpieniem. Oprócz tego warto na przykład skupić się na otoczeniu, głęboko oddychać, dostrzegać na przykład kolory, które są wokół. To pozwoli Ci zająć mózg czymś innym i się wyciszyć.

Relaks

Wyluzuj. Słuchacze zawsze czują, gdy prowadzący jest spięty. Uwierz , że z pewnością dostaniesz od nich niewiarygodnie dużo pozytywnej energii. Zobaczysz, jak kiwają głową, uśmiechają się, robią notatki lub żartują. To najpiękniejsza nagroda. Żywa widownia to najcenniejsze, co może mieć orator. Jeśli pasjonujesz się tym, co mówisz, Twoi odbiorcy to wyczują i zafascynują się tym, co opowiadasz. Możesz też być z nimi szczery – przyznać, że nieco się stresujesz, zażartować z tego. To rozluźni atmosferę.

Przygotowywanie

Często obawy dotyczą również wystąpienia na webinarze. Oczywiście o wiele kwestii technicznych należy zadbać już wcześniej. Warto pamiętać o sprawdzeniu sprzętu i programu: dźwięk, wideo, pozycja kamery i przepustowość łącza. Stres przed problemami technicznymi może paraliżować, dlatego upewnij się, że wszystko działa i nie ma żadnych problemów. Możesz skorzystać również z pomocy moderatora czy koordynatora, który w razie czego wspomoże Cię.

Wcześniej przygotuj plan wystąpienia. Najlepiej, gdy napiszesz jak najwięcej szczegółów i przeczytasz swoje przemówienie 3-4 razy przed początkiem webinaru. Poczujesz się pewniej. Po jakimś czasie zauważysz, że w przyszłości nie będzie Ci to potrzebne. Przekonasz się co do swoich umiejętności i będziesz ich pewien. Na początek jednak dbaj o to, aby za bardzo nie improwizować. Jeśli poczujesz się zestresowany, wiele rzeczy może Ci umknąć.

Przed początkiem webinaru wyłącz wszystkie urządzenia mobilne, wyloguj się z komunikatorów, wycisz inne możliwe dźwięki. Jeśli na webinarze planujesz dzielić się odnośnikami, przygotuj je wcześniej i zapisz w specjalnym dokumencie. Wtedy na pewno ich nie zgubisz i szybko odnajdziesz w odpowiednim momencie. Możesz także poprosić odbiorców o wyłączenie telefonów czy wyciszenie ich, tak, abyś nie czuł się zdekoncentrowany, gdy usłyszysz dźwięk powiadomienia.

Milcz, zanim zaczniesz mówić

Ponieważ strach przed wystąpieniem jest normalną reakcją ciała, trudno będzie się go pozbyć.

Sportowcy, aktorzy, muzycy — wszyscy martwią się zarówno przed wyjściem do publiczności, jak i przed startem transmisji.

Zaczynając webinar lub wideo konferencję, upewnij się czy jest Ci wygodnie, w jaki sposób oddychasz, uśmiechnij się do kamery. Kilka sekund ciszy na samym początku pozwoli Ci łatwiej zacząć spotkanie. Zastosuj techniki, które najbardziej Cię relaksują. Możesz nawet w myślach powiedzieć sobie, że dasz radę – często okazuje się to bardzo pomocne.

Wybierz swój rytm

Rytm jest ustalany przez przerwy.

Jeśli prelegent podczas wideokonferencji mówi szybko, bez krótkich przerw pomiędzy zdaniami, wtedy nie może poznać reakcji odbiorców. Nie ma czasu na to, aby upewnić się, że uczestnicy spotkania są jeszcze rzeczywiście obecni. Nie da im także szansy na zadanie pytania czy odniesienie się do tego, co mówi. Przede wszystkim jednak będzie słychać, że się stresuje.

Wskazówka: rozpocznij mowę od trzech lub czterech bardzo krótkich zdań i zatrzymaj się między nimi, aby złapać oddech.

Humor

Dobry humor

Zawsze możesz wykorzystać humor. To miła forma stworzenia przyjaznej atmosfery z odbiorcami. Będziesz czuć, że nie stoisz przed groźną widownią, ale rozmawiasz z osobami pozytywnie nastawionymi do informacji przekazywanych przez Ciebie.

Komunikacja z uczestnikami podczas webinaru

Jeśli masz w pokoju webinarowym czat, zawsze możesz z niego skorzystać. Można rozpocząć ankietę, dowiedzieć się, skąd są Twoi słuchacze, kim są z zawodu. W taki sposób Twoi goście będą bardziej przyjaźnie nastawieni, a Ty poznasz osoby, które przyszły na Twój webinar. Dobrze, jeśli zwrócisz się do kogoś osobiście. W trakcie webinaru pochwal wybranego uczestnika za dowcipny komentarz lub odpowiedź.

Poćwicz głos

Kilka minut specjalnych ćwiczeń, a Twój głos zabrzmi głośniej i pewniej. Dzięki temu nie będziesz miał powodów do stresu. Jednak, jeśli mimo wszystko pewność nie chce wracać — udawaj, że jesteś pewny siebie. Dystans w tym przypadku będzie działał na Twoją korzyść, bo pozwoli ukryć niektóre objawy stresu.

Strach przed wystąpieniem – podsumowanie

Pamiętaj, że nikt nie może zostać wielkim mówcą od razu. Wszystko to wymaga sporej praktyki, a po drodze na pewno wydarzą się jakieś porażki. Nie należy się nimi załamywać – to naturalna kolej rzeczy. Pamiętaj o praktyce, swoich rytuałach i przygotowaniu się.

Oczywiście jednym z najważniejszych elementów jest pewność, że podczas webinarów nie będzie problemów technicznych. Tutaj z pomocą przychodzi MyOwnConference. Nieustannie pracujemy nad polepszeniem naszych usług tak, aby jak najlepiej służyły naszym klientom.

Strach przed wystąpieniem — czy to jest żart?

Przynajmniej raz w życiu każdy z nas miał ten strach. Strach wystąpenia jest normalną reakcją ciała, trudno będzie się go pozbyć. Ale znamy kilka rozwiązań jak go pokonać.

Co można zrobić, aby pozbyć się strachu?

Na początek warto zacząć od praktyki. Oczywiście, nie będzie to łatwe. Ale z czasem zauważysz, to już nie jest takie ciężkie i strach powoli się zmniejsza. Praktyka, relaks, ćwiczenia głosu i dobre przygotowanie przed spotkaniem zminimalizują niepewność i będą wspierać Cię podczas występu.

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!