Poradnik bezpieczeństwa spotkań online

bezpieczne-webinary i wideokonferencjie

Czy zawsze zwracasz uwagę na bezpieczeństwo swoich webinarów i wideokonferencji? W dobie pracy zdalnej ochrona przed zagrożeniami związanymi z bezpieczeństwem w Internecie musi być na najwyższym poziomie.

Zarówno małe firmy jak i duże korporacje muszą być świadome, że przenosząc usługi do cyfrowego świata, zwiększają ryzyko ataków hakerskich.

Zabezpieczona platforma do wideokonferencji

Sytuacja robi się jeszcze bardziej ryzykowna, kiedy pracownicy korzystają z domowych, niezabezpieczonych sieci, urządzeń osobistych i nowego oprogramowania. To otwarta furtka dla wszystkich zagrożeń cybernetycznych.

Jednym z obszarów, które należy szczególnie monitorować, są spotkania online. Niedawno odkryto, że platformy do komunikacji, takie jak Zoom, były pełne zagrożeń. Zapoznaj się z krótkim przewodnikiem dotyczącym bezpieczeństwa w internecie. Zdobądź niezbędne wskazówki i wykorzystaj je podczas korzystania z platform do spotkań online.

Pierwszym krokiem w utrzymaniu bezpiecznej cyfrowej przestrzeni konferencyjnej jest wybór i użycie odpowiedniej platformy. Jednym z najbezpieczniejszych narzędzi do spotkań online dostępnych na rynku jest MyOwnConference. To profesjonalna platforma do wideokonferencji, która zapewnia nowoczesne rozwiązania podczas prowadzenia webinarów.

Co wyróżnia MyOwnConference na tle konkurencji? Zdecydowanie jest to zaangażowanie w zabezpieczanie danych. Spotkania za pośrednictwem Platformy są zawsze zabezpieczone cyfrowo przy użyciu szyfrowania AES. Nie musisz bać się, że dane Twojej firmy, albo uczestników zostaną skradzione. Dodatkowo MyOwnConference funkcjonuje według zasad RODO – co oznacza, że ​​jest zgodne z ogólnymi przepisami o ochronie danych w Unii Europejskiej.

bezpieczna platforma do webinarów

Jeśli nadal nie masz pewności, czy MyOwnConference jest odpowiednie dla Twojej firmy do prowadzenia webinarów lub konferencji online, możesz zarejestrować się, wybierając bezpłatną wersję programu. Decydując się na tę opcję, możesz prowadzić spotkania z maksymalnie dwudziestoma innymi uczestnikami. Platforma oczywiście oferuje także wersję płatną wyposażoną w dodatkowe funkcje.

Jak zorganizować webinar na wczoraj lub rozpocząć transmisję w 30 sekund?

Edukuj swoich pracowników

Jednym z największych zagrożeń bezpieczeństwa jest brak rozwagi ze strony Twoich pracowników. W rzeczywistości eksperci szacują, że 95% naruszeń bezpieczeństwa jest częściowo spowodowanych błędem ludzkim. To bardzo niepokojące dane, ale przy odpowiednim edukowaniu liczba osób świadomych z pewnością wzrośnie.

Nawet jeśli oprogramowanie do spotkań online może być zaszyfrowane, nie gwarantuje to, że Twoja firma będzie zabezpieczona przed hakerami. Cyberoszuści nieustannie uczą się sposobów unikania barier, które są postawione przez firmy. Uzyskanie informacji od Ciebie lub Twoich pracowników to najłatwiejszy sposób obejścia zapory ogniowej lub szyfrowania.

Ponieważ Twoja firma zaczyna częściej korzystać z platform konferencyjnych online, poświęć czas na poinformowanie całej firmy o najlepszych praktykach w zakresie cyberbezpieczeństwa. Oto kilka sprawdzonych wskazówek, których należy przestrzegać podczas tworzenia spotkań online.

Zweryfikuj uczestników spotkania online

Chociaż może się to wydawać oczywiste, sprawdź dokładnie swoją listę zaproszonych osób. Istnieje możliwość, że ktoś spoza Twojej organizacji znajdzie sposób na dodanie się do listy, więc zanim zaczniesz spotkanie, upewnij się, że wśród obecnych nie ma nieproszonych gości.

Przejrzyj linki z zaproszeniami

Jeśli zaproszono Cię na webinar lub spotkanie organizowane przez firmę zewnętrzną, przed dołączeniem sprawdź, czy otrzymany link jest poprawny. Bezmyślne klikanie linków ze źródeł zewnętrznych nigdy nie jest rozsądne i może prowadzić do naruszeń bezpieczeństwa.

Tylko urządzenia służbowe

Korzystanie z urządzeń osobistych będzie zawsze bardziej ryzykowne, niż wykonywanie obowiązków za pomocą sprzętu służbowego. Takie sytuacje to marzenia hakerów, ponieważ laptop prywatny zazwyczaj ma mniej środków bezpieczeństwa od laptopa służbowego. Urządzenia osobiste pozostawiają również ślad danych z dowolnego miejsca, w którym pracownicy byli online przed wzięciem udziału w spotkaniu.

Użyj VPN

bezpieczeństwo wideokonferencji

Wirtualne sieci prywatne zyskały na popularności w ostatnich latach i nie bez powodu. Biznesowe sieci VPN zapewniają zdalny dostęp do serwera z dowolnego miejsca na świecie. Te serwery będą bezpieczniejsze niż sieć w domu, co utrudni włamanie do danych firmowych.

Ponieważ hakerzy polują na nieświadomych pracowników, to do Ciebie, jako właściciela firmy, należy zapewnienie niezbędnej edukacji, aby zminimalizować ryzyko cyberataków.

Rozbuduj swój dział IT

Nie da się zaprzeczyć, że technologia staje się coraz bardziej zakorzeniona w naszym codziennym życiu. Właśnie dlatego eksperci w tej dziedzinie są na wagę złota. Jeśli jeszcze go nie masz, czas założyć dział IT. Natomiast jeśli masz już dział IT, to powinieneś pomyśleć nad jego ulepszeniem.

Posiadanie wykwalifikowanego działu IT to kolejna linia obrony do działań Twojej firmy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Rozpoczynając poszukiwanie nowego specjalisty IT, zastanów się, jakie umiejętności są wymagane do wykonania tej pracy. Czy jesteś nastawiony na talent? A może doświadczenie? Czy chcesz, aby Twoi kandydaci mieli określone certyfikaty i stopnie naukowe?

Musisz być świadomy, że dodanie zupełnie nowego stanowiska, zwłaszcza ściśle związanego z technologią, będzie niemałą inwestycją. Jednak nie powinno Cię to zniechęcać do ulepszania działu IT. Istnieje kilka różnych sposobów, które mogą pomóc w finansowaniu tej nowej roli.

Przemyśl swój budżet

Twój budżet na 2021 rok prawdopodobnie nie jest aktualny, biorąc pod uwagę to, co dzieje się na świecie. Cofnij się o krok i zobacz, czy możesz w inny sposób zagospodarować niektóre fundusze, aby zrekompensować część kosztów dodania zupełnie nowego stanowiska.

Złóż wniosek o dodatkowe fundusze

Pożyczki biznesowe to świetny sposób na sfinansowanie nowego stanowiska w Twojej firmie. Jeśli potrzebujesz szybko pieniędzy, rozważ złożenie wniosku o pożyczkę dla małej firmy. Ubiegając się o takie wsparcie, pamiętaj o znajomości oceny kredytowej swojej firmy, rocznych przychodów i okresu, w którym prowadzisz działalność.

Zmniejsz wynagrodzenie

Jako właściciel firmy, to do Ciebie należy zapewnienie sukcesu firmy. Czasami oznacza to stawianie dobra firmy ponad swoje dobro. Jeśli możesz sobie pozwolić na obniżenie własnej pensji – zrób to, a pieniądze zainwestuj np. w stworzenie nowego stanowiska pracy.

Zatrudnienie do zespołu tylko jednego nowego eksperta IT może dziesięciokrotnie zwiększyć cyberbezpieczeństwo Twojej firmy.

Trudno jest się nie zgodzić z tym, że bezpieczeństwo spotkań online nigdy nie było ważniejsze niż w dzisiejszych czasach. Oczywiście małe firmy były już głównym celem hakerów. Jednak właśnie teraz, kiedy większość firm zdecydowała się na przejście do trybu zdalnego, firmy są bardziej niż kiedykolwiek podatne na naruszenia bezpieczeństwa. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z naszymi wskazówkami, aby zapewnić bezpieczeństwo danych Twojej firmy.

MyOwnConference – Twoja solidna platforma do webinarów
Galina Jaworskaja

Dołącz do nas na blogu Platforma do webinarów MyOwnConference, gdzie dzielimy się wiedzą o tworzeniu i promowaniu efektywnych webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!