Webinary jako narzędzie do budowania marki osobistej

Webinary jako narzędzie do budowania marki osobistej

Marka osobista to baza, dzięki której zyskasz lub stracisz zaufanie i lojalność klientów. Silnej marki osobistej nie zbudujesz w jeden dzień, ale są sposoby na to, aby stworzyć ją szybciej i skuteczniej.

Jak wykorzystać webinary do kształtowania marki osobistej

Na przykład, webinary są świetnym narzędziem do budowania marki osobistej, która pomoże Ci wyróżnić się na tle konkurencji, pod warunkiem, że potraktujesz to wyzwanie poważnie.

Popularne stało się ostatnio kształtowania nowego meta-trendu: webinarów o tym, jak przygotować udany webinar. Pomimo atrakcyjności webinarów, wielu ekspertów, blogerów, biznesmenów dalej z nich nie korzysta. Przyczyną może być skrępowanie podczas wystąpienia przed kamerą, brak pewności co do swojej wiedzy, albo niechęć do zagłębiania się w szczegóły organizacji webinaru. To sytuacja, którą warto wykorzystać.

Po pewnym czasie pracy w MyOwnConference udało mi się zebrać kilka interesujących przykładów i efektywnych wskazówek. W tym artykule wyjaśnię, dlaczego profesjonalnie przygotowany webinar — to świetny sposób na budowanie marki osobistej, zwłaszcza jeśli chcesz podzielić się swoją wiedzą. Opowiem również o tym, jak stworzyć webinar oraz jak wykreować własny wizerunek na jego potrzeby.

Dlaczego webinary są odpowiednie do budowania marki osobistej?

Niezależnie od tego kim jesteś i jakie są Twoje cele, praca nad własną marką poprawi Twoją pozycję w branży.

Wzmacniają reputację

Webinary świadczą o Twoim zainteresowaniu i zaangażowaniu w biznesie. Możesz wiele zyskać, opowiadając o swoim doświadczeniu: prestiż w branży, nowe kontakty oraz lukratywne kontrakty.

Jedna z naszych klientek dostała pracę w prestiżowej firmie dzięki doświadczeniu w prowadzeniu webinarów. Jak to możliwe? Okazało się, że taka praktyka doskonale uzupełniła jej CV. Wcześniej nie była nawet zapraszana na rozmowy kwalifikacyjne, mimo że miała zadowalające osiągnięcia w życiu zawodowym.

„Ja wam jeszcze pokaże” — powiedziała Wiktoria. No i jej się udało. Okazało się, że aby dostać pracę, wystarczyło wspomnieć o webinarach i dołączyć link do filmu.

Rada od Wiktorii:

W sieciach społecznościowych treści często powtarzają się, ale podczas webinaru dzielisz się czymś cenniejszym i bardziej unikalnym. Możesz pokazać nie tylko zdjęcie, ale żywą osobę z jej cechami charakteru, a nawet z drobnymi wadami. Wszystko to jest ważne, aby wykreować własny, unikalny wizerunek.

Zdobywają zaufanie klientów

Jeśli chcesz wypromować firmę, pomyśl najpierw o budowaniu marki osobistej, ponieważ ludzie są bardziej skłonni zaufać znanej osobie, niż marce, którą jest przez nią reprezentowana. Z tego wynika, że rozwijając markę osobistą, możesz pozyskać tysiące potencjalnych klientów dla swojej firmy. Otwartość na spotkania w cztery oczy, nawet w trybie online, wzbudza zaufanie i zachęca do dalszych relacji.

Mateusz nie prowadzi swojej działalności, ale prowadzi webinary dla innych.

Rada od Mateusza:

Nie wszyscy biznesmeni mają czas i ochotę na spotkania z klientami, zresztą przekonanie ludzi do siebie nie jest łatwym zadaniem. Na przykład suplementy diety i zdrowy styl życia — to nisza, w której wiele opiera się na zaufaniu do sprzedawcy. Tutaj ważne jest zapoznanie się z klientami. W tym celu firmy organizują szkolenia, otwarte i zamknięte webinary. Moim zadaniem jest pomóc firmie i uczestnikom webinaru zaprzyjaźnić się.

Nie bój się spotkania z klientami. Już sama gotowość do prowadzenia webinarów mówi dużo o Twojej pewności siebie i chęci dzielenia się wiedzą. Jest to również pewien rodzaj szczerości. Jeśli sam nie chcesz prowadzić webinarów, przyjrzyj się swoim pracownikom. Najprawdopodobniej masz w zespole charyzmatyczną osobę, która jest świetnym mówcą i praca z potencjalnymi klientami zamiast rutynowych zadań, nie będzie stanowiła problemu.

Umiejętność przekonywania do siebie ludzi pomoże w promocji Twojej marki osobistej. Ponadto Twój produkt i pomysł trafią od razu do szerokiego grona odbiorców, więc nie będziesz musiał przekonywać każdego klienta indywidualnie.

Wykreuj obraz marki osobistej, ale pozostań sobą

Jeśli chcesz, by webinary pomogły zbudować wizerunek Twojej firmy, musisz stanowczo rozpocząć ich przygotowanie. Tylko złożona praca i dokładne ustalenia przyniosą oczekiwany skutek. Regularnie odwiedzam lub po prostu oglądam webinary na różne tematy i mogę z całą pewnością powiedzieć, że wizerunek prezentera jest tak samo ważny, jak dobry materiał i dokładne przygotowanie.

Tworzenie i pozycjonowanie profilu

Czego możesz nauczyć się od Leny?

Po pierwsze, musisz zastanowić się, na czym polega Twoje wyjątkowe doświadczenie i wiedza. Z jakim jednym słowem możesz kojarzyć się odbiorcom? Jeśli prowadzisz bloga, media społecznościowe lub kanał na YouTube — prawdopodobnie masz już pewien obraz, którego możesz użyć.

W przypadku Leny jej wizerunek można opisać następująco: doświadczona dyrektor ds. marketingu i rozwoju, bizneswoman, która pomaga osiągnąć cele innym przedsiębiorcom.

Jeśli chcesz używać webinariów do budowania marki osobistej, staraj się przekazywać naprawdę cenne i użyteczne informacje. Bądź osobą, która pomoże odbiorcom rozwiązać ich problemy. Wtedy będziesz postrzegany jako marka, której można zaufać. Lena opowiada o błędach w biznesie i jak ich uniknąć.

Od dziecka moim powołaniem jest inspirowanie ludzi i wierzenie w to, że osiągną swoje cele. Dlatego coaching poza sferą biznesu jest czymś naturalnym, organicznym, prostym. Razem ze mną klienci zmieniają swoje życie, realizują marzenia, publikują książki, znajdują pasję swojego życia. Niesamowitym szczęściem jest towarzyszenie im w tym.”

Temat i obraz do budowania własnej marki

Znajdź temat i obraz, który będzie Ci bliski oraz będzie ciekawy dla Twoich odbiorców. Wypełnij profil jasnymi, profesjonalnymi zdjęciami, które stworzą odpowiedni nastrój.

marka osobista
źródło: Facebook.com

Komunikacja a marka osobista

Budowanie marki osobistej nie oznacza, że powinieneś wszystko w sobie zmieniać. Słuchaj własnego głosu. Mów tak, jakbyś rozmawiał ze znajomymi. Nie twierdzę, że nie powinieneś pracować nad głosem i mową. Ćwicz dykcję nie tylko dla wystąpień publicznych, ale też dla życia codziennego, żeby w stresujących warunkach nie wypowiadać się jak nieudolny aktor.

Oczywiście są sytuacje, które wymagają oficjalnego tonu, na przykład, jeśli Twoją grupą docelową jest środowisko akademickie, albo kiedy poruszasz poważne problemy społeczno-polityczne. Natomiast jeśli chodzi o marketing i inne niszowe tematy, warto zastosować indywidualność.

Aktywnie korzystając z sieci społecznościowych, staraj się utrzymać taki sam styl komunikacji z subskrybentami i uczestnikami webinarów. To samo dotyczy odpowiedzi na pytania, mailing i komentarze. W przeciwnym razie followersi mogą wyczuć nieszczerość.

Silna marka osobista nie oznacza, że musisz być idealny. Pamiętaj, że publiczność wybaczy Ci wszelkie wady, jeśli zobaczy, że praca jest Twoją pasją, że wierzysz w to, co mówisz i szczerze chcesz pomóc swoim odbiorcom.

Wybierz imię i wypełnij biografię

Promowanie marki zaczyna się już od nazwy i imienia. Jeśli chcesz zbudować markę osobistą za pomocą webinariów, powinieneś również pomyśleć o chwytliwej nazwie. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać bezsensowne, ale jeśli spojrzysz, ilu Kowalskich jest w sieci, zrozumiesz, że to jest bardzo istotny krok. Nie musisz wymyślać pseudonimu — zwłaszcza jeśli masz już dobrą reputację — użyj swojego imienia, skracając go.

promowanie marki nazwa

Gdybyś szukał, na przykład, terapeutki Joanny Grochowskiej, może pojawić się problem. Już na pierwszej stronie w wynikach wyszukiwania znajdziemy co najmniej 5 terapeutek o takim samym nazwisku.

Twojego nowego imienia będziesz używać:

 • w tytule webinaru
 • na landing page
 • w podpisie każdego e-maila
 • dla nazwy pokoju webinarowego
 • w linku do webinaru
 • na banerze i logu w pokoju webinarowym
 • na podpisach do slajdów
 • w filmikach

Popraw swoją stronę główną tak, żeby — jak w przypadku z Joanną — użytkownik mógł Cię znaleźć. Zrób profesjonalne zdjęcie i staraj się używać go wszędzie jako awatara. To pomoże Cię łatwiej rozpoznać.

Dokładne przygotowanie

Prowadząc nasz blog, nie bez powodu piszemy tak dużo o promocji i przygotowywaniu webinarów. Założenie konta na naszej platformie i przeprowadzenie webinaru jest naprawdę bardzo łatwe. Jednak jeśli zależy Ci, żeby webinar przyniósł dobre rezultaty i działał na korzyść Twojej marki, musisz postarać się. Oto etapy przygotowania wydarzenia w pigułce.

blank

To jest podstawa, ale są również mniej oczywiste triki.

Promowanie marki i Storytelling

Storytelling jest potężnym narzędziem. Używaj technik storytellingu do budowania i promowania marki osobistej, jak najczęściej jest to możliwe. Pomoże Ci to w uzupełnieniu strony oraz w przekazywaniu swojego pomysłu podczas webinaru. Historie z życia świetnie się sprawdzają również w przypadku mailingu. Jest tylko jeden minus — musisz ćwiczyć techniki storytellingu, aby nie tylko gadać, ale także skierować uczestników webinaru ku właściwej myśli.

Design

Stylistyka webinaru powinna być wcześniej dobrze przemyślana. Wybierz kolory firmowe, których używasz też na innych stronach lub projektach i wykorzystaj je podczas projektowania webinaru.

W trakcie webinaru zadbaj o umieszczenie banerów i loga, dzięki którym uczestnicy będą mogli dotrzeć do Twojej witryny i dowiedzieć się więcej o Tobie.

Sprzęt i wideo

Kupiłeś drogi aparat, zainwestowałeś w porządne oświetlenie, a nawet wykupiłeś najdroższy plan na platformie do webinarów, a uczestnicy i tak skarżą się, że niczego nie widzą. To jest zmora każdego prezentera. Początkujący prezenter może nie wiedzieć, jaki jest główny powód słabej transmisji. Najczęściej przyczyną jest zły Internet. Dopóki nie będziesz miał odpowiedniej prędkości łącza, żadna kamera nie zapewni dobrego obrazu. Jakie może być promowanie marki?

Tu znajdziesz 10 sposobów jak zwiększyć prędkość internetu

Promocja

blank

Jeśli wykorzystujesz webinary i szkolenia do promowania marki, to musisz zadbać też o promocję swoich wydarzeń. To jest element, którego nigdy nie jest za dużo. Nawet jeśli masz ograniczoną liczbę miejsc w pokoju webinarowym, to i tak musisz promować webinar. Po pierwsze, pokój da się rozszerzyć, a po drugie, brak wolnych miejsc podniesie Twoją reputację pożądanego specjalisty.

Zostaw link na swojej stronie, w opisie pod filmikami lub w postach w mediach społecznościowych, a także w podpisach e-mailów.

Aby reklamować webinary, korzystaj z tych sieci społecznościowych, w których możesz spotkać Twoją grupę docelową. Tak więc Instagram nie będzie odpowiedni do promowania webinarów o branży IT, ale jeśli prowadzisz kursy fotografii, jest to odpowiednie miejsce.

Platforma do webinarów

Pamiętaj, że korzystanie z platformy do webinarów powinno być wygodne nie tylko dla Ciebie, ale także dla uczestników. Twoja marka osobista będzie wyglądać atrakcyjniej, jeśli będziesz dbać o swoich uczestników.

Super, jeśli znasz angielski, ale zapewnij uczestnikom możliwość wyboru języka interfejsu, który znają.

Ponadto możesz stracić znaczną liczbę uczestników, jeśli uczestnictwo w webinarze wymaga zainstalowania specjalnych programów i aplikacji.

Nie tylko blog i strona powinny być zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. To samo dotyczy webinaru: ponad połowa użytkowników loguje się do webinaru z telefonu lub tabletu.

Próba generalna

Nie koniecznie musisz samodzielnie przygotowywać webinar. Wiele platform i marek szuka prowadzących dla swoich wydarzeń. Możesz zaoferować swoje usługi jako zaproszony ekspert. Wszyscy na tym zyskują: firma będzie miała własnego eksperta, a Ty otrzymasz doświadczenie i zapoznasz się z grupą docelową. Postaraj się, żeby uczestnicy zapamiętali Twoje imię i mogli znaleźć Cię w sieciach społecznościowych.

Przed występami na żywo możesz poćwiczyć, nagrywając podcasty i krótkie filmiki, które mogą być opublikowane na YouTube lub w mediach społecznościowych.

Techniki prowadzenia webinarów

Jeśli będziesz rozmawiać z uczestnikami tak, jak podczas wykładu na uczelni, nie dziw się, jeśli wszyscy zasną. Webinar nie może być nudny, musisz użyć technik interaktywnych: komunikować się z uczestnikami, żartować, zadawać pytania i przeprowadzać testy.

Postprodukcja jako narzędzie do promowania marki

Zastanów się, jak możesz wykorzystać webinar po zakończeniu. Użyj nagrania webinaru, aby stworzyć artykuł czy krótki filmik.

Jeśli prowadzisz blog, piszesz o swoich webinarach oraz publikujesz teksty na tematy pokrewne, dodaj do artykułu nagranie Twojego wystąpienia. Załącz streszczenie webinaru.

Wykorzystaj ostatni webinar w swojej kampanii mailingowej. Oprócz linku do filmu możesz wysłać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, check-listę materiałów z zeszłego spotkania, przydatne triki, a następnie zapytać o opinię uczestników.

Najważniejsze jest to, aby Twoje działania miały na celu wzmocnienie relacji i kontynuowanie komunikacji z subskrybentami.

Podsumujmy

Webinary są idealne do budowania i promowania marki osobistej. Zapewniają pełną komunikację z publicznością, świadczą o gotowości do dzielenia się informacją, dają możliwość pokazania umiejętności, zaangażowania oraz indywidualności. Dzięki webinarom łatwiej jest wzmocnić swoją reputację i zdobyć zaufanie klientów.

Bez przygotowania i pewnej wiedzy nie da się przekazać wartościowych informacji. Na szczęście, nie jest to fizyka jądrowa. Jeśli rozwijasz nową markę za pomocą webinarów, powinieneś zrobić kilka rzeczy:

 1. Wykreuj wizerunek: wymyśl dobrą nazwę, popracuj nad sposobem mówienia.
 2. Przygotuj webinar: wybierz platformę do webinarów, temat, zbierz materiały i napisz skrypt, przeprowadź próbny webinar bez uczestników.
 3. Zaplanuj kampanię marketingową: landing page, mailing, promocję w sieciach społecznościowych, płatne reklamy.
 4. Doskonal swoje umiejętności i pogłębiaj wiedzę: naucz się storytellingu, technik prowadzenia webinarów, opanuj serwisy do tworzenia prezentacji, zadbaj o sprzęt, naucz się pracy z wideo, kontynuuj komunikację z uczestnikami po zakończeniu webinaru.

Już dziś możesz zacząć promowanie marki osobistej za pomocą webinarów, zaraz po założeniu darmowego konta na platformie do webinarów i szkoleń MyOwnConference

MyOwnConference – Twoja solidna platforma do webinarów
Katarzyna Radczenko

Śledź blog platforma do webinarów MyOwnConference, aby być na bieżąco z najlepszymi praktykami dotyczącymi webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!