Distance learning lub nauka na odległość. Jak się nie rozpraszać?

nauczanie zdalne, distance learning

Distance learning (d-learning) lub nauka na odległość — to dość popularny sposób na zdobywanie wiedzy i wykształcenia.

Jak skutecznie skupić się na nauce na odległość

Zarówno duże, jak i małe firmy, uczelnie i nauczyciele docenili już zalety edukacji online i codziennie korzystają z tego narzędzia. Kształcenie na odległość daje Ci większą swobodę, pozwala dobrze zaplanować swój czas i uczyć się tylko wtedy, gdy tego chcesz.

Jednak wraz ze wszystkimi korzyściami pojawiają się także problemy: na przykład, jeśli masz tendencję do kłopotów z samoorganizacją, motywacją lub skupieniem uwagi, rozpoczęcie nauki na własną rękę, bez wpływu z zewnątrz, może być niezwykle trudne. Dzielimy się skutecznymi wskazówkami, które pomogą zarówno szkoleniowcom, jak i uczestnikom szkoleń zdalnych odzyskać kontrolę nad sytuacją.

Nauczanie na odległość. Samokontrola i inne podpowiedzi dla uczniów

Zorganizuj swoje miejsce pracy

Wielu ekspertów zgadza się, że bałagan w przestrzeni, jaka jest w zasięgu naszego wzroku, wpływa na poziom stresu, niepokoju i niezdolność do koncentracji, a co za tym idzie – z podejmowaniem błędnych decyzji. Kiedy na biurku znajduje się kilka kubków po kawie, papiery i inne porozrzucane przybory szkolne, bałagan nieświadomie przyciąga zbyt dużą część naszej uwagi, którą zawsze można poświęcić na edukację.

Inne badanie potwierdza, że chaos w domu może prowadzić do prokrastynacji.

Wyłącz powiadomienia lub usuń telefon z zasięgu wzroku

My, współcześni ludzie, tak często bierzemy smartfon w swoje ręce, że nawet nie zauważamy, ile czasu zajmuje przewijanie kanałów w mediach społecznościowych i jak często jedno powiadomienie odwraca naszą uwagę od pracy czy nauce. Dlatego łatwiej się skupisz, jeśli wyłączysz wszystkie alerty i zabierzesz telefon do innego pomieszczenia.

Prędzej czy później, zaczniesz myśleć o tym, co mogłeś odpisać, a to doprowadzi do niepokoju i ciągłej chęci zatrzymywania się i sprawdzania powiadomień. Pamiętaj, że jeśli naprawdę wydarzy się coś ważnego, najprawdopodobniej otrzymasz telefon – pozostałe rzeczy mogą poczekać, aż zrobisz sobie przerwę od nauki.

Nie słuchaj muzyki podczas nauki

Słuchając swojej ulubionej piosenki, prowokujemy mózg do reakcji emocjonalnej, dlatego pełne skupienie się na innych czynnościach w tym samym czasie jest niemożliwe.

Aby dostroić się do produktywności, lepiej zapewnić sobie ciszę lub spokojne i neutralne dźwięki, które będą odtwarzane w tle, ale nie będą rozpraszać. Trzask ognia, dźwięk deszczu, a nawet biały szum – to najlepsi pomocnicy w koncentracji, jeśli nie potrafisz pracować i uczyć się w ciszy.

Wybierz miejsce odpowiednie do nauki

Pamiętaj, że sypialnia lub jakikolwiek inny pokój, w którym przywykłeś do relaksu to nie najlepszy wybór. Twój mózg jest przyzwyczajony do odpoczynku w tych przestrzeniach, a nie do nauki. Nieco lepszym rozwiązaniem byłoby wybranie na przykład kuchni lub salonu, jeśli mówimy o domu. Jeśli wygodniej jest Ci pracować i uczyć się poza domem, zdecyduj się na miejsce, w którym nie ma wspomnień z przyjemnych wakacji z bliskimi. Ale niech to też nie będzie siedlisko złych wspomnień – wybierz neutralne miejsce.

Określ ostateczny cel

Przede wszystkim powinno być dla Ciebie jasne, dlaczego zdecydowałeś się w ogóle poświęcić czas na naukę. Edukacja, w której ciągle zadajesz sobie pytanie „Dlaczego tego potrzebuję?” i nie znajdujesz odpowiedzi, jest bez sensu. Dlatego, zanim zdecydujesz się poświęcić czas na naukę, ustal, co chcesz uzyskać. Samo znalezienie sensu w tym co robisz, sprawia, że ​​cała droga staje się kilka razy łatwiejsza.

Wizualizuj ścieżkę

Wiele osób błędnie uważa, że ​​jeśli wyobrazi sobie, że osiągnęła wszystko, to faktycznie tak się stanie. Wszechświat wtedy odpowie na każdą prośbę i zrobi wszystko, aby spełnić czyjeś pragnienie. Brzmi inspirująco, prawda? Jednak ma pewne wady.

Na przykład Shayleigh Taylor, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim, twierdzi, że wizualizacja celu odpręża mózg i już nie ukierunkowuje go na zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności. Naukowcy z New York Institute potwierdzają to założenie. Przy takim podejściu bardziej prawdopodobne jest, że stracisz motywację, niż będziesz się nią kierować. Dlatego zalecamy wizualizację ścieżki, a nie ostatecznego celu.

Narysuj coś w rodzaju mapy drogowej, na której warto zaznaczyć punkty pośrednie, po których osiągniesz swój ostateczny cel. Po pierwsze, jest to wygodne, ponieważ zawsze masz przed oczami plan działania, a po drugie nadaje się do śledzenia postępów. Mapę można sporządzić w ulubionej formie, jej format nie jest istotny.

Zrób harmonogram

Jeśli Twój format edukacji obejmuje wyłącznie naukę samodzielną, sensowne jest przeznaczenie na to specjalnego czasu. Przejrzyj swój harmonogram, kalendarz i zapisz, kiedy i ile będziesz się uczyć. Staraj się trzymać planu – na początku może to być trudne, ale po kilku udanych próbach wyrobisz swój nawyk.

Szukaj wsparcia, ucząc się zdalnie

W cały proces możesz również zaangażować inną osobę. Wiesz, dlaczego łatwiej jest się uczyć w szkole lub na uniwersytecie? Dlatego, że zawsze jest nauczyciel, który stanie nad Tobą i będzie Cię kontrolował. Jako dodatkową (ale nie podstawową) motywację poproś znajomego lub rodzinę, aby okresowo pytali Cię o wykonaną pracę.

Korzystaj z funkcji śledzenia zadań i przypomnień

Czasami sam harmonogram nie wystarcza, aby rozpocząć systematyczną naukę. Dlatego musisz nie tylko zarezerwować czas na zajęcia, ale także zdecydować, co będziesz robił i w jakiej kolejności. Mapa drogowa, o której pisaliśmy wcześniej, pomoże Ci w osiągnięciu tego celu, a trackery zadań pozwolą Ci ustawić terminy, o których Twój telefon lub komputer będzie regularnie przypominał. Nie będziesz musiał się martwić, że przegapisz irytujące przypomnienie o terminach.

Ćwiczenia i distance learning

Niezawodnym elementem dobrego uczenia się jest samokontrola, ale aby ją rozwinąć, musisz przekształcić proces edukacyjny w nawyk. Ściśle przestrzegaj harmonogramu i ilości czasu, który przeznaczyłeś na naukę. Na początku będzie to trudne, ale jeśli nie stracisz rytmu, to po kilku tygodniach znacznie łatwiej będzie Ci usiąść do nauki: stanie się normą Twojego życia.

Porady dla nauczycieli. Narzędzia do prowadzenia distance learning

Przygotowując się do webinaru, pamiętaj, by zadbać o jego wygląd. Jeśli zrezygnujesz z wykorzystania informacji graficznej i specjalnych narzędzi do interakcji, to musisz się liczyć ze znudzeniem widzów. Do sprawdzonych narzędzi d-learningu na platformach do webinarów należą nie tylko testy i ankiety:

Prezentacja. Pomóż swoim uczniom zrozumieć i zapamiętać wszystko — przygotuj prezentację za pomocą obrazów wizualnych i schematów, które pełnią kluczową rolę w efektywnym zapamiętywaniu przekazywanych treści. Jeśli pokażesz wysokiej jakości materiały, które pasują do tematu lekcji, twoje słowa będą zrozumiałe dla słuchaczy.

Pamiętaj o minimalizmie. Mniej znaczy więcej — to przysłowie jak najbardziej pasuje do prezentacji. Jeśli Twoim celem jest uzyskanie najlepszego wyniku, potrzebujesz kilku narzędzi, krótki tekst, proste słowa i zdania.

Czat. Na 6-10 minut włącz uwagę uczestników poprzez zadawanie pytań. Zachęcaj do podania przykładów z wykorzystaniem nowej informacji, ale unikaj zbyt złożonych pytań. Omów kilka odpowiedzi, podsumuj i kontynuuj wykład.

Filmy. Interesujące i skuteczne narzędzie do zapamiętywania. Lekcje wideo są jedną ze skuteczniejszych form nauki. Niestety, polscy nauczyciele i szkoleniowcy rzadko korzystają z tej możliwości, ponieważ uważają, że tworzenie wideo jest trudne i czasochłonne. Na szczęście, obecnie można znaleźć wiele edytorów to tworzenia filmów animowanych i zwykłych, które są proste i wygodne. W tym filmie znajdziesz przykłady darmowych i płatnych serwisów i wszystkie odnośniki do nich.

Tablica wirtualna. Na takiej tablicy możesz pisać, rysować, podkreślać treści na slajdach, a następnie wyczyścić jednym kliknięciem.

Pokaz ekranu. Jeszcze jeden sposób, imitujący tablicę. Uczniowie widzą wszystko, co jest na ekranie Twojego komputera. Podczas wykorzystania tego trybu, unikaj gwałtownych ruchów myszy oraz szybkiego przejścia z jednego obrazu lub strony do kolejnych. Cały czas rozmawiaj z widownią, jeśli zauważysz opóźnienie — policz do trzech i zadawaj pytania: “Widzieliście, jak tu trafiłem?”. Najczęściej przyczyną zatrzymywania obrazu jest wolne połączenie internetowe.

Nagranie. Pozwala obejrzeć szkolenie po zakończeniu spotkania. Nagranie przyda się nie tylko dla uczestników szkolenia, którzy nie zdążyli przyjść, ale i dla wszystkich, którzy chcą utrwalić informacje.

Umiejętność pracy z narzędziami pomoże Ci szkolić swoich studentów efektywnie i ciekawie.

Podpowiedzi dla ciekawego distance learningu

d-learning podpowiedzi

Distance learning — to niezwykłe spotkanie. Z jednej strony, wszystko jest na żywo: wykład, rozmowa z uczestnikami, a z drugiej strony, nie widzisz słuchaczy. Przez to trudno jest zrozumieć, jak odbierają informację. Aby uniknąć wszelkich niedogodności i być pewnym, że prowadzenie webinaru było zarówno korzystne, jak i przyjemne, weź pod uwagę następujące zalecenia.

 1. Nie czytaj slajdów. Dotyczy to też długich przygotowanych tekstów. Ten błąd to świetny sposób na “uśpienie widzów”, albo zachęcenie ich do bezrefleksyjnego przeglądania Facebooka. Na pewno nie chcesz wywołać takiego efektu.
 2. Rozumiem Twoją potrzebę opowiedzenia o wszystkim na raz. Postaraj się jednak, by webinar nie trwał ponad 50-60 minut. Po tym czasie nasz mózg nie potrafi dłużej wchłaniać nawet najciekawszej informacji.
 3. Zaoszczędź sobie czas i nerwy i poproś o pomoc, chodzi o wsparcie moderatora. Kwestie techniczne, ciągłe pytania o nagrania — to naprawdę może być nie do ogarnięcia dla jednej osoby. Jeśli tylko zaczynasz lub masz nową grupę, która nie zna się na webinarach, lepiej poproś, by ktoś przejął za Ciebie obowiązek odpowiadania na czacie. Będziesz mógł się skupić jedynie na szkoleniu.
 4. Najgorsze, czego można doświadczyć na webinarze — to prowadzący ze słabym łączem internetowym. Obraz zatrzymuje się, a dźwięk przerywa? Przez to uczniowie mogą być zdenerwowani, a prezenter — sfrustrowany. Jeśli chcesz tego uniknąć, zadbaj o kilka rzeczy.
  • Wyłącz Skype i zbędne zakładki przeglądarki.
  • Sprawdź swój sprzęt i łącze przed webinarem.
  • Gdy masz wolne połączenie, zmniejsz jakość obrazu z kamery w pokoju webinarowym.
  • Pomyśl o innym dostawcy internetu lub droższym planie taryfowym.

Webinary do distance learningu

Jeśli tylko planujesz wdrożyć edukację online do szkoleń współpracowników lub uczniów, wtedy webinary — to właśnie taka forma spotkań, od której możesz zacząć. Za chwilę wyjaśnię dlaczego.

Koszt ich wdrożenia nie jest wysoki. Konto na platformie do webinarów kosztuje około 130 złotych miesięcznie za pokój na 60 osób. Gdyż komputer i internet, które są potrzebne do prowadzenia webinarów, obecnie ma każdy pracownik lub student.

Jeśli już korzystasz z distance learning, wtedy dzięki webinarom, Twoje szkolenia zmienią się na lepsze. Otrzymasz miejsce “tętniące potencjałem”, gdzie dużo się dzieje. Szkolenia będą interaktywne, dostaniesz mnóstwo narzędzi do prowadzenia zajęć, sprawdzania wiedzy, komunikacji z grupą.

Polecamy wpis: Webinary dla osób z niepełnosprawnością: prosty krok w kierunku integracji

Jakie rodzaje zajęć można zorganizować na platformie do webinarów:

 • zajęcie w określonej grupie;
 • online konferencję dla pewnej branży z kilkoma prezenterami;
 • szkolenie online jako seria pytań i odpowiedzi;
 • testy i ocena wiedzy.

Sam webinar lub trening nie wystarczą, żeby rozwinąć umiejętności praktyczne. Jeśli chcesz nie tylko przekazać informacje, ale także nauczyć wykorzystania nowych umiejętności, zadbaj o praktyczne zadania i master class.

Podsumowując

Nauczanie na odległość wymaga dużo samokontroli od uczniów i specjalnych umiejętności od nauczycieli. Ale da się to ogarnąć, bo zresztą nie mamy wyboru, bo d-learning, e-learning i inne formy nauczania zdalnego są z nami na długo.

Webinary świetnie nadają się do d-learningu. Umożliwiają interakcję ze studentami w czasie rzeczywistym, oferują mnóstwo narzędzi do nauczania i zaangażowania uczestników.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy webinary są odpowiednim narzędziem do Twojego programu distance learningu, zachęcamy to zrobić już teraz i testować wszystkie funkcje profesjonalnej platformy za darmo.

MyOwnConference – Twoja solidna platforma do webinarów
Galina Jaworskaja

Dołącz do nas na blogu Platforma do webinarów MyOwnConference, gdzie dzielimy się wiedzą o tworzeniu i promowaniu efektywnych webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Your privacy matters. No website cookies.
Session cookies used for logins to accounts
or webinar rooms only.
OK