Wysoka efektywność edukacji online – prawda czy mit?

Wysoka efektywność edukacji online

W świecie, który cały czas się zmienia, chęć zdobywania nowych umiejętności to jedna z najbardziej pożądanych cech specjalisty w każdej branży. Pracodawcy szukają nie tylko profesjonalisty w konkretnej dziedzinie.

Szukają także osoby, której znajomość edukacji online, nie jest obca. Doceniani są również kandydaci, którzy ciągle chcą się uczyć i podnosić swoje kwalifikacje. Rozwój gospodarki cyfrowej powoduje, że powstają nowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych specjalistów. Oprócz tego wzrasta konkurencja wśród pracodawców, którzy pragną zdobyć cenny talent.

Jedynie 5% studentów ukończy kurs online…

Może ty też słyszałeś taki argument od przeciwników edukacji online? Nie jest to jednak prawdą. Prawdopodobieństwo ukończenia kursu wzrośnie o 60%, jeśli kursant będzie wystarczająco zmotywowany.

Liczba osób, które korzystają z edukowania przez internet, szybko wzrasta. E-learning, (albo inaczej edukacja online za pomocą Internetu i technologii komunikacyjnych) oferuje szereg możliwości ilościowego i jakościowego zwiększenia dostępu do edukacji.

Jak przeprowadzić zdalną lekcję dla 30-osobowej klasy?

Edukacja online: uczniowie mogą zyskać więcej

edukację zdalną

Często uczeń, siedzący w swoim pokoju i szukający informacji przez Internet, może lepiej skoncentrować się na temacie lub przedmiocie, niż uczniowie, którzy są obecni na zajęciach i rozpraszają siebie nawzajem. W tych tradycyjnych klasach uczniowie mogą zostać poproszeni o odpowiedź na pytanie lub obronę swojego punktu widzenia na dany temat. Właśnie w taki sposób można przywrócić ich uwagę. Nie można zaprzeczyć, że dla osoby, która potrzebuje dodatkowej motywacji i kontroli, będzie to lepsza forma nauki. Jednak studenci, którzy są zmotywowani i wiedzą, na co muszą zwrócić uwagę, uzyskają więcej z edukacji online.

O tym, jakie są wady edukacji online, możesz przeczytać w tym wpisie.

Edukacja online jest tańsza i może zaoszczędzić czas

wygodna i skuteczna edukacja

Rodzice zawsze pragną dać swoim dzieciom wszystko, co najlepsze. W tym przypadku edukacja nie jest wyjątkiem. Jednak nie każdy rodzic może zapewnić swojemu dziecku naukę w prestiżowej szkole lub pozwolić sobie na opłacanie indywidualnych lekcji. Zajęcia online w grupach mogą być świetnym rozwiązaniem i alternatywą drogich korepetytorów. Dla ucznia taka nauka będzie wygodniejsza ze względu na to, że zwykle musi on cały dzień siedzieć w klasie, a potem jeszcze spędzać czas z korepetytorem. Nauczanie za pomocą komputera lub tabletu wymaga zdecydowanie mniej wysiłku. Można po prostu usiąść wygodnie, wybrać dowolne miejsce w domu, dopasować czas, zmienić ubranie na mniej oficjalne, postawić obok kubek z herbatką. Nie można zapominać o tym, że w taki sposób oszczędzamy czas, który tracimy na dojazdy. Właśnie takie drobiazgi mogą nas uratować od niepotrzebnego stresu, pozwalając zagospodarować zyskany czas na rzeczy znacznie przyjemniejsze i bardziej przydatne.

Popularna nauka online może być zabawna i ciekawa

nauka online

Według badań uczniowie mogą zdobyć lepsze oceny dzięki narzędziom do edukacji online. Jest to najlepsze rozwiązanie do nauki przedmiotów ścisłych. Z pozoru może wyglądać to niewiarygodnie, ale trudne formuły i obliczenia z matematyki, fizyki, chemii mogą zostać zastąpione ciekawą, angażującą grą. Edukacja online stanie się zajęciem, do którego uczniowie będą podchodzili z entuzjazmem dzięki grywalizacji. Uczniowie mogą komunikować się z nauczycielem swobodnie i trochę mniej formalnie, dzięki temu będą odczuwali mniej stresu. To bardzo ważny aspekt, szczególnie na egzaminach i testach.

Edukacja dla wszystkich

Edukacja online pozwala na to, by każdy mógł się uczyć i zyskać z tego nauczania jak najwięcej. Wiele osób nie ma takiej możliwości, jak nauczanie w szkole, na uczelni lub wzięcie udziału w kursach. Powody mogą być różne: choroba, podróże, a także znaczna odległość od domu i brak przystosowania dla osób niepełnosprawnych. W związku z tym, edukacja przez Internet daje szansę uczenia się z przyjemnością, przebywając w swoich domach. Każdy będzie miał możliwość zdobycia dobrego wykształcenia, nauczenia się nowego zawodu i niezbędnych umiejętności.

Demokratyzacja i prestiż edukacji

edukacja online dostępna

Większość internetowych platform edukacyjnych jest w stanie wyedukować miliony studentów na całym świecie. Tutaj praktycznie nie spotkasz się z brakiem miejsc w klasie. Dlatego, nawet gdy grupa jest już pełna, znalezienie innej nie będzie żadnym problemem. Ponadto, organizatorzy takich zajęć mogą zapraszać na wykłady i szkolenia specjalistów lub wykładowców z różnych miast i krajów. Dzięki temu nie tylko podniesie się prestiż, ale też jakość i znaczenie wykształcenia i dyplomu. Z takiej alternatywy najczęściej korzystają uczelnie, które chcą mieć wśród swoich pracowników wybitnych profesorów.

Na co masz zwrócić uwagę, wybierając kurs online?

Wybierz opłacalny kurs

Im dłuższy kurs, tym więcej musisz za niego zapłacić. Czy to logiczne? Oczywiście! Według badań na czterech z pięciu kierunków istnieje zależność ceny od czasu trwania.

Na koszt wpływają czynniki zewnętrzne: popyt na kurs, prestiż prowadzącego lub inne zależne.

Jeśli natkniesz się na kurs, którego cena będzie według Ciebie wyraźnie zawyżona, przejrzyj recenzje, reputację nauczycieli i inne informacje. Być może nie różni się niczym nadzwyczajnym, natomiast kosztuje więcej. Zdarza się, ale to wyjątkowe przypadki.

Szukaj świetnych ofert w szkołach

Jedna szkoła może mieć drogie kursy online z jednego tematu, ale opłacalne z innego. Na przykład można znaleźć porządne kursy programowania w przystępnej cenie, a z kolei w marketingu kursy są źle przygotowane i drogie.

Podsumowanie

Oczywiście wielu osobom nadal trudno uwierzyć w to, że edukacja online może być taka sama, a czasami nawet bardziej skuteczna, niż forma tradycyjna. Pytając pracodawców, takich jak nowoczesne firmy IT, kogo najchętniej zatrudniają, odpowiedź będzie prosta – absolwentów z nowoczesnych kursów lub uczelni, które wykorzystują narzędzia edukacji online. Absolwenci z dyplomem uniwersytetu, którego baza naukowa praktycznie nie zmienia się, mają słabszą perspektywę znalezienia atrakcyjnej oferty pracy.

Najważniejsza i jednocześnie bardzo prosta rada: nie przestawaj zdobywać nowych umiejętności. Świat się zmienia, rynek pracy także, dlatego zawsze znajdzie się coś nowego do nauczenia.

MyOwnConference – Twoja solidna platforma do webinarów
Galina Jaworskaja

Dołącz do nas na blogu Platforma do webinarów MyOwnConference, gdzie dzielimy się wiedzą o tworzeniu i promowaniu efektywnych webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!