Webinary dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością

Webinary dla osób z niepełnosprawnością

Webinary oferują wspaniałe możliwości dla osób niepełnosprawnych. Studiowanie i samorozwój, praca i dodatkowy zarobek czy nawet organizowanie spotkań online — wszystko to jest możliwe dzięki takiemu narzędziu jak webinary. 

Ogromną zaletą jest oczywiście to, że w tej formie spotkań nie jest konieczne opuszczanie domu. Można wobec tego uczestniczyć w wielu szkoleniach bez martwienia się kwestią transportu czy infrastruktury. Niestety, w dalszym ciągu nie wszystkie miejsca są przystosowane dla osób z niepełnosprawnością. Webinary rozwiązują ten problem, umożliwiają uczestniczenie w nich bez martwienia się o kwestie organizacyjne. Wystarczy komputer i internet. O resztę zadba MyOwnConference, z którym weźmiesz udział i poprowadzisz webinary bez instalowania dodatkowego oprogramowania.

Zebraliśmy opinie naszych klientów na temat ich doświadczeń w webinarach oraz konferencjach online, zapraszamy więc do lektury naszego artykułu.

Webinary dla niepełnosprawnych – główne zalety

Droga do integracji w edukacji

Integracja to proces angażowania osób z niepełnosprawnością w aktywne życie społeczne. Webinary są dobrym i łatwym krokiem w kierunku rewalidacji. Osoba niepełnosprawna może aktywnie się uczyć i komunikować z ludźmi poprzez wykłady i konferencje online. Jeśli w jakiś sposób było to dotychczas utrudnione, to w ten sposób może poznawać nowe osoby, zawierać znajomości. Przede wszystkim również nie musi się martwić o kwestie transportu czy przystosowania infrastruktury.

Komfort

Żeby prowadzić webinary czy brać w nich udział nie trzeba wychodzić z domu. Jest to szczególnie ważne w miejscowościach o niskiej dostępności architektonicznej, gdzie samo opuszczenie domu przez osobę poruszającą się na wózku bywa problematyczne. Oprócz tego można brać udział w webinarach niezależnie od lokalizacji, dzięki czemu jest znacznie większy wybór.

Nie ma potrzeby wykształcenia technicznego

Jeśli potrafisz włączyć filmik na YouTubie, używać sieci społecznościowych albo robić zakupy przez internet, to na pewno poradzisz sobie z uczestniczeniem w webinarze. Są to bardzo intuicyjne, proste programy. Dodatkowo zawsze można znaleźć odpowiednie instrukcje dla uczestników czy prowadzących.

Przeprowadzenie webinaru jest zadaniem troszeczkę trudniejszym, ale nawet w tym przypadku spokojnie można sobie z tym poradzić. Tym bardziej że tutoriale, które bardzo często dostajesz wraz z wykupieniem abonamentu, poprowadzą Cię krok po kroku. W sieci znajdziesz także mnóstwo wskazówek i poradników.

Dostępność

Udział w webinarach jest zazwyczaj bezpłatny. Prowadzenie webinarów również nie wymaga dużych nakładów: wystarczy mieć komputer z dostępem do Internetu, dobry zestaw słuchawkowy i program do webinarów. Jeśli liczba Twoich słuchaczy jest nieduża, to możesz zaoszczędzić na platformie. Na przykład MyOwnConference oferuje darmowy pakiet na 20 uczestników.

Różne środki komunikacji

W ustawieniach webinaru dostępne są różne tryby: wideokonferencja, czat, pokaz slajdów, udostępnianie ekranu. Dzięki temu osoby z wadą wzroku mogą słuchać webinaru, a osoby z wadą słuchu mogą komunikować się na czacie albo zdobywać wiedzę za pośrednictwem prezentacji. Dodatkowo coraz więcej osób pamięta o osobach z niepełnosprawnością. Często tworzone są na przykład audiodeskrypcje, czy też inne ułatwienia.

Jak używać webinarów?

Webinary do nauki

Zdobyć nową wiedzę, a nawet zawód można dzisiaj za pomocą edukacji online. Coraz więcej uczelni oferuje studia online, które są szczególnie popularne wśród osób z niepełnosprawnością. Szczególny wpływ na rozwój nauczania online miała oczywiście pandemia, która zmusiła wiele uczelni i innych ośrodków do wprowadzenia trybu zdalnego. Okazało się to być świetną metodą, do której przekonało się wiele osób. Niektórzy uznali, że nauczanie online w niektórych aspektach przewyższa to tradycyjne.

Jak wygląda edukacja online? Studenci dostają harmonogram webinarów i online wykładów, a wykładowca przesyła dodatkowe materiały, podręczniki oraz wideo. Mogą to być także zadania, które należy przesłać w odpowiednim terminie. Po zakończeniu pewnych modułów są przeprowadzane online testy oraz egzamin końcowy. Nie różni się to zbytnio od tradycyjnych studiów, z wyjątkiem tego, że można uczyć się online z domu. Wiele osób odczuwa również większą swobodę, gdy może brać udział w wykładach siedząc przy własnym biurku. Dzięki temu komfortowi, zmniejsza się ich nieśmiałość. To może mieć duże znaczenie w przypadku osób niepełnosprawnych. O innych zaletach edukacji online pisaliśmy w tym artykule.

Najważniejsze jest to, że format online nie wpływa na jakość oświaty. Na przykład Alexander, który ma zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego, ukończył studia informatyczne online. Teraz pracuje w międzynarodowej firmie jako wolny strzelec. „Studia przebiegały bardzo komfortowo: wieczorem oglądałem webinary, a w dzień odrabiałem lekcje i ćwiczyłem”, mówi Alexander. „Nie musiałem też chodzić na zajęcia, co jest niezwykle ważne w moim przypadku”.

Webinary do komunikacji

Osobom, które są zmuszone spędzać dużo czasu w domu z powodu niedostosowanej dla niepełnosprawnych infrastruktury, często brakuje kontaktu z ludźmi. Webinary są w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Można na przykład zorganizować grupy wsparcia, komunikować się z ludźmi o podobnych poglądach, zapraszać ekspertów: psychologów, rehabilitantów, prawników. To doskonały sposób, żeby nawiązać nowe znajomości, bez względu na wszelkie różnice.

Istnieją również webinary dla rodziców, którzy wychowują dzieci z niepełnosprawnością. Takie webinary pomagają ojcom i matkom dowiedzieć się o tym, jak dbać o dziecko, jak uzyskać pomoc finansową od państwa oraz jak zintegrować dziecko ze społeczeństwem. A co najważniejsze — rodzice nie czują się samotni w tej sytuacji. Jak wspominaliśmy wcześniej, spotkania online to świetna okazja do nawiązania znajomości. Będzie to o wiele łatwiejsze, gdy będą to osoby, które nas zrozumieją.

Agnieszka, której syn ma autyzm, mówi, że webinary i konsultacje ekspertów stały się dla niej prawdziwym zbawieniem. Dzięki nim nie tylko otrzymała dużo informacji na temat edukacji i wychowania swojego dziecka, ale też znalazła wsparcie ze strony innych rodziców.

Webinary jako sposób na zarabianie pieniędzy

Prowadzenie webinarów to świetny sposób na dzielenie się wiedzą i czerpanie z niej zysków. Ostatnio pisaliśmy o tym, jak zarabiać w Internecie poprzez szkolenia online. Rynek ten coraz bardziej się rozwija i zdecydowanie warto się tym zainteresować. To doskonały sposób na zarabianie bez wychodzenia z domu. Webinary mogą być także doskonałym narzędziem do promowania swojej firmy. Można w łatwy sposób pokazać, co się oferuje i dać się poznać jako ekspert w swojej dziedzinie.

Dla osób z niepełnosprawnością taka forma zarobku jest szczególnie przydatna. Często niektóre zawody są dla nieosiągalne, wymagają dojazdu itd., a praca z domu eliminuje wszystkie te problemy. To wygodny sposób, który pozwala na zarobienie dobrych pieniędzy.

Paweł odniósł poważne obrażenia w wypadku samochodowym i bardzo się przejmował tym, że nie będzie mógł chodzić do pracy i samodzielnie zarabiać na życie. Ale pewnego dnia natrafił na webinar o fotografii, który zmienił jego podejście do pracy. Przecież on sam, jako fotograf, może uczyć ludzi, jak robić i obrabiać zdjęcia. Teraz sporo zarabia na swojej wiedzy.

Webinary dla niepełnosprawnych – podsumowanie

Webinary rozwiązują wiele problemów osób z niepełnosprawnością, zwłaszcza w miastach niedostosowanych do ich potrzeb. Niestety, w takich przypadkach, osoby te mogą poczuć się pomijane. W takiej sytuacji rozwiązania online są doskonałe i mają przeważne zalety. Dają każdemu równe szanse, niezależnie od tego, kim jest osoba, która chce w nich uczestniczyć lub je poprowadzić. Lokalizacja, miejsce zamieszkania czy nawet narodowość – wszystko to nie ma w tym przypadku znaczenia.

Dzięki webinarom i konferencjom online osoby z niepełnosprawnością mogą prowadzić aktywne życie towarzyskie: poznawać nowych ludzi, studiować, pracować, a co najważniejsze, czuć się spełnionymi i szczęśliwymi. Jakiekolwiek ograniczenia przestają mieć znaczenie, gdy mogą spotykać się, uczyć i nawiązywać przyjaźnie w sieci.

MyOwnConference oferuje bezpłatne pokoje webinarowe organizacjom charytatywnym. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami pod adresem: support@myownconference.com. Oprócz tego nasza platforma jest bardzo intuicyjna, dzięki czemu nawet osoby, które nie czują się pewnie w internecie, poradzą sobie z jej obsługą.

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!