Moderator na webinarze. Kto to jest i dlaczego go potrzebujesz?

moderator webinaruModerator webinarów to funkcja, która pojawiła się dopiero niedawno. Jednak nie da się ukryć, że wraz z rozwojem branży szkoleń online jest to coraz popularniejszy zawód.

Taki wakat nie jest już rzadkością na portalach z ofertami pracy. Możesz profesjonalnie przygotować się do tego zawodu, zapisując się na specjalny kurs online. Zainteresowanie nową profesją rośnie z roku na rok.

Kim jest moderator webinarów?

Moderator webinaru to osoba, która zajmuje się sprawami organizacyjnymi i technicznymi przed, w trakcie i po transmisji. Obecność takiej osoby podczas szkolenia daje prowadzącemu możliwość skoncentrowania się na prezentacji w stu procentach. Nie da się zaprzeczyć, że wszelkie problemy techniczne zajmują najwięcej czasu, dlatego tak ważne jest zatrudnienie pracownika odpowiedzialnego za rozwiązywanie tych kwestii.

Moderator zwykle pracuje zdalnie i zarabia od 200 zł do 1000 zł za jeden dzień pracy. Zarobki uzależnione są od skali wydarzenia, liczby uczestników i pozycji firmy na rynku. Oferty pracy dla moderatorów można znaleźć tutaj.

Czym zajmuje się moderator webinarów?

Oczywiście każdy, kto szuka moderatora do swoich webinarów, przedstawia inny zakres obowiązków, który jest uzależniony od wielu czynników. Jednak najczęściej wymienionymi obowiązkami należącymi do osób pełniących tę funkcję są te wymienione poniżej.

 1. Moderator przesyła wszystkie potrzebne materiały, prezentacje do pokoju webinarowego.
 2. Sprawdza działanie sprzętu, poprzez wykonywanie rozmów próbnych ze wszystkimi, którzy będą zabierać głos podczas webinaru.
 3. Wysyła zaproszenia do uczestników.
 4. Komunikuje się z obsługą techniczną, jeśli są problemy, w których wymagana jest interwencja specjalistów IT.
 5. Rozwiązuje wszystkie problemy techniczne podczas transmisji. Na przykład mówi, co zrobić jeśli uczestnik nie widzi / nie słyszy prezentera lub narzeka na jakość połączenia internetowego.
 6. Podczas webinaru publikuje na czacie linki do stron sprzedaży, strony kontaktowej, stron docelowych z materiałami promocyjnymi i ofertami specjalnymi.
 7. Moderuje czat. Usuwa spam, obraźliwe wiadomości. Blokuje uczestników.
 8. Pobiera nagranie z webinaru i wysyła je do uczestników.

Jak pracować z moderatorami, prelegentami i prezenterami w serwisie?

Możesz dodać lub zaprosić asystentów do webinaru z wyprzedzeniem lub bezpośrednio podczas tworzenia webinaru.

Jeśli chcesz dodać prezenterów z wyprzedzeniem, przejdź do swojego konta osobistego i w sekcji «Prezenterzy» kliknij przycisk «Nowy prezenter».

dodawanie moderatora na webinar

Następnie wprowadź imię, nazwisko, adres e-mail i nadaj prawa prezentera.

Role prezenterów

Prezenter może pełnić 3 funkcje w MyOwnConference:

 • Administrator,
 • Moderator,
 • Prezenter.

Wybierając jedną z trzech opcji, dajesz prezenterowi określone prawa.

«Administrator» — użytkownik uzyskuje pełne uprawnienia do zarządzania pokojem webinarowym. Może włączyć i wyłączyć alternatywną technologię zamiast WebRTC dla moderatorów i prezenterów. Decyduje kiedy zakończyć webinar, oraz komu włączyć możliwość przemawiania. Przeprowadza ankiety, zaprasza innych prezenterów oraz przerywa prezentację, kiedy są problemy techniczne. Ma także możliwość włączenia nagrywania szkolenia.

Widok administratora

«Moderator» — ma pełne prawo do zarządzania pokojem webinarowym, ale w przeciwieństwie do Administratora, Moderator nie może włączać / wyłączać alternatywy WebRTC dla innych Moderatorów i Prezenterów.

Widok pokuj moderatora

«Prezenter» — użytkownik ma tylko prawo do wypowiadania się i zarządzania wcześniej przesłanymi prezentacjami i filmami.

Widok pokoju prezentera

Uwaga! Prezenter może zarządzać tylko plikami, które sam przesłał. Wyjątkiem jest sytuacja, w której inny Administrator lub Moderator udzielił mu dostęp do swoich plików.

Właściciel konta domyślnie otrzymuje uprawnienia Administratora.

Warto zaznaczyć, że wszyscy zaproszeni gospodarze mają dostęp tylko do pokoju webinarowego. Do panelu klienta jest przypisane tylko jedno konto — konto jednego Administratora. Moderatorzy, Administratorzy podobnie jak zaproszeni Prezenterzy, nie mają dostępu do Twojego konta. Podział uprawnień w MyOwnConference odbywa się tylko w pokoju.

Aby zaprosić prezentera na określone szkolenie, planując webinar, kliknij przycisk «Zaproś prezenterów».

zaproszenie hostów na wideokonferencję

Wybierz prezentera z listy lub dodaj nowego.

Nie zapomnij zanotować, jakie prawa chcesz im przyznać na to spotkanie.

uprawnienia moderatora i prelegenta

Zaproszeni moderatorzy automatycznie otrzymają zaproszenie z linkiem do webinaru.

zaproszenie prezenterów i moderatorów na webinarium

Aby usunąć prezentera, w sekcji «Prezenterzy» wybierz prezentera i kliknij przycisk «Usuń» wybrane.

usunięcie z webinaru

Podsumujmy

Zawód moderatora webinarów z pewnością można zaliczyć do profesji, na którą jest coraz większe zapotrzebowanie. Ten specjalista rozwiązuje wiele problemów, ułatwiając tym sposobem prowadzenie webinaru prelegentowi. Nie można zaprzeczyć, że jest także ogromnym wsparciem prezentera. Zapraszaj moderatorów na swoje wydarzenia, a jeśli masz jakieś pytania, napisz do naszego konsultanta online na stronie MyOwnConference.

MyOwnConference – Twoja solidna platforma do webinarów
Galina Jaworskaja

Dołącz do nas na blogu Platforma do webinarów MyOwnConference, gdzie dzielimy się wiedzą o tworzeniu i promowaniu efektywnych webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!