Trendy w e-learningu, których nie możesz ignorować

trendy w e-learningu

Tendencje w e-learningu się zmieniły. Kwarantanna pokazała, że przemyślane i dobrze zorganizowane szkolenie online może być całkiem niezłą alternatywą dla kursów offline. A rok 2021 według wszelkich prognoz, będzie kontynuacją rozwoju — zarówno jakościowego, jak i ilościowego, jeśli chodzi o rynek edukacji online.

Coraz częściej nauka nie kojarzy się już tylko i wyłącznie ze szkołą lub uczelnią. Od kiedy na rynek wypłynął e-learning, edukacja na zawsze się zmieniła. Mamy dostęp do kursów online, webinarów , lekcji na smartfonie, czatbotów. To nowy wymiar nauki. Jednak to nie koniec, ponieważ niedługo czekają na nas nowe odkrycia i rozwinięte formy dotychczasowych osiągnięć w e-learningu.

Zebraliśmy trendy w e-learningu, które były zauważalne w 2020 roku i dalej obowiązują także w 2021 roku.

Microlearning — trend w e-learningu #1

Zapewne słyszałeś już o tej formie nauczania. Microlearning nie jest wynalazkiem tegorocznym, jednak pozostaje na szczycie głównych trendów w edukacji. Wszystko dzięki jego skuteczności. W ramach mikronauki informację dostajemy w małych dawkach. Dzięki temu, możemy obserwować rewelacyjne efekty i: lepiej zapamiętujemy materiał, nie tracimy chęci do nauki i nie nudzimy się. Taki materiał łatwiej przygotować i dodać do swojego kursu.

W microlearningu każdą informację, lekcję lub podręcznik dzielimy na niewielkie części. Dodajemy testy i pytania służące sprawdzeniu zdobytej wiedzy. Opanowanie jednej dawki informacji zajmuje nie więcej niż 10-15 minut. Taki sposób jest bardzo wygodny: po pierwsze, zabiera mało czasu, a po drugie, uczeń pozostaje skupiony i potrafi lepiej zapamiętać informacje.

Zasady microlearningu wdrażają youtuberzy, nauczyciele i firmy, które pragną nauczyć swoich przedstawicieli i klientów.

Przeczytaj też nasz wpis: Co robić, jeśli na webinarze jest mało uczestników?

Nauka adaptacyjna

Słuchacze kursów online w 2021 roku wybiorą elastyczne programy, które będą dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Produkty, które zyskają przewagę nad konkurencją:

  • ze spersonalizowaną trajektorią edukacyjną. Można ją wprowadzić np. w modułowym systemie szkoleniowym, gdy metodolog na zlecenie studenta stworzy indywidualny program z „cegiełek” modułowych.
  • Zapewnienie użytkownikowi możliwości nauki w dogodnym czasie (możliwość odsłuchania zapisanych lekcji)
  • Programy, które dostosowują się do poziomu wiedzy ucznia i zmieniają trajektorię edukacyjną w zależność od informacji zwrotnej.

Nauka z informacją zwrotną

Historie informacyjno-biznesowe powoli przechodzą do lamusa na rzecz tworzenia produktów edukacyjnych. Co to oznacza? Że coraz rzadziej prelegenci dzielą się suchymi informacjami, bez choćby próby zweryfikowania wyników, które osiągnęli uczniowie.

Przecież nowoczesny kurs online to nie tylko treści, ale przede wszystkim całe środowisko edukacyjne, dzięki któremu uczeń, który bierze udział w lekcjach online, uzyskuje niezbędne doświadczenie edukacyjne i osiąga świetne wyniki.

Informacja zwrotna — w miarę możliwości osobista, szczegółowa, życiowa (opiekuna, eksperta), a nie doświadczenie „maszyny” — staje się ważną częścią takiego szkolenia.

Czatboty

Czatbot (chatbot)— to program, którego celem jest rozwiązywanie konkretnych problemów, imitując konwersację z człowiekiem. To znaczy, że rozmawiasz z programem, jak z żywym człowiekiem. Najbardziej znany czatbot — to Siri z iPhone.

Najpierw ta technologia służyła raczej do rozrywki i drobnych zadań, ale teraz można spotkać czatbota wszędzie: w bankach, biznesie, edukacji, restauracjach. Są boty, które pomogą w nauce języka obcego, w poszukiwaniu książek, informacji. Zapytaj o coś bota z Wikipedii, a natychmiast dostaniesz odpowiedź. Takie rozwiązanie może ulepszyć pracę działu wsparcia, proces rekrutacji, pomóc w analityce. Potrafią również katalogować informację, by łatwiej było przeanalizować nastrój współpracowników w firmie.

Warto znaleźć odpowiedniego czatbota dla siebie, aby udoskonalić swoją komunikację ze studentami lub klientami.

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość — trend e-learningu dla zaawansowanych

Najczęściej z rzeczywistości wirtualnej lub rozszerzonej użytkownicy korzystają w grach i filmach. Klikając link poniżej, możesz zobaczyć przykłady i dowiedzieć się o tym, co sprawiło, że rozszerzona rzeczywistość została taka popularna.

Pewnie większość z was uzna, że to są jedynie zabawki. Firma Boeing udowodni wam, że jest inaczej. Pracownicy korzystają z symulatora, który pozwala zapoznać się z samolotem od podstaw. Wszystkie funkcje reagują tak, jak w rzeczywistości: obsługa samolotu, prowadzenie nawigacji, decyzje w trudnych sytuacjach.

Wykorzystanie rzeczywistości wirtualnej jest idealne do nauczania złożonych umiejętności w branżach, gdzie błędy są zbyt drogie, albo nawet mogą oznaczać utratę zdrowia i życia.

Dzięki rozszerzonej rzeczywistości student może zobaczyć coś, co dotychczas mógł sobie tylko wyobrazić. Za pomocą aplikacji na smartfonie, można zobaczyć, jak wygląda kręgosłup lub wątroba konkretnej osoby. Możesz patrzeć na gwiaździste niebo — za pomocą programu gwiazdy i gwiazdozbiory ożywają na niebie i zamieniają się w sylwetki mitycznych stworzeń.

Różnorodność formatów w ramach jednego kursu

Słuchacze kursów online są przyzwyczajeni do uczenia się na różne sposoby: niektórzy wolą materiały tekstowe, inni preferują oglądanie webinarów, a jeszcze kolejna grupa to zwolennicy słuchania podcastów.

Oznacza to, że w 2021 roku wzrasta zapotrzebowanie na szkolenia wykorzystujące różnorodne formaty do przekazywania informacji.

Na przykład możesz dodać oddzielną ścieżkę dźwiękową do swoich webinarów, aby słuchacze mogli słuchać lekcji zamiast je oglądać. Dołącz do dodatkowych materiałów podsumowanie lekcji dla tych, którzy wolą czytać tekst niż słuchać.

Blended learning

Popularne w 2020 roku mieszane szkolenia, w ramach których część zajęć odbywa się online, a część offline, świetnie sprawdzają się także w 2021 roku.

Ten format jest pożądany w szkoleniach korporacyjnych, a na otwartym rynku takie kursy należą do segmentu premium: komunikacja offline i interakcja z ekspertem stają się usługą coraz droższą.

Gamifikacja — trend w e-learningu nie tylko dla dzieci

Gamifikacja — to wykorzystanie mechanizmów i elementów gier do osiągnięcia pewnych celów. Innymi słowy, dzięki grywalizacji nudne zadania stają się bardziej interesujące i ekscytujące. Wykorzystując zasady gier podczas nauczania, uczniowie są bardziej zaangażowani w naukę.

Dobry przykład grywalizacji w edukacji zobaczysz w popularnej aplikacji Duolingo. Aplikacja wyróżnia się ciekawym podejściem do nauki języków obcych. Jeśli dobrze rozwiązujesz zadanie, dostajesz nagrodę , a gdy źle to wykonasz, nie przejdziesz na kolejny poziom. By motywacja była wyższa, można korzystać również z rywalizacji — zezwala się na podglądanie wyników przyjaciół. Użytkownicy mogą poprawić swój poziom języka obcego, traktując naukę jako grę online.

gamifikacja wśród trendów w edukacji

Edukacja mobilna

Według badań, sprawdzamy wiadomości na smartfonie 221 razy dziennie! To brzmi niewiarygodnie! Ale ten pozornie szkodliwy nawyk, można przekształcić w coś pożytecznego. Rezygnując z ciągłego sprawdzania poczty i Facebooka, zaoszczędzony czas możemy poświęcić na wzięcie udziału w kursach lub samoedukacji.

Zwłaszcza że wiele platform już od dawna jest świadomych tego trendu, dlatego powstały aplikacje edukacyjne dla smartfonów i tabletów. Coursera, Khan Academy i te inne mniejsze też mają aplikacje mobilne, z których pomocą możesz ukończyć wybrany kurs. Gdy tylko stoisz kilka minut w kolejce, jedziesz autobusem lub masz przerwę na lunch, możesz posłuchać lekcji lub zdać test.

W Google Play i App Store znajdziesz tysiące aplikacji dla dorosłych i dzieci. Wszystko wskazuje na to , że ich liczba będzie tylko rosła.

Napisaliśmy o głównych trendach w e-learningu w tym roku. Te trendy nie są ulotne — z pewnością będą mieć wpływ na nowoczesne szkolenia przez kilka kolejnych lat. Czas więc przyjrzeć się im bliżej.

Od tablicy szkolnej do e-learning. Jak nauczyciel może zarabiać w Internecie?

Spodobał ci się ten post? Podziel się!