Testy online w edukacji – elementy gamifikujące w edukacji

Gamifikacja i testy online

Nie ma co ukrywać, że wraz z rozwojem technologii zmienia się system edukacji zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Powoli odchodzi się od nudnych lekcji z notowaniem definicji do zeszytu. Nauczyciele mają możliwość nauczania z wykorzystaniem różnych technik. Jeśli jesteś ciekawy, jak zrobić test online dla uczniów i czym właściwie jest gamifikacja, zapoznaj się z naszym wpisem.

Czym jest gamifikacja?

Na początku kilka słów o znaczeniu tego pojęcia. Gamifikacja, czasami nazywana także grywalizacją lub gryfikacją to termin, który powstał z ang. gamification. Polega na wykorzystywaniu technik, schematów i elementów, które są obecne w projektowaniu gier do różnych dziedzin życia. Czasami nie jesteśmy nawet świadomi tego, że nasz sposób pracy, spotkanie, w którym uczestniczymy albo proces edukacyjny są oparte właśnie o elementy gamifikacji.

Ważnym, jak i nie najważniejszym elementem tej techniki jest wyznaczenie konkretnego celu, do którego będziemy dążyć przez cały proces. Świetnie jeśli na samym końcu zwycięzca otrzyma nagrodę. Warto zaznaczyć, że jedynie “zdrowa” rywalizacja jest akceptowalną zasadą gamifikacji. Wszelkie “wyścigi szczurów” są zbędne i nieskuteczne.

Gamifikacja w edukacji to coraz popularniejszy sposób nie tylko nauczania, ale także sprawdzania zdobytej wiedzy. Nudne sprawdziany pisane na kartce wyrwanej z zeszytu powoli odchodzą w zapomnienie. I bardzo dobrze! Jest wiele ciekawszych i przede wszystkim skuteczniejszych sposobów na sprawdzenie, jak dużo uczeń zapamiętał z ostatniej lekcji. Jednym z nich jest test online.

Gamifikacja a testy

Samo pojęcie gamifikacji nie jest jeszcze bardzo popularne, chociaż nie da się ukryć, że można je usłyszeć częściej niż choćby kilka lat temu. Nadal bardzo często termin “grywalizacji” dla niektórych oznacza granie w gry. Jednak warto jeszcze raz zaznaczyć, że gamifikacja jest jedynie wykorzystaniem elementów obecnych w projektowaniu gier do innych celów.

Jakie narzędzia można do tego zaliczyć? Poziomy, punkty, tabele z wynikami odznaki za zwycięstwo oraz różne wyzwania. Jednym z najczęściej wykorzystywanych są właśnie punkty. To dzięki nim wiemy, jaki odnotowano postęp w danym procesie.

Testy są świetnym sposobem, na wprowadzenie elementu gamifikacji do pracy w grupie. Dobrze skonstruowany test daje możliwość zdrowej rywalizacji między uczestnikami. To potężne narzędzie motywacyjne do uzyskania jeszcze lepszych rezultatów. Postęp w uzyskiwanych punktach może dać zarówno uczestnikom, jak i organizatorom testu bardzo wiele informacji. Między innymi pokazuje, jak odpowiadając na kolejne pytania, zbliżamy się do celu, który w założeniu grywalizacji jest jednym z najważniejszych etapów w trakcie całej rozgrywki.

Jak stworzyć test online dla uczniów?

Na wstępie warto wyjaśnić, że testy online nie muszą od razu oznaczać sprawdzania wiedzy i krytycznego oceniania przez nauczyciela. Można wykorzystać taką formę na wiele ciekawych sposobów.

 • Burza mózgów. Nie każdy uczeń jest na tyle odważny, żeby przedstawić swój pomysł przed całą grupą. Testy online mogą być anonimową formą podzielenia się swoją koncepcją z nauczycielem, który potem zbiorowo przedstawi to całej grupie i wyciągnie wnioski.
 • Zbadanie, w jakim stopniu wiedza przekazywana przez nauczyciela jest skuteczna. Nauczyciel może przekonać się, czy sposób, w jaki naucza, jest łatwy do zrozumienia dla ucznia. Zachęcamy do zrobienia krótkiego testu, żeby sprawdzić jaki procent wiedzy, przekazanej na poprzedniej lekcji, “został” w głowie ucznia.
 • Ciekawe quizy ze zdjęciami. Świetny sposób na przyswajanie materiału. Elementy graficzne zawsze są lepiej zapamiętywane niż zwykły tekst.
ciekawe quizy

Zrzut ekranu z platformy LearningApps

Tutaj znajdziesz więcej pomysłów: Parę słów o skuteczności nauki online. Wyniki eksperymentu i narzędzia dla nauczyciela

Najlepsza platforma do testów online – jak wybrać?

Zacznij od określenia, do jakiego celu będziesz potrzebował tego narzędzia. Czy chciałbyś robić testy wiedzy? A może ciekawe i interaktywne quizy? Niżej przedstawiamy kilka ciekawych propozycji.

 1. Kahoot! jest jedną z popularniejszych i z pewnością rozbudowanych platform do zaangażowania uczniów na rynku. Za jej pośrednictwem możesz tworzyć ciekawe quizy i testy jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru. Masz do dyspozycji dwa tryby: challenge, w którym możesz tworzyć wiele wyzwań, albo tryb live, w którym uczestnicy na żywo odpowiadają na pytania. Kahoot! jest dostępny zarówno z przeglądarki internetowej, jak i za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Kahoot
 1. Formularz Google. Podstawowe i bardzo intuicyjne narzędzie pakietu Google Workspace. Pozwala na tworzenie testów online za darmo. Możesz skorzystać z wielu wariantów pytań: zamknięte, otwartej odpowiedzi, wielokrotnego wyboru i z jedną poprawną odpowiedzią. Na koniec masz możliwość uzyskania dostępu do statystyk oddanych odpowiedzi. Pozwoli Ci to na zbiorowe ocenienie wyników testu.
 2. Ankieta Teams. Przykład wykorzystania testu podczas zdalnego nauczania. Podczas spotkania online możesz stworzyć ankietę z jedną poprawną odpowiedzią, albo wariant wielokrotnego wyboru.

Jeśli jesteś ciekawy, jak powinien wyglądać wzorowy webinar, przeczytaj wpis: Prowadzenie webinaru: kompletny przewodnik przygotowania szkolenia.

 1. LearningApps – platforma, dzięki której nie tylko stworzysz testy dla uczniów, ale także inne kreatywne zadania. Masz możliwość wybrania jednego z kilku zadań np.: zadanie z lukami, pasujące pary, albo uporządkowanie według kolejności, wykreślanki, krzyżówki. Z tym narzędziem Twoi uczniowie z pewnością nie doświadczą monotonii.
 2. Quizlet. Kolejne narzędzie do tworzenia ciekawych quizów ze zdjęciami. Oprócz tego można tworzyć fiszki tematyczne, które są jedną z najbardziej skutecznych metod nauczania. Użytkownicy mogą brać udział w testach na żywo.
Quizlet

6. Własny program lub platforma. Wiele platform oferuje robienie testów w ramach swoich usług. Przykładem może być MyOwnConference. Możesz zrobić test, wybierając opcję Pliki, a następnie Testy i Dodaj test. Masz do dyspozycji cztery warianty: jedną poprawną odpowiedź, kilka poprawnych odpowiedzi, frazę oraz własną odpowiedź. Jeśli chcesz dać uczestnikom określony czas na udzielenie odpowiedzi, ustaw limit czasowy. Masz możliwość oceny pytania oraz uwzględnienia odpowiedzi częściowo poprawnych.

blank

Wady i zalety testów w szkole

Każda nowość ma swoje mocne i słabe strony. Zobacz, jakie zalety i wady ma wykorzystywanie testów online dla uczniów.

Zalety testów online:

 • Wykorzystywanie interaktywnych narzędzi w procesie edukacyjnym.
 • Automatyczne ocenianie w przypadku pytań zamkniętych.
 • Można wykorzystać na wiele sposobów, np. jako burzę mózgów, zbieranie opinii lub tradycyjne sprawdzenie wiedzy.
 • Jest to ciekawsza forma niż sprawdziany na kartce.
 • Bardziej ekologiczna i oszczędna forma sprawdzania wiedzy. Nie trzeba wykorzystywać papieru.
 • Można dodawać ciekawe grafiki.
 • Jeśli chcesz zmienić pytanie, możesz to zrobić w kilka sekund. Nie trzeba od nowa drukować sprawdzianów.
 • Można ustawić limit czasowy na jedno pytanie.
 • Można tworzyć różne kombinacje odpowiedzi, co znacznie utrudni ściąganie uczniom.

Wady testów online:

 • wymagany jest sprzęt, na którym można wykonać test.
 • Niechęć nauczycieli z wieloletnim stażem do testowania takich nowości.
 • Tworzenie testów online może wydawać się skomplikowane dla nauczycieli, którzy przez większą część swojej drogi zawodowej nie korzystali z nowinek technologicznych.
 • Rodzice mogą pomagać uczniom jeśli test odbywa się w domu.
 • W przypadku problemów z łączem internetowym istnieje zagrożenie, że uczeń nie wykona testu i uzyska ocenę negatywną.

Jak korzystać z gamifikacji w trakcie webinarów i zajęć online?

Nie da się ukryć, że gamifikacja powinna być elementem każdego efektywnego szkolenia online. Angażowanie uczestników podczas webinaru jest niezwykle istotnym elementem. Jednak jak to zrobić umiejętnie?

Wykorzystaj do tego możliwość przeprowadzenia testu w trakcie wydarzenia. Platforma MyOwnConference oferuje taką usługę w ramach jednego z pakietów. Możesz stworzyć pytanie jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru. Prowadzący może wcześniej oznaczyć, która odpowiedź jest poprawna, dzięki temu uczestnik od razu dostaje informację o tym, czy dokonał dobrego wyboru.

Nie każdy z Twoich słuchaczy jest na tyle odważny, żeby zabrać głos w trakcie webinaru. Testy online to świetne rozwiązanie dla takich osób. Właśnie w taki sposób możesz ich zapytać o opinię po webinarze.

Nowy test

Mamy nadzieję, że teraz już jesteś świadomy tego, że angażowanie uczestników poprzez testy i inne elementy gamifikujące jest niezwykle istotnym elementem każdego szkolenia online. Wiele platform do tworzenia testów online daje Ci duże pole do działania. Teraz wszystko jest w Twoich rękach. Jeśli potrzebujesz platformy do wideokonferencji, która jednocześnie oferuje funkcję tworzenia ankiet, zachęcamy do wypróbowania MyOwnConference. Oprócz tego znajdziesz tam wiele przydatnych narzędzi, które ułatwią Ci prowadzenie webinarów

MyOwnConference – Twoja solidna platforma do webinarów
Galina Jaworskaja

Dołącz do nas na blogu Platforma do webinarów MyOwnConference, gdzie dzielimy się wiedzą o tworzeniu i promowaniu efektywnych webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!