Pytania, dzięki którym napiszesz zaproszenie na webinar w pół godziny

Zaproszenie na webinar

Zaproszenie na webinar i agenda spotkania znajdują się na stronie rejestracji, w mediach społecznościowych, a także w newsletterach. Ten element zobaczą wszyscy, dlatego musisz dopracować każdy detal.

Jaka jest nazwa Twojego webinaru?

Skuteczne zaproszenie zawiera nie tylko przycisk rejestracji, ale też podstawowe informacje o webinarze i odpowiedzi na możliwe pytania użytkowników dotyczące nadchodzącego wydarzenia. Powinieneś napisać zaproszenie w ten sposób, aby zmotywować użytkownika do zarejestrowania się na webinar.

Najpierw określ nazwę w agendzie wydarzenia. O tym, jak wymyślić nagłówek do webinaru, pisaliśmy wcześniej. Najważniejsze, aby nazwa dokładnie wskazywała, o czym będzie webinar i w jaki sposób uczestnictwo w tym wydarzeniu pomoże uczestnikom. Jeśli chcesz zainteresować użytkowników, warto podkreślić jego aktualność, pokazać korzyści, zaintrygować i wskazać na konkretną grupę docelową.

Kiedy odbędzie się webinar?

Napisz dokładną datę i czas Twojego webinaru. Koniecznie zwróć uwagę jaka jest strefa czasowa. Musisz wziąć pod uwagę, że w webinarach uczestniczą ludzie z różnych miast i krajów. Prawdopodobnie najwięcej osób weźmie udział w spotkaniu, które zaplanowane jest w godzinach popołudniowych albo nawet wieczornych. Poranne i przedpołudniowe pory odpadają, chyba że prowadzisz webinar dla grupy zorganizowanej, np. pracowników jednej firmy.

Kto prowadzi webinar?

Przedstaw przyszłym uczestnikom prezentera webinaru. Opowiedz o jego wykształceniu, doświadczeniu, certyfikatach i innych osiągnięciach. Jednak unikaj podawania zbędnych szczegółów i faktów z życia. Trzy konkretne zdania z pewnością wystarczą.

Dodaj do zaproszenia zdjęcie prelegenta, a najlepiej filmik z jego udziałem. To zwiększy zaufanie użytkowników zarówno do prezentera, jak i do webinaru.

Ciekawym zachęceniem, może okazać się trailer, w którym pokażesz próbkę możliwości prelegenta. Może być to dowolny fragment poprzedniego szkolenia, które prowadził.

Czy jest wezwanie do działania?

Główny cel zaproszenia — zachęcić użytkownika do zapisywania się na webinar. Zależy nam na pozyskaniu danych kontaktowych, aby później wysłać do użytkownika dane do wejścia na webinar, a także dodać go do listy subskrybentów. Kilka razy przypomnij użytkownikowi o tym, co ma zrobić, aby trafić na webinar.

Zdecydowanie polecamy przeczytać nasz wpis Pomocy! Dlaczego CTA nie działa?

O co chodzi w webinarze?

Napisz listę zagadnień, o których powiesz na webinarze. Jeśli widzisz, że napisałeś już zbyt wiele, skreśl wszystko oprócz 5 krótkich zdań. Gdy bardzo zależy Ci na tym, aby opowiedzieć więcej, zrób krótki, ale ciekawy live-zaproszenie na Facebooku.

Jeśli chcesz zbudować napięcie przed webinarem, możesz zastosować technikę, którą przyjmują organizatorzy koncertów. Zdradzają line-up stopniowo, odkrywając np. jednego twórcę co kilka dni. Możesz przyjąć tę praktykę i na początku wypisać kilka ważnych punktów programu, a następnie codziennie odkrywać przed uczestnikami kolejne.

Dla kogo jest ten webinar?

Napisz, kto jest docelową grupą wydarzenia. Dzięki temu nie będzie na wydarzeniu osób niezainteresowanych tematyką spotkania. Tacy uczestnicy po prostu nudzą się na webinarze i po kilku minutach wychodzą z pokoju webinarowego. Może być to z kolei przyczyną złego odbioru webinaru, przez pozostałych zainteresowanych. Jeśli uczestnik zobaczy, że większość osób wychodzi, może pomyśleć, że wydarzenie jest nieprofesjonalnie prowadzone lub zwyczajnie niewarte czasu. Warto dodać, że takie zachowanie może mieć potem kolejne konsekwencje, w postaci np. negatywnej opinii o spotkaniu w mediach społecznościowych.

Natomiast jeśli odbiorca zobaczy, że z pewnością należy do grupy docelowej, wtedy szybciej zdecyduje się na uczestniczenie w szkoleniu. Będzie miał poczucie, że skoro spotkanie jest dla wąskiej grupy docelowej i on do niej należy, tzn., że może zdobyć mnóstwo przydatnej (dla niego) wiedzy.

Jaki poziom wiedzy powinien mieć uczestnik?

Kolejnym etapem zawężenia grupy docelowej jest określenie, jakie umiejętności powinien mieć uczestnik, który chce wziąć udział w wydarzeniu. Szczególnie ważne jest to w przypadku, kiedy zakres spotkania nie obejmuje zagadnień wprowadzających do tematu. Napisz w zaproszeniu, czy spotkanie skierowane jest dla początkujących, średniozaawansowanych, albo mistrzów z konkretnej dziedziny.

Czego mogą nauczyć się uczestnicy?

Napisz w zaproszeniu, czego mogą nauczyć się uczestnicy dzięki webinarowi. Warto wspomnieć o trudnościach i problemach widzów, a potem pokazać, jak webinar pomoże rozwiązać konkretny kłopot. To dla nich znak, że skoro organizator wie o ich problemach, tzn., że jest duża szansa na to, że pomoże także je rozwiązać. Na przykład, „nauczysz się prawidłowo planować budżet rodziny i pozbędziesz się długów”.

Co dostaną uczestnicy?

Zaznacz, jakie korzyści zyskają słuchacze webinaru. To może być aktualna informacja, niezbędnie umiejętności, e-booki, certyfikat, zniżka lub konsultacja prywatna. Podziel je na te, które uczestnik otrzyma w ramach uczestnictwa w spotkaniu oraz na te, które są prezentem. Każdy z nas lubi otrzymywać podarunki, dlatego warto użyć tego określenia także w zaproszeniu. Wtedy uczestnicy będą Ci jeszcze bardziej wdzięczni, nie tylko, za przekazaną wiedzę, ale także za prezent.

Czy masz już opinie?

Siła opinii innych ludzi jest ogromna, więc zrób tak, aby maksymalnie wykorzystać to narzędzie. Opinie ludzi, którzy uczestniczyli już w Twoich wydarzeniach to dodatkowy sposób na przekonanie użytkownika do rejestracji na webinar. Popularnym rozwiązaniem jest dodawanie zrzutów ekranu z maili lub sms-ów wysłanych przez zadowolonych klientów. Wtedy wiarygodność co do opinii jest niemalże niepodważalna. Pamiętaj jedynie, że musisz mieć zgodę nadawcy takiej wiadomości. Warto także zamazać dane, takie jak imię i nazwisko oraz numer telefonu lub adres mailowy.

Jaka jest cena uczestniczenia w webinarze?

Niektórzy organizatorzy nie podają ceny uczestniczenia. Boją się, że informacja o płatnym webinarze, odstraszy część osób. Jeśli webinar jest bezpłatny, to często organizatorzy zakładają, że jest to oczywiste dla potencjalnych uczestników. Skutkiem jest to, że użytkownicy zaczynają domyślać się samodzielnie, pytać o cenę organizatorów, lub, co zdarza się najczęściej, opuszczają tę stronę. Koniecznie powinieneś określić cenę za uczestnictwo lub napisać dużymi literami ZA DARMO.

Jak uczestnicy mają się przygotować do webinaru?

W zaproszeniach koniecznie umieść listę narzędzi, które uczestnik powinien mieć ze sobą podczas webinaru. Czasami wystarczy sam notes i długopis, ale w przypadku szkoleń np. o tematyce makijażu, może się okazać, że potrzebnych jest wiele rzeczy. Natomiast jeśli wystarczy, że uczestnik weźmie ze sobą otwartą głowę i kreatywne podejście — też o tym napisz!

Co odróżnia Cię od konkurencji?

W zaproszeniu możesz zwrócić uwagę na detale, które odróżniają Cię od konkurencji. Rzeczywistość, w której żyjemy „wyprodukowała” nam wiele firm, które sprzedają wideoszkolenia. Musisz zatem pokazać uczestnikowi, że jesteś od nich lepszy. Znajdź 2-3 główne zalety, o których będziesz mówił w mediach społecznościowych. Może być to np. pakiet szczegółowych materiałów, który trafi do uczestników po spotkaniu albo darmowe 20-minutowe konsultacje z ekspertem. W połączeniu z dobrym programem webinarowym będziesz wśród najlepszych na rynku.

Samo zaproszenie na webinar nie wystarczy

Pamiętaj, że sam, nawet super skuteczny tekst zaproszenia nie wystarczy. Powinieneś sprawić, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o webinarze. Utwórz kolejkę listów do swoich subskrybentów, napisz o planach na swoim blogu i stronie internetowej, utwórz stronę wydarzenia w mediach społecznościowych i dobrze wypromuj webinar.

Pamiętaj, że tworząc zaproszenia nie wszystko, co w nich umieścisz, będzie zrozumiałe dla uczestników. Czasami coś, co dla nas jest oczywiste, dla drugiej osoby takie nie będzie. Dlatego, zanim wyślesz zaproszenia do swoich uczestników, poproś kilka osób, żeby najpierw dokładnie je przeczytali. Tym sposobem unikniesz błędów i niedopowiedzeń.

Zespół MyOwnConference życzy Ci powodzenia i wspaniałych webinarów!

Po co służy zaproszenie na webinar?

Zaproszenie jest podstawowym elementem organizacji webinaru. Skuteczne zaproszenie zawiera podstawowe informacje oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania użytkowników. Zalecamy napisać zaproszenie w taki sposób, aby zmotywować użytkownika do rejestracji się na webinar.

Jakie informacje powinno zawierać zaproszenie na webinar?

Najważniejsze — nazwa webinaru i o czym on będzie. Przydałoby się dodać, w jaki sposób uczestnictwo w tym wydarzeniu pomoże uczestnikom. Kolejną przydatną informacją jest data i godzina webinaru, a także informacja o prezenterach. Odpowiedź o ich wykształceniu, doświadczeniu, certyfikatach i innych osiągnięciach. Możesz dodać zdjęcia, jeżeli uważasz, że to pobudzi przyszłych uczestników do rejestracji. Kolejną informacją jest cena webinaru, jeżeli jest odpłatny. Oczywiście, możesz dodać dodatkowe informacje o webinarze, np. dla kogo jest webinar, w jaki sposób uczestnicy mogą się przygotować, czego można się nauczyć i inne.

MyOwnConference – Twoja solidna platforma do webinarów
Galina Jaworskaja

Dołącz do nas na blogu Platforma do webinarów MyOwnConference, gdzie dzielimy się wiedzą o tworzeniu i promowaniu efektywnych webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!