Jak wymyślić chwytliwą nazwę do webinaru?

Jak wymyślić chwytliwą nazwę do webinaru?

Nawet jeśli anons webinaru jest chwytliwy, nie jest on gwarantem sukcesu. Użytkownik może zrezygnować z uczestniczenia, jeśli nagłówek nie będzie dla niego przekonujący.

Nazwa webinaru powinna być na tyle chwytliwa i konkretna, aby Twój potencjalny klient chciał zapisać się na webinar. To właśnie nagłówek może być decydujący, czy potencjalny klient stwierdzi, czy warto przeczytać anons, a następnie wejść na stronę wydarzenia i się zarejestrować. Z tego powodu powinieneś poświęcić nieco więcej czasu na to, by przygotować taki nagłówek. Jakie tytuły budzą zainteresowanie użytkowników? Dowiesz się, czytając ten wpis.

Tytuł webinaru, skierowany do grupy docelowej

Zasada jest prosta — jeśli nagłówek będzie zawierać treści, które dotyczą potencjalnego klienta osobiście, jak na przykład profesja czy hobby, to prawdopodobieństwo, że zapisze się na webinar, wzrasta. Na przykład — młodą mamę bardziej zainteresuje webinar o tytule „10 sposobów na zarobek na urlopie macierzyńskim” niż „10 sposobów na zarobek”. Dlaczego? Ponieważ tytuł jest skierowany do konkretnej grupy docelowej, czyli młodych matek.

Potencjalna klientka wie, że podczas takiego webinaru otrzyma odpowiedź na swoje pytanie i jej potrzeba zostanie zaspokojona. W przypadku drugiego tytułu nie będzie miała takiej pewności. Właściwie może uznać, że będzie to webinar dla zupełnie innych osób niż ona. Z tego powodu tak ważne jest, abyś ustalił swoją grupę docelową. Odpowiedz sobie na kilka pytań i zwizualizuj klientów, których chcesz zebrać na webinarze. Ile mają lat, gdzie pracują, jakie są ich cele? Jakich mediów społecznościowych używają? Co robią na co dzień? Coś, co będzie skierowane do każdego, nie będzie przyciągające, a więc nie popełniaj tego błędu. Ludzie lubią mieć poczucie, że odnaleźli coś “szytego na miarę”, specjalnie dla nich. Zawsze przed stworzeniem tematu webinaru, myśl o grupie docelowej.

Pamiętaj, aby jasno określić grupę docelową właśnie w nagłówku. To spowoduje, że potencjalny klient od razu będzie wiedzieć, że to oferta dla niego. Przykłady dobrych tytułów: „SEO dla przedsiębiorców”, „Sekrety prawdziwych dizajnerów”.

Nagłówek — pytanie

Ludzki mózg chce uzyskać odpowiedzi na każde nurtujące pytanie. Taką taktykę często wykorzystuje się w nazwach webinarów. Nagłówki, które zaczynają się od słów „jak”, „dlaczego”, „co”, „kiedy” podsycają zainteresowanie publiczności. Wystarczy spojrzeć na to, w jaki sposób najczęściej wpisuje się pytania w wyszukiwarki. Najczęściej zaczynają się one od “jak”. Nieświadomie po przeczytaniu takiego tytułu człowiek oczekuje użytecznej instrukcji, rzetelnego planu, dzięki temu chętniej zarejestruje się na takie wydarzenie. Wiedząc, do jakiej grupy docelowej kierujesz swój webinar, z pewnością trafisz na takie pytanie, na które chcieliby znać odpowiedź.

Jakie może być przykładowe pytanie?

 • „Jak stworzyć landing w jedną noc i jeszcze się wyspać?”,
 • „Strach przed zmianami — co z tym robić?”
 • “Jak zorganizować swój zespół?”
 • “Jak stworzyć skuteczną reklamę?

Polecamy przeczytać wpis o tym, czy warto zorganizować serię webinarów.

Nagłówek — lista

Jest to typ nagłówka, w którym możesz umieścić kilka elementów dotyczących tematu webinaru. Tytuł powinien zawierać w sobie takie słowa jak „sposoby”, „porady”, „przyczyny”, „sekrety”, „oznaki”. Na przykład możesz nazwać swój webinar w ten sposób: „8 sekretów efektywnej rekrutacji”.

Nagłówek-lista wskazuje, jakie korzyści uzyska Twój potencjalny klient, jeśli weźmie udział w webinarze, który organizujesz. Webinar pod tytułem „5 kroków do efektywnych reklam kontekstowych” klient ocenia jako bardziej jasny i zrozumiały niż „Kierowanie reklamami kontekstowymi”. Mimo że treść wydarzenia może być taka sama, pierwszy tytuł jest bardziej klarowny, konkretny. Klient wie, że otrzyma informacje na temat tego, jak stworzyć reklamę kontekstową, w ilu krokach, a dodatkowo wie, że na webinarze poruszony zostanie temat tego, co zrobić, aby te reklamy były efektywne. Drugi temat natomiast brzmi jak nazwa przedmiotu na uniwersytecie, a nie chcesz przecież, aby Twój klient zrezygnował, bo przypomniały mu się nudne i niekoniecznie praktyczne wykłady na studiach.

Nazwa webinaru musi być związana z treścią anonsu i tematem wydarzenia.

Przykłady:

 • „10 czynników sukcesu sklepu internetowego”
 • „7 sekretów zyskownej oferty”
 • ”10 tajników sprawnego zarządzania czasem”

Misja: przygotować webinar. Krótki przewodnik od MyOwnConference.

Tytuł webinaru podkreślający jego aktualność

Jesteś ekspertem w swojej branży, co oznacza, że musisz ciągle się rozwijać i sprawdzać trendy. Twoi klienci powinni wiedzieć, że to właśnie od Ciebie dowiedzą się tego, co obecnie “w trawie piszczy”. Pokaż im, że na Twoim webinarze dowiedzą się o najnowszych wynikach badań, ustaleniach czy najnowszych technologiach. To, że jesteś na bieżąco, utwierdzi ich w przekonaniu, że warto uczestniczyć w Twoim webinarze. Zwróć klientom uwagę na to, aby podkreślić aktualność poprzez użycie słów takich, jak: „nowy”, “trendy”, “najnowsze”, zaznaczenie roku, miesiąca. Taka nazwa podpowiada użytkownikowi o tym, czy informacja podczas webinaru będzie współczesna i aktualna.

Na przykład:

 • „5 oznak, że Twój e-mail marketing jest już w roku 2020”
 • „SMM-marketing 2.0”
 • ”Najświeższe trendy w marketingu”

Wykorzystanie technik literackich

Techniki literackie stworzą bardziej niespodziewaną i intrygującą nazwę webinaru. Jeśli chcesz użyć takiego nagłówka, możesz zmienić popularną frazę, przysłowie, użyć metafor lub innych skutecznych technik. Na pewno może to zaciekawić Twojego potencjalnego klienta, co spowoduje, że z większą chęcią zarejestruje się na webinar.

Przykłady:

 • „50 odcieni cenności”
 • ”Tworzenie stron internetowych, czyli proces usłany różami”

Połączenie kilku wariantów nazw webinaru

W nagłówku można użyć nie jeden, lecz dwa-trzy warianty, o których przeczytałeś powyżej. W taki sposób organizator ma więcej szans na wywołanie zaciekawienia grupy docelowej. Pamiętaj, żeby nie przesadzić! Krótki nagłówek jest bardziej chwytliwy niż długi. Wykorzystaj w tytule nie więcej niż 10 słów. Im dłuższy tekst, tym mniejsza szansa na to, że odbiorca go przeczyta.

Opowiadamy, jak prowadzić webinar? Zachęcamy przeczytać!

Przykłady połączonych nagłówków:

 • „Jak zmusić się do pracy? 7 skutecznych technik”
 • „Jak zarządzać zespołem projektu? 5 sekretów”

Oryginalny i dobrze przemyślany nagłówek jest w stanie wzmocnić zainteresowanie użytkownika webinarem, a nawet wpłynąć na liczbę rejestracji. Przygotuj kilka wariantów i wybierz najlepszy, a podane powyżej techniki pomogą Ci uzyskać rewelacyjny efekt. Powodzenia!

Sprawdź ofertę od MyOwnConference i spróbuj swoich sił w prowadzeniu webinarów.

MyOwnConference – Twoja solidna platforma do webinarów
Galina Jaworskaja

Dołącz do nas na blogu Platforma do webinarów MyOwnConference, gdzie dzielimy się wiedzą o tworzeniu i promowaniu efektywnych webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!