Jak ulepszyć content? Jak ożywić nudne slajdy? Cały czas mówi się, że content ma być zachwycający i niebanalny.
Ale jak nie pozwolić uczestnikom na bezmyślne zaglądanie na Facebooka czy Instagrama, jeśli masz opowiadać o niekoniecznie atrakcyjnych tematach np.: farmakologii, ubezpieczeniu, finansach lub matematyce? To prawdziwe wyzwanie dla kursów e-learningowych i webinarów. Nasz cel to pokonanie starych i nudnych slajdów, stworzenie kursu, który będzie prawdziwą ekscytującą podróżą, mimo że temat jest bardzo trudny.
Zastanówmy się razem, co da się z tym zrobić? Otóż…
Sytuacja: uczniowie mają za zadanie opanować bardzo skomplikowany, zawiły no i, szczerze mówiąc, trochę nudny temat. Przecież nie cały czas wszystko wygląda jak zabawa.
Twój cel: zrób tak, by nauka była ciekawa i skuteczna dla uczniów.
Narzędzia: forma, kolor, grafika, inne treści wizualne.
Rozwiązanie: korzystaj ze sposobów, podanych w tym wpisie, aby ulepszyć content.
Niżej znajdziesz porady dotyczące kolorów, infografiki, obrazków, wideo, storytellingu, case study, tekstu i nie tylko.
Polecamy przeczytać wpis o tym, jak poprawić dźwięk na webinarze lub szkoleniu online?
Sięgaj po kolor, aby ulepszyć content
Czemu? — Wiadomo, że kolor ma wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Jeśli chcesz, żeby Twoi uczniowie nie zasnęli, śmiało korzystaj z odpowiednich kolorów, wywołując właściwe emocje.
W jaki sposób? — Kolory zimne — aby pomóc studentom skupić się i poprawić oceny.
Kolory ciepłe — jeśli chcesz wywołać więcej emocji lub ożywić nudne treści.
Jaki kolor jest ciepły, a jaki zimny, możesz zobaczyć na obrazku.
Zaznaczaj ważne zdania lub pojedyncze słowa, ale upewnij się, że tekst jest dobrze widoczny.
Polecamy przeczytać: Od tablicy szkolnej po e-learning. Jak nauczyciel może zarabiać w Internecie?
Infografika w e-learningu
Czemu? — Uczniowie od dawna lubią infografiki — te sympatyczne obrazki nie dość, że są zajmujące i zabawne, ale też pomagają szybciej zrozumieć i zapamiętać jakąkolwiek informację.
W jaki sposób? — Jeśli chcesz opowiedzieć historię, porównać dane, pokazać relację między zdarzeniami, pojęciami, wyjaśnić jakiś proces, skorzystaj z programów do tworzenia infografiki.
- Piktochart
- Infogr.am
- Canva
Najważniejsze, by nie przedobrzyć z infografiką, inaczej osiągniesz przeciwny efekt.
Ulepszyć content za pomocą zrzutów ekranu
Czemu? — Wszystko, co robisz na komputerze lepiej pokazać za pomocą zrzutu ekranu. Pomyśl, ile czasu i słów, dzięki temu zaoszczędzisz.
W jaki sposób? — Jeśli chcesz wyjaśnić, jak działa jakiś program, screenshot jest najlepszym sposobem, żeby to uzyskać. Dodaj do zrzutu strzałki, zaznacz przyciski i podpisz kroki.
Metafory wizualne
Czemu? — Aby w prosty sposób wyjaśnić złożony pomysł, konkretyzować pojęcie abstrakcyjne, przyciągnąć uwagę uczniów i utrzymać ich zainteresowanie, wywołać emocje, pomóc w połączeniu i porównywaniu nowych informacji i poprzedniego doświadczenia.
W jaki sposób? — Zawsze pamiętaj, że metafora służy do tego, aby ułatwić zrozumienie, i nie ma wymagać wyjaśnień.
Metafora vs zwykły obraz
Bezpłatne obrazki do e-learningu możesz znaleźć na tych serwisach: Pexels, Fancy Crave, Stocksnap.
Tekst w e-learningu
Czemu? — Tekst to najpopularniejszy format przekazywania treści. A jednak wyraźnie niedoceniany.
W jaki sposób? — Najpierw przyglądamy się strukturze, a konkretnie jak układa się ścieżka edukacyjna. Potem analizujemy, co można poprawić, aby ulepszyć poszczególne elementy, np. przystępność. Innymi słowy, proponuj konkretne rozwiązania, żeby jak najwięcej studentów miało szansę dotrzeć do etapu egzaminów końcowych i otrzymać wynik pozytywny.
Oto są najczęściej popełniane błędy, które uniemożliwiają uczniom zrozumienie znaczenia tego, co jest napisane.
Kilka kluczowych pomysłów w jednym akapicie
Zbyt długie zdania i bardzo obszerne akapity przeszkadzają uczniom. Wielu, widząc taki tekst, pomija go lub czyta wybrany fragment.
Zmień to. Podziel tekst na małe akapity — nie więcej niż 5-6 wierszy w każdym.
Wybierz jedną kluczową informację na akapit i rozwiń ją.
Spróbuj głośno przeczytać każde zdanie. Jeśli nie jesteś w stanie na jednym oddechu przeczytać zdania — skróć je lub podziel na części.
Brak struktury tekstu
Twoi uczniowie raczej nie przeczytają obszernej książki, która wygląda jak jeden wielki zlepek wyrazów. Jeśli tekst nie ma nagłówków, podsekcji i innych elementów strukturalnych, jego czytanie jest bardzo męczące i prawdopodobnie, jeśli ktoś zdecyduje się na “przebrnięcie” przez ten obowiązek, i tak nie zapamięta zbyt wiele.
Więc podziel tekst na podrozdziały z oddzielnymi nagłówkami. Jeśli tekst zawiera listę z trzema lub więcej akapitami, sformatuj ją jako listę numerowaną lub nieuporządkowaną. W dłuższej książce przedstaw główne pomysły graficznie za pomocą objaśnień.
Dużo terminów
Nie zawsze można całkowicie zrezygnować z pojęć. Jeśli nauczasz swoich studentów wybranych zagadnień dotyczących ich przyszłej profesji, musisz przekazać im nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także ćwiczyć język środowiska zawodowego.
Używaj tylko tych terminów, bez których nie możesz się obejść.
Jeśli używasz tego terminu po raz pierwszy, podaj definicję (najlepiej napisaną w języku zrozumiałym dla ucznia).
Opracuj słowniczek terminów dla studentów, na pewno będzie im łatwiej, jeśli zapomną, o czym aktualnie mówicie.
Nieracjonalnie długi tekst
Zwięzłość tekstu jest ogromną zaletą. Kiedy ta cecha jest szczególnie ważna?
- Jeśli piszesz tekst organizacyjny (powitanie, wprowadzenie do lekcji).
- Są to teksty powiadomień i mailingów (listy, przypomnienia). W założeniu taki tekst powinien zawierać jedną kluczową ideę, a z tytułu musi jasno wynikać, o czym będzie mowa.
- Piszesz tekst instrukcji, szablony, formularze opinii.
Wideo jako najskuteczniejszy sposób na poprawę contentu
Czemu? — Aby zademonstrować skomplikowane manipulacje i pokazać przykład z praktyki. To świetny sposób do podsumowania bloku lub modułu oraz zilustrowania rzeczy trudnej do wyjaśnienia. Wideo po prostu jest lepiej odbierane.
W jaki sposób? — Spróbuj włączać filmiki, aby pokazać antyprzykłady: co może pójść źle, co się stanie, jeśli użytkownik nie działa zgodnie z procedurą.
Historie, jakie pomagają ożywić content
Czemu? — Storytelling (sposób wyjaśnienia materiału przez historię) zaciekawi i przekona studentów. Ta forma zwraca uwagę na materiał, pokazuje trafność informacji, nie nudzi, a także pomaga dokładnie przeanalizować sytuację.
W jaki sposób? Możesz korzystać nie tylko z prawdziwych historii, ale też wymyślać symulowane sytuacje.
Podstawowy schemat dla dobrej historii nie zmienił się od czasów Arystotelesa:
sytuacja → konflikt→ kryzys → rozwiązanie.
Opcjonalnie taką historię może opowiedzieć zaproszony ekspert.
Ciekawy wpis Jak stworzyć kurs online: sprzęt, koszty, kwestie prawne
Case study — pewny, ale skomplikowany sposób na ulepszenie contentu
Czemu? — Case study czy inaczej analiza przypadku jest bardzo przydatnym narzędziem do wyjaśnienia skomplikowanych sytuacji. Pomaga rozwijać umiejętności, które są ważne w podejmowaniu decyzji. Dzięki nim można pokazać koncepcje warte skopiowania. Rozwija kreatywne i krytyczne myślenie.
W jaki sposób? Dobre rezultaty pozwalają na porównywanie dwóch sytuacji. Jeśli w jednej z nich wykorzystano jakieś techniki, a w innej — nie.
Na zajęciu e-learningowym studenci grupowo mogą dostać zadanie w formie studium przypadku i uzyskują oceny za proponowane rozwiązanie.
Inną opcją jest poproszenie o samodzielne tworzenie case study.
Ważne porady z wykorzystania grafiki do poprawy treści
Rozmiar ma znaczenie
Mówiąc “rozmiar”, mamy na myśli “rozdzielczość”. Cały efekt dobrego obrazu lub potężnej infografiki zniknie, jeśli załadujesz na swoją platformę do webinarów obraz o małej rozdzielczości. To przykre, gdy pokazujesz fajną infografikę, nad którą długo pracowałeś, a nikt nie może tego docenić. To wszystko przez mały rozmiar.
Jeśli planujesz wysłać prezentację przez e-mail, to wtedy obrazki o mniejszym rozmiarze są idealne.
Bądź konsekwentny
Brak standardu w komunikacji i spójnego stylu to częsty problem prezentacji.
Zapamiętaj, że spójny styl na wszystkich slajdach to po prostu must have. Prezentacja musi sprawiać wrażenie, jakby od początku do końca wykonała ją jedna i ta sama osoba.
Sięgaj po te same kolory i tła na wszystkich slajdach. Jeśli Twoja firma ma firmowy design, to postaraj się zaznaczyć to w prezentacji. Takie elementy zawsze wyglądają bardziej fachowo. Pamiętaj jednak, że logo firmy na każdym slajdzie to kiepski pomysł.
Pytania, które pomogą ulepszyć styl prezentacji.
- Czy Twoja prezentacja ma określony styl i czy konsekwentnie stosujesz go na każdym slajdzie?
- Czy kolory w prezentacji współgrają z kolorami firmy?
- Upewnij się, że rozstaw i proporcje poszczególnych elementów prezentacji są spójne.
- Czy pola i granice są wszędzie takie same?
- Czy konsekwentnie używasz jednego schematu kolorów? Na przykład, czy wszystkie nagłówki są tego samego koloru?
Pamiętaj o emocjach
Wybieraj obrazy, które wywołują pewne emocje. Na przykład, jeśli chcesz, by studenci zapamiętali Twoje słowa, rozśmiesz ich. Aby wszystko się udało, a studenci poprawnie odebrali informacje ze slajdu, masz dobrze rozumieć swoich uczniów.
Sprawdź, czy obrazy naprawdę pomagają
Nieodpowiednie obrazy nie tylko są zbędne, ale także będą rozpraszać uwagę, krępować, a nawet irytować uczniów. Jeśli szukasz zdjęcia lub wideo tylko po to, by zająć miejsce na ekranie, wtedy tylko marnujesz czas. Śmiało pozbądź się wszystkiego, co nie pomaga w przekazaniu wiadomości.
Uprość, aby ulepszyć treść
Skomplikowane obrazy i schematy utrudniają percepcję. Wybierając obraz do zajęcia, popatrz na niego uważnie. Może się zdarzyć, że na zdjęciu z grupą osób studenci nie zwrócą uwagi na jedyną postać, dla której właśnie i wybrałeś to zdjęcie.
Jeśli stosujesz content wizualny w e-learningu prawidłowo, Twój kurs online może wiele zyskać. Korzystaj z naszych porad, by ulepszyć swoje szkolenia i pomóc swoim studentom uczyć się z zaciekawieniem i korzyścią.
Dołącz do nas na blogu Platforma do webinarów MyOwnConference, gdzie dzielimy się wiedzą o tworzeniu i promowaniu efektywnych webinarów.