Jak stworzyć kurs online: sprzęt, koszty, kwestie prawne

Jak stworzyć kurs online

Wierzymy, że nauka jest najlepszą inwestycją. Może właśnie dlatego kursy online cieszą się obecnie taką popularnością. Coraz więcej ludzi decyduje się na stworzenie własnego kursu. Nie każdy jednak wie, jak stworzyć online kurs doskonałej jakości i zyskać zaufanie klientów, nie mówiąc już o wysokich zyskach.

Podstawowe etapy tworzenia kursu online

Dzisiaj opowiemy Ci o tym, jak stworzyć kurs online. Zapytaliśmy Mateusza Wieniawskiego, jednego z autorów kursu online o jego pierwsze krokach w tej branży, o tym z jakimi problemami się borykał i jak udało mu się wyróżnić na tle innych kursów online.

Wierzymy, że nauka jest najlepszą inwestycją. Może właśnie dlatego, kursy online cieszą się dzisiaj taką popularnością. Coraz więcej ludzi decyduje się na założenie własnego kursu, jednak nie każdy potrafi stworzyć produkt o nienagannej jakości i zyskać zaufanie klientów, nie mówiąc już o wysokich zyskach.

Etap I: Pomysł: stworzyć kurs online

Trzy lata temu spotkałem się z kolegami ze studiów. Dyskutowaliśmy o tym, czy da się znaleźć pracę przez portale z ogłoszeniami. Ten temat był bolesny dla każdego z nas: świeżo po studiach, bez doświadczenia, ale z dużą motywacją do pracy. Niektórym udało się dostać posadę w niewielkich firmach, ktoś wciąż walczył z bezrobociem, ale generalnie nikt nie był zadowolony ani ze swojego stanowiska w pracy, ani z zarobków. I właśnie wtedy ktoś — chyba Marek Włodziański — rzucił pomysł założenia kanału na YouTubie. Nikt nie odebrał tego na serio, ale po chwili zacząłem się zastanawiać: przecież mamy wiedzę, którą możemy się dzielić nie wychodząc z domu. Ola Baran wpadła na pomysł z kursem online — akurat sama kończyła taki kurs z księgowości.

Naszym celem był rozwój, zdobycie doświadczenia i … kasa. 🙂 Jako że wszyscy skończyliśmy marketing, to wybór tematu kursu nie budził żadnych wątpliwości. Marek i Agata Wiszniewska pracowali w agencjach marketingowych, ja zarabiałem na prowadzeniu kont biznesowych na Instagramie, a Ola właśnie była w trakcie zmiany zawodu w kierunku księgowości.

Tak, mieliśmy pomysł, ale nie wiedzieliśmy, jak go zrealizować. Mieliśmy wiedzę w zakresie marketingu, ale nie znaliśmy się na kwestiach prawnych organizacji kursu online. Mieliśmy ambicje, ale nie mieliśmy funduszu. W tym artykule podzielę się własnym doświadczeniem i opowiem o tym, jak stworzyć kurs online od zera.

Etap II: Podział obowiązków

tworzenie kursu online

Kiedy już masz pomysł i wiesz, czego będzie dotyczył kurs, musisz zastanowić się nad kwestiami technicznymi. Kto będzie odpowiedzialny za przygotowanie materiału, kto zajmie się nagrywaniem filmików, kto montażem, kto będzie zarządzać finansami itd. Warto na samym początku dokładnie określić kompetencje całego zespołu i na jakich zasadach odpłatności będziecie pracować. Z racji tego, że wszyscy byliśmy współzałożycielami kursu, nikt nie liczył na wysokie zarobki. Każdy z nas dobrze zdawał sobie sprawę z tego, że musimy najpierw ciężko pracować (niekiedy nawet za darmo), żeby później biznes zaczął przynosić dochód. Jeśli jednak zatrudniacie nowych pracowników, to najlepiej umówić się na wynagrodzenie prowizyjne, póki wasz dochód się nie ustabilizuje.

Etap III: Sprzęt

Nikt z nas wcześniej nie miał doświadczenia w nagrywaniu wideo. Ustaliliśmy, że zanim zainwestujemy w profesjonalny sprzęt, zaczniemy od czegoś mniej skompilkowanego.

Miałem bardzo dobrą kamerę w telefonie, więc zdecydowaliśmy, że nagramy próbny filmik, a jeśli nic z tego nie wyjdzie, to kupimy kamerę. Okazało się, że obraz wyglądał nie najgorzej, ale zdecydowanie brakowało nam statywu, mikrofonu i światła.

I tu moja rada: nie śpieszcie się z kupowaniem drogich i zaawansowanych sprzętów. Jeśli nie umiecie ich obsługiwać, wydacie sporo pieniędzy, a pożądanych efektów nie osiągniecie. Przeczytawszy kilkadziesiąt artykułów o tym jak wybrać sprzęt do nagrywania wideo, kupiliśmy mikrofon za ok. 40-50 złotych, statyw za 40 złotych i lampę za 100-120 złotych. Przez pierwszy rok ten sprzęt spełniał wszystkie nasze wymagania i dopiero później, kiedy udoskonaliliśmy umiejętności nagrywania, kupiliśmy aparat, lepszy mikrofon i dodatkowe oświetlenie. Nie przejmujcie się, jeśli nie macie na starcie na to pieniędzy. Podstawowym sprzętem też da się nagrać bardzo ładne filmiki.

Etap IV: Gdzie i jak dodać swój kurs?

W kolejnym etapie zdecydować, w jaki sposób klienci będą dostawać od was materiały. Są dwie opcje: płatna i bezpłatna. Proponuję zacząć od tej drugiej.

Darmowe dostarczanie kursu online

 • Przez grupę na Facebooku: ustaw rodzaj grupy na Social learning. Otrzymasz wtedy możliwość grupowania materiałów w moduły i kontrolowania prac studentów nad poszczególnymi etapami kursu.
 • Przez e-mail: załaduj wszystkie materiały kursu na dowolną chmurę (Dysk Google czy Dropbox) i wysyłaj uczniom maile z linkami do kolejnych lekcji.
 • Wtyczka do kursu na WordPressie: jeśli masz blog na tej platformie, to wystarczy zainstalować wtyczkę, która umożliwi sprzedaż kursu. Osobiście polecam wtyczkę LearnPress. Myślę, że na początku przygody z kursem online będzie bardzo przydatna, bo spełnia wszystkie podstawowe potrzeby. WordPress oferuje dużo płatnych wtyczek, na które również warto zwrócić uwagę.

Płatne platformy do kursu online

Platformy automatyzują wszystkie procesy, ale za te udogodnienia zapłacisz prowizję. Najbardziej popularne w Polsce platformy do kursów online to:

 • Udemy: tworzenie kursu jest darmowe, platforma zaś dostaje prowizję od każdej sprzedaży kursu — od 3% do nawet 75%.
 • Na Teachable opłata jest stała, w zależności od planu cena wynosi 29$ + 5% opłaty transakcyjnej, 79$ czy 399$ na miesiąc.

Etap IV: Legalizacja sprzedaży kursu online

jak zrobić kurs online

Zakładać działalność gospodarczą czy nie zakładać — oto pytanie. Będzie to konieczne, jeśli Wasze dochody będą przekraczać 50% obecnej pensji minimalnej. Wiele przydatnych informacji na temat zakładania działalności możesz znaleźć na stronach rządowych czy w sieci.

Jeśli dostarczamy materiały przez specjalną platformę, to nie musimy zakładać własnej firmy, bo w tym przypadku to platforma występuje w roli sprzedawcy.

Etap V: Ostatnie przygotowania

Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z klientami. Założyliśmy konto na Instagramie, gdzie aktywnie opowiadaliśmy o sobie i o swojej branży.

Rynek jest przesycony kursami online i klient nie wie, komu ma zaufać i kto rzeczywiście pomoże mu zdobyć nowe umiejętności. Codziennie publikowaliśmy posty z przydatną informacją z zakresu marketingu, żeby wykazać się wiedzą i w ten sposób zdobyć zaufanie followersów. Nie przejmuj się, jeśli w komentarzach pod postami nie będzie żadnego odzewu. Przez pierwsze dwa tygodnie nie mieliśmy żadnych komentarzy poza “Super zdjęcie, zajrzyj na mój profil”, ale nie poddawaliśmy się.

Jak stworzyć kurs online w formie webinaru?

Kiedy kurs był już prawie gotowy, pomyśleliśmy, że czegoś w nim jednak brakuje. Niby jest dużo ciekawych informacji i zadań, ale czy klient będzie z nich zadowolony?? Czasem tak jest, że zespół, który długo pracuje nad produktem, przestaje widzieć go obiektywnie. Nie chcieliśmy więc sprzedawać produktu, który nie jest doskonały.

Nigdy wcześniej nie słyszałem o webinarach, więc kiedy ktoś z zespołu zaproponował spróbować się w tym, byłem nastawiony sceptycznie. Do czasu! Zapytaliśmy naszych followersów czy byliby zainteresowani wzięciem udziału w webinarze, na którym rozwiniemy temat, poruszony w ostatnim poście. Niespodziewanie wielu ludzi napisało, że są chętni.

Jakie efekty osiągnęliśmy dzięki webinarom:

 1. Lepiej poznaliśmy naszego klienta, jego preferencje i obawy.
 2. Dowiedzieliśmy się, jakie metody nauczania przynoszą najlepsze efekty.
 3. Dostosowaliśmy tematy lekcji do potrzeb odbiorców.
 4. Zrozumieliśmy, ile informacji nasi klienci są w stanie przyswoić w ciągu lekcji.
 5. Ustaliliśmy optymalną cenę za kurs.

Po pewnym czasie, kiedy zauważyliśmy, że coraz więcej ludzi przychodzi na nasze darmowe webinary, postanowiliśmy przeprowadzić kilka płatnych. Podczas bezpłatnych wykładów dzieliliśmy się podstawowymi i łatwo dostępnymi informacjami, a wszystkie praktyczne lekcje przenieśliśmy do płatnych webinarów.

Po jakimś czasie webinary zaczęły przynosić przyzwoity dochód. Zdecydowaliśmy się przy nich pozostać.

Jakie są zalety webinarów?

 • Po pierwsze, dzięki webinarom mamy bezpośredni kontakt z uczniem: możemy natychmiast odpowiedzieć na jego pytania i poprawić błędy. Kurs online nie daje takich więzi ze studentem. Owszem, sprawdzasz zadanie domowe, ale pozostaje on sam na sam z materiałem i nie dostaje natychmiastowego wsparcia.
 • Po drugie, platforma do webinarów daje wszystkie niezbędne do prowadzenia lekcji narzędzia. Nie musisz instalować programów do montażu czy do tworzenia infografiki.
 • Po trzecie, studenci mogą pracować w grupach. Wystarczy jednym kliknięciem stworzyć osobne pokoje dla grup.

Przydatne programy dla nauczycieli i miłośników edukacji online

Etap VI: Zaczynamy sprzedaż

sprzedawać e-learning

Aktywność w mediach społecznościowych i prowadzenie webinarów pomogły nam sfinalizować tworzenie kursu. Był już w całości dostosowany do potrzeb klienta. Dodatkowo dzięki prowadzeniu webinarów udało nam się stworzyć pozytywny wizerunek firmy, zdobyć nowych klientów i zarobić pierwsze pieniądze.

Podsumowanie

W tworzeniu kursu online najważniejsze są pomysły i zgrany zespół. Grupa, która potrafi ze sobą współpracować z pewnością wesprze Cię w osiągnięciu zamierzonego celu. Jeśli dopiero zaczynasz i nie znasz jeszcze swojego odbiorcy, zacznij od prowadzenia webinarów i mediów społecznościowych.

Potrzebujesz dobrej platformy do webinarów? MyOwnConference, z prostym i zrozumiałym interfejsem dla każdego początkującego, działa dobrze. Jeśli nie chcesz wysyłać listów pojedynczo do każdego ucznia z zadaniami (a wiemy, że nie chcesz), będziesz potrzebować usługi listy mailingowej. Dziel się wiedzą, a dzięki temu pokażesz, że jesteś ekspertem, czego skutkiem będzie zdobycie nowych klientów. Dowiesz się, czego oczekują Twoi odbiorcy, a także co ułatwi dostosowanie kursu do potrzeb klienta.

Jakie są etapy tworzenia kursu online?

Obecnie online kursy cieszą się duzą popularnośćią. W artykule przedstawiamy VI etapów tworzenia kurusów online i stwierdzamy, że najważniejszym etapem jest pomysł i pragnienie go realizacji.

Jakie są efekty prowadzenia webinarów przy tworzeniu kursów online?

Dzięki webinarom można lepiej poznać klientów, ich preferencji i obawy. Można dostosować tematy lekcji do potrzeb odbiorców i wyznaczyć cenę kursu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!