Jak wykorzystać storytelling na webinarze?

storytelling na webinarze

Porozmawiamy dziś o storytellingu. Nie o bajkach o detektywach, nie o trendzie w e-learningu, lecz o storytellingu jako narzędziu do wybudowania własnej marki, czyli biznes-storytellingu. Dostarczymy Ci też kilka wskazówek, jak w efektywny sposób wykorzystać storytelling na webinarze.

Po co nam storytelling na webinarze?

Biznes-storytelling jest strategią pozyskiwania klientów za pomocą opowiadania historii o swoim biznesie, marce, usługach. Dlaczego warto się nią zainteresować? Już wyjaśniamy.

Większość użytkowników jest znudzona tekstami reklamowymi o «najlepszej propozycji», «niskich cenach» i «super jakości». Te słowa są dla nich tak powszednie, że przestają zwracać na nie uwagę, a przede wszystkim nie mają już dla nich znaczenia. Coś, co słyszymy ciągle, traci swoją wartość. Z tego powodu powinieneś zainteresować się biznes-storytellingiem. Zamiast powtarzalnego sloganu, możesz na przykład przedstawić historię o tym, jak pasja do samolocików pomogła chłopcu zostać pilotem i spełnić swoje marzenie. Brzmi znacznie ciekawiej niż «super jakość», prawda?

Historie pozwalają nam stworzyć indywidualność i zbudować dobre relacje z konsumentami. Opowiadając o sobie, swoich aspiracjach, celach, tworzysz więź ze swoimi słuchaczami. Nie jesteś już tylko biznesmenem. Odbiorcy nie postrzegają Cię jako osobę, która chce na nich tylko zarobić. Widzą Ciebie. Zacznij więc już teraz korzystać ze wszystkich możliwości oferowanych przez biznes-storytelling.

Opowiadając historię, pomagasz uczestnikom webinarów zrozumieć, że to właśnie Twojej usługi potrzebują. Najważniejsze jest to, że nie czują się zmuszani, żeby coś kupili, jeśli nie mają na to ochoty.

Najważniejsze zasady storytellingu

Oczywiste = nudne. Porzuć banalny opis marki, listę zasług oraz inne nieciekawe fakty — o tym wszystkim, oczywiście, możesz napisać na swojej stronie, ale nie jest to historia, która zachwyci klienta. Jeśli powiesz o pewnych obowiązkowych aspektach i cechach Twojej propozycji, słuchacze po prostu nie będą tym zainteresowani, bo słyszą to samo od każdego. Coś odmiennego na pewno przyciągnie ich uwagę.

Celem storytellingu jest przekazać nie treści, a emocje. Nie musisz doprowadzać uczestników webinaru do łez, opowiadając swoją historię w taki sposób, jak to zrobili w EDEKA.

Wystarczy lekki dreszcz, śmiech lub tylko uśmiech, entuzjastyczne okrzyki — to są oznaki, że Twoja historia miała wpływ na odbiorcę.

Stwórz historię wokół głównego bohatera. W tym celu możesz wybrać ciekawą personę znajdującą się w kontrowersyjnej sytuacji lub ekscytujące wydarzenie z życia. Coś, co zainteresowało również Ciebie. W ten sposób łatwiej będzie Ci przekazać treści w taki sposób, by wywoływały emocje u odbiorców.

Mniej konkretów. Podobnie jak w dobrej reklamie, nie warto opowiadać o produkcie w samych superlatywach. Każdy wie, że ideały nie istnieją, dlatego odbiorcy ciężej będzie uwierzyć w historię, gdzie wszystko jest bezproblemowe i wspaniałe. Pokaż, jak czują się ludzie, którzy wybrali Twój produkt, w czym im pomógł, czego nauczył, jakie problemy rozwiązał.

Nacisk na ludzi i atmosferę. Twój wniosek i usługa mają być jedynie tłem dla bohatera. Jego historia ma sprawić, że klient zaufa Ci bardziej, niż gdybyś opowiadał o zaletach swojej propozycji.

Dobry przykład to reklama Lacoste. Wzruszająca historia pary, która jest w centrum uwagi, podczas gdy marka pozostaje jedynie tłem, pięknym, zmysłowym, niezapomnianym.

Jak buduje się storytelling?

Ważne jest, abyś podążał za strukturą, czyli postępował zgodnie z logiką zawartą w opowiadaniu. Nie zapomnij, że historia powinna skłonić odbiorców do pewnych przemyśleń i wniosków — zawsze przy dodawaniu jakiegoś szczegółu pamiętaj, jaki cel postawiłeś wcześniej.

Klasyczny schemat w storytellingu wygląda tak:

Wstęp → Rozwój wydarzeń → Punkt kulminacyjny → Wniosek → Zakończenie

Nigdy nie zapominaj o zakończeniu!

Dopóki nie wiesz, jak chcesz zakończyć swoją historię, nie zaczynaj opowiadania. Historie bez finału w tym przypadku spowodują tylko irytację. Liczy się puenta.

Sprawdź, jakie mamy dla Ciebie wskazówki do prowadzenia webinaru tutaj.

Storytelling dla webinarów i sprzedaży

W jaki sposób możemy wykorzystać storytelling na webinarze i jak za pomocą opowiedzianej historii zwiększyć skuteczność spotkania? Mamy dla Ciebie kilka przykładów wykorzystania storytellingu oraz instrukcję, jak wprowadzić je w życie.

Biznes-historia

Kiedy z tego korzystać? — Jeśli wymyślisz dobrą historię, umieść ją na swojej stronie i w sieciach społecznościowych.

Po co? — Aby wyróżnić się wśród konkurencji i od razu pokazać swoim przyszłym klientom lub studentom, kim jesteś i że jesteś profesjonalistą. Historia pokaże, dlaczego tak jest i udowodni, że wśród podobnych ofert Twoja jest wyjątkowa.

O czym opowiadać? — Możesz opowiadać o sobie, firmie, produkcie. O wszystkim, co pokaże odbiorcy Twój profesjonalizm i troskę, by dostarczyć jak najlepszy produkt.

Potrzebujesz pomocy? — Rozpocznij zdanie od swojego imienia i wyszczególnienia dwóch osiągnięć. Pierwsze — ze strony profesjonalnej, drugie — osobiste. Może być to coś sentymentalnego, ale w pierwszej kolejności zastanów się, czy Twoja grupa docelowa to doceni. Pisz wszystko w trzeciej osobie. Po napisaniu imienia i osiągnięć dodaj mały prolog, który pokaże, jak to się stało, że zakochałeś się w swojej działalności. Wspomnij też, dlaczego chcesz podzielić się wiedzą z innymi. «Tak to wygląda dzisiaj, ale kilka lat temu… był prawie niezauważalnym studentem w śmiesznych okularach, ale z bardzo poważnym marzeniem».

Podpowiedź: dobrze jest od czasu do czasu ponownie przeczytać tę historię. Zmieniaj coś, śmiało dodawaj detale do swojej historii tak, aby wywołała zachwyt.

co to storytelling

Historia zamiast wstępu

Kiedy z tego korzystać? — Na początku webinaru. Włącz jako prezentację na wydarzeniu od razu po tradycyjnym pytaniu: Jak mnie słyszycie?

Po co? — Oczywiście, możesz zacząć jak zwykle: Mam na imię… tyle lat pracuję w branży… Moje sukcesy to…

Załóżmy jednak, że nie chcesz zanudzić uczestnika suchymi faktami, ale ponad wszystko pragniesz zachwycić go, zdobyć zaufanie i przekonać do swojego profesjonalizmu. Przede wszystkim taka historia od razu przyciągnie uwagę odbiorcy. Zauważy, że zależy Ci na ciekawym przekazaniu wiedzy, że włożyłeś wysiłek w to, aby urozmaicić spotkanie. Z pewnością to docenią.

O czym opowiadać? — Na początek webinaru przygotuj historię o tym, jak znalazłeś swoje powołanie, założyłeś biznes. Opisz kiedy zrozumiałeś, że Twoja praca jest ważna. Historia porażki jest również wskazanaa! Zaznacz, czego Cię to nauczyło. Twoi odbiorcy będą wiedzieli, że porażki i popełnianie błędów zdarza się każdemu, nawet (a może szczególnie) tym, którzy osiągnęli sukces. Poczują do Ciebie większą sympatię, a może zachęcisz ich nawet do spełniania ich własnych marzeń. Będą wiedzieli, komu zawdzięczają motywację.

Potrzebujesz pomocy? — Nie bój się najpierw skorzystać z gotowych szablonów historii i przekształcić je tak, by pasowały do Twojego opowiadania. Tutaj pomogą ci frazy-haczyki — trzymaj się ich, jeśli nie wiesz, o czym masz mówić dalej.

  1. Gdzie…
  2. Kto
  3. Pewnego razu
  4. Aż tu nagle
  5. Jednak
  6. Wtedy
  7. W końcu

Do takiej historii można dodać obrazki, własne lub ze stoków.

Podpowiedź: wymyśl zakończenie na samym początku. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w jaki sposób poprowadzić swoją historię tak, by miała pożądany przez Ciebie wydźwięk.

Storytelling do zawarcia umowy na webinarze

Kiedy z tego korzystać? — Na webinarze, zanim zaprezentujesz swoją ofertę.

Po co? — Aby emocjonalnie przygotować uczestników do podjęcia decyzji. Otrzymali już wystarczającą dawkę niezbędnych informacji i najprawdopodobniej nie potrzebują już kolejnych. Daj uczestnikom zrozumieć, dlaczego warto nauczyć się od Ciebie więcej. Kluczem jest odwołanie się do ich emocji i potrzeb, dawanie im poczucia, że doskonale je rozumiesz. Wtedy łatwiej przekonasz ich do wyboru tego, co im oferujesz.

O czym opowiadać? — Możesz przedstawić historię klienta, który doszedł do wniosku, że ma dosyć zajęć grupowych i umówił się na indywidualną konsultację.

Potrzebujesz pomocy? — Powiedz, dlaczego bohater Twojej historii musiał koniecznie nauczyć się czegoś nowego, dlaczego tak bardzo mu na tym zależało. Co takiego mogło się wydarzyć, gdyby nie zmienił swojego podejścia do konkretnej sytuacji. Pozwól słuchaczom wczuć się w bohatera.

Podpowiedź: zapisz historię i zostaw na godzinę. Następnie przeczytaj ją ponownie i odpowiedz sobie na pytanie: czy ten przykład jest motywujący? Czy Twoich uczestników ten przykład zainteresuje?

Storytelling w newsletterze

Kiedy z tego korzystać? W newsletterze pomiędzy wydarzeniami.

Po co? — Aby utrzymać zainteresowanie uczestników i nie pozwolić im, na rezygnację z kolejnego spotkania.

O czym opowiadać? — Powiedz o sytuacji bez wyjścia, zaskakujących wnioskach, do których doszedłeś po ostatnim webinarze. O tym, jak jeden z uczestników otworzył Twoje oczy na jakiś problem, o tym, jak znalazłeś swoją inspirację. Możesz opowiedzieć o tym, jak przezwyciężyłeś trudności i z tego powodu chcesz pomóc innym zaoszczędzić czas i pieniądze, aby nie popełniali Twoich błędów z przeszłości.

Jak zbierać i analizować feedback uczestników webinaru lub szkolenia? Przeczytaj tutaj.

Potrzebujesz pomocy? — Jako przykład może posłużyć ta historia, w której możesz zamienić fragmenty i dopasować do swoich potrzeb.

«Wszystko zmieniło się w jeden dzień. Myślałem, że jestem dość dobrym przedsiębiorcą, aż trafiłem na pewne biznesowe spotkanie i poznałem guru branży… który potrafił rozwinąć i sprzedać każdy biznes».

Tu powinien zacząć się, na przykład krótki dialog, z którego dowiedziałeś się, że tak naprawdę nie rozumiesz, co się liczy najbardziej w zarządzaniu firmą.

«Nic nie rozumiesz, tylko to brzmiało w mojej głowie przez kilka dni».

«Więc wziąłem się do pracy»…

Podpowiedź: pamiętaj, że storytelling na webinarach to nie tylko modna sztuczka — jest to skuteczne narzędzie do zwiększenia zainteresowania. Jeśli chcesz, by wszystko zadziało, pamiętaj, że musisz złożyć swoją propozycję, dodając odnośniki do landing page’u, sklepu, oraz przyciski CTA.

CTA i storytelling

Polecamy przeczytać wpisy: Pomocy! Dlaczego CTA nie działa?

Jak stworzyć landing page dla webinaru i niczego nie spartaczyć?

Podsumowując. Uczenie się storytellingu

Nie każdy potrafi ładnie opowiadać, ale wszyscy chcą słuchać wyłącznie ciekawych historii — tego możesz być pewien. Uwierz nam, każdy ma coś do powiedzenia. Wszystkie sytuacje, umowy, osiągnięcia oraz porażki można przedstawić w ładnym opakowaniu. Ponadto, historie ze świata biznesu sprzedają usługi lub towary skuteczniej niż jakakolwiek reklama.

Dlatego warto zabrać się do napisania kilka historii o własnym doświadczeniu. Nie ma znaczenia, co dokładnie chcesz pokazać za pomocą storytellingu, pamiętaj, że najważniejsze to prawidłowe zaprezentowanie. Takie, które pomoże Ci wyróżnić się spośród konkurencji, wzbudzi emocje w odbiorcy i skłoni go do skorzystania z Twojej oferty.

MyOwnConference – Twoja solidna platforma do webinarów
Katarzyna Radczenko

Śledź blog platforma do webinarów MyOwnConference, aby być na bieżąco z najlepszymi praktykami dotyczącymi webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Your privacy matters. No website cookies.
Session cookies used for logins to accounts
or webinar rooms only.
OK