Jak zorganizować i przeprowadzić pierwszy webinar. Doświadczenie osobiste

Jak zorganizować pierwszy webinar

Początki są zawsze trudne, zwłaszcza gdy samodzielnie prowadzisz pierwszy webinar. Masz milion pytań i wątpliwości: czy to się w ogóle uda, jak nie zanudzić słuchaczy, jak poradzić sobie z problemami technicznymi itd. Pamiętaj jednak, że im więcej będziesz sobie zadawać pytań, tym ciężej będzie Ci się ruszyć z miejsca. Pojawi się coraz więcej wątpliwości, co sprawia, że nie potrafisz wybrać tego właściwego tematu, więc cały czas odkładasz webinar na później. Spójrz na to od innej strony: tylko poprzez działanie możesz zyskać doświadczenie, które pozwoli Ci doskonalić Twoje przyszłe webinary. Nie oczekuj od siebie, że ten pierwszy webinar będzie idealny – pozwól sobie na to, żeby nie zrobić wszystkiego od razu najlepiej.

Nasza specjalistka ds. marketingu w MyOwnConference doskonale zna problem rosnących przed pierwszym webinarem wątpliwości, więc chętnie podzieli się wskazówkami, które pomogą spokojnie i efektywnie przeprowadzić pierwszy w Twoim życiu webinar.

Dobre przygotowanie jest podstawą

Przygotowanie slajdów do webinaru już po Tobie? Jeśli nie, to ten wpis Ci się przyda. Po przygotowaniu prezentacji, zajmij się planem wystąpienia: zapisz go i zapamiętaj. Przemyśl go dokładnie, możesz także przećwiczyć prowadzenie webinaru i swoje wypowiedzi wcześniej. Postaraj się mieć w głowie zarys tego, co powiesz, ale pozwól sobie na improwizację. Nie czytaj z kartki. Dzięki takiemu przygotowaniu poczujesz się pewniej i spokojniej. Przetestuj sprzęt i platformę do webinarów. Sprawdź, jakie masz możliwości i wybierz to, co najbardziej pasuje do charakteru Twojego webinaru, ilości uczestników itd. Wybierz miejsce, z którego będziesz prowadzić transmisję i w którym nikt Ci nie będzie przeszkadzał. Pomyśl o odpowiednim oświetleniu (najlepiej, gdyby światło padało na Twoją twarz – unikaj źródeł światła za Tobą, bo to uczyni Cię niewidocznym). Taka dbałość o szczegóły pozwoli uniknąć niespodzianek podczas prezentacji. Nie martw się, jeśli coś pójdzie nie tak. Pamiętaj, że to jest Twój pierwszy webinar i każdy kiedyś zaczynał.

Od tablicy szkolnej po e-learning. Jak nauczyciel może zarabiać w Internecie?

Odpowiedz na pytania, zanim zostaną zadane

Podczas pracy nad tekstem przemówienia zastanów się, jakie pytania słuchacze mogą zadać. Jak już wspominaliśmy w jednym z naszych poprzednich wpisów, przeprowadzenie webinaru bez obecności uczestników pomoże Ci w tym zadaniu. Dzięki temu webinar będzie bardziej profesjonalny, unikniesz również zaskakujących pytań. Jak pewnie wiesz, wiele osób przed wystąpieniami bardzo stresuje się momentem, w którym będą zadawane pytania. Można go zminimalizować, jeśli dobrze przygotujesz się merytorycznie, pomyślisz, o co uczestnicy mogliby zapytać, jak mógłbyś odpowiedzieć.

Nie zapominaj o słuchaczach

W trakcie pierwszego webinaru zwykle zwracamy uwagę tylko na to, co mówimy i w jaki sposób, zapominając o tym, że webinar nie jest monologiem. Zadawaj uczestnikom pytania, poproś, by podzielili się własnym doświadczeniem lub wrażeniami. Pamiętaj, że bez słuchaczy webinar nie mógłby się odbyć. Aktywizacja uczestników wpłynie pozytywnie na wrażenia z webinaru. Nikt nie lubi prowadzących, którzy wypowiadają swoją kwestię i nie łapią żadnego kontaktu ze słuchaczami. Pokaż, że Twoi odbiorcy są dla Ciebie ważni.

To Twój pierwszy webinar — poproś o pomoc

Każdy serwis do webinarów ma opcję prowadzenia transmisji z moderatorem. Jest to użytkownik, który pomaga prowadzącemu w kwestiach technicznych oraz dba o przestrzeganie zasad netykiety na czacie. Zazwyczaj moderator blokuje trolli, usuwa spam, podaje linki do materiałów dodatkowych. To świetna opcja, która znacznie zmniejszy Twój stres. Nie będziesz musiał martwić się, co zrobić, gdyby pojawiły się jakieś problemy techniczne.

Nie przejmuj się trollami

Już na pierwszym webinarze spotkałam tego okrutnego i złośliwego mieszkańca Internetu. Ale mój troll okazał się dość nieszkodliwy i szybko został rozbrojony przez specjalną funkcję blokowania uczestników. A więc przygotuj się na to, że dokuczliwi uczestnicy będą wysyłać linki ze spamem albo reklamować swoje usługi i produkty na czacie. Dzieje się tak niemal na każdym webinarze. Właśnie dlatego blokuj linki i usuwaj wiadomości spamowe. Przede wszystkim pamiętaj, że nie prowadzisz webinaru dla trolli, więc nie warto poświęcać im czasu i uwagi. Podobnie jest z osobami, które mogą być niemiłe lub próbować zakłócić Twój webinar. Takie sytuacje się zdarzają i powinieneś się na nie przygotować. To dla Ciebie sprawdzian, ponieważ Twoją reakcję będą oglądać inni uczestnicy webinaru. Najważniejsze to zachować wysoką kulturę, nie denerwować się i zawsze odpowiadać spokojnie i miło. To zrobi dobre wrażenie na uczestnikach.

Czas to pieniądz

Czasem się zdarza, że prowadzący tak zafascynuje się tematem, że prezentacja potrwa godzinę zamiast 20 minut. W takiej sytuacji, żeby uniknąć rozproszenia uwagi, powiedz słuchaczom, że odpowiesz na wszystkie pytania po zakończeniu części głównej. Nie przeciągaj również zbyt mocno webinaru, ponieważ Twoi uczestnicy mogą mieć także inne zajęcia i będą zmuszeni wylogować się z webinaru. Szanuj ich czas.

Nie czytaj tekstu ze slajdów!

Jeśli Twoi słuchacze potrafili wziąć udział w webinarze, to na pewno poradzą sobie z czytaniem. Nie ma sensu słuchać tego, co przed chwilą zostało przeczytane. Tekst slajdów ma tylko uzupełniać Twoją wypowiedź, a nie dublować ją. Patrz w kamerę i opowiadaj z głowy. Postaraj się zachowywać naturalne, bądź sobą, możesz nawet trochę pożartować. Relacja z uczestnikami jest podstawą dobrego webinaru. Jeśli dobrze poczują się na Twoim webinarze, jeśli zauważą, że znasz się na temacie, interesujesz się nim i jesteś sobą, z chęcią wrócą na kolejne organizowane przez Ciebie webinary.

Baw się dobrze

Twoi słuchacze są zwykłymi ludźmi, więc nie ma sensu się stresować. Pomyśl o spotkaniu jak o rozmowie z przyjaciółmi. Wiemy, że łatwiej powiedzieć, niż zrobić, więc zerknij na te rady od naszych specjalistów, które pomogą pokonać tremę. Trema to coś naturalnego, w szczególności, gdy robisz coś po raz pierwszy. Nie narzucaj sobie zbyt wysokiej presji, ponieważ to doprowadzi tylko do większego stresu, a to z kolei z kolei zwiększa możliwość popełnienia błędu lub na przykład zacięcia się.
Zapraszamy też do przeczytania innych wskazówek dla początkującego szkoleniowca online.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!