Instagram jako narzędzie do promocji webinarów i wydarzeń

Instagram do promocji webinarów

Promowanie się na Instagramie już nikogo nie dziwi. Obecnie Instagram jest jednym z najbardziej popularnych serwisów społecznościowych.

Liczba aktywnych użytkowników tej platformy wynosi 1 miliard miesięcznie, w tym 9,2 mln Polaków. Można powiedzieć, że w 2022 roku ¼ internautów będzie posiadała dostęp do Instagrama. Jest to czwarty największy portał społecznościowy na świecie. Jak w takim razie wyróżnić się na tle innych użytkowników i skłonić klienta do uczestnictwa w Twoim wydarzeniu lub webinarze?

Przede wszystkim zapamiętaj, że Twoje konto musi być interesujące same w sobie. Nie postrzegaj tego jako promocję webinaru, tylko promocję Twojego konta. To oznacza, że musi ono być doskonale dopracowane i przemyślane: musi być Twoją wizytówką. To właśnie interesujące profile, które są dobrze prowadzone, mają największą szansę na to, że ich obserwatorzy z chęcią zapiszą się na webinar.

Jak działa algorytm na Instagramie?

Zasada jest prosta — im większa aktywność jest na Twoim profilu, tym więcej ludzi zapisze się na wydarzenie/webinar. Jeszcze niedawno temu myślano, że najważniejsza jest ilość followersów. Ludzie ściągali aplikacje, które umożliwiały szybkie zwiększenie liczby obserwujących albo korzystali z tzw. “follow for follow”. Jednak dzisiaj takie tricki już nie działają, wręcz przeciwnie. Hashtag “#like_for_like” czy “#follow_for_follow” może zniszczyć reputację firmy i zniechęcić klientów do danej marki. Pamiętaj, żeby wystrzegać się takich procederów: nie kupuj obserwatorów, nie korzystaj z botów, bo doprowadzisz do skutku odwrotnego do pożądanego: Twoje zasięg i widoczność zmniejszą się, i z pewnością nie doprowadzisz do wzrostu popularności Twojego konta.

Lepiej mieć tysiąc obserwujących, ale takich, którzy aktywnie lajkują i komentują Twoje posty, niż milion pasywnych botów. Jakość jest ważniejsza od ilości. Jeśli zbudujesz aktywną społeczność, która z chęcią będzie czytała i oglądała Twoje posty, a wiele z nich będzie komentować, to możesz być pewien, że zyskasz wielu chętnych na webinar. Ktoś, kto zaobserwuje Cię tylko w nadziei na to, że mu się zrewanżujesz, nie będzie przeglądać Twojego konta ani nie zapisze się na webinar. Po co Ci więc tacy obserwatorzy?

Dlaczego tak to wygląda?

Odpowiedź leży w algorytmach Instagrama. Istnieją cztery zasady dotyczące widoczności postów.

1. Zainteresowania

W pierwszej kolejności są wyświetlane te treści, które mogą zaciekawić użytkownika, czyli podobne do tych, które polubi lub skomentuje oraz te, które się znajdują w jego historii wyszukiwania. Działają tutaj odpowiednie algorytmy, które śledzą aktywność.

2. Nowe posty

Starsze zdjęcia mają niższą pozycję w aktualnościach niż te opublikowane przed chwilą. Przy okazji warto zaznaczyć, że ważne jest dodawanie postów regularnie. Wtedy nowe posty będą wyświetlały się Twoim obserwatorom.

3. Relacje z profilem

Konto, na którego zdjęciach byłeś oznaczony, bądź do którego wysyłasz wiadomości prywatne, ma pierwszeństwo w Twoim feedzie. Jak widzisz, liczą się interakcje, i to przede wszystkim. Dbaj o nie.

4. Czas

Im więcej czasu użytkownik przegląda Twój post, tym większe jest prawdopodobieństwo, że następnego razu Twoje zdjęcie wyświetli mu się jako pierwsze. To dla Ciebie wskazówka: twórz posty, które można przeglądać dłuższą chwilę, ale nie za bardzo napakowane treścią. Przykładem mogą być popularne ostatnio posty edukacyjne, które zawierają kilka zdjęć/grafik, na których jest krótki tekst. Zapoznając się z takim postem, obserwator spędzi przy nim dłuższą chwilę.

Jak widać, Instagram robi wszystko, by użytkownik był zadowolony z treści, które pojawiają mu się w aktualnościach, ponieważ chce utrzymać jego uwagę jak najdłużej. Użytkownik widzi tylko to, co dla niego jest naprawdę interesujące i dlatego więcej czasu spędza w sieci. Z tego wynika, że w przypadku followersów liczy się nie ilość, a jakość. Jeśli zaś będą Cię obserwować ludzie, których zupełnie nie obchodzi to, co im proponujesz, to Twoje publikacje nie będą im się po prostu wyświetlać.

Promocja na Instagramie: jak przyciągać uwagę użytkowników?

Zanim rozpoczniesz kampanię marketingową webinaru lub wydarzenia, upewnij się, że Twoje konto na Instagramie jest lubiane przez potencjalnych klientów. Pierwszym krokiem ku udanej reklamie jest przyciągnięcie uwagi, a następnie budowanie dobrych relacji z odbiorcą.

Zwiększenie zasięgów

1. Jeśli Twój aktualny profil w żaden sposób nie nawiązuje do wydarzenia czy webinaru, to albo usuń nieodpowiednie publikacje, albo utwórz nowe konto. Ważne jest to, aby obserwator wiedział, na jakim koncie się znajduje: co chcesz przez nie przekazać, jaka jest jego tematyka i cel. Wówczas przyciągniesz swoją niszę.

2. Profil biznesowy

Warto od razu przestawić ustawienia na profil biznesowy (wejdź w Ustawienia i kliknij “Przełącz na profil firmowy”). W ten sposób będziesz mógł dodać swoje dane kontaktowe oraz tworzyć posty sponsorowane. Ponadto otrzymasz dostęp do statystyk, dzięki którym zbadasz swoją Twoją grupę docelową oraz upodobania klientów.

3. Zastanów się nad zdjęciem profilowym.

Najlepiej ustawić logo firmy lub Twoją własną fotografię. Warto zaznaczyć, że ludzie bardziej ufają spersonalizowanym profilom. Klient ma lepsze nastawienie do profilu z awatarem prawdziwego człowieka niż z nazwą firmy.

4. Nie zapomnij o mikrobiografii.

Człowiek, który wchodzi na Twoje konto, musi wiedzieć, czym się zajmujesz. W przypadku, gdy prowadzisz konto firmowe, ale chcesz go “uczłowieczyć”, oznacz profile ludzi, należących do danego zespołu. Użyj w tym celu małpy “@”, a dalej bez spacji podaj nazwę profilu. Dzięki temu klienci będą wiedzieć, że to konto jest prowadzone przez realnych ludzi, którzy nie ukrywają się za maską anonimowej firmy. Bezosobowe profile nie wzbudzają zainteresowania ani nie budują więzi.

mikrobiografiya

5. Instagram jest siecią wizualną, więc najważniejsze są w nim zdjęcia, które publikujesz.

Zadbaj o to, by fotografie miały dobrą ostrość, światło i kompozycję. Nie bój się korzystać z redaktorów zdjęć. Oto kilka najlepszych aplikacji:

  • Snapseed
  • Lightroom
  • Face tune
  • Vsco

Pamiętaj o tym, by wykreować jeden styl dla wszystkich zdjęć, wtedy profil staje się bardziej klarowny i wygląda atrakcyjniej. Może to być taka sama kolorystyka, tło itd. Pamiętaj, aby być spójnym.

instagram

6. Co pisać pod zdjęciami?

Opowiadaj o tym, czym się zajmujesz, jak piszesz scenariusze do swoich webinarów, dziel się ciekawostkami i planami na przyszłość. I oczywiście nie zapominaj o hashtagach. Skup się na tym, aby Twój styl i ortografia były nienaganne. Jeśli masz z tym problem, warto poprosić kogoś, kto doskonale radzi sobie z pisaniem. Posty, jak i ich opisy, to Twoja wizytówka.

Rozpocznij swoją przygodę z webinarami. Załóż darmowe konto na platformie do webinarów MyOwnConference i testuj wszystko bez limitu.

7. Dzięki hashtagom ludzie łatwiej mogą znaleźć interesujące ich treści.

Ich używanie pomoże zwiększyć zasięg Twoich postów, ponieważ ktoś, kto nigdy nie słyszał o Tobie może trafić na Twój profil przez przypadek, sprawdzając posty z tym hashtagiem. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy używać angielskich hashtagów, czy polskich, to odpowiedź jest prosta — zależy, do jakiej grupy docelowej chcesz trafić. Osoby, które nie mają jeszcze dużo lajków pod zdjęciami (do 200-500), powinny używać hashtagów o mniejszym zasięgu, ponieważ wtedy jest większa szansa dostać się na listę najpopularniejszych postów. Możesz również wymyślić własny hashtag. Pamiętaj tylko o tym, aby nie był za długi — najlepiej, żeby się składał z 1-2 słów.

Hashtagi lepiej umieszczać w opisie, a nie w komentarzach, dlatego że te z komentarzy nie będą się wyświetlać w wynikach wyszukiwania. Jeśli zaś wydaje Ci się, że hashtagi w opisie nie wyglądają estetycznie, możesz odciąć je od głównej treści kropkami lub enterami (z poziomu smartfona możesz to zrobić na przykła poprzez napisanie notatki w telefonie, a następnie skopiowanie jej).

hashtag

Instagram pozwala na użycie 30 hashtagów pod jednym zdjęciem, aczkolwiek lepiej nie używać maksymalnej ilości, ponieważ możesz zostać uznany za spamera. Najlepiej umieścić 2-4 hashtagi, które dokładnie opisują zdjęcie lub post. Jeśli często używasz takich samych hashtagów, to Instagram może ucinać ich zasięgi, więc wyjściem z tej sytuacji jest zmienianie ich kolejności.

Jak działa promocja na Instagramie i budowanie dialogu z odbiorcami

Według statystyk ludzie częściej oglądają Instastory niż aktualności. Pomagają one znieść barierę między firmą a klientem. Do wyboru masz zdjęcie lub 10-sekundowy filmik, dzięki którym możesz pokazać, jak się przygotowujesz do wydarzenia czy zbierasz materiały do webinaru. Możesz również opowiedzieć o czymś swoim obserwatorom: przekazać im jakąś ciekawostkę albo opowieść z życia. Dzięki temu będziesz budować z nimi relację, która zmniejszy dystans.

Jeśli chcesz zwiększyć zasięgi Instastory, używaj hashtagów lub lokalizacji. Jeśli nie chce Ci się psuć relacji dodatkowymi napisami, ukryj je dobierając taki kolor tekstu, który będzie niewidoczny na tle głównego obrazu, albo zmniejsz rozmiar hashtagu/lokalizacji do takiego stopnia, aż stanie się niezauważalny.

Nie zawsze możemy się zmieścić w 10 sekundach, zwłaszcza kiedy mamy coś ciekawego do powiedzenia, ale możesz dodać kilka relacji na raz. Dobrym rozwiązaniem są również relacje na żywo. Jeśli organizujesz i promujesz wydarzenie, to fajnie by było opowiedzieć o nim, pozwolić obserwującym zobaczyć przygotowania od kuchni, zapoznać się z zespołem, który dla nich pracuje itd. Możesz opowiedzieć np. o swoim pierwszym webinarze/wydarzeniu, jak się stresowałeś, jak zdecydowałeś się na prowadzenie webinarów. Nie bój się być sobą. Ludzie chętniej kupują od człowieka, który jest taki sam jak oni, ma takie same problemy albo śmieje się z takich samych żartów.

Żeby zachęcić ludzi do aktywności w Instastory, użyj ankiet czy zaproponuj zadawać pytania o zbliżającym się webinarze.

Połącz komunikację przez Instastory z komunikacją przez posty i analizuj statystyki. Sprawdź, o której godzinie Twoi followersi są najaktywniejsi oraz jakie treści najbardziej im się podobają. Dzięki temu będziesz mógł dostosować prowadzenie swojego profilu do tego, co sprawdza się najlepiej.

Podsumowując: promocja na Instagramie nie jest aż tak trudna!

Eksperymentuj! Tylko tak wyrobisz najlepszą dla siebie metodę. Promocja na Instagramie nie jest aż tak trudna. Staraj się wstawiać 1-2 posty codziennie i wzbudzać ciekawość do tego, co robisz poprzez ładne zdjęcia i filmiki. Możesz również dodawać posty z treścią, z ładną grafiką, w których przekażesz jakieś ciekawostki lub inną przydatną wiedzę. Używaj hashtagów i ustawiaj lokalizację, żeby mieć większe zasięgi. Nie stwarzaj bariery między Tobą a obserwującymi. Pokaż im w Instastory, czym się zajmujesz na co dzień, co robisz, żeby przygotować najlepszy w ich życiu webinar. Pokaż, kim jesteś i bądź sobą. Nie ograniczaj się tylko Instagramem. Zdobądź wiedzę o tym, jak promować wydarzenie na Facebooku. Twórz z pasją i wtedy ludzie sami się przekonają do Twojej działalności! A MyOwnConference pomoże Ci w organizacji webinarów!

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Your privacy matters. No website cookies.
Session cookies used for logins to accounts
or webinar rooms only.
OK