Słownik prowadzącego webinary

program do webinarów

Każda grupa zawodowa ma swój specyficzny język i gospodarze webinarów nie są tutaj wyjątkiem. Staraliśmy się więc zebrać terminy i pojęcia, które są najczęściej używane w dziedzinie webinariów. Ich znajomość pozwoli na lepsze zrozumienie środowiska, jak i poruszanie się w nim. Poznaj je i zacznij używać.

Najpopularniejsze pojęcia


Krótki i praktyczny słownik

📌 Autowebinar lub automatyczne webinary

To technologia, która automatyzuje webinary. Prezenter przesyła nagranie webinaru do specjalnego serwisu. Następnie nagranie jest transmitowane jako webinar na żywo. Dzięki temu organizatorzy nie muszą kilkakrotnie przeprowadzać jednego seminarium online. Autowebinar jest wygodny dla uczestników, ponieważ mogą wybrać najdogodniejszy czas na uczestnictwo. To znacznie zwiększa szansę na to, że webinar znajdzie więcej odbiorców, którzy nie będą musieli martwić się o to, czy termin webinaru im odpowiada.

Oczywiście, z MyOwnConference szybko i łatwo zorganizujesz autowebinar i będziesz mógł cieszyć się jego skutecznością.

📌 Zakaz (ban)

Jest to okazja do zablokowania uczestnika, który podczas transmisji zakłóca porządek – czy to poprzez niekulturalne zachowanie, łamanie regulaminu, czy też inne niepożądane zachowania.

📌 Webinarium internetowe

To internetowy odpowiednik kursów czy spotkań. Odbywa się ono w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji internetowej lub programu zainstalowanego na komputerze każdego z uczestników. W webinarze mogą brać udział ze wszystkich stron świata, ponieważ nie ogranicza nas lokalizacja.

Webinaria pozwalają na zdalne spotkania czy wywiady. Są szeroko stosowane w edukacji na odległość. Główne zalety webinarów to interaktywność, dostępność, opłacalność. Nie ma potrzeby wynajmowania sal czy martwienia się tym, w jaki sposób uczestnicy dotrą na miejsce szkolenia. To wiąże się nie tylko z większą osiągalnością, ale i sporymi oszczędnościami. Z historią powstania webinarów możesz zapoznać się w jednym z naszych artykułów.

📌 Pokój webinarowy

Jest to specjalna strona internetowa, na której odbywa się webinar. Pokój webinarowy zazwyczaj zawiera czat, okno prezentacji, listę uczestników i wideo, na którym znajduje się prezenter, czasem również widok z kamery innych uczestników.

📌 Kamerka internetowa

Służy do pokazywania prezenterów, którzy prowadzą webinar. To świetny sposób na urozmaicenie webinaru, ponieważ odbiorcy chętnie patrzą nie tylko na prezentację PowerPoint, ale także osobę, która przekazuje im nową wiedzę.

📌 Interakcja

Jest to reagowanie uczestnikówa na treść webinaru oraz ich aktywny udział w konferencji online. Mogą to być ankiety, czaty na żywo, pytania i dalsze dyskusje w mediach społecznościowych. To bardzo ważny element webinaru, ponieważ pokazuje zaangażowanie nie tylko uczestników, ale i prowadzących webinar.

📌 Konferencja wideo

Nowoczesna technologia, która pozwala dwóm lub większej liczbie użytkowników słyszeć i widzieć się na odległość w czasie rzeczywistym.

📌 Wirtualna klasa

Aplikacja internetowa zaprojektowana do prowadzenia grupowych sesji szkoleniowych, spotkań biznesowych lub wydarzeń marketingowych w jednym miejscu. W wirtualnej klasie komunikacja odbywa się za pomocą czatu tekstowego lub głosowego, a także strumienia wideo prezenterów.

📌 Coach

Specjalista, który korzysta ze specjalnych metod i pomaga zainteresowanemu użytkownikowi w osiągnięciu większej efektywności w konkretnej dziedzinie.

📌 Wirtualne tło

Jest to obraz lub film używany jako tło podczas webinaru. Służą one do stworzenia profesjonalnie wyglądającej konferencji online i uczynienia webinaru atrakcyjnym wizualnie oraz profesjonalnym

📌 Udostępnianiea ekranu

Jest to funkcja, która umożliwia wyświetlanie ekranu komputera widzom. Może być wykorzystywany podczas transmisji na żywo lub podczas wcześniej nagranego wydarzenia. To jeden z najważniejszych elementów webinaru, ponieważ właśnie poprzez tę funkcję prezenterzy udostępniają swoje materiały, prezentacje czy inne ważne elementy.

📌 Trener

To ekspert, który stosuje specjalne techniki i pomaga innej osobie osiągnąć większą wydajność w określonym obszarze życia. Często trenerzy pracują zdalnie i prowadzą szkolenia online. Dobry trener korzysta z wiedzy z zakresu psychologii i to na niej się opiera.

📌 Współczynnik konwersji

Odnosi się do odsetka użytkowników, którzy spełnili prośby gospodarzy webinaru. W przypadku konferencji internetowych zwykle występują trzy rodzaje współczynników konwersji:

  • odsetek osób, które odwiedzają stronę docelową, a następnie rejestrują się na niej jako członkowie;
  • odsetek zarejestrowanych uczestników, którzy wzięli udział w webinarium;
  • odsetek uczestników webinaru, którzy zarejestrują się na kolejne działania w lejku marketingowym.

📌 Poczekalnia

Pokój, w którym uczestnik czeka, aż gospodarz spotkania wpuści go do głównego pokoju webinarowego. Jest używany, gdy moderator musi się przygotować przed rozpoczęciem webinaru.

📌 Marketing treści

Proces tworzenia treści, które informują, angażują i pozyskują grupę docelową. Wykorzystanie webinaru jako narzędzia content marketingu to bardzo skuteczny sposób na przyciągnięcie do siebie klientów.

📌 Moderator

Jest to osoba, która pomaga gospodarzowi w organizacji i prowadzeniu webinaru. Z reguły moderator odpowiada tylko za sprawy organizacyjne, jednak jest osobą niezbędną. Prezenter, zmuszony do zajęcia się obowiązkami moderatora, nie byłby w stanie skupić się na prowadzeniu webinaru

Kluczowe obowiązki moderatora:

  • usuwanie spamu lub nieprzyzwoitego języka na czacie;
  • blokowanie członków, którzy przeszkadzają innym użytkownikom;
  • odpowiadanie na pytania techniczne uczestników czatu;
  • nagranie webinarium.

📌 Szkolenie online

To wydarzenie, którego głównym celem jest zdobywanie nowej wiedzy i rozwijanie praktycznych umiejętności w dowolnej dziedzinie działalności. Szkolenia przeprowadza się przez Internet za pomocą specjalnych platform lub programów, które umożliwiają stworzenie spotkania oraz poprowadzenie go.

📌 Prelegent

Osoba zaproszona przez gospodarza do wystąpienia na webinarze. Jest to zazwyczaj ekspert w danej dziedzinie, który ma się podzielić swoją wiedzą i nauczyć uczestników webinaru czegoś nowego, doszkolić ich.

📌 Program webinarowy, platforma webinarowa, serwis webinarowy

Specjalne oprogramowanie lub platforma, na którycho prowadzone są webinary. Istnieją 2 główne typy oprogramowania do webinarów: te, które należy zainstalować na komputerze, oraz te, które działają z przeglądarki. Mają także różne dodatkowe funkcje, które mają ułatwić lub uatrakcyjnić korzystanie i prowadzenie szkoleń online.

📌 Zasoby

Wszelkie dokumenty, pliki i linki, które chcesz udostępnić członkom. Mogą to być na przykład notatki, prezentacje, wzory, czy inne pomoce naukowe dla uczestników.

📌 Remarketing

Ponowne wprowadzenie produktu po odwiedzeniu strony przez klienta. Można to zrobić za pośrednictwem poczty e-mail, reklam online i podczas dwójkowy. Na konferencji online możesz zaprezentować swój produkt lub usługę, a następnie ponownie wejść z nimi na rynek.

📌 Formularz rejestracyjny

Formularz, który uczestnicy wypełniają, aby wziąć udział w wydarzeniu online. Idealnie powinien być zintegrowany z systemem CRM, aby informacje mogły być automatycznie przesyłane do organizatorów webinarów.

📌 Strona docelowa lub landing page

Jest to strona internetowa, do której prowadzą linki z reklam, sieci społecznościowych, wyszukiwarek. Strona docelowa zawiera kluczowe informacje na temat webinaru i zachęca do zarejestrowania się na niego. Powinna być zachęcająca dla potencjalnych klientów/uczestników i przekazywać treści w skondensowany, konkretny sposób.

📌 Czat

Osobny element pokoju webinarowego, w którym odbywa się komunikacja między prezenterem, moderatorem i uczestnikami webinaru.

📌 API (interfejs programowania aplikacji)

Interfejs programowania aplikacji, czyli kod, który umożliwia wzajemną interakcję dwóch produktów oprogramowania. Oznacza to, że wirtualna platforma webinarowa może wchodzić w interakcje z niektórymi innymi Twoimi programami.

📌 E-learning

Jest to szerokie pojęcie, które odnosi się do uczenia się przy pomocy komputera i Internetu. Zazwyczaj są to kursy online, które odbywają się poprzez webinaria.

📌 Pytania i odpowiedzi (Q&A)

Sesja pytań i odpowiedzi, która umożliwia uczestnikom zadawanie pytań podczas webinaru, a moderatorom, ekspertom i gospodarzowi udzielanie odpowiedzi. W razie potrzeby uczestnicy mogą również odpowiadać na swoje pytania. Według strony internetowej 99 firm, 92% ankietowanych spodziewa się sesji pytań i odpowiedzi na zakończenie webinaru.

📌 VPN (wirtualna sieć prywatna)

Wirtualna sieć prywatna umożliwiająca wymianę danych przez Internet.

Wymieniliśmy najpopularniejsze terminy i pojęcia, które mogą się przydać podczas webinaru. Mamy nadzieję, że okazały się dla Ciebie przydatne i rozjaśniły Ci nieco temat…

… a jeśli nie wybrałeś jeszcze platformy do konferencji online, przetestuj MyOwnConference. To świetna okazja do ćwiczeń. Jak mówią, wokół są tylko teoretycy, a życie to przede wszystkim praktyka.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!