Słownik prowadzącego webinary

Słownik prowadzącego webinary

Każda grupa o innej profesji ma swój specyficzny język, dlatego prezenterzy webinarów nie są wyjątkiem. Postaraliśmy się zebrać podstawową terminologię i pojęcia, których najczęściej używa się w branży webinarów.

Najpopularniejsze pojęcia

Autowebinar

To jest technologia, która pozwala zautomatyzować prowadzenie webinarów. Do specjalnego serwera autowebinarów ładuje się nagranie już przeprowadzonego webinaru, które później będzie transmitowane jako webinar „na żywo”. W ten sposób prezenter nie musi prowadzić jednego szkolenia online kilkukrotnie. Dla uczestników taki autowebinar jest wygodniejszy dlatego, że mogą wybrać odpowiedni czas na uczestniczenie.

Webinar 

Jest internetowym analogiem seminarium. Można prowadzić go w trybie rzeczywistym za pomocą aplikacji internetowej lub programu, który instaluje się na komputerze każdego z uczestników. Podczas prowadzenia webinaru użytkownicy mogą przebywać w znacznej odległości od siebie.

Webinary pozwalają na prowadzenie narad, rozmów kwalifikacyjnych oraz kształcenia na odległość. Ich główne zalety to interaktywność, dostępność, oszczędność.

Pokój webinarowy

To specjalna strona internetowa, na której prowadzi się webinar. Pokój zawiera czat, okno prezentacji, listę uczestników i wideo prezentera.

Konferencja wideo

Nowoczesna technologia, która pozwala dwóm lub więcej użytkownikom słyszeć i widzieć siebie na odległość w trybie rzeczywistym.

Klasa wirtualna 

Aplikacja webowa, która jest przeznaczona do prowadzenia zajęć w grupach, spotkań biznesowych lub wydarzeń marketingowych w audytorium wirtualnym. W klasie wirtualnej uczestnicy mogą komunikować się za pomocą czatu tekstowego, głosowego i wideo prezenterów.

Coach 

Specjalista, który korzysta ze specjalnych metod i pomaga zainteresowanemu użytkownikowi w osiągnięciu większej efektywności w konkretnej dziedzinie.

Moderator

Użytkownik, który pomaga prowadzącemu organizować i prowadzić webinar. Zwykle taka osoba jest odpowiedzialna tylko za kwestie organizacyjne.

Główne obowiązki moderatora:

  • usuwać spam i obraźliwe wypowiedzi/wulgaryzmy na czacie;
  • blokować uczestników, którzy przeszkadzają innym użytkownikom;
  • odpowiadać na pytania techniczne od uczestników na czacie;
  • nagrywać webinar.

Inne przydatne pojęcia webinarowe

Prelegent, prezenter – prowadzący webinar.

Trening online to wydarzenie, którego głównym celem jest uzyskanie nowej wiedzy i opracowywanie umiejętności praktycznych w dowolnej dziedzinie. Trening online prowadzi się przez Internet za pomocą specjalnych serwisów.

Strona docelowa/lądowania lub Landing Page to strona internetowa, do której prowadzą odnośniki z reklamy, sieci społecznościowych, wyszukiwarek. Strona docelowa zawiera informacje kluczowe dotyczące webinaru i zachęca użytkownika do rejestracji na takie wydarzenie.

Czat to oddzielny element pokoju webinarowego, na którym odbywa się komunikacja pomiędzy prowadzącym, moderatorem i uczestnikami webinaru.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!