Jak zorganizować korepetycje online? 5 przydatnych wskazówek

Organizacja korepetycji online

Można powiedzieć, że popandemiczna rzeczywistość przyniosła nam wiele zaskakujących wniosków. Jednym z nich jest możliwość uczenia się w formule zdalnej. Wcześniej nikt nie przypuszczał, że przeniesienie szkolnictwa do internetu będzie możliwe. Dziś wchodzimy pewnym krokiem w sezon wakacyjny. Jednak trzeba przyznać, że niektóre osoby wykorzystują ten czas na zdobywanie dodatkowych kompetencji i dokształcanie się.

Korepetycje online są ukłonem w stronę zarówno nauczyciela, jak i ucznia. Umożliwiają podwyższenie kompetencji bez konieczności wychodzenia z domu. Jeśli jesteś ciekawy, jak zorganizować korepetycje zdalne krok po kroku i o czym pamiętać, żeby uczeń “wycisnął” jak najwięcej z takich lekcji, zapoznaj się z naszym wpisem.

Krok 1. Zapisz plan na kartce

Początkiem każdego projektu, który osiągnął sukces, jest zaplanowanie działań i zrobienie burzy mózgów. To bardzo ważny etap, chociaż przez niektórych niesłusznie pomijany. Dlatego zapisz na kartce albo w dokumencie tekstowym wstępny plan i wszystkie pomysły, które chciałbyś wprowadzić w życie. Na tym etapie nie wykluczaj żadnego elementu, nawet jeśli wydaje Ci się absurdalny i bezsensowny.

Na jakie pytania powinieneś odpowiedzieć po tym etapie?

 • Czego możesz nauczać?
 • Do jakiej grupy docelowej kierujesz swoje usługi?
 • Jak często będziesz mógł prowadzić korepetycje?
 • Jakiego rodzaju narzędzi będziesz potrzebował do prowadzenia korepetycji online?
 • Jakich funkcji potrzebujesz w platformie do wideokonferencji?
 • W jaki sposób wypromujesz swoje usługi?

Krok 2. Wybierz najlepszą platformę

Jeśli w poprzednim kroku nie udało Ci się ustalić, jakie funkcje powinna mieć platforma, której potrzebujesz, musisz zrobić to teraz. Na co zwrócić uwagę?

 • Łatwe udostępnianie ekranu. Pracując na odległość, potrzebujesz kontrolować i wspierać pracę swojego ucznia. Platforma z intuicyjnym udostępnianiem ekranu z pewnością ułatwi Ci te czynności.
 • Cena. Korepetycje mają to do siebie, że zazwyczaj prowadzone są tylko z jednym uczniem, a nie z grupą osób. Zatem cena platformy nie może być wysoka. Jest wiele darmowych programów do prowadzenia wideokonferencji i właśnie takie polecamy Ci wybrać na początek.
 • Szybkie dołączenie do spotkania. Nie decyduj się na narzędzie, które będzie wymagało od Ciebie wiele czasu na zorganizowanie spotkania oraz potem na dołączenie uczestnika. Najlepiej sprawdzają się platformy, które dają możliwość dołączenia z przeglądarki internetowej i urządzeń mobilnych.
 • Dodatkowe funkcje. Zobacz, czy platforma do wideokonferencji oferuje np. rysowanie na ekranie, czy łatwo możesz z niej pobrać materiały. Wiele z nich oferuje np. możliwość przejęcia myszki i klawiatury uczestnika, w celu wsparcia technicznego. Bardzo przydatna jest także funkcja reagowania emotikonami na pytania prowadzącego.

Przykłady darmowych platform

MyOwnConference – bardzo intuicyjna platforma, w wielu wersjach językowych. Sprawna obsługa techniczna, proste udostępnianie ekranu i stały pokój webinarowy, dzięki któremu nie musisz za każdym razem tworzyć nowego spotkania. Wiele dodatkowych funkcji: nagrywanie do 20 minut materiału, prowadzenie ankiet dla uczestnika, rysowanie na ekranie.

Stały pokój webinarowy

Zoom – jedna z popularniejszych platform do wideorozmów na polskim rynku. Można zaplanować spotkanie 40-minutowe dla grupy i potem odświeżyć przeglądarkę i kontynuować, albo zorganizować rozmowę bez limitu czasowego dla dwóch osób. Intuicyjne udostępnianie ekranu. Brak możliwości nagrywania w wersji bezpłatnej. Świetna funkcja reagowania emotikonami na pytania prowadzącego.

Skype – chyba jeden ze starszych programów do rozmów wideo. Aczkolwiek posiada wszystkie funkcje niezbędne do prowadzenia korepetycji zdalnych: proste udostępnianie ekranu, szybkie tworzenie spotkań oraz brak opłat za korzystanie.

Więcej o popularnych programach do webinarów znajdziesz we wpisie: Program do webinarów. Jak wybrać najlepszy?

Krok 3. Wybierz dodatkowe narzędzia do korepetycji online

Co zrobić, żeby korepetycje online nie przybrały formy wykładu? Zadbaj o odpowiednie narzędzia, które pomogą Ci rozbudzić ciekawość ucznia i zaangażować go do czynnego uczestniczenia w zdalnych korepetycjach.

Trello. Tablica do planowania i zarządzania działaniami i projektami. Możesz ją wykorzystać do planowania ścieżki edukacyjnej swojego ucznia, dodawania materiałów i weryfikowania postępów w nauce. Jedno z prostszych i bardziej intuicyjnych narzędzi służących do tego typu celów. Zadania wpisywane są w kafelkach i można zaznaczyć, czy zadanie jest w trakcie realizacji, czy jest już gotowe.

Google Jamboard. Narzędzie oferowane przez Google Workspace. To cyfrowa tablica służąca do kreatywnej pracy i jednocześnie dobre narzędzie do pracy z grupą. Aczkolwiek Google Jamboard możesz także wykorzystać do pracy z jednym uczniem, np. podczas spisywania różnych pomysłów.

Inny wymiar korepetycji dzięki zastosowaniu programowania. Nie będzie nadużyciem, jeśli powiem, że roboty zdominowały cały świat. Coraz popularniejsze są warsztaty i zajęcia z programowania robotów dla dzieci i młodzieży. Jest to nie tylko świetna rozrywka, ale przede wszystkim możliwość pobudzenia kreatywności u dzieci. Na rynku powstaje coraz więcej platform edukacyjnych, które udostępniają taką opcję.

Gdzie możesz szukać inspiracji?

 • Ardusat – platforma, która daje podstawy programowania. Uczy kodowania i wykorzystuje dane do ulepszania programu STEM.
 • Wonder Workshop – platforma do nauki informatyki i robotyki (popularne roboty Dash i Dot). Głównie dla uczniów szkoły podstawowej.
 • Labster – stworzysz symulacje laboratoryjne oparte na algorytmach matematycznych.
 • Adapt Learning – z tym narzędziem stworzysz kursy online w formacie HTML i HTML5. Jest całkowicie bezpłatny.
 • Moodle – oprogramowanie typu open source do tworzenia treści e-learningowych. Przydatne narzędzie zarówno dla nauczycieli jak i szkoleniowców.
 • EdPuzzle – program do pracy z wideo. Na podstawie materiału np. z YouTube możesz sprawdzić poziom przyswojonej przez uczniów wiedzy.
 • Loom – narzędzie do nagrywania ekranu. Możesz wykorzystać je do tworzenia wideoinstrukcji dla swoich uczniów.

Możesz znaleźć więcej ciekawych narzędzi we wpisie: Przydatne programy dla nauczycieli i miłośników edukacji na odległość

Krok 4. Zadbaj o kwestie techniczne

Masz już opracowany pomysł na korepetycje online. Wiesz jaką platformę chcesz wybrać, jakie narzędzia wykorzystasz oraz jak będzie wyglądał przebieg zajęć. Najwyższa pora przygotować się także od strony technicznej. O co musisz zadbać?

 1. Sprawny sprzęt to podstawa. Nie możesz prowadzić korepetycji zdalnych na starym i niesprawnym komputerze. Najlepiej zakupić zewnętrzną kamerę i mikrofon, ponieważ jakość dźwięku i obrazu będą lepsze.
 2. Dobry Internet. Prędkość wysyłania powinna być nie mniejsza niż 5 Mb/s. Oczywiście najlepiej korzystać z łącza twardego, czyli „po kablu”. Ograniczysz tym sposobem możliwość wystąpienia niespodziewanych przerw w łączu internetowym.
 3. Ciche miejsce pracy. Powinieneś przygotować się na to, że miejsce, z którego będziesz prowadził spotkanie, powinno być spokojne i ciche. Uprzedź współlokatorów, w których godzinach prowadzisz korepetycje. Oszczędzisz sobie sytuacji, w których ktoś wchodzi do Twojego pokoju niespodziewanie.
 4. Wszystko musisz mieć „pod ręką”. Przygotuj sobie szklankę wody i narzędzia, które mogą okazać się niezbędne do prowadzenia zajęć, np.: książki, mapy lub inne rekwizyty. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu.

Nieco więcej o przygotowaniu webinarów znajdziesz we wpisie: Prowadzenie webinaru abo kompletny przewodnik przygotowania szkolenia.

Krok 5. Nie zapomnij o promowaniu korepetycji zdalnych

Jeśli jesteś profesjonalistą w tym, co robisz, z pewnością sporą część swoich klientów zdobędziesz, dzięki temu, że Twoje usługi będą polecane przez innych.

Jednak jak znaleźć swoich pierwszych uczniów?

 • Załóż fanpage na Facebooku albo w innych mediach społecznościowych. Publikuj treści, które mogą być przydatne dla Twoich potencjalnych uczniów. Udowodnisz, że masz ogromną wiedzę, którą chętnie się dzielisz.
 • Załóż bloga. To świetne narzędzie promujące Twoje usługi. Publikuj wpisy o dziedzinie, w której jesteś specjalistą.
 • Publikuj ofertę na grupach do sprzedaży usług. Możesz rozpocząć od popularnego olx.pl. Jest także mnóstwo stron, które zrzeszają korepetytorów z całej Polski. Przykłady: https://www.e-korepetycje.net/, https://www.korepetycje24.com/, https://korepetycje.pl/.
 • Publikuj ofertę na forach tematycznych. Przykładowo jeśli zajmujesz się nauką angielskiego, możesz publikować swoją ofertę na forach o tym, jak skutecznie nauczyć się tego języka. Jednak zanim dodasz swoje ogłoszenie, upewnij się, że jest to zgodne z regulaminem grupy.

Przeczytaj również: „70 angielskich zwrotów i słów używanych podczas prezentacji na webinarze„.

Podsumowanie

Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Ci powodzenia w tworzeniu pierwszych korepetycji online. Otrzymałeś najważniejsze wskazówki, które mogą okazać się pomocne w procesie przygotowania zdalnych korepetycji. Jeśli chcesz być pewien, że od strony technicznej wszystko przebiegnie bez komplikacji, wypróbuj platformę do wideokonferencji MyOwnConference. Znajdziesz tam wachlarz możliwości, które świetnie sprawdzą się podczas spotkania. Możesz liczyć na wsparcie obsługi technicznej, dlatego w przypadku problemów nie pozostaniesz sam.

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!