Przydatne programy dla nauczycieli i miłośników edukacji na odległość

programy do e-learningu

Jeśli uczysz, prowadzisz prezentacje lub korepetycje, prawdopodobnie już wiesz, że za pomocą programów do webinarów i kursów online możesz przeprowadzić dowolne spotkanie online.

Kto potrzebuje programów e-learningowych?

W tym wpisie przybliżymy Ci najbardziej użyteczne programy e-learningowe: platformy do tworzenia kursów i prowadzenia zajęć, programy do pracy z filmami i prezentacjami, aplikacje do utrzymania dyscypliny i motywacji, interaktywne tablice i magazyny plików.

Z programów do zajęć online mogą korzystać zarówno firmy, jak i indywidualni nauczyciele. Najczęściej z programów korzystają:

  • nauczyciele
  • tutorowie
  • trenerzy biznesu
  • działy hr
  • kursy edukacyjne i hobbystyczne

Przeczytaj również: Trendy w e-learningu, których nie możesz ignorować

Programy dla nauczycieli do tworzenia szkoleń online i webinarów

Narzędzia do tworzenia e-learningu, webinarów i kursów online pozwalają nauczycielowi przenieść swoje lekcje do strefy wirtualnej. Pytania, testy, pokaz ekranu, komunikacja ze studentami – to możliwości platform do webinarów i kursów online, dzięki którym możesz zorganizować tradycyjne spotkania i webinary bez konieczności wychodzenia z domu.

Zajęcia online mogą odbywać się na żywo, gdy nauczyciel rozmawia z uczniami w czasie rzeczywistym; lub w formie wcześniej nagranych lekcji. Druga opcja zakłada, że wszystkie lekcje i zadania są przygotowywane z wyprzedzeniem, a uczeń przystępuje do nich w dowolnym momencie.

Articulate 360

Articulate 360

Articulate 360 – to cała gama narzędzi do tworzenia kursów online. Program należy do topowych edytorów, dzięki którym można tworzyć kursy elektroniczne. Narzędzia do tworzenia interaktywnych zajęć, ogromna liczba szablonów i grafik, możliwość dostosowania kursu do urządzeń mobilnych oraz bezpłatny 60-dniowy okres próbny to tylko niektóre z głównych zalet platformy.

Natomiast jeśli chodzi o płatności, można być zaskoczonym, ale raczej niemiło. Musisz zapłacić prawie 1300 USD rocznie bez możliwości podzielenia kwoty na kilka płatności. A dopiero potem dostrzegasz, że Storyline nie ma wersji dla MacOS, a szablony i interfejs są zbyt podobne do PowerPoint, a poza tym charakteryzuje je dodatkowe przeciążenie. I spory problem dla niektórych użytkowników – nie ma polskiej wersji.

Adapt Learning

Nie wszystkie programy do tworzenia kursów elektronicznych są drogie. Są też wersje całkowicie bezpłatne. Na przykład program Adapt Learning został przystosowany do tworzenia kursów w formacie HTML i HTML5, a szkolenia są dostosowane do urządzeń mobilnych.

To prawda, że ​​Adapt Learning nie ma tak wielu zaawansowanych funkcji i nie jest programem chmurowym. Ale dzięki przejrzystemu interfejsowi możesz w łatwy sposób tworzyć własne szablony kursów.

Moodle

Moodle

Moodle – jest to oprogramowanie typu open source do tworzenia treści e-learningowych. Dostęp do platformy Moodle jest bezpłatny, a jej głównym zadaniem jest popularyzacja systemów e-learningowych oraz pomoc nauczycielom, szkoleniowcom i kursom edukacyjnym.

Każdy system operacyjny, który obsługuje PHP, pozwala korzystać z Moodle. Moodle działa na Mac OS X, Windows, Linux. Jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi do nauki na odległość używane przez szkoły, firmy i uniwersytety.

Jednak nie wszystko jest tak kolorowe, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Minusem Moodle jest to, że platforma nie gwarantuje bezpieczeństwa danych. Za zabezpieczenia serwera należy płacić osobno. Ponadto podstawowa wersja oferuje ograniczoną liczbę funkcji. Aby rozszerzyć możliwości, musisz poszukać i zainstalować dodatkowe, często płatne wtyczki. Ponadto, aby wszystko było przemyślane i odpowiednio skonfigurowane, trzeba się bardzo postarać.

MyOwnConference – program dla nauczycieli do prowadzenia lekcji na odległość

MyOwnConference.com

Platforma do szkoleń online i webinarów. Może być stosowana do zajęć w dużych klasach i małych grupach. Idealna do zastąpienia regularnych zajęć, w czasie wyjazdu, kwarantanny lub z innego powodu, na przykład gdy nie ma możliwości spotkania się z uczniami w klasie.

Ponadto na platformie można długoterminowo zorganizować kursy online. Możliwe jest przeprowadzenie kilku lekcji jednocześnie.

Możesz zaplanować lekcję i załadować materiały w ciągu kilku minut. Uczniowie nie muszą niczego instalować — aby wejść do klasy online, wystarczy kliknąć link na komputerze lub na innym urządzeniu mobilnym.

Klasa online ma wszystkie narzędzia do pracy ze studentami: wystąpienie za pomocą kamery, wyświetlanie ekranu, różne formy komunikacji, pokaz dokumentów i filmów.

Można dodać test jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru do rozwiązania dla uczniów, a program sam sprawdzi, jak poradziła sobie z nim klasa. Po zakończeniu istnieje możliwość pobrania statystyk, dzięki którym jest się na bieżąco z postępem uczniów.

Chcesz wytłumaczyć dane na podstawie konkretnego wykresu? Wystarczy, że wyświetlisz grafikę na pokazie slajdów, a narzędzia do rysowania pozwolą Ci jeszcze lepiej zobrazować konkretne zagadnienie.

Nauczyciel może zaprosić dowolnego ucznia do zabrania głosu w klasie. Po lekcji możesz sprawdzić statystyki i aktywność uczestników. Profesjonalny Dział Wsparcia Technicznego nie pozostawi nauczyciela oraz uczniów bez pomocy, kiedy nastąpi przerwanie lub pogorszenie połączenia.

Jeśli masz wątpliwości co do jakości Twojego połączenia, możesz zrobić test łącza przed rozpoczęciem lekcji. Taką opcję znajdziesz w menu po prawej stronie w pokoju webinarowym.

Ceny — od 25 euro miesięcznie za zajęcia do 60 uczestników jednocześnie. W ramach bezpłatnego planu możesz prowadzić zajęcia w grupach do 20 osób.

Programy dla nauczyciela do tworzenia wideo i prezentacji

EdPuzzle

Programy dla nauczycieli - edpuzzle

Przydatne narzędzie do pracy z wideo i sprawdzenia, czy uczniowie zrozumieli informacje z prezentowanych wcześniej materiałów.

Możesz korzystać z biblioteki plików serwisu lub pobierać filmy, na przykład z YouTube.

Nauczyciel tworzy wirtualne zajęcia w Edpuzzle, komponuje pytania do wideo i przygotowuje zadania, rozmawiając z uczniami online. Biorąc pod uwagę, jak wiele różnorodnych filmów jest dostępnych na YouTube, możesz znaleźć materiał do właściwie każdej lekcji.

Płatne plany — od 9,5 USD miesięcznie, ale jest też darmowa wersja, w której możesz pracować z 20 plikami wideo.

PowToon

PowToon

PowToon to program do tworzenia prezentacji i minilekcji w formie animowanej. Jest łatwy w obsłudze i nie wymaga specjalnej wiedzy, aby wykorzystać gotowe szablony. Oprócz gotowych szablonów użytkownicy mogą przesyłać własne zdjęcia, filmy i muzykę. Indywidualna subskrypcja kosztuje od 4 do 10 dolarów miesięcznie, darmowa wersja jest bardzo ograniczona.

Przegląd innych popularnych programów do tworzenia prezentacji można sprawdzić w naszym wpisie.

Canva

Narzędzie do tworzenia grafik i prostych filmów. Canva oferuje zarówno wersję bezpłatną z darmowymi szablonami i elementami graficznymi, jak i wersję premium z pełną bazą ciekawych elementów. Warto dodać, że do stworzenia prostego plakatu, zaproszenia lub innego dokumentu wystarczy konto darmowe. Opcja płatna świetnie sprawdzi się w firmach, które na co dzień potrzebują tworzyć nowe materiały reklamowe.

Po zalogowaniu mamy do dyspozycji wiele gotowych szablonów, które można zmieniać w zależności od tego, co potrzebujemy. Możemy tworzyć np. prezentacje, kartki, zaproszenia, kolaże, wizytówki, ulotki i wiele innych. Istnieje także możliwość udostępniania projektu znajomym i wspólnej edycji. Gotowe grafiki segregujemy w osobnych folderach, dzięki czemu łatwiej potem odszukać odpowiedni projekt.

Loom do tworzenia tutoriali wideo

Wygodne narzędzie do nagrywania ekranu, ponadto jest darmowe dla nauczycieli. Działa jako rozszerzenie Chrome. Po rejestracji możesz utworzyć instrukcje wideo, w których pole z Twoim portretem zajmie bardzo mało miejsca w małym kółku w rogu. Oczywiście możesz nagrywać tylko wideo lub tylko ekran. Loom przenosi wideo na własną platformę, gdzie można go edytować i udostępnić link uczniom lub pobrać wideo na komputer.

Podobnym rozszerzeniem jest Screencastify.

Jak stworzyć kurs online: sprzęt, koszty, kwestie prawne

Zarządzanie klasą

Aby nauka była przyjemniejsza i skuteczniejsza, istnieją również programy pomocnicze. Są one szczególnie przydatne dla dzieci.

Class Dojo dla młodszych uczniów

To świetna aplikacja do zarządzania zachowaniem w grupie lub klasie.

Program jest bezpłatny i idealny dla uczniów szkół podstawowych, a nawet przedszkoli.

Dla najmłodszych są specjalne nagrody za dobre zachowanie, staranną naukę i pracę zespołową.

Dzieci zdobywają punkty, które można wydać na „kupowanie” przywilejów, takich jak wybranie miejsca w klasie.

Wśród możliwości są: zaproszenie rodziców do zainteresowania się tym, co dzieje się w klasie, losowy wybór ucznia do odpowiedzi, miernik poziomu hałasu.

Classcraft dla nauczyciela

Classcraft

Classcraft to kolejne narzędzie do zarządzania klasami. Ten program jest bardziej skomplikowany, ale także wart uwagi. Tutaj gamifikacja działa rewelacyjnie. Uczniowie są zachęcani do wybierania i rozwijania własnego bohatera, wykonywania zadań i zdobywania punktów.

No Hands

Losowy selektor uczniów „No Hands” może się przydać wielu osobom. Jest to proste, bezpłatne narzędzie dla systemu Windows, które losowo wybiera nazwisko ucznia z listy. Główną ideą jest to, że przy losowym wyborze ucznia do odpowiedzi, wszyscy są sprawiedliwie traktowani. Specjaliści twierdzą, że podczas pracy z takim programem uczniowie będą bardziej uważni, a nauczyciele nigdy nie będą oskarżani o faworyzowanie.

Organizacja pracy

Ucze.pl

Ucze.pl to platforma z darmowymi materiałami dydaktycznymi dla nauczycieli pracujących w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. Można tam znaleźć nie tylko scenariusze lekcji, karty pracy oraz sprawdziany, ale także dokumentację potrzebną w pracy nauczyciela np. program nauczania, plan wynikowy i akty prawne. To świetne rozwiązanie, kiedy kończą się pomysły na zrozumiałe i atrakcyjne przedstawienie danego zagadnienia uczniom. Na ucze.pl znajdziesz ponad 15 000 przydatnych materiałów.

Trello

Niezwykle intuicyjne narzędzie do organizacji pracy. Wystarczy założyć bezpłatne konto na stronie i zacząć korzystać! Możesz dodawać poszczególne zadania i oznaczać, kiedy są już zakończone. Jest także przestrzeń do dodawania notatek i przypisywania poszczególnych osób do konkretnego zadania. Służy nie tylko do organizacji pracy własnej, ale także świetnie sprawdza się do pracy zespołowej. Dodaj zadanie domowe swoim uczniom i już nigdy nie daj sobie wmówić, że “Pani tego nie zadała”.

Whiteboard.fi – interaktywna tablica do zajęć z klasą

Programy dla nauczycieli - Whiteboard fi

Whiteboard – to interaktywna tablica służąca współpracy. Jest to darmowe narzędzie pomocnicze do pracy z klasą i jednocześnie świetny dodatek do webinarów lub innych szkoleń online. Wszystko jest bardzo proste i nie wymaga rejestracji. Tworzysz zajęcia za pomocą kilku kliknięć i po prostu udostępniasz link uczniom. Piszesz zadanie na tablicy, a uczniowie udzielają odpowiedzi na swoich tablicach internetowych.

Inne tablice: Limnu, Conceptboard, AMW board.

Przechowywanie i przesyłanie plików

Google Drive (Dysk)

Najłatwiejszy sposób na przechowywanie plików i udostępnianie ich studentom. Oprócz tego, że pozwala na przesyłanie dowolnych dokumentów, plików wideo lub audio, nauczyciel może stworzyć niektóre dokumenty z możliwością edycji dla osób, które posiadają link.

Dlatego to narzędzie doskonale nadaje się do tworzenia zadań, które uczniowie będą rozwiązywali online.

Inne miejsce w chmurze: Dropbox, OneDrive.

WeTransfer

Świetne narzędzie do przesyłania większych plików za darmo. Niezwykle intuicyjny interfejs, sprawia, że za pomocą kilku kliknięć możemy przesłać np. dłuższy materiał wideo. Ważne — w wersji darmowej można przesłać materiały nie większe niż 2 GB. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni plik ze swojego komputera lub telefonu i dodasz na stronie WeTransfer. Konieczne jest wpisanie maila odbiorcy oraz swojego adresu mailowego. Możesz wysyłać swoim uczniom dowolne materiały do pracy domowej. Pamiętaj jednak, że link z materiałami będzie dostępny przez 2 tygodnie.

Matific – gry matematyczne dla dzieci

Programy dla nauczycieli -program matematyczny dla zajęć online

Matific to wielokrotnie nagradzana platforma, przez wielu uważana za źródło informacji ułatwiające rozpoczęcie pracy z matematyką. Usługa zachęca dzieci do eksperymentowania i zabawy, co przyczynia się do skuteczniejszego zrozumienia pojęć matematycznych.

Matific udostępnia bibliotekę niesamowitych ćwiczeń matematycznych dla dzieci w wieku 4-11 lat. Wiedza jest dostarczana w postaci ekscytujących i interaktywnych zadań.

Zadania umieszczone na Matific opierają się na brytyjskim programie nauczania matematyki. Nie da się ukryć, że dzięki temu aplikacje są atrakcyjnym uzupełnieniem standardowych podręczników i zajęć z matematyki.

Matific jest niesamowity. Jedną z najbardziej zaskakujących rzeczy jest funkcja rozwiązywania zadań w ojczystym języku dziecka. W ten sposób możesz skupić się wyłącznie na matematyce.

Jak wybrać odpowiednie programy dla nauczycieli do zajęć online?

Teraz możesz znaleźć setki narzędzi do rozwiązania każdego problemu, który może przeszkodzić nauczycielowi w jego pracy. Nie warto od razu instalować wszystkich programów. Być może potrzebujesz jedynie interaktywnej tablicy do pracy z klasą. Ale jeśli Twoim celem jest systematyczne przeprowadzenie lekcji online, spróbuj znaleźć platformę, która sprosta maksymalnej liczbie wymagań. Większość programów do e-learningu oferuje bezpłatny okres próbny. Skorzystaj z tej opcji, aby wybrać witrynę najlepiej pasującą do Twoich celów.

Więcej informacji na ten temat zorganizowania korepetycji znajdziesz we wpisie: Jak zorganizować korepetycje online? 5 przydatnych wskazówek.

W jaki sposób mogą się przydać programy dla nauczycieli?

Obecnie na rynku jest duży wybór pomocnych programów. Ale najpierw musisz zdecydować, w jakim celu potrzebujesz wyspecjalizowanego narzędzia. Możliwe, że potrzebujesz programów do tworzenia prezentacji i wideo. A może jest potrzebne Ci narzędzie do organizacji pracy? Prawidłowo dopasowany program sprawi szybkie i funkcjonalne działanie i najlepsze doświadczenie.

Jakie progamy są najlepsze do wykorzystania?

Jeżeli potrzebujesz na szybko organizować szkolenie lub webinar, to wybierz wyspecjalizowane programy takie jak MyOwnConference, Articulate 360 lub inne. Jeśli są potrzebne programy do tworzenia wideo i prezentacji to można skorzystać z EdPuzzle, Canva i td. W powyższym artykule zebraliśmy najpopularniejsze programy dla nauczycieli.

MyOwnConference – Twoja solidna platforma do webinarów
Galina Jaworskaja

Dołącz do nas na blogu Platforma do webinarów MyOwnConference, gdzie dzielimy się wiedzą o tworzeniu i promowaniu efektywnych webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!