Jak stworzyć landing page dla webinaru i niczego nie zepsuć?

Jak stworzyć landing page dla webinaru i niczego nie zepsuć?

Niektórzy uważają, że landing page jest zwykłą stroną internetową, na którą trafi użytkownik po naciśnięciu linka lub przycisku. Nic bardziej mylnego. Jeśli to dla Ciebie czarna magia, nie martw się. W tym artykule wszystko Ci wyjaśnimy.

Czym jest landing page?

Landing page dla webinaru to osobna strona internetowa, niezwiązana z nawigacją w witrynie. Jej jedynym celem jest przekonać użytkownika do działania: subskrypcji, zakupu, zapisania się na wydarzenie. Landing page nie może być zbyt rozbudowany tekstowo. Musi przekazywać tylko najważniejsze informacje w przystępny, zachęcający do rejestracji sposób. Najlepiej, aby był spójny estetycznie z tym, jak wygląda Twoja strona czy logo, na przykład jeśli chodzi o kolory. Nie może również męczyć oka zbyt dużą ilością elementów czy obrazków. Możesz stworzyć stronę docelową, która zachęci do pobierania e-booka, zainstalowania próbnej wersji programu, zapisania się na webinar lub konsultację. Opcji jest wiele, ale sposób stworzenia jest podobny, więc zapraszamy do lektury!

Po co potrzebny jest landing page?

Dzięki stronie docelowej możesz skonwertować więcej użytkowników. Według badań firmy, które korzystają z 40 lub więcej stron docelowych, generują o 120% więcej potencjalnych klientów w porównaniu do tych, którzy korzystają z mniej niż 5 landing page’ów.

Dzięki landingowi możesz w łatwy i skuteczny sposób poinformować wszystkich uczestników o webinarze, jednocześnie nie przeciążając swojej strony.

Landing page ułatwia zbieranie danych od potencjalnych uczestników przez specjalny formularz zapisu. Dane mogą być wykorzystane w przyszłości do e-mail marketingu, ale nie tylko. Przede wszystkim będą przydatną informacją wspomagającą działania marketingowe. Poprzez analizę zebranych danych, dowiesz się, kim są Twoi odbiorcy. To bardzo cenne wiadomości. Możesz je wykorzystać tworząc webinary, ale również zwracając się do nich bezpośrednio, w mediach społecznościowych. Łatwiej zrozumiesz ich potrzeby i pragnienia, i dostosujesz do nich swój przekaz.

Funkcją landing page jest również uzupełnianie innych materiałów marketingowych. Możesz zamieścić link do tej strony w sieciach społecznościowych i newsletterze.

Może Ci się spodobać wpis: Jak przygotować webinar i uniknąć błędów. 16 przyczyn niepowodzenia.

Jak stworzyć landing page dla webinaru?

Są trzy podstawowe sposoby tworzenia landing page. Sposób najprostszy to skorzystanie z gotowych szablonów landingu, do których musisz wpisać swoje informacje. Takie szablony często oferowane się przez platformy do prowadzenia webinarów. Dzięki temu nie musisz tracić czasu, bo wykonano już prawie całą pracę. W rezultacie szybko uzyskasz gotowy landing page dla webinaru, ale musisz być świadomy, że nie będzie on unikalny. Na początek jednak nie będzie to stanowić problemu.

Możesz również skorzystać z kreatorów do tworzenia landing page’ów i niewielkim wysiłkiem zrobić unikalną stronę. Przy czym takie kreatory oferuje niewiele platform webinarowych, ale istnieją liczne serwisy do kreacji landing page’ów.

Wybierając tę opcję, możesz się zatroszczyć o budowanie identyfikacji marki. Zrobisz to poprzez wspomniane wcześniej używanie kolorów obecnych w logo lub na Twojej stronie internetowej. Możesz również dodać niewielką ilość grafik, ale pamiętaj, że nie mogą być przytłaczające. Oczywiście skondensuj również przekaz. Zamieszczaj tylko najważniejsze informacje.

Oczywiście, możesz zamówić indywidualny landing page, który wykona dla Ciebie specjalista. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań, budżetu i czasu. Z pewnością warto takie zadania zlecać osobom, które znają się na marketingu. To, czy klienci zarejestrują się na webinar, w duże mierze zależy również od tego, czy landing page będzie wystarczająco zachęcający.

Stworzenie landing page do webinaru z pewnością nie jest bardzo trudnym i czasochłonnym zadaniem. Jeśli skorzystasz z kreatora, a Twoim celem jest uzyskanie minimalistycznej i ładnej strony docelowej, 2 godziny w zupełności wystarczą.

Check-lista do kreacji landing page’u

co ma być na landing page

Istnieje wiele zasad i wskazówek, dzięki którym można stworzyć skuteczny landing page. Dobra wiadomość jest taka, że za każdym razem kreacja landingu będzie zajmowała Ci coraz mniej czasu. Nawet gdy robisz landing page po raz setny, łatwo jest zapomnieć o jednym z jego stałych elementów. Dlatego też warto zabierać się do przygotowania strony już z wcześniej przemyślaną i przygotowaną check-listą. Taka “ściągawka” powinna zawsze być na wyciągnięcie ręki. Na sam koniec, przed publikacją strony, sprawdź, czy niczego nie pominąłeś.

Oto, co jest najważniejsze w landing page.

Nagłówek landingu

Nagłówek ma być taki, żeby nie sposób było go zignorować.

  • Nakręcaj trochę użytkowników, staraj się przyspieszyć ich działanie, ale tak żeby to brzmiało przekonująco. Może to być na przykład: “Śpiesz się zająć swoje miejsce wśród 100 uczestników”, “Zostało tylko 2 dni…”. Wówczas uczestnik może poczuć, że powinien zarejestrować się teraz, żeby o tym nie zapomnieć lub żeby nie zostały zajęte wszystkie miejsca.
  • Mów o liczbach, bo to zawsze będzie ciekawiło odbiorcę, używaj tego także w nagłówkach artykułów. Mogą to być statystyki, na przykład osób zadowolonych z Twoich webinarów, ich oceny. Możesz również podać, jakie materiały naukowe dostaną uczestnicy, na przykład: “aż 60 stron przydatnej wiedzy”.
  • Dziel się niezwykłą wiedzą, na przykład: “Jak czytać 7 książek co tydzień i nie rezygnować ze snu”. Tego typu tytyłu zaciekawiają potencjalnych uczestników, którzy mogą pomyśleć, że faktycznie jest to coś, czego chcieliby się nauczyć.
  • Wytłumacz, dla kogo przeznaczony jest ten webinar: “Dla tych, którzy chcą pisać, ale nie wiedzą, jak zacząć”. Napisz tekst tak, aby odbiorca poczuł, że jest on napisany dla niego. Powinien się z tym utożsamiać.

O tym, jak wymyślić nagłówek, pisaliśmy w innym artykule. Przeczytaj ten wpis, jeśli zastanawiasz się, jak wybrać temat webinaru.

Nagłówek dla landing page powinien być związany z napisem na przycisku wezwania do działania (CTA), na który nacisnął użytkownik, by trafić na Twój landing. W innym przypadku, ktoś może pomyśleć, że trafił na złą stronę.

Landing page — treść strony

1. Strona powinna być zaplanowana w ten sposób, aby można było ją szybko przeskanować wzrokiem i natychmiast zrozumieć, jaka jest to oferta, oraz jak z niej skorzystać.

2. Nie warto pisać dużo tekstu, zanim zaprosisz uczestników na webinar. Więcej szczegółów można podać już po naciśnięciu przycisku, którym klienci będą zapisywać się na webinar.

3. Obrazek ma nie tylko nakłonić do rejestracji, ale też być w odpowiednim rozmiarze. Jeśli nie masz własnych, profesjonalnych zdjęć, możesz znaleźć bezpłatne zdjęcia stockowe: Pexels, Fancy Crave, Stocksnap.

4. Zoptymalizuj landing page dla wyszukiwarek. Upewnij się, że nazwa strony, URL, opis zawierają frazę kluczową, a obrazek — atrybut alt.

5. Ogranicz formularz zapisu do jak najmniejszej liczby pól. Gdy jest to możliwe, poproś o podanie jedynie adresu e-mail.

6. Wymyśl coś oryginalnego do przycisku rejestracji, zamiast “Zarejestruj się”.

Układ landingu

Zrób prosty test. Popatrz na swój landing przez 5 sekund. Jeśli wszystko bez problemu zrozumiałeś — super. W ten sposób możesz zobaczyć, czy strona jest czytelna. Ulepszaj stronę, dopóki jej podstawowych elementów i głównej myśli nie da się zrozumieć w 5 sekund.

Ważne jest też, by nie przesadzić z ilością. Należy przestrzegać jedności stylu, wykorzystać minimum kolorów i 1 lub maksymalnie 2 rodzaje czcionki. Tak zwany “oczopląs” zdecydowanie nie jest wskazany. To, co się liczy, to tekst i przycisk, który posłuży do rejestracji. Uwaga powinna skupiać się na tych elementach, a reszta to dodatki.

Mimo to, że Twoim zadaniem jest kreacja tylko jednej strony, masz do czynienia z mnóstwem ruchomych elementów, które należy uporządkować we właściwej kolejności, tak aby wyglądały estetycznie i zrozumiale. Niektóre z tych części są bardziej istotne niż pozostałe, dlatego nie próbuj dodawać na stronę wszystkich dostępnych elementów.

W tym chaosie użytkownicy po prostu nie zrozumieją, co chcesz im zaoferować, a Ty możesz stracić cenne konwersje.

Przeczytaj wpis: Jak zwiększyć konwersję na webinarze

Co zobaczy użytkownik na landing page’u

Sprawdź, czy informacja na stronie jest przedstawiona w sposób logiczny i prosty. Zadbaj o spójny przekaz, wzbudzający zainteresowanie, ale również o to, aby był on ciekawy, wyróżniał się.

Strona powinna się poprawnie wyświetlać na wszystkich urządzeniach i przeglądarkach.

Pamiętaj o stronie z podziękowaniem. Po tym, jak użytkownik zapisze się na webinar, daj mu znać, że wszystko poszło zgodnie z planem i jest już zarejestrowany na wydarzenie. Przypomnij także, aby sprawdził skrzynkę i potwierdził subskrypcję.

List potwierdzający zapisanie się na webinar. Dodaj do niego informację dotyczącą czasu rozpoczęcia webinaru i instrukcję, jak wejść do pokoju webinarowego. Zaproponuj zapisanie się do Twojego newslettera. Jeśli masz taką możliwość, dodaj do landing page przyciski odsyłające na Twoje profile w mediach społecznościowych.. Jeżeli robisz landing page według szablonu stron swojej witryny internetowej, pozbądź się zbędnych przycisków nawigacji. Landing page ma przyciągnąć osoby, które zapisują na webinar, a nie rozpraszać ich uwagę.

Co jest najważniejsze w landing page’u dla webinaru?

Najważniejsze w webinarowym landing page to zachęcić odbiorcę do naciśnięcia przycisku rejestracji i wprowadzenia swoich danych. Zawsze, kiedy chcesz coś dodać do landingu, zadaj sobie pytanie, w jaki sposób możesz przekonać osobę, że warto zapisać się na Twoje wydarzenie. Zwróć uwagę, aby przekaz był jasny i zachęcający.

Na pewno nie powinieneś pomijać tworzenia landing page, co mamy nadzieję właśnie Ci udowodniliśmy. To element, którego stworzenie jest niezbędne i może Ci bardzo pomóc zarówno w zwiększeniu zapisów, ale i w organizacji. Dodatkowo zebrane informacje na temat użytkowników przydadzą się w działaniach analitycznych, a to usprawni działania marketingowe. W MyOwnConference znajdziesz wiele ułatwień, które pomogą Ci stworzyć landing page, jak i inne elementy niezbędne przy organizacji webinaru.

Czy tworzenie landing page’u jest takie istotne?

Strona docelowa lub landing jest stroną internetową, zachęcającą odbiorców do działania. Na przykład, zostawić swoje dane kontaktowe, zapisać się na wydarzenie lub dokonać zakupu. Jest bardzo istotnym elementem promocji produktów, usług lub wydarzeń. Prawidłowo stworzony landing zwiększa konwersje na webinarach oraz zwiększa sprzedaż i popularność marki.

Jakie istnieją sposoby tworzenia strony docelowej?

Stworzenie landing page do webinaru z pewnością nie jest bardzo trudnym i czasochłonnym zadaniem. Oczywiście, można zrobić to samodzielnie, ale bez odpowiedniego doświadczenia może to potrwać bardzo długo. Obecnie są rozpowszechnione trzy sposoby kreacji landingu — sablony stron docelowych, kreatory do tworzenia landing page’ów lub zamówienie indywidualnej strony przez specjalistę.

Jakie są najważniejsze elementy strony docelowej?

Dobrze skonstruowany landing zawiera nagłówek, treść i przyciski CTA. Nagłówek ma być zachęcający i pobudzający interes odbiorców. Tekst nie powinien być długi, ale ma zawierać podstawowe informacje na temat produktu. Zadbaj o to, żeby strona przyciągała uwagę i była zrozumiana.

Platforma do webinarów MyOwnConference
MyOwnConference

Autorzy z platformy do webinarów MyOwnConference dzielą się wiedzą o organizowaniu, prowadzeniu i promowaniu efektywnych webinarów na ich blogu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Your privacy matters. No website cookies.
Session cookies used for logins to accounts
or webinar rooms only.
OK