Jak przeprowadzić transmisję w MyOwnConference przez OBS Studio?

obs studio

Czy wiedziałeś, że w MyOwnConference możesz prowadzić webinary wykorzystując transmisję przez OBS Studio i inne programy do streamingu? Jeśli nie, to zaraz dowiesz się, jak możesz to zrobić. Najważniejszym warunkiem dla programu do streamingu jest wspieranie protokołu RTMP: Wirecast, FFmpeg, Adobe Media Encoder itd. Więcej informacji, jak uruchomić transmisję, otrzymasz w tym wpisie.

Dlaczego warto korzystać z transmisji z OBS na platformie do webinarów

Na platformie MyOwnConference możesz poprowadzić profesjonalny webinar bez korzystania z dodatkowego oprogramowania. Funkcje, które otrzymujesz, decydując się na korzystanie z platformy, w 100% dopasowane są do potrzeb użytkowników. Jednak nie oszukujmy się, są sytuacje, w których strumieniowe przesyłanie wideo może być wygodniejsze z OBS Studio lub innych programów, oferujących tego typu funkcję. Chcesz wyświetlać obrazy z kilku kamer jednocześnie lub włączyć funkcję zielonego ekranu, zmieniając tło? Wybierz właśnie taki sposób.

Przykładem może być szkolenie online z manicure. Podczas webinaru zapewne oczekujesz, że jedna kamera będzie skierowana na Twoje dłonie, a druga na twarz. To byłoby najlepsze rozwiązanie, ale jak to osiągnąć korzystając z jednego laptopa?

W takim przypadku wygodne będzie użycie zewnętrznej kamery i wbudowanej kamery laptopa lub kilku zewnętrznych kamer jednocześnie. Sygnał z obu kamer przechodzi przez OBS Studio i jest transmitowany bezpośrednio do pokoju webinarowego.

Polecamy przeczytać wpis: Jak wyglądać profesjonalnie na webinarze? Zobacz 14 wskazówek

Inne opcje przesyłania strumieniowego za pośrednictwem OBS Studio

Oprócz tego, że można jednocześnie wyświetlać obraz z kilku kamer w jednym komputerze, użycie enkoderów ma inne zalety.

  • Możesz oddzielnie nagrywać kamerę i dźwięk z webinaru.
  • Nagrywaj wideo z kamer każdego prezentera w osobnych plikach.
  • Uzyskaj dostęp do dokładniejszych i bardziej elastycznych ustawień wideo, aby przesyłać strumieniowo wideo z kamery w najlepszej jakości.
  • Streamuj swój webinar równolegle do YouTube i pokoju webinarowego.
  • Połącz wyświetlanie wideo z kamery i przechwytywanie części ekranu prezentera.
  • Utwórz dodatkowe nagranie z webinaru, które zostanie natychmiast zapisane na Twoim komputerze. Możesz ustawić dowolną jakość obrazu.

Jak widzisz, jest wiele korzyści z przesyłania strumieniowego przez OBS Studio. Jednak czasami zdarzają się sytuacje, gdy nadawanie przez koder jest jedynym rozwiązaniem.

Na przykład, jeśli z jakiegoś powodu nie można było wyszukać kamery lub mikrofonu w przeglądarce, to na 99% będziesz mógł to zrobić w OBS Studio. Rzeczywiście, w przeciwieństwie do przeglądarki, ten program jest specjalnie zaprojektowany do współpracy z kamerami. Dzięki transmisji za pośrednictwem takich rozwiązań masz możliwość pokazania wideo z dowolnego sprzętu: kamery IP, domofonu, oczka wideo, telefonu.

Należy pamiętać, że platforma obsługuje nie tylko OBS Studio, ale inne podobne programy do przesyłania strumieniowego, które obsługują protokół RTMP.

Jak włączyć transmisję strumieniową OBS Studio w MyOwnConference?

Cały proces jest bardzo intuicyjny. Nic trudnego.

✔️ Krok 1. W OBS Studio wybierz źródło wideo — kamery, z których chcesz transmitować wideo. Następnie określ rozmiar obrazu.

✔️ Krok 2. W MyOwnConference utwórz webinar i dodaj do niego co najmniej dwa hosty.

Wejdź do menu linków.

Ustaw przełącznik na RTMP API obok nazwy jednego z prowadzących.

link do webinaru przez koder

Po wykonaniu tych poleceń zobaczysz dwa pola. W pierwszym znajdziesz adres serwera, natomiast w drugim unikalny klucz do webinaru.

✔️ Krok 3. Kolejnym etapem jest skopiowanie i wklejenie tych danych do OBS Studio.

Aby to zrobić, otwórz kartę Stream w OBS Studio. Ustaw wiersz Serwis na Własny.

W wierszu Serwer wprowadź adres serwera (łącze z pierwszego pola).

W wierszu Klucz strumienia wprowadź unikalny klucz webinaru — treść z drugiego pola.

Ustawienia OBS do webinaru

✔️ Krok 4. Ustaw pozostałe parametry transmisji.

✔️ Krok 5. Rozpocznij webinar.

✔️ Krok 6. Rozpocznij nadawanie w OBS Studio.

Pamiętaj, że zanim zakończysz webinar, musisz najpierw przerwać transmisję w koderze.

Co należy wziąć pod uwagę podczas przesyłania strumieniowego do webinarów w MyOwnConference za pośrednictwem OBS Studio?

Aby cała transmisja przebiegła profesjonalnie i bezproblemowo przeanalizuj wszystkie niuanse korzystania z zewnętrznego programu.

Moderowanie webinaru i rola prowadzących

Jeśli prowadzisz webinar samodzielnie, to w ramach jednego webinaru nie możesz przełączyć trybu transmisji przez koder na zwykłą transmisję z pokoju webinarowego.

Transmisja za pośrednictwem OBS Studio będzie wyświetlana w obszarze wyświetlania plików i będzie podlegać tym samym zasadom, co w przypadku prezentacji webinarów. Co to oznacza? Jeśli przełączysz się w inny tryb, na przykład ankietę, pokaz ekranu lub wideo, okno transmisji z OBS Studio zamknie się automatycznie. Konsekwencją będzie także usunięcie prezentera, który transmitował przez OBS Studio. Każdemu rozpoczęciu i zatrzymaniu transmisji z OBS Studio będzie towarzyszyć wyjście tego hosta.

Jeśli chcesz moderować czat, przeprowadzić testy, kwestionariusze lub przyciski sprzedażowe musisz zaprosić drugiego prezentera lub moderatora na webinar. Jeśli drugi prezenter chce dołączyć do rozmowy, wystarczy kliknąć przycisk Mów teraz w pokoju webinarowym.

Tylko jeden prezenter na webinarze może transmitować przez OBS Studio.

Nawet jeśli sam prowadzisz webinar, funkcje kodera pozwalają nie tylko wyświetlać wideo z kamery, ale także pokazywać okna różnych programów lub cały ekran prezentera. Tak więc, gdy już opanujesz możliwości OBS Studio, możesz bez wahania poprowadzić webinar na wysokim poziomie.

Należy jednak pamiętać, że prezenter musi znajdować się w pokoju webinarowym na początku transmisji i pozostać do końca spotkania. W przeciwnym razie webinar zostanie przerwany.

Wskazówka: jeśli nie możesz znaleźć nikogo do pomocy, a zależy Ci na transmisji także poprzez OBS Studio, utwórz dwa hosty jednocześnie. Użycie pierwszego ma na celu jedynie włączenie przesyłania strumieniowego przez ten program. Potem nie używaj go w pokoju webinarowym. Natomiast za pośrednictwem drugiego hosta możesz przejść do webinaru w innej przeglądarce i moderować wydarzenie.

Unikalny kod transmisji

W przypadku zaplanowanych wydarzeń otrzymasz unikalny kod transmisji, inny dla każdego prezentera. Taki kod jest zmienny nawet w ramach tego samego cyklu webinarów.

W przypadku stałego webinaru każdemu prezenterowi przypisywany jest własny, unikalny kod. Obowiązuje na wszystkie spotkania, organizowane w tym pokoju.

Opóźnienie transmisji

Należy pamiętać, że podczas transmisji sygnału przez koder może wystąpić niewielkie opóźnienie transmisji. Możesz dostosować czas jego trwania w OBS Studio. Ale im większy odstęp czasowy, tym lepszy obraz będzie podczas transmisji.

Większość funkcji omówionych w tym wpisie, było przedstawianych w oparciu program OBS Studio. Jednak czy wiesz, że możesz transmitować webinary z podobnych programów obsługujących protokół RTMP i cieszyć się innymi zaletami tego rozwiązania. Wszystko jest skonfigurowane w ten sam sposób, dlatego jeśli uważnie czytałeś wpis, to będziesz wiedział, jak działają także inne programy tego typu.

Chociaż zapoznanie się z OBS Studio może zająć trochę czasu, transmisja strumieniowa za pomocą takiego programu możesz poprawić poziom Twojego webinaru. Naprawdę warto zainteresować się takim rozwiązaniem, ponieważ dzięki temu Twój webinar może stać się bardziej profesjonalny. Nowe funkcje i lepsza jakość wideo, równoległe przesyłanie strumieniowe w innych witrynach — to tylko nieliczne zalety, które możesz wykorzystać za darmo, prowadząc webinary za pomocą serwisu MyOwnConference.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!