Najlepszy krok w kierunku rozwoju swojej firmy, 10 zalet webinarów

zalety webinarów

Od kilku lat webinary zyskują na popularności. Trudno się temu dziwić, ponieważ są doskonałą alternatywą spotkań na żywo. Jeśli prowadzisz firmę, ale tematyka jest Ci obca, to zachęcamy do zapoznania się – na pewno nie pożałujesz.

10 Najważniejszych zalet webinarów

Zaleta 1. Webinary zwiększają Twój autorytet

Webinary to łatwy sposób na pokazanie, że jesteś osobą kompetentną, zainteresowaną swoją branżą, która chce robić coś więcej, czyli dzielić się tym, co masz, z innymi. To wpływa pozytywnie na to, jak będziesz postrzegany przez klientów. Jeśli jesteś pracownikiem, to doświadczenie w prowadzeniu webinarów może udoskonalić Twoje CV i wyróżnić Cię na tle innych. Dla firm szkolenia online to możliwość wzbudzenia zainteresowania klientów i podniesienia ratingu. Im częściej i profesjonalniej będziesz prowadzić webinary, tym więcej ludzi dowie się o Tobie lub Twojej firmie.

Dlaczego to takie ważne? Obecnie wiele osób zakłada własne firmy i duża ich część doskonale zna się na swoim fachu. Warto więc zastanowić się nad zaletami, które Cię wyróżnią. Ludzie cenią nie tylko doświadczenie, ale i osobowość, którą można wyeksponować w szkoleniu online. To właśnie one pozwolą Ci pokazać siebie i zbudować autorytet.

Top najlepszych wpisów o webinarach i e-learningu

Zaleta 2. Webinary zwiększają liczbę potencjalnych klientów

Ludzie chętnie uczestniczą w bezpłatnych webinarach. Na pewno zauważyłeś już, że wiele osób skupia się obecnie na samorozwoju. Chętnie biorą udział w szkoleniach, ale też nie chcą wybierać kota w worku. Prowadzenie bezpłatnych webinarów daje Ci możliwość pokazania, że jeśli Twoje szkolenia byłyby płatne, to warto byłoby za nie zapłacić.

Zalety webinarów są ogromne, w tym fakt, że zarejestrowane osoby pozostawiają swoje dane. E-mail, imię, nazwisko czy numer telefonu to dla firmy bezcenne informacje. Możesz wykorzystać je w przyszłych kampaniach marketingowych, ponieważ otrzymasz leady w pełni zainteresowane Twoją ofertą.

Ponadto webinary konwertują jak szalone w porównaniu do większości innych metod. Najważniejsze jest, aby umiejętnie z nich korzystać, wybierając odpowiedni sposób do przedstawienia swojej oferty.

Zaleta 3. Webinary prezentują Twój produkt lub usługę

Masz produkt lub pomysł, które nie są jeszcze tak szeroko znane, jak tego oczekujesz? Webinar to jeden z najważniejszych sposobów na zwiększenie popularności Twojej oferty. Spójrzmy prawdzie w oczy, nie każdy chętnie czyta długie i bezbarwne wpisy, które przypominają reklamę. Webinar to możliwość dzielenia się wiedzą i subtelnego przedstawienia swojej propozycji. Bądź szczery, pomagaj słuchaczom, a wtedy na pewno zaciekawisz swoich uczestników.

Najważniejsze jest to, aby nikt nie poczuł się “nagabywany” na zakup Twojego produktu. Jeśli zbudujesz wokół siebie i swojej firmy zainteresowanie, pokażesz, że znasz się na tym, co robisz i przede wszystkim to lubisz, to ludzie sami będą chcieli kupić Twoje produkty.

Zaleta 4. Webinary pokazują Twoje kompetencje

Możesz długo opowiadać o zaletach swojego produktu i oferować towary o niesamowitych właściwościach, jednak klient nie kupi od Ciebie niczego, jeśli nie wzbudzisz jego zaufania.

W trakcie webinaru podaj chociaż niewielki, ale realny środek na rozwiązanie problemu, z którym do Ciebie przyszedł. W ten sposób podkreślisz swój profesjonalizm i kompetencje. Pokażesz również, że nie jesteś nastawiony wyłącznie na zysk – to ludzi zniechęca.

Jednym z wyzwań marketingu internetowego to pomoc w rozpowszechnieniu informacji, której celem jest zdobycie zaufania i lojalności klientów. Kiedy ludzie biorą udział w webinarze, w którym udostępniasz informacje za darmo, pomaga to w budowaniu dobrych relacji między wami. Dużym plusem webinarów jest to, że uczestnicy mogą Cię widzieć i słyszeć, dzięki temu mogą poznać Ciebie. To bardzo ważne! Masz możliwość pokazania, że zależy Ci na Twoich klientach. Oni z pewnością to docenią.

Zaleta 5. Webinary to doskonałe narzędzie sprzedaży

Webinary to świetna, elastyczna metoda uczenia się, ale mogą też być potężnym narzędziem sprzedaży. Kiedy potencjalni klienci poznają Cię osobiście, z większą chęcią coś od Ciebie kupią. Kod promocyjny lub inna ciekawa propozycja jeszcze bardziej pomogą uczestnikom zdecydować się na zakup.

Podczas webinaru możesz zwiększyć sprzedaż bez sprzedaży. Przy odpowiednim doborze treści, webinary mogą subtelnie sprzedawać produkty bez wywoływania irytacji. Niektóre firmy prowadzą oddzielne webinary szkoleniowe i marketingowe, podczas gdy w rzeczywistości najlepsze webinary nauczają i sprzedają w tym samym czasie.

Przeczytaj o tym, jak zwiększyć sprzedaż na webinarze.

Zaleta 6. Webinary promują Twój brand

Prowadzenie webinarów może stać się najlepszą decyzją, jaką podejmiesz w kierunku rozwoju swojej firmy. Webinar pomoże Ci wypromować markę wśród odbiorców. Dzięki regularnym spotkaniom online możesz sprawić dobre wrażenie, budując pozytywny wizerunek brandu, oraz zwiększyć swój autorytet.

Budowanie marki to długa i niełatwa droga, ale możesz być pewien, że Ci się opłaci. Wyrobiony brand to mnóstwo korzyści. Doskonałym przykładem są znane marki, których produkty sprzedają się głównie ze względu na metkę. Mają więc ogromną przewagę nad innymi, mniej znanymi brandami. Jeśli uda Ci się wyrobić swoją markę, ludzie będą kupować Twoje produkty z zaufaniem. To przełoży się także na to, że będą się krócej zastanawiać – będą mieli mniej wątpliwości.

Webinary od dawna są sprawdzonym narzędziem marketingu online. Duży wybór platform do szkoleń online daje Ci możliwość wypróbowania takiej formy promocji.

Polecamy artykuł: Jak wykorzystać webinary do promowania kursu online.

Zaleta 7. Webinary pozwalają poznać grupę docelową

Dzięki samej rejestracji uczestników na webinar możesz uzyskać przydatne informacje o swoich przyszłych klientach.

Komunikacja z uczestnikami w trakcie webinaru to wspaniała możliwość poznania swoich potencjalnych klientów. Dowiedziesz się o ich problemach, obawach i oczekiwaniach. To niepowtarzalna okazja do tworzenia najlepszego produktu, ale także do celów marketingowych. Pozwól, by uczestnicy zadawali pytania, ale również sam pytaj o ich zdanie. Na webinarze o wiele łatwiej jest nawiązać dialog niż na zwykłym spotkaniu w sali konferencyjnej, kiedy większość uczestników wstydzi się odezwać. Spotkania online często przełamują bariery i wstyd uczestników.

Jeśli prowadzisz firmę, to doskonale wiesz, że świetna znajomość grupy docelowej równa się lepszy finalny produkt. Wiesz, jak dostosować go do klientów, a to z kolei przekłada się na zainteresowanie i sprzedaż produktu.

Pod koniec wystąpienia obowiązkowo podaj informacje kontaktowe, aby słuchacze mogli bezpośrednio się z Tobą skontaktować.

Zaleta 8. Webinary uczą

Wiele osób lepiej rozumie informacje wizualne, przedstawiane za pomocą obrazów i schematów. Artykuły i książki mogą jedynie opisać coś w sposób werbalny. Nie mogą zademonstrować całego procesu, a często jest to niezbędne. Jeśli sprzedajesz sprzęt lub chcesz pokazać, w jaki sposób działa konkretny program lub serwis, po prostu zademonstruj za pomocą kamery lub pokazywania ekranu, jak Ty go używasz.

Jednym z głównych powodów, dla których firmy zaczynają prowadzić webinary, jest to, że są efektywne i wygodne do szkolenia personelu. Szczególnie jest to istotne, gdy niektórzy lub większość pracuje zdalnie. Wówczas spotkania stacjonarne byłyby trudne do zorganizowania i wiązałyby sie z kosztami. Ciągłe doszkalanie kadry jest nie tylko korzyścią dla Ciebie, ale i wpływa na ich zadowolenie. Każdy lubi czuć, że ciągle się rozwija.

Zaleta 9. Webinary uczą wystąpień publicznych

Może również należysz do dużej grupy osób, której straszna jest myśl o wystąpieniu publicznym? Prowadzenie webinarów pomoże Ci przezwyciężyć ten lęk. Mówienie do kamery jest o wiele mniej stresujące niż stanie przed całą salą wypełnioną słuchaczami. Z czasem zauważysz, że mówienie do słuchaczy nie jest tak straszne.

Warto spróbować się przełamać, nawet stopniowo. Naturalność w wystąpieniach publicznych jest bardzo ważna. Przemawiając do ludzi, możesz wzbudzać ich zainteresowanie, budować swój autorytet, pokazać swoją osobowość. To zawsze będzie na plus dla Ciebie.

Zaleta 10. Prowadzenie webinarów jest łatwiejsze, niż Ci się wydaje

Aby prowadzić webinar nie musisz mieć mocno wyspecjalizowanej wiedzy lub umiejętności — po prostu opowiadaj o tym, co lubisz i na czym się dobrze znasz. Wymagania sprzętowe do prowadzenia webinarów również są minimalne: komputer, połączenie internetowe i słuchawki z mikrofonem oraz dobry serwis do prowadzenia webinarów.

Weź pod uwagę, że zakwaterowanie, dojazdy oraz uczestnictwo w konferencjach i spotkaniach biznesowych, to nie tylko wysokie koszty, ale też duży wysiłek organizacyjny. Przy pomocy webinarów zaoszczędzisz czas, pieniądze i nerwy.

Podsumowując

Webinary — to potężne narzędzie, które skutecznie przyciąga potencjalnych klientów, zwiększa sprzedaż oraz pomaga w szkoleniach. Oczywiście wymieniliśmy tylko niektóre z zalet webinarów. Główne wady najczęściej są związane z tym, że musisz najpierw zapoznać się z platformą do webinarów oraz skorzystać innego podejścia do zorganizowania spotkań.

Wybierz swój format webinarów: kursy, szkolenia, seminaria, master class lub wideokonferencje i ciesz się wynikami swojej pracy!

Czy warto prowadzić webinary posiadając firmę?

Zdecydowanie warto! Webinary dają wiele korzyści tym, którzy prowadzą firmę. W łatwy sposób możesz wypromować swój produkt i doskonale zaprezentować jego działanie. Oprócz tego jest to świetny sposób na wypromowanie siebie i zbudowanie swojej marki. Prowadzenie edukacyjnych webinarów za darmo może zachęcić potencjalnych klientów do zakupu Twoich produktów. Nawet nie zarabiając na prowadzeniu spotkań online, zyskujesz dane i poznajesz swoją grupę docelową, co ma ogromne ogromne znaczenie marketingowe.

Czy webinary są lepsze od spotkań na żywo?

Webinary mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim są znacznie mniej kosztowne od spotkań na żywo, ponieważ nie ma potrzeby rezerwacji sali, zamawiania cateringu itd., a dodatkowo możesz zebrać o wiele więcej osób, które w przypadku szkoleń stacjonarnych mogłyby nie mieć możliwości pojawienia się na miejscu. Na webinarze możesz zebrać osoby z różnych miejsc na świecie. Jeśli masz problem ze stresem podczas wystąpień publicznych, webinary to wspaniały sposób na oswojenie się z nimi.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!