Jak nagrać webinar na komputer?

nagrywanie webinaru

Nagrywanie webinarów to obecnie bardzo popularna praktyka. Nagrania mają wiele praktycznych zastosowań, dlatego warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Jak wykorzystać nagrany webinar?

Nagrany webinar można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jeśli prowadzisz spotkania czy szkolenia, nagranie możesz wysłać po szkoleniu, w ramach materiałów szkoleniowych. To świetne dopełnienie spotkania, ponieważ daje uczestnikom możliwość powtórzenia materiału, w dowolnym momencie. Nagranie można także wysłać tym, którzy nie byli obecni na webinarze. Uczestnicy na pewno docenią taki dodatek, szczególnie jeśli będzie on dobrej jakości. Będą mogli skorzystać z niego jeszcze wiele razy, kiedy tylko będą chcieli. To również sposób na reklamę – pokazujesz swój profesjonalizm, staranność i zaangażowanie.

Nagrania mogą także służyć do stworzenia kursu online – płatnego lub bezpłatnego. Kurs płatny to dobra opcja, gdy masz już ugruntowaną pozycję i pewność, że znajdą się chętni na jego zakupienie. Kurs bezpłatny to przede wszystkim doskonały materiał reklamowy, zachęcający do udziału w innych Twoich kursach (które mogą być płatne). Oprócz tego jest to element tworzenia swojej marki i opinii o niej. W ten sposób możesz pokazać, że angażujesz się w to, co robisz i masz do tego motywację. Bezpłatny webinar to znak dla uczestników, że zależy Ci również na tym, aby dzielić się swoją wiedzą, a nie tylko na zysku. Nikt nie chce czuć, że chcesz na nim wyłącznie zarobić.

Jak powinno wyglądać nagranie?

Warto wziąć pod uwagę to, do czego będzie ono wykorzystane. Jeśli chcesz przesłać nagranie przeprowadzonego szkolenia, to może ono być w formie “surowej” – z widocznym czatem, kamerami, prezentacją. Obecni, jak i nieobecni na spotkaniu, będą mogli prześledzić przebieg całego spotkania. Na czacie często pojawiają się kluczowe pytania, a w sytuacji, gdy nie zostałby on nagrany, oglądający nie wiedziałby, jakie pytanie zadano. Jeśli nagrywasz webinar z kamerą, wybierz lepszą jakość nagrania.

Tworząc kurs online, ważne jest skupienie się na tym, aby wyglądało ono nieskazitelnie. Zadbaj o świetną jakość nagrania, dobry i profesjonalny widok z kamery, usuń niepotrzebne elementy, takie jak czat. Skup się na brandingu, dodaj logo, kolory kojarzone z Twoją firmą. Najlepiej, aby jakość nagrania była jak najwyższa, zalecamy 1080p. Nagranie powinno zawierać prezentację oraz ewentualnie widok z kamery. Resztę elementów możesz dodać potem, w programie do montażu.

Przeczytaj też o najważniejszych zasadach przygotowania nagrania webinaru.

Programy do nagrywania webinarów

Platforma webinarowa MyOwnConference

Ta platforma do prowadzenia webinarów pozwala nagrywać webinary bez limitu. Nie musisz także instalować specjalnych programów na swoim komputerze – możesz prowadzić i nagrywać szkolenie online za pomocą jednego serwisu. Wystarczy naciśnięcie jednego przycisku w pokoju webinarowym. Sam decydujesz, jak będzie wyglądać nagranie Twojego webinaru. Możesz nagrywać wszystko, co pokazujesz uczestnikom, lub usunąć z nagrania pewne elementy: przestrzeń do pokazywania slajdów, kamerę, czat czy listę użytkowników i prezenterów.

Nagrywając webinar z MyOwnConference:

 • nie musisz niczego instalować i korzystasz ze swojej ulubionej przeglądarki;
 • w wersji płatnej liczba nagrań jest nielimitowana;
 • czas przechowywania nagrań — bez ograniczeń;
 • przechowujesz nagrania tak długo, jak tego potrzebujesz;
 • nagrane webinary są dostępne do oglądania online i pobrania w pliku mp4. Można też umieścić je na YouTube, Dropbox, Microsoft OneDrive, Google Drive, albo skorzystać z linku do oglądania.

Listę innych programów do prowadzenia webinarów, które oferują funkcję nagrywania webinarów, znajdziesz w tym wpisie.

Programy do nagrywania webinarów dla uczestników

Audacity

Audacity to darmowy program, który służy zarówno do nagrywania, jak i edycji dźwięku. Edytor oferuje łatwe nagrywanie, pozwala usunąć wybrane części nagrana ub dodać efekty. Nagrywać można z różnych źródeł. Pliki audio zapisywane są do różnych formatów. Program działa w każdym systemie operacyjnym.

W Audacity możesz również nagrać i obrobić podcast, który może być dodatkiem do serii webinarów.

Audacity
Źródło: www.audacityteam.org

Camtasia Studio

Jest to program do nagrywania i edycji screencastów. Pozwala na zarejestrowanie obrazu z ekranu komputera lub kamery internetowej, obrobienie go i opublikowanie. Funkcje programu:

 • nagrywa dźwięk i wideo – możesz zarejestrować obraz z ekrany komputera lub kamery internetowej (brak możliwości podłączenia kamery HD);
 • narzędzia do edytowania pozwalają zmienić wideo — na przykładinteligentny zoom, zaciemnianie określonego obszaru ekranu, podświetlaniekliknięć, dodawanie napisów i wiele innych efektów;
 • program posiada oś czasu, dzięki której można montować wybranefragmenty nagrania;
 • zapisać filmiki można w różnych formatach;
 • nagranie możesz dodać do YouTube prosto z Camtasia Studio;
 • ma opcje HD video;
 • możliwości obróbki dźwięku są niestety bardzo ograniczone;
 • obsługa programu jest stosunkowo prosta.

Jak nagrać webinar z MyOwnConference?

Z łatwością możesz nagrać webinar z MyOwnConference. Poniżej zamieszczamy instrukcję, jak to zrobić na swoim komputerze krok po kroku.

Krok 1: Wejdź do pokoju webinarowego

Wejść do pokoju mogą tylko użytkownicy zalogowani na platformie MyOwnConference. Jeśli jeszcze nie masz tu konta, możesz go założyć po kliknięciu tego linku.

Krok 2: Nagraj webinar

W lewym górnym rogu naciśnij przycisk „Nagraj”.

Oprócz tego, dla planów taryfowych na ponad 300 miejsc można zaznaczyć opcję automatycznego nagrywania w pokoju. Nagrywanie webinaru będzie włączać się automatycznie po wejściu do pokoju wybranego prezentera.

Zakładka nagranie

Po zakończeniu nagrywania i konwersji, wideo można pobrać lub obejrzeć w Twoim panelu użytkownika.

Krok 3: Pobierz nagranie

Po kilku minutach, gdy wideo zostanie skonwertowane, można je pobrać lub obejrzeć w Twoim panelu użytkownika. Ze swojego konta dodaj plik na YouTube, Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive, a potem podziel się linkiem z uczestnikami.

Opcje nagrywania

Jeśli chcesz dostosować jakość nagrania do swoich potrzeb, wejdź w zakładkę Sale webinarowe, następnie wybierz webinar, który będziesz nagrywać (trzy kropki przy nazwie webinaru) i przejdź do Ustawień, a następnie Ustawień zaawansowanych. W zakładce «Nagranie» znajdziesz kilka wariantów nagrywania:

 • tylko kamerę i mikrofon;
 • kamerę, mikrofon i obszar pokazywania plików;
 • kamerę, mikrofon, czat i obszar pokazywania plików;
 • cały pokój lub pokój z wyłączeniem zbędnych elementów.

Oprócz tego możesz zezwolić na komentarze podczas nagrywania webinaru lub je wyłączyć.

Jeśli chcesz zmienić jakość nagrania, na liście znajdź opcję «Jakość nagrania». Wybierz jeden z dostępnych wariantów – 480p, 720p, 1080p.

Stwórz własny kurs wideo i pozwól, by uczestnicy oglądali go w wygodnym dla siebie czasie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące nagrywania webinaru na komputer, prosimy o kontakt z naszym działem wsparcia, aby uzyskać więcej szczegółowych informacji.

Wpis o tym, jak stworzyć kurs online: sprzęt, koszty, kwestie prawne

Rozpocznij swoją przygodę z webinarami. Załóż darmowe konto na platformie do webinarów MyOwnConference i przetestuj wszystko za darmo. Możesz korzystać ze wszystkich możliwości programu na stałe i bez limitu.

Dlaczego warto nagrywać webinary?

Nagrane spotkanie można umieścić w materiałach szkoleniowych wysyłanych po skończonym webinarze. Ponowne obejrzenie webinaru to ogromna zaleta dla jego uczestników, którzy będą mogli powtórzyć omówiony materiał. To także świetna opcja dla tych, którzy nie mogli być obecni na spotkaniu. Oprócz tego możesz je udostępniać na swojej stronie, za darmo.

Jak nagrać webinar?

Najwygodniejszą opcją jest nagranie webinaru bezpośrednio przez platformę webinarową. MyOwnConference udostępnia taką opcję, do tego w trzech jakościach do wyboru. Możesz wybrać, jak będzie wyglądać nagranie i jakie elementy będą na nim zawarte. Gotowy webinar można pobrać na komputer, jest on zapisywany automatycznie na Twoim profilu. Do rejestracji webinarów można także wykorzystać inne programy, na przykład darmowe Camtasia Studio.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!