Błędy przy tworzeniu kursów online abo jak nie zabić e-learning?

Błędy kursów online

Błędy przy tworzeniu kursów online mogą zniechęcić do uczenia się już na samym początku. Kursy online nie są już tylko źródłem informacji przekazywanych studentom za pomocą nowoczesnych narzędzi. Aby stworzyć produkt edukacyjny, nie wystarczy spakować wiedzę i doświadczenie ekspertów w webinar, wideo lub obszerną książkę. Twórca e-kursu zastanawia się nad ścieżką edukacyjną słuchaczy i przewiduje, jakie pytania lub trudności pojawiają się na poszczególnym etapie.

Na podstawie swojego doświadczenia sformułowałem częste błędy, które pojawiają się w programach nauczania online i uniemożliwiają studentom „dotarcie” do końca studiów.

Wątpliwości przy tworzeniu kursów

Zgadzasz się ze stwierdzeniem, że nigdy nie będziesz mieć drugiej szansy, aby zrobić pierwsze wrażenie? Prowadząc pierwszą lekcję z uczniami, każdy nauczyciel powinien zrobić pozytywne wrażenie. Nadmierny stres u początkującego szkoleniowca online (drżenie rąk i głosu, obsesyjne ruchy) może wywołać brak zaufania ze strony uczniów. Z kolei pewny siebie nauczyciel z doświadczeniem, zawsze będzie wzbudzał respekt i podziw.

Brak pewności siebie i strach przed byciem nielubianym, osłabi autorytet i pozwoli uczniowi pracować niestarannie. Ale nie możesz także popadać w skrajność, zakładając maskę złego nauczyciela – zakazując i grożąc, nie będziesz wcale bardziej profesjonalny. Każde nienaturalne zachowanie zostanie prędzej czy później zdemaskowane. Przed rozpoczęciem zajęć zrób trochę ćwiczeń, weź wdech, podnieś głowę i pomyśl o czymś miłym. Przygotuj się, że uczniowie mogą próbować Cię zmylić, dlatego Twoja pewność siebie jest tak ważnym elementem.

Jak znaleźć temat kursu online i zacząć przygotowywania? Poznaj praktyczne porady i osobiste doświadczenia

Brak struktury

Struktura pomaga nie tylko uczniom w uporządkowaniu wiedzy, ale też nauczycielom. Szczególnie jeśli jest ich kilka na jednym kursie. Mogą podawać te same informacje, a czasem wręcz sprzeczne.

Często na tego typu kursach można usłyszeć: „Znasz już ten temat?” lub „Jeśli nie znasz jeszcze tego tematu, wkrótce dowiesz się o tym nieco więcej”. Aby uniknąć tego błędu, utwórz przejrzystą strukturę kursu online z podziałem na zajęcia i tezy. Następnie przedstaw taki plan ekspertom.

Tutaj możesz się dowiedzieć jak transkrypcje webinarów pomagają w SEO.

Lekcje nie mają celów

Studenci nie rozumieją, dlaczego potrzebują tego materiału i jak będzie on przydatny w przyszłości. Co robimy, aby uniknąć takiej sytuacji?

  • Opracowujemy zestaw umiejętności na podstawie potrzeb grupy docelowej, analizę ofert pracy, rynek.
  • Przekształcamy zestaw umiejętności i wiedzy w cele uczenia się.
  • Rozpowszechniamy cele nauczania w klasie.
  • Kiedy uczniowie rozumieją cele określonego działania, stają się bardziej zmotywowani do nauki. Efekt końcowy staje się jasny i osiągalny.

Brak komunikacji z kursantami i niechęć odpowiadania na pytania

Aktywny i zmotywowany uczeń to prawdziwy prezent dla każdego szkoleniowca, ale także duże wyzwanie dla początkującego nauczyciela online. Nie tylko przez to, że komunikacja na kursie może być nie bardzo dobrze przemyślana. Niespodzianki czyhają na każdym kroku, np. nauczyciel języka obcego może zmierzyć się z problemem specyficznych zainteresowań ucznia, które wykraczają poza jego kompetencje językowe. Skutkiem mogą być trudności w tłumaczeniu konkretnego terminu (szczegóły budowy samolotów, nazwy figur tanecznych). W takim przypadku nie zaszkodzi Ci zapoznanie się z konkretną kategorią słownictwa. Poinformuj ucznia, że nie możesz wiedzieć wszystkiego i zachęć go do samodzielnych odkryć.

Z kolei na lekcji fizyki student może mieć swój własny, alternatywny pogląd na przyczyny pewnych zjawisk przyrodniczych. Natomiast Twoim zadaniem jest rozumienie jego punktu widzenia i odpowiadanie na wszelkie pytania.

Polecam od czasu do czasu prowadzić spotkania z kursantami na żywo w trybie webinaru.

Utrzymać uwagę podczas webinaru: lista wskazówek, dzięki którym Twoja prezentacja online będzie bardziej interaktywna

Lekcje rozpoczynają się od najtrudniejszych treści

Twoi uczniowie nie mają takiej wiedzy jak Ty, czy mówca. A to, co dla Ciebie jest oczywiste, niekoniecznie musi być jasne dla innych. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wprowadzanie w temat. Rozpocznij od materiałów prostych i zrozumiałych i stopniowo wprowadzaj nieco trudniejsze. Możesz rzucić uczniom wyzwanie, w którym zachęcisz ich do samodzielnego „kombinowania”. Jednak nie miej do nich pretensji, jeśli czegoś nie będą wiedzieli. Julie Dirksen pisze w The Art of Teaching, jak zainspirować słuchaczy we wczesnych etapach.

  1. Wykorzystaj dotychczasowo zdobytą wiedzę studentów.
  2. Zapewnij im sukces we wczesnym etapie kształcenia.
  3. Daj poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli te warunki zostaną spełnione, uczniowie nie będą skrępowani brakiem wiedzy, ale za to zmotywujesz ich do samodzielnego działania. Dodatkowe instrukcje i wyjaśnienia, zwłaszcza na początku szkolenia będą na wagę złota.

Jak stworzyć kurs online: sprzęt, koszty, kwestie prawne

Za dużo grywalizacji

Grywalizacja to jeden z trendów e-learningu, ale uważaj, aby nie było tego za dużo.

Nagroda za I miejsce w rankingu osiągnięć w nauce może prowadzić do tego, że studenci, którzy przegrywają w walce o zwycięstwo, całkowicie tracą motywację do dalszej nauki. A ci, którzy dotrwają do ostatniej prostej, będą martwić się tylko o to, czy otrzymają główną nagrodę, czy nie. Dlatego zalecam ostrożne wprowadzanie takich elementów. Idealnym założeniem jest dotarcie do wewnętrznych motywatorów ucznia.

Brak ćwiczeń do samodzielnej refleksji

Aby mózg mógł zapamiętać informacje, musi je zrozumieć i przetworzyć kilka razy. Zadania refleksyjne pomagają połączyć zdobytą wiedzę z doświadczeniem, które dana osoba już posiada i zrozumieć, w jaki sposób najlepiej ją zastosować. Nie wszyscy uczniowie wiedzą, że dla owocnej nauki zaleca się robienie notatek, utrwalanie przykładami i przypominanie sobie zbadanego materiału. Dlatego musimy tak budować proces uczenia się, aby uczeń musiał powrócić do materiału, który omówił i przeanalizować go raz jeszcze.

Nie napisałeś scenariusz zajęcia

Błędy przy tworzeniu kursów online często są spotykane wśród wprawnych speakerów. Kolejnym takim powielanym błędem jest nastawienie, że dobra znajomość tematu zwalnia Cię z przygotowania do lekcji. Nie ma znaczenia, czy zapisujesz wideo do filmiku edukacyjnego, czy przygotowujesz się do szkolenia online, konieczne jest sporządzenie planu. W nim wskażesz, co dokładnie będziesz omawiać podczas lekcji czy webinaru, i ile czasu na to potrzebujesz. Oczywiście jesteśmy świadomi, że planu nie można traktować bardzo dosłownie. Bez względu na to, jak prosty może Ci się wydać materiał, musisz go bardzo uważnie przestudiować, zwracając uwagę na sposoby jego wyjaśnienia – im dokładniej, tym lepiej. Weź pod uwagę możliwe trudności w zrozumieniu materiału przez kursantów i opracuj dobry sposób na ich wytłumaczenie.

Jak przygotować się do szkolenia online przed kamerą? Sztuka bezstresowej wideokonferencji

Błędy i wątpliwości przy tworzeniu kursów online zdarzają się każdemu. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci uniknąć błędów i uczynić Twoje kursy online jeszcze lepszymi.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!