Dlaczego warto potwierdzać uczestnictwo w webinarach certyfikatami?

Certyfikaty po webinarze

Powszechny dostęp do internetu sprawia, że zdobywanie nowej wiedzy jest teraz tak łatwe, jak nigdy wcześniej.

Niezależnie od tego, co nas interesuje lub w jakiej dziedzinie chcemy się specjalizować — możemy znaleźć webinary właściwie na każdy temat. Twórcy takich wydarzeń online powinni jednak rozważyć potwierdzanie uczestnictwa za pomocą certyfikatów. Rozważamy dlaczego.

Webinar to bardzo przystępna forma przyswajania wiedzy. Z webinarów skorzystać może właściwie każdy, kto ma dostęp do sieci, trochę wolnego czasu i chęć poszerzenia kompetencji. Nie wszystkie wydarzenia są jednak tak samo atrakcyjne dla uczestników. Osoby chcące zdobywać nową wiedzę szukają oficjalnego potwierdzenia swoich starań. Jest to potrzebne po to, by móc przedstawić się w jak najkorzystniejszym świetle przed potencjalnymi pracodawcami.

Najważniejsze zalety certyfikatów

Uczestnictwo w webinarach jest bardzo proste, a napisanie o nich w CV tak naprawdę niewiele znaczy. Każda osoba aplikująca na stanowisko pracy może chwalić się oglądaniem tego typu wydarzeń online, ale nie świadczy to jeszcze o jej kompetencjach. Z tego powodu jako organizator webinarów powinieneś zrobić wszystko, aby Twoje wydarzenia były tymi „wartymi uwagi”.

Certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w seminariach i kursach są bardzo przydatnym elementem. Doskonale prezentują się w życiorysach i stanowią istotny punkt zaczepienia podczas rozmów kwalifikacyjnych z rekruterami. Jeśli więc oferujesz oficjalne dokumenty będące dowodem uczestnictwa w szkoleniach — Twoi słuchacze widzą te wydarzenia jako godne poświęcenia czasu.

Z punktu widzenia uczestnika certyfikowane wydarzenie jest atrakcyjniejsze od tego, które oferuje samą wiedzę, ale nie zapewnia fizycznego potwierdzenia uczestnictwa. Wielu entuzjastów poszerzania kompetencji i śledzenia nowości w swojej branży ogląda nawet kilka lub kilkanaście seminariów online tygodniowo. Takie osoby wybierają wtedy certyfikowane, godne uwagi wydarzenia, wiedząc, że dzięki temu zyskają dawkę rzetelnej wiedzy od specjalistów.

Przeczytaj również: 5 niezawodnych sposobów na zwiększenie frekwencji na webinarze.

Certyfikat jako potwierdzenie jakości marki

Uczestnicy webinarów szukają wydarzeń prowadzonych przez ekspertów. Jeżeli spełniasz owe kryteria — oferowane przez Ciebie certyfikaty powinny o tym świadczyć. Nazwa firmy lub nazwisko prelegenta — szczególnie jeśli są rozpoznawalne w danej branży — wzmocnią atrakcyjność Twoich webinarów w oczach potencjalnych uczestników. Jeśli nie masz jeszcze wyrobionej opinii — Twoje dane w certyfikatach z pewnością pomogą ją stworzyć.

Jeśli Twoje webinary zapewniają uczestnikom szczególnie przydatną wiedzę, taką jak najświeższe branżowe trendy albo praktyczne case-studies zaczerpnięte z prawdziwego życia, tym bardziej powinieneś zapewniać certyfikaty swoim słuchaczom. Taki dokument wzmocni bowiem Twoją renomę, a uczestnik będzie mógł pochwalić się nim choćby przed pracodawcą, udowadniając mu swoje kompetencje i znajomością nowości w branży.

Kto najchętniej korzysta z webinarów?

Dostępność platform umożliwiających łatwe prowadzenie webinarów sprawia, że aktualnie każdy, kto ma ochotę nabyć nieco nowej wiedzy, znajdzie coś dla siebie. Eksperci branżowi oferują szkolenia marketingowe, case-studies dotyczące informatyki i nowych technologii. Dostępne nawet specjalistyczne konferencje traktujące o obowiązujących trendach w medycynie czy weterynarii. Wszystko to jest dostępne zarówno na podstawowym, jak i zaawansowanym poziomie.

Nic dziwnego, że osoby uczestniczące w webinarach poszukują certyfikowanych wydarzeń oferowanych przez ekspertów znanych w branży. Kogo możesz przyciągnąć do swojej konferencji online, oferując potwierdzenie uczestnictwa w formie dokumentu?

  • Studentów — osoby, które jeszcze nie rozpoczęły kariery i nie mogą pochwalić się doświadczeniem zawodowym. Szukają możliwości pokazania się pracodawcom w jak najlepszym świetle. Uczestnictwo w webinarach i szkoleniach online w trakcie studiów świadczy o tym, że kandydat na stanowisko pracy dba o rozwój i efektywnie wykorzystuje swój wolny czas. Nie każde wydarzenie online jest jednak tyle samo warte. Dodatkowo można dodać w CV kilka informacji. Z tego powodu uczniowie i studenci najchętniej korzystają z tych webinarów, którymi mogą pochwalić się w życiorysie, załączając odpowiednie certyfikaty.
  • Nowe osoby w branży — zarówno absolwenci studiów stawiający pierwsze kroki w firmie, jak i osoby, które niedawno zmieniły pracę, poszukują wiedzy umożliwiającej wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery. Korzystanie z certyfikowanych webinarów dotyczących interesujących je dziedzin to prosty sposób na to, by udowodnić pracodawcom, że nie spoczywają na laurach, a także zdobyć ciekawy temat do poruszenia na rozmowie kwalifikacyjnej.
  • Osoby chcące rozwijać się w karierze — eksperci różnych dziedzin doskonale wiedzą o tym, że ich nauka nigdy się nie kończy. Dotyczy to przede wszystkim szybko rozwijających się branż, takich jak cyberbezpieczeństwo czy marketing. Pracownicy chcący pozostać na szczycie muszą stale aktualizować swoją wiedzę i dowiadywać się o aktualnie obowiązujących trendach. Webinary i szkolenia online są ku temu dobrą okazją, a certyfikaty potwierdzające uczestnictwo świadczą o tym, że informacje pochodzą od doświadczonych specjalistów.

O czym trzeba pamiętać przy tworzeniu certyfikatów?

Niezależnie od tego, jaką branżą się zajmujesz, w prowadzeniu webinarów najważniejsze jest bezpieczeństwo — zarówno Twoje, jak i uczestników wydarzeń. Aktualnie wszystko (zarówno życie osobiste, jak i zawodowe) przenosi się do sfery cyfrowej. Dzięki temu cyberprzestępcy mają duże pole do popisu. Sytuacja z seminariami online wcale nie wygląda inaczej. O czym musisz pamiętać, jeśli planujesz wystawiać oficjalne certyfikaty swoim słuchaczom?

  • Przechowuj dane uczestników (oraz swoje) w bezpiecznym miejscu. Jeśli zamierzasz samodzielnie projektować certyfikaty (na przykład za pomocą programów Power Point czy Canva), będziesz musiał wprowadzić do nich dane uczestników. Musisz więc pamiętać o tym, by Twoje pliki były zawsze bezpieczne. Nie udostępniaj komputera innym osobom, a także dbaj o to, by Twoje oprogramowanie antywirusowe i system były aktualne. Dobrym rozwiązaniem są bezpieczne, szyfrowane chmury. Dzięki nim w ogóle nie musisz korzystać z własnych dysków. A dodatkowo odzyskasz dostęp do plików nawet w razie zagubienia lub kradzieży urządzenia.
  • Nie przechowuj danych dłużej, niż to potrzebne. Im więcej personalnych informacji zgromadzisz na swoim urządzeniu, tym więcej stracisz w przypadku potencjalnego wycieku, ataku hakerskiego bądź utraty sprzętu. Jeśli prowadzisz cykliczne webinary lub szkolenia — pozbywaj się wrażliwych danych uczestników po utworzeniu i przesłaniu certyfikatów.
  • Dbaj o bezpieczne przesyłanie danych. Informacje przesyłane przez Internet przechodzą długą drogę i są narażone na takie niebezpieczeństwa jak ataki hakerskie. Pamiętaj, że tworząc certyfikaty, operujesz cudzymi danymi. Jakikolwiek wyciek z Twojej winy wpłynie negatywnie na Twój wizerunek — w końcu jesteś profesjonalistą. Staraj się nie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi, które nie zawsze są odpowiednio zabezpieczone, a jeśli już musisz to robić — korzystaj z takich narzędzi, jak VPN online, które szyfrują przesyłane dane i uniemożliwiają dostęp do nich osobom trzecim.

Mamy nadzieję, że podane zalety certyfikatów oraz inne wskazówki okażą się dla Ciebie przydatne. W międzyczasie zapraszamy do sprawdzenia MyOwnConference, dzięki któremu stworzysz swój pierwszy webinar.

Zalecamy przeczytać: Twoje konto MyOwnConference jest jeszcze bezpieczniejsze.

Platforma do webinarów MyOwnConference
Grete Sadd

Senior marketing coordinator w PR Consultancy. Nagradzana specjalistka ds. marketingu z dziesięcioletnim doświadczeniem w content marketingu, komunikacji strategicznej i public relations. Pomogła wielu markom dobrać odpowiednią komunikację, wskazać docelowych odbiorców, opracować skuteczne strategie i poprawić wyniki. Wie, jak połączyć zasięg organiczny z płatną reklamą, aby zmaksymalizować efekt.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!