E-learning. Wady i zalety szkoleń online

E-learning. Wady i zalety

O e-learningu słyszymy teraz bardzo często, ale czym tak naprawdę czym jest i czy powinniśmy z tego korzystać? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące nauki online oraz innych nowoczesnych sposobów nauczania.

E-learning do nauczania studentów i pracowników

E-learning to sposób zdalnego nauczania z wykorzystaniem Internetu i komputera. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, firmy, sklepy, uczelnie wybierają wdrażanie e-learningu do nauczania swoich pracowników i studentów. Szkoleniowcy tworzą własne kursy na platformach e-learningowych, prowadząc webinary, poszerzają wiedzę, jednocześnie świetnie zarabiając na tym.

Polecamy przeczytać wpis: Od tablicy szkolnej po e-learning. Jak nauczyciel może zarabiać w Internecie?

Zalety e-learningu dla organizatora

Powtarzanie jest matką wiedzy. Ułatwieniem w nauce są testy, których kilkukrotne wypełnienie utrwala zdobytą wiedzę. W każdej chwili student może powrócić do materiału przedstawionego w formacie online, aby odświeżyć konkretne daty, fakty, zasady. Szczególnie wygodną tego typu formą są slajdy, prezentacje, albo pliki audio, dzięki którym możesz szybko wrócić do informacji, której akurat potrzebujesz. Więc, jakie plusy e-learningu najpierw zauważy nauczyciel?

 • Większa efektywność, dzięki wykorzystaniu wygodnych narzędzi: prezentacje, testy, wideo, czat, współdzielenie ekranu, ponowne obejrzenie zajęć.
 • Łatwiej śledzić postępy każdego ucznia.
 • E-learning oszczędza koszty i świetnie sprawdza się w nauczaniu personelu, w organizacjach, w których jest wysoka rotacja pracowników. Wszyscy mogą zaoszczędzić, dlatego że nie muszą za każdym razem płacić trenerowi, wynajmować pomieszczenia, a także opłacać zakwaterowania.
 • Możesz prowadzić szkolenia z każdego miejsca i zawsze wyglądać profesjonalnie.
 • Nikt nie spóźni się na lekcję — dzięki aplikacji mobilnej każdy ma możliwość punktualnego pojawienia się na spotkaniu.

Nowy wpis: Jak stworzyć kurs online: sprzęt, koszty, kwestie prawne

Wady e-learningu dla organizatora

Oczywiście, nie trudno zauważyć, że są pewne minusy w nauczaniu za pomocą e-learningu. Najczęściej, spotykaliśmy się z obawami technicznymi. Nie wszyscy nauczyciele biegle posługują się wachlarzem atrakcyjnych funkcji, które oferują komunikatory. Dla niektórych z nich, przeprowadzenie testu online, albo odtworzenie filmu za pośrednictwem platformy jest nadal czarną magią. Początkowo nawet lekcje prowadzone za pośrednictwem tak nieskomplikowanych komunikatorów, jakimi są Zoom i MyOwnConference, było wyzwaniem i nie lada stresem.

Większość nauczycieli nadal wzrusza bezradnie ramionami, kiedy są pytani o skuteczny sposób włączenia się w proces nauczania w nowym wymiarze. Ich niewiedza nie jest czymś zaskakującym, skoro uczyli w klasach przez całe zawodowe życie, a nagle muszą totalnie przeorganizować wypracowany latami model nauczania. Charakter dzieci również się zmienił, wraz z rozwojem technologii informacyjnej. Trudniej jest ich zainteresować wiedzą, skoro po szkole mają mnóstwo gier komputerowych i gadżetów.

Najważniejsze aspekty procesu edukacyjnego

 • Prelegenci muszą nauczyć się korzystania z platformy e-learningowej i sposobów skutecznego prowadzenia webinarów. Każde szkolenia, wykłady, zadania muszą być starannie przygotowane z technicznego punktu widzenia. Ważne, by prelegent korzystał ze sposobów utrzymywania uwagi uczniów, ponieważ w przeciwnym razie, mogą oni po prostu zasypiać przed ekranem.
 • Zaznajomienie się z kwestiami technicznymi, wybór sprzętu oraz odpowiedniej platformy do prowadzenia kursów.
 • Brak autorytetu dorosłych i specyfika procesu edukacyjnego. Tak jak w każdej pracy zespołowej niezbędny jest lider, tak też w procesie edukacyjnym potrzebny jest dobry nauczyciel. Żeby nauka mogła być efektywna, dzieciom niezbędna jest osoba, której będą mogły zaufać i nie będą bały się popełniać błędów. Taka osoba powinna potrafić stworzyć efekt bezpiecznej przestrzeni, ukształtować i utrzymać dynamikę grupy, zwłaszcza w niższych klasach. Ale kiedy dzieci siedzą w trybie online z wyłączonym wideo, budowanie zaufania jest niezwykle trudne. Dodatkowym progiem jest często zawieszające się połączenie podczas wypowiedzi dzieci i nauczyciela. Wpływa to negatywnie na integralność i magię procesu edukacyjnego.
 • Brak sprawdzonej „receptury” na płynne przejście z trybu offline do online.

Jak przeprowadzić zdalną lekcję dla 30-osobowej klasy?

Zalety szkoleń online dla ucznia

zalety i wady e-learningu
 • Można wybrać odpowiedni czas i miejsce do nauki oraz indywidualne tempo. Spokój oraz własny rytm pracy sprzyjają lepszym wynikom.
 • Łatwo skontaktować się z nauczycielem za pomocą czatu, poczty, forów, audio i wideo komunikatorów platformy do e-learningu.
 • Osoby nieśmiałe łatwiej decydują się na uczestniczenie w takich szkoleniach. Jeśli coś jest niejasne, dzieci w szkole często wstydzą się poprosić nauczyciela o ponowne wyjaśnienie materiału. W Internecie to żaden problem, ponieważ dziecko może słuchać lekcji wielokrotnie, jeśli potrzebuje tego do sprawnego uporządkowania informacji.
 • “Zdalność” zmniejsza stres psychiczny i fizyczny. Z nowej formy nauki ucieszą się dzieci, które z pewnością nie należą do „porannych ptaszków”. Rodzice takich uczniów nie muszą ściągać ich z łóżka każdego dnia. Dziecko może wstać chwilę przed rozpoczęciem lekcji i energiczniej zabrać się za naukę. Sińcom pod oczami i ziewaniu co 15 sekund mówimy stanowcze — nie! Niestety, ale wiele dzieci nie lubi chodzić do szkoły, ponieważ doświadczają tam stresujących sytuacji. Przykładem może być odpowiadanie przy tablicy, kiedy to uczeń, który często nie rozumie materiału, naraża się na pośmiewisko przed kolegami z klasy. Czasami powodem może być złe samopoczucie, problemy rodzinne, albo inne przeszkody, które nie są widoczne „gołym okiem”. Wiele obowiązków poza szkołą również nie sprzyja już wystarczająco stresującej atmosferze. Zdalne nauczanie zdejmuje z nastoletnich barków wiele obowiązków, co z kolei sprzyja obniżeniu poziomu stresu uczniów.
 • Dzięki oszczędności czasu dziecko może poświęcić się rozwijaniu swoich zainteresowań. Dużą zaletą edukacji online jest także zmniejszenie ryzyka chorób, poprzez rzadsze kontakty z innymi uczniami w szkole.
 • Umiejętność samodzielnej nauki jako sposób na uczenie się przez całe życie. Uczenie się to jedna z najważniejszych umiejętności, która z pewnością przydaje się przez całe życie. Eksperci ds. edukacji są przekonani, że w 2030 roku proces uczenia się będzie ciągły. Obecne pokolenie uczniów ma to szczęście, że zdobywają taką umiejętność w ramach odpowiednio zorganizowanego „nauczania na odległość”.

Wady szkoleń online dla kursanta

Nie da się ukryć, że w życiu codziennym dzieci powinny uczyć się pracy zespołowej, rozwiązywania konfliktów i skutecznej interakcji między sobą. Właściwie obecnie jest to podstawa budowania relacji międzyludzkich. W kontekście uczenia się na odległość dzieci nie mają zbyt wielu możliwości nabywania umiejętności miękkich, które są na pierwszym miejscu wśród kompetencji XXI wieku.

Jak poprawić dźwięk na webinarze lub wideokonferencji? Sposób na nieskazitelny dźwięk

 • Brak socjalizacji i przynależności do społeczności. Studentom może brakować kontaktu osobistego z lektorem lub innymi kursantami. Znaczna większość umiejętności zdobytych podczas okresu dzieciństwa pochodzi od uczenia się w trybie peer-to-peer, czyli nic innego jak wzajemnej nauki. Dorastanie i poczucie przynależności do grupy społecznej jest dla nastolatków niezwykle ważnym elementem budowania swojego “ja”. W Internecie jest to o wiele trudniejszy proces, żeby nie powiedzieć, że niekiedy niemożliwy.
 • Do opracowania materiałów e-learningowych kursanci potrzebują więcej czasu.
 • Niektórzy nie potrafią skupić się na wykładzie, ponadto zawsze jest możliwość zamknięcia okna przeglądarki.
 • Za mało praktyki. Każdy z nas ma sprawdzony sposób na przyswajanie informacji. Niektórzy preferują audycje, wizualizacje, inni kinestetykę. Badania dowodzą, że większość dzieci to kinestetycy, czyli osoby, które poznają świat poprzez praktyczne doświadczenie. W Internecie można znaleźć mnóstwo teorii albo danych, które wymagają przetworzenia. Oczywiście nic w tym złego, jeśli nauczyciel podejmie się wyjaśnienia danego tematu. Jednak jest wiele sytuacji, w których prowadzący zajęcia jedynie zasygnalizuje możliwość zainteresowania się zagadnieniem, zostawiając adres źródła, z którego uczeń może skorzystać.
 • Jeśli temat jest niejasny i nie ma możliwości, aby poprosić nauczyciela o wytłumaczenie, uczeń prawdopodobnie pominie ten fragment. Tak właśnie tworzą się luki w edukacji.

Jak przygotować się do e-learningu? Porady dla uczestnika

 1. Jeśli to możliwe zadbaj o ciszę w otoczeniu. Jednym z najczęściej wymienianych czynników rozpraszających jest właśnie hałas. Jeśli w Twoim miejscu zamieszkania nie ma warunków do nauki przez internet, możesz wynająć przestrzeń w strefie do cichej pracy.
 2. Jeśli uczysz się w tempie indywidualnym i nie masz wyznaczonych godzin nauki, ustal je samodzielnie.
 3. Zadbaj o to, żeby wszystkie potrzebne narzędzia były w zasięgu ręki. Przynieś szklankę wody, notatki, coś do pisania, książki. Nie odrywaj się podczas nauki.
 4. Na początek nie zakładaj zbyt ambitnego celu, jeśli chodzi o jednorazowy czas nauki. Nie ma nic bardziej demotywującego niż przecenienie swoich możliwości. Skorzystaj z metody małych kroczków. Dodawaj sobie “extra minuty” raz w tygodniu.

Jak prowadzący powinien się przygotować do zajęć e-learningowych?

 1. Przynieś wszystkie potrzebne materiały do swojego miejsca pracy. Nie oddalaj się od swoich uczniów, ponieważ to destabilizuje pracę całego zespołu.
 2. Przygotuj się, że musisz postawić na dodatkową aktywizację grupy. Specyfiką e-learningu jest mniejsza możliwość kontrolowania i obserwowania pracy uczniów. Musisz zatem sprawić, żeby byli niemalże stale zaangażowani.
 3. Jeśli Twoje zajęcia trwają dłużej niż godzinę, to rób przerwy. Nawet jeśli czujesz, że nie musisz, pamiętaj, że Twoja grupa może być zmęczona i znużona.
 4. Przygotuj prezentację, na której umieścisz tylko najważniejsze zagadnienia z zajęć. Musi być czytelna, powinna przyciągać uwagę i nie może zawierać dużo tekstu.

Aplikacje wspomagające organizację nauki online

Asana

Platforma, na której rozpiszesz zadania zarówno dla siebie jak i całego zespołu. Można oznaczyć zadanie jako “do wykonania”, “w trakcie”, albo “zrobione”. Istnieje także funkcja zostawiania komentarzy i przypinania do obowiązku jednego z członków zespołu. Wersja podstawowa jest za darmo, natomiast można wykupić pakiet rozszerzony z większymi możliwościami.

Aplikacja Asana

OneNote

Jedno z lepszych narzędzi na rynku służące do tworzenia i organizowania notatek graficznych. Możesz wycinać materiały ze stron internetowych i wklejać w notatki, rysować, dodawać elementy graficzne. Narzędzie posiada także czytnik immersyjny. Z OneNote możesz korzystać za darmo w ramach pakietu Office.

Brain Focus Productivity Timer

Narzędzie, które pomoże Ci się skupić na nauce lub pracy. Możesz zaplanować czas pracy i przerwy. Istnieje także funkcja zablokowania niektórych aplikacji na czas nauki. Alarm dźwiękowy i powiadomienia przypominają o przerwie albo rozpoczęciu nauki.

Inne przydatne narzędzia

 • Simple Scan – Free PDF Scanner App – Twój przenośny skaner. Jest to aplikacja na telefon, która pomoże uporządkować Ci zdjęcia i dokumenty. Wystarczy, że zrobisz zdjęcie notatkom i możesz zapisać to w różnych formatach, np. pdf. Możliwość dodawania tagów sprzyja szybkiemu wyszukiwaniu niezbędnych dokumentów.
 • Forest – Your Focus Motivation – prosta, ale za to genialna aplikacja, która pozwoli Ci skupić się na czynności, którą aktualnie wykonujesz, a nie na bezrefleksyjnym przeglądaniu telefonu. Przed rozpoczęciem nauki, użytkownik powinien zasadzić ziarno i odłożyć telefon. Jeśli konsekwentnie nie będzie go używał, wyrośnie z tego ziarna piękne drzewo. Natomiast jeśli pokusa przejrzenia Instagrama lub Facebooka okaże się silniejsza, drzewo zacznie usychać.

Wyniki badań dotyczących skuteczności edukacji online nie są jednoznaczne. Szkolenia e-learningowe mają swoje wady i zalety, ale podobnie jest z tradycyjnym nauczaniem. Najważniejsze, że dzięki e-learningowi, kursanci mają możliwość uczenia się efektywnie, wygodnie i tanio.

Zapraszamy do obejrzenia tutorialu o tym, jak założyć konto na platformie, szybko zorganizować webinar i skutecznie go przeprowadzić. Ponadto w tym tutorialu porównasz, jak wygląda webinar od strony prowadzącego i od strony uczestnika.

Korzystaj z e-learningu, prowadź webinary lub warsztaty online razem z platformą e-learningową MyOwnConference.

Jak prowadzącym przygotować się do zajęć e-learningowych?

Przed zajęciami warto sprawdzić sprzęt i oprogramowanie. Przygotuj się na wszystkie możliwe nieoczekiwane zdarzenia, które mogą się odbyć. Zachowuj spokój i pamiętaj, że zajęcia będą bardziej efektywne, gdy będą integrowane.

Jakie są wspomagające programy do nauki online?

Obecnie istnieje duży wybór aplikacji i oprogramowań do polepszenia jakości szkolenia online. Do najpopularniejszych przydatnych appek można zaliczyć OneNote, Forest, Asana, Brain Focus Productivity Timer i inne.

MyOwnConference – Twoja solidna platforma do webinarów
Galina Jaworskaja

Dołącz do nas na blogu Platforma do webinarów MyOwnConference, gdzie dzielimy się wiedzą o tworzeniu i promowaniu efektywnych webinarów.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Your privacy matters. No website cookies.
Session cookies used for logins to accounts
or webinar rooms only.
OK