5 powodów, dla których warto polubić edukację zdalną

edukacja zdalna

Kiedy mówi się o edukacji zdalnej, niektórzy patrzą na to dość sceptycznie. Dzisiaj przeczytasz o 5 kluczowych czynnikach, dzięki którym na pewno docenisz zalety i polubisz edukację zdalną. Na końcu znajdziesz profesjonalne wskazówki dla nauczycieli od Rhondy Bondi.

Zalety edukacji zdalnej: 5 czynników

1. Studiując zdalnie, możesz zdobyć wyższe wykształcenie

Minęły już czasy, kiedy nauka online kojarzyła się tylko z kursem języka obcego i treningiem rozwoju osobistego. Teraz za pomocą edukacji zdalnej można zdobyć wyższe wykształcenie prawie na każdym kierunku. Niestety niewiele osób wie o takiej możliwości, dlatego nie jest to opcja często wykorzystywana.

Wiele uczelni ma specjalne platformy online, które pozwalają na to, by studenci studiowali wybrane kierunki po ukończeniu rekrutacji. Na takiej platformie kursy online są dostępne przez cały rok. W zależności od uczelni mogą to być materiały tekstowe, audio lub lekcje wideo.

Po opanowaniu danego tematu wiedza studentów jest sprawdzana za pomocą testów, sprawdzianów pisemnych i laboratoryjnych, których wyniki mają wpływ na oceny końcowe.

W Polsce studia online oferuje ponad 100 uczelni, ale zajęcia nie są całkowicie internetowe — student musi uczyć się tradycyjnie około 40 proc. czasu i być obecnym na egzaminach kończących semestr.

Niewątpliwą zaletą nauki na odległość jest jej koszt. Edukacja zdalna jest znacznie tańsza niż tradycyjna nauka na uniwersytecie. Można zaoszczędzić na zakwaterowaniu, jeśli student mieszka daleko od uczelni.

2. Osobista trajektoria edukacyjna

Pojawił się jeszcze jeden trend, który nabiera rozpędu. Jest to osobista trajektoria edukacyjna, czyli styl aktywności ucznia, który uzależniony jest m.in. od motywacji. W Internecie na głodnych wiedzy czeka mnóstwo darmowych kursów i wykładów. Wiele z nich to nic innego jak propozycje uniwersytetów. Oferują studiowanie jako tzw. wolny słuchacz, czyli bierzesz tyle wiedzy, ile potrzebujesz i nie jesteś z niej oceniany. Na przykład, jeśli Twoje dziecko jest geniuszem matematycznym i ukończyło cały program 10-tej klasy w ciągu kilku miesięcy, możesz zapisać je na zaawansowany kurs matematyki na MIT lub Uniwersytecie Stanforda. Kształcenie na odległość pozwala pogłębić wiedzę na tematy, które budzą największe zainteresowanie naszych pociech.

3. Edukacja online może być równie skuteczna, jak i edukacja tradycyjna

Ostatnie badania udowodniły, że nauka zdalna nie jest gorsza niż edukacja w pełnym wymiarze godzin.

Specjalne narzędzia sprawiają, że nauka online jest interaktywna i efektywna. Taka forma nauczania jak webinar zawiera wiele możliwości dla skutecznego przyswajania wiedzy. Na czacie i za pomocą kamery, studenci mogą komunikować się między sobą i wykładowcą w czasie rzeczywistym. Funkcja “pokaż ekran” pozwala wygodnie analizować wykresy, tabele, działanie programów, które pokazuje wykładowca.

Jak samodzielnie stworzyć i sprzedać kurs online? Płatne udostępnienie nagrań webinarów

4. Możesz się uczyć i pracować jednocześnie

Zdalnie możesz studiować na kilku kierunkach jednocześnie, zdobywać kolejne wykształcenie wyższe. Nie musisz robić przerwy lub rezygnować z pracy albo brać cały czas zwolnienia.

W czasie wolnym możesz uczyć się online, a zdobytą wiedzę natychmiast stosować w pracy. Chyba zgodzisz się, że jest to bardzo wygodne.

5. Wybierasz swoje tempo i miejsce do nauki

Student może dołączyć do kursu online z każdego miejsca, w którym jest dostęp do internetu. Na szczęście dzisiaj nie mamy z tym dużo kłopotu. Możesz słuchać lekcji wideo, zdawać testy, rozmawiać z profesorem oraz uczestniczyć w webinarach za pomocą smartfona w drodze, w podróży lub podczas przerwy na lunch.

Kolejną ważną zaletą jest to, że student może wybrać swoje własne tempo. Ktoś chce skupić się na nauce i przygotować się do egzaminu jak najszybciej, a ktoś nie ma ochoty się śpieszyć. Dzięki edukacji zdalnej każdy może wybrać takie tempo, które jest wygodne i odpowiednie dla niego. Nie będzie to miało wpływu na wyniki.

Edukacja zdalna nie jest zawsze taka słodka. Co na to nauczyciele?

Oczywiście, nie każdy nauczyciel cieszy się na myśl o edukacji zdalnej.

Harvard Graduate School of Education dzielą się wnioskami z książki „Differentiated Instruction Made Practical” Rhondy Bondi, która wraz ze współautorką Akane Zusho, opowiedziała o tym, jak rozpocząć indywidualne kształcenie na odległość. Chodzi o to, aby właśnie nie zmieniać wielu elementów w dotychczasowym sposobie prowadzenia lekcji.

Nauczyciele muszą również przyzwyczaić się do elastyczności w prowadzeniu zajęć. W międzyczasie możesz zarezerwować czas na analizę korespondencji ze studentami, albo wiadomości pisemnych podczas konferencji online. Ta okazja do przemyślenia informacji zwrotnej może być bardzo skutecznym źródłem informacji wpływającym na dynamikę zajęć.

Dlatego w wielu przypadkach lekcje prowadzone zdalnie są bezbarwne, nieciekawe i monotonne. Nauczyciele nie chcą podejmować ryzyka, które w ich opinii może przynieść wiele negatywnych konsekwencji.

„Nigdy nie będziesz mieć idealnego środowiska do nauczania każdego ucznia” — mówi autorka. „Więc nigdy nie możesz powiedzieć, że czekasz na to, co się wydarzy jutro. Uczysz dzisiaj, mając nadzieję, że jutro poradzisz sobie lepiej ”.

Dowiedź się Jak przeprowadzić zdalną lekcję dla klasy?

Pamiętaj, że istnieją tylko trzy dźwignie, których możesz użyć, aby dostosować swój dotychczasowy sposób prowadzenia lekcji do pracy zdalnej.

  1. Struktura: podziel materiał na zadania, które lepiej wykonać podczas wspólnej lekcji, które są świetne do grupowej pracy nad projektem, a które wymagają indywidualnej konsultacji.
  2. Zasoby: Czy uczniowie potrzebują pomocy informacyjnej i z jakich źródeł?
  3. Proponowane opcje: Możesz pozwolić dzieciom wybrać temat lekcji, albo materiały online. Jednak niech uczniowie wybierają z opcji zaproponowanych przez nauczyciela.

Przedstawiliśmy jedynie 5 kluczowych czynników, które pokazują zalety edukacji zdalnej. Oczywiście, każda forma nauczania ma swoje wady, szkolenia online też. Ale w przyszłości edukacja online będzie coraz częściej wybieraną formą w strukturze wykształcenia. Czas uważnie przyjrzeć się tej metodzie.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!