15 sprawdzonych sposobów pozyskiwania leadów

pozyskiwanie leadów

Szukasz sposobu na to, jak przyciągnąć uczestników na event lub zapełnić pokój webinarowy? Pomożemy Ci dzisiaj znaleźć rozwiązanie. Zacznijmy od zwiększenia liczby zapisów.

Intrygująca nazwa wydarzenia

Zasada jest prosta: im więcej osób zarejestruje się, tym więcej uczestników i leadów ściągniesz. Według statystyk Hubspot1 tylko 36% zapisanych osób uczestniczy w webinarze. To znaczy, że musisz dokładnie przemyśleć strategię, która pomoże stale przyciągać uczestników na Twoje wydarzenia. Okazuje się, że samo tworzenie wartościowych treści już nie wystarczy.

Nazwa webinaru powinna wzbudzić ciekawość i zachęcać do poznania szczegółów. Porównajmy te dwie nazwy: „Microsoft PowerPoint do wizualizacji informacji” i „Śmierć od PowerPoint: 13 sposobów na to, jak wysadzić mózg za pomocą slajdów”. Bez wątpienia druga nazwa jest bardziej atrakcyjna, intrygująca i przyciągająca uwagę, nawet znudzonych odbiorców.

A co myślisz o tych nazwach? „Taktyka pandy, czyli jak stworzyć wymarzoną pracę”, „Porwać widownię w 60 sekund. Sztuka nieoratorska”.

Użyj słów narzędzia SEO, aby wybrać temat.

Słowa kluczowe to słowa, które ludzie wpisują podczas wyszukiwania w Internecie. Google (lub każda inna przeglądarka) klasyfikuje strony internetowe na podstawie ich trafności dla różnych słów kluczowych.

Zanim zaczniesz promować webinar, musisz wyszukać słowa kluczowe. Łatwo znajdziesz bezpłatne narzędzia: Planer słów kluczowych Google Ads, Moz, SE Ranking, SEMrush, SpyFu.

Przeczytaj artykuł o tym, jak wymyślić chwytliwą nazwę do webinaru.

Landing page

Landing to strona, która zawiera podstawowe informacje o produkcie lub usłudze. Zachęca użytkownika do rejestracji lub zakupu. Dobrze zrobiony landing page bardzo skutecznie zwiększa liczbę zapisów. Mimo to, niektórzy prowadzący webinarów nadal lekceważą landing page podczas tworzenia kampanii marketingowej.

Landing page powinien dostarczyć odpowiedzi na najważniejsze pytania użytkowników: o czym będzie webinar? Kto go poprowadzi? Kiedy się zaczyna? Dlaczego warto w nim uczestniczyć? Ile to kosztuje? I inne podobne pytania. Potencjalny klient musi być świadomym korzyści płynących z udziału w Twoim webinarze.

przyciągnąć więcej uczestników na webinar

Szczególną uwagę warto zwrócić na formularz rejestracji na webinar. Najlepiej, gdy będzie on możliwie jak najprostszy — pytaj tylko o imię i e-mail. Więcej informacji o użytkownikach możesz zebrać podczas webinaru za pomocą czatu i ankiet.

Obowiązkowo umieść na landing page’u wezwanie do działania. Zadbaj, aby użytkownicy od razu wiedzieli, jaki przycisk mają nacisnąć po wejściu na stronę. Postaraj się unikać banalnego „zarejestruj się” lub „odwiedź webinar”. Możesz używać fraz bezpośrednio związanych z tematem webinaru. Na przykład: „zostań najlepszym copywriterem ” oraz „zwiększ konwersję o 100%”.

Dzięki MyOwnConference będziesz mógł samodzielnie stworzyć landing page. Jeśli uważasz, że to zbyt trudne zadanie, skorzystaj ze specjalnych kreatorów albo z usług programisty.

Nie zwlekaj z promowaniem

Jeśli chcesz osiągnąć naprawdę dobre wyniki i przyciągnąć jak najwięcej uczestników, warto zacząć promocję wydarzenia jak najwcześniej — co najmniej dwa tygodnie przed, a najlepiej zaraz po wymyśleniu nazwy webinaru. Ciągłe przypominanie o wydarzeniu pozwala zwiększyć liczbę gości na webinarze.

Dedykowany portal

Reklamować webinar

Dodatkową możliwością, dotarcia do zupełnie nowej gamy odbiorców jest wykorzystanie dedykowanego portalu do promocji wydarzeń odbywających się wyłącznie w formie online. Wśród polskich portali do promocji webinarów niestety nie mamy dużego wyboru. Wygląda na to, że portal Blabber to jedyny w Polsce portal, dedykowany promowaniu różnego rodzaju transmisji online. Znajdziesz na nim zapowiedzi wszystkich form działalności livestreamingu – webinary, webcasty, live’y, streamy, transmisje.

Portal jest dedykowany zarówno organizatorom wydarzeń online (firmą, instytucjom, osobom prywatnym), jak i widzom, którzy cenią sobie taką formę komunikacji. Jeżeli jesteś zainteresowany, sprawdź, jak to działa.

Taki portal jest właśnie tym miejscem, w którym możesz wypromować swoje transmisje online i dotrzeć do jak największego grona odbiorców.

Podobne rozwiązania to: szkolenia.com.pl, kalendarzwebinarow.pl.

Wykorzystaj wszystkie sieci społecznościowe i targetowanie

Udostępnienie informacji o nadchodzących webinarach na Facebooku, Twitterze lub w innych social media to kolejny sposób na pozyskanie potencjalnych użytkowników. Publikacje świetnie nadają się do przekazania ważnej informacji odbiorcom.Oczywiście, masz możliwość ustawienia targetowanych reklam z zaproszeniem na webinar, które będą wyświetlane tylko Twojej grupie docelowej.

Magento webinar

Ale chodzi nie tylko o płatne posty. Na Facebooku znajdziesz też grupy do publikowania ogłoszeń o nadchodzącym webinarze.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce “webinary” i natychmiast zobaczysz listę grup. Koniecznie zapoznaj się z regulaminem przed podaniem informacji o webinarze czy szkoleniu.

znaleźć uczestników na webinar

Przypięty post i informacja na stronie

Skutecznie przyciągniesz uczestników, stale publikując wpisy na swojej stronie. Następnie przypnij post z zaproszeniem na webinar na górze. Dzięki temu, każdy, dowie się o nadchodzącym wydarzeniu.

Pisz o swoich webinarach nie tylko w social media, ale też na swojej stronie internetowej. Jeśli często prowadzisz szkolenia online, dodaj oddzielną sekcję “Webinary” na stronę.

Korzystaj z pop-upów. Podawaj w nich jak najmniej informacji: nazwa webinaru i przycisk z wezwaniem do działania.

Stories na Instagramie, w Snapchacie i live’y na Facebooku

Krótkie wideo przykuwają więcej uwagi, niż zwykły tekst. Ponadto takie publikacje są częściej pokazywane w news feedzie. Opowiadaj o przygotowaniach do webinaru, odpowiedz na pytania swoich followersów i dziel się swoimi myślami. Stworzy to atmosferę zaufania między Tobą a Twoimi subskrybentami.

Prowadź kanał na YouTubie

Nie wiem, czy wiedziałeś, ale YouTube posiada drugie miejsce wśród wyszukiwarek. Jeśli chcesz, aby Twoja grupa docelowa, dowiedziała się o Tobie i przyszła na webinar, stwórz swój kanał na YouTubie. Z pewnością nie będziesz mieć problemu z materiałem do publikacji — krótkie filmiki z poprzednich webinarów, zaproszenia na szkolenia, transmisje na żywo.

YouTube webinar recording

Zainwestuj w zdjęcia

Zdjęcia mają ogromne znaczenie. Kiedy zaczynasz kampanię promocyjną, będziesz potrzebował wielu pięknych obrazków. Wykorzystasz je do mailingu, strony internetowej, bloga i wpisów w social media. Niekiedy wystarczy kilka obrazów stockowych. Pamiętaj jednak, że profesjonalne zdjęcia z Twoją twarzą będą wyglądały bardziej przekonująco.

Poznaj techniki storytellingu

Dzięki historiom i opiniom Twoich klientów możesz wykreować idealny wizerunek dla swojej marki. Storytelling ożywi Twój mailing i publikacje, a co najważniejsze, zainspiruje przyszłych uczestników.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o storytellingu, przeczytaj ten wpis.

Zachęcaj do dzielenia się treściami

Poczta pantoflowa — skuteczny i tani sposób na przyciągnięcie uczestników na swój webinar. Korzystaj z jej mocy: prowadź konkursy, quizy, proponuj bonusy za zaproszenie przyjaciół. Poproś, aby użytkownicy udostępniali Twoje posty.

Dowiedz się, jak tworzyć infografiki

Promocja webinarów nie może być skuteczna bez sieci społecznościowych, dlatego musimy zadbać o różnorodność wpisów. Infografika to przykład idealnego postu. To interesująca propozycja na przedstawienie ciekawych informacji w formie rozrywkowej. Taka forma publikacji gwarantuje dużą liczbę udostępnień. Im więcej osób podzieli się obrazkiem, tym więcej będzie zapisanych na wydarzenie.

Mailing, który pomoże przyciągnąć uczestników

Banał? Tylko, jeśli mailing jest szablonowy i nieprzemyślany. Nuda i spam są naprawdę denerwujące. Zamiast wysyłać maile do wszystkich, uporządkuj swoją bazę klientów — nie wysyłaj listów do tych, których to nie interesuje. Wtedy CTR i Średni Open Rate nie będzie Cię niepokoić. Nie trafisz także na czarną listę serwisów mailingowych.

Przypomnę jeszcze, że musisz skonfigurować zestaw maili, które uczestnik dostanie nie tylko przed, ale i po webinarze.

Wybierz odpowiedni dzień

Według statystyk najwięcej uczestników gromadzą webinary, prowadzone we wtorek lub środę. Poniedziałki i piątki dla większości nie będą najlepszymi dniami do pozyskiwania nowej wiedzy i umiejętności. W weekendy z reguły słuchacze mają ważniejsze rzeczy do zrobienia niż uczestnictwo w webinarze.

Jednakże, od każdej reguły są wyjątki. Zatem, aby zrozumieć, jaki dzień tygodnia jest najlepszy do prowadzenia Twojego webinaru, należałoby przeprowadzić transmisje w różne dni i porównać ich efektywność.

Sztuczki psychologiczne

Możesz znaleźć wiele informacji o technikach psychologicznych, które pomogą przyciągnąć uczestników na wydarzenie, ale staraj się nie nadużywać takich metod.

  1. Ograniczenia czasu do zapisania się na wydarzenie pomagają zorganizować uczestników. Natomiast ograniczenie oferty sprawia, że myślimy, że jest ona bardziej wartościowa.
  2. Zniżki dla pierwszych 10, 100 uczestników.
  3. Prezent za szybką rejestrację.
  4. Indywidualne porady dla tych osób, które zapłacą za uczestniczenie przed określoną datą.
  5. Rozdawaj prezenty i przydatne treści za darmo. Psychologowie twierdzą, że takie przyjemne doświadczenie sprawia, że chcemy w ramach wdzięczności zrobić coś w zamian.
  6. Współpraca z influencerami, opinie klientów i rekomendacje są bardziej wiarygodne niż reklamy.

Wymieniliśmy 15 sposobów, które pomogą Ci zwiększyć liczbę zapisów na event i przyciągnąć uczestników na webinar. Wybierz te metody, które najbardziej odpowiadają Twojej kampanii marketingowej, już na kolejnym webinarze zgromadzisz nowych uczestników.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!