Klasa wirtualna: nowoczesne rozwiązanie dla nauczycieli

Klasa wirtualna: nowoczesne rozwiązanie dla nauczycieli

Dzisiaj klasa wirtualna może łatwo zastąpić salę szkolną. Zresztą wykorzystanie nowoczesnych technologii w nauczaniu nie jest już niczym zaskakującym.

Nauczyciele, którzy chcą iść z duchem czasu, mogą korzystać z metod skutecznej edukacji, jej przykładem jest prowadzenie lekcji w klasach wirtualnych online. Daje ona możliwości, których nie mamy w salach szkolnych. Z większą łatwością można zaprezentować uczniom prezentacje, różne gry edukacyjne, quizy, w które mogą zagrać wspólnie, czy na przykład pokazując im różne filmy i inne.

Co to jest wirtualna klasa?

Klasa wirtualna — to aplikacja, która pozwala na prowadzenie lekcji, szkoleń, treningów przez Internet. Wykładowca ma możliwość pokazania uczniom materiałów dodatkowych, dodawania notatek na tablicy wirtualnej, a także wykorzystywania wskaźników. Poza tym uczniowie mogą swobodnie nawiązywać rozmowę z nauczycielem, zadając pytania na czacie lub korzystając z mikrofonu. W ten sposób odbieramy argument każdemu, kto mówi, że nauczanie online jest gorsze, bo wyklucza kontakt pomiędzy nauczycielem a uczniem. Mało tego – wielu uczestników łatwiej otwiera się i angażuje w lekcje, będąc w bezpiecznej dla siebie przestrzeni. Nie mają wrażenia bycia ocenianym przez innych i czują się nieco pewniej.

Oczywiście, klasę online możesz zrobić w pokoju webinarowym na platformie do webinarów, na przykład w MyOwnConference. Jest to wygodne i tanie rozwiązanie. Inną opcją jest również założenie platformy e-learningowej. To rozwiązanie wymaga więcej czasu i pieniędzy na zorganizowanie całego procesu, ale ma też i mnóstwo plusów.

Pisaliśmy o tym we wpisie «Jak stworzyć kurs online: sprzęt, koszty, kwestie prawne»

Polecamy nasz wpis o tym, jak nauczyciel może zarabiać w Internecie.

Wykorzystanie klasy wirtualnej w swojej działalności pedagogicznej daje nauczycielowi nowe możliwości:

 • wybór najwygodniejszej formy nauczania;
 • oszczędzanie na dojazdach do pracy, wynajęciu sali oraz innych kosztów organizacyjnych;
 • uczenie studentów z innych miast i krajów, powiększanie w ten sposób swojej bazy klientów;
 • zwiększenie swoich zarobków przez sprzedaż kursów edukacyjnych w Internecie.

Podstawowe możliwości klasy wirtualnej

 • Pokazywanie prezentacji PowerPoint, książek, filmów szkoleniowych, quizów, gier edukacyjnych.
 • Wykorzystanie tablicy wirtualnej.
 • Komunikacja ze studentami.
 • Przeprowadzenie ankiet.
 • Pokazywanie ekranu swojego komputera.
 • Nagrywanie swoich lekcji, a następnie przekazywanie ich uczestnikom lub sprzedawanie ich jako kurs.
 • Przekazywanie materiałów szkoleniowych z kursu uczestnikom.

Wybierając platformę do prowadzenia szkoleń, polecamy wypróbować jej funkcje korzystając z konta próbnego. Na platformie MyOwnConference możesz prowadzić zajęcia w grupach do 20 osób całkowicie za darmo.

Wymagania techniczne

Wszystko, czego potrzebujesz, to komputer podłączony do szybkiego Internetu, kamera internetowa i zestaw słuchawkowy z mikrofonem. Użytkownik nie musi instalować na swoim komputerze żadnych programów, ani dokonywać zakupu sprzętu. Techniczne wymagania do klasy wirtualnej są minimalne.

Serwis MyOwnConference proponuje nauczycielom korzystanie z łatwych w użyciu klas wirtualnych. Wyposażone są we wszystkie funkcje, niezbędne do prowadzenia profesjonalnego szkolenia przez Internet.

Zalety klasy wirtualnej

Klasa wirtualna ma mnóstwo zalet. Nauka online często zapewnia wygodę, której nie ma w przypadku tradycyjnych zajęć. Przede wszystkim chodzi tutaj o dojazdy do miejsca lekcji, które ograniczają osoby, które mieszkają daleko od miejsca docelowego. Dzięki nauczaniu online, można zaoszczędzić niemałe kwoty na transporcie, który często pochłania dodatkowo nas cenny czas, który można wykorzystać na coś innego.

Dodatkowo kursy online uczą nas efektywnego zarządzania naszym czasem. Mając większą swobodę w wyborze godzin nauki, musimy sami zorganizować swój czas tak, aby wystarczyło go na wszystko, co chcemy zrobić.

Korzyści z korzystania z MyOwnConference

MyOwnConference daje nam możliwość prowadzenia i uczestniczenia w wydarzeniach online z każdego miejsca na świecie. Wystarczy do tego przeglądarka, uczestnicy nie będą musieli instalować dodatkowych programów.

MyOwnConference zapewnia także bazę techniczną: nasza platforma oferuje kilkanaście centr danych w standardzie TIER-III i wyższym, ponad dwustu serwerach i trzech usługach w chmurze.

Dodatkowo, jeśli jesteś administratorem spotkania, a szkolenie ma prowadzić więcej prelegentów, bez problemu będziesz mógł zarządzać ich wystąpieniami. Możesz zaprosić ich aż dziesięciu, natomiast jeśli chodzi o uczestników, to może być ich nawet 10 tysięcy!

Zapraszamy Cię do wypróbowania naszej oferty. Ciągle staramy się udoskonalać funkcje, które oferujemy tak, aby użytkownikom było jak najwygodniej. Sprawdź, jak przyjemne i łatwe może się okazać stworzenie własnego webinaru.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!